Γενικά Σαντανσκι - Ιαματικά

userM

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους

ψάχνω να βρω κάποιο οικονομικό προορισμό αναψυχης και ξεκούρασης κοντινό με ιαματικά και σπα για 3-4 ημέρες, την εβδομάδα 5-11 Αυγούστου. Λογικά θα πάω μόνος μου από Αθήνα και ο βασικός στόχος είναι η ξεκούραση και τα ιαματικά (έχω κάποια δερματικά και συνήθως τα ιαματικά με βοήθανε).

Ψάχνοντας έπεσα πάνω στο Σαντάσκι το όποιο φαίνεται προσιτό και ότι μπορεί να καλύψει τα ζητούμενα. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να δώσει πληροφορίες σχετικά με την περιοχή. Αν όντως θα καλύψει όπως φαντάζομαι τα ζητούμενα, αν έχει πολύ κόσμο την περίοδο αυτή κλπ. Επίσης δεν γνωρίζω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετάβασης. Μπορώ να πάω οδικώς με δικό μου αυτοκίνητο αλλά δεν έχω πρόβλημα να πήγαινα και με τρένο - λεωφορείο κλπ. (αυτή την την στιγμή η δεύτερη επιλογή μου κάνει πιο εύκολη και ξεκούραστη. Γενικά δεν έχω ταξιδεψει εξωτερικό με αυτοκίνητο και φοβάμαι μην μπλεξω...

Ιδανικά μετά τις 3-4 ημέρες στο όποιο προορισμό σκέφτομαι να επισκεφθω και το Άγιο Όρος για 3-4 ημέρες. Εδώ θεωρητικά το αυτοκίνητο κολλάει καλύτερα αλλά όπως είπα θέλω να το αποφύγω.

Οπότε θα ήθελα βοήθεια αν θα είμαι οκ με προορισμό το Σαντάνσκι καμία πρόταση για την διαμονή ή αν έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη επιλογη πόλης - χώρας, όπως και αν γνωρίζετε τι επιλογές έχω να πάω από Αθήνα - Σαντάσκι - Αγιο Όρος και επιστροφή Αθήνα για χωρίς αυτοκίνητο.

* για διαμονή σκέφτομαι σε αυτό Pirin Park Hotel αλλά αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση ή ισάξια και πιο οικονομική καλοδεχουμενη. Ιδανικα το κατάλυμα θέλω να έχει υπηρεσίες χαλάρωσης και όσο λιγότερο κόσμο γίνεται (για ησυχία κλπ)

Ευχαριστώ
 
Last edited:

croce

Member
Μηνύματα
236
Likes
445
Για το Σαντάσκι , καλύτερα να πας με το ΙΧ σου.
Αυτοκινητόδρομος παντού ( με διόδια ) και το Σαντάσκι απέχει μόλις 15min από τα σύνορα.
Βινιέτα 7ημ ή Σ/Κ , που βγάζεις ηλεκτρονικά ή στα σύνορα.
Το ξενοδοχείο που διάλεξες είναι το καλύτερο , αλλά εκτός πόλης .
Θα προτιμούσα το interhotel , που είναι στον πεζόδρομο και στην αρχή του πάρκου.
Πολυκοσμία δε νομίζω να συναντήσεις.
Από φαγητό μη περιμένεις και πολλά, η βενζίνη όμως είναι 30% φθηνότερη.
 

japetus

Member
Μηνύματα
620
Likes
1.163
Το ξενοδοχείο δεν το ξέρω, μπορείς όμως να δεις από τις κριτικές αν σε καλύπτει ή όχι. Η Βουλγαρία έχει ανεπτυγμένο ιαματικό τουρισμό, εγώ προσωπικά θα διάλεγα να βρίσκεται σε κάποιο άλλο, περισσότερο γραφικό μέρος. Αν βέβαια έχεις σκοπό να μείνεις μέσα στο ξενοδοχείο και να ξεκουραστείς δεν το συζητάμε...

Σαν πόλη το Σαντάσκι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, άχρωμη επαρχιακή μικρόπολη που αναδείχτηκε από τον ελληνικό τουρισμό και ζει από αυτόν. Μαγαζιά, καζίνο, λίγα κέντρα διασκέδασης -κάποια από αυτά ύποπτα, δεν συγκρίνεται σαν πόλη με άλλες μεγαλύτερες της Βουλγαρίας ή με ορεινά γραφικά χωριά. Παρόλα αυτά, αν θέλεις να μείνεις μόνο στο ξενοδοχείο, πιθανόν να περάσεις και καλά και δεν θα σου χρειαστεί και αυτοκίνητο.

Δρομολόγια λεωφορείων έχει αρκετά, τόσο από τουριστικά με ημερήσιες από Θεσσαλονίκη, όσο και λεωφορεία γραμμής όπως η Arda tur (2.30 ώρες, 5 ευρώ, 3 την ημέρα) που φεύγει από τον σιδηροδρομικό σταθμό. Αν δεν πάρεις αυτοκίνητο, ούτε στην επιστροφή σου για ΑΟ θα χρειαστεί, και εκεί με λεωφορείο από ΚΤΕΛ Χαλκιδικής κινείσαι άνετα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.963
Likes
15.385
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα. Το Σαντάνσκι είναι από τις πιο άσχημες πόλεις που έχω δει , με απίστευτα αγενείς κατοίκους. Έχω την εντύπωση ότι τα Λουτρά είναι όλα μέσα σε ξενοδοχειακές μονάδες και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο βοηθούν έναν άνθρωπο που έχει όντως πρόβλημα. Αν θέλεις οπωσδήποτε να βγεις από τη χώρα, θα προτεινα διαμονή στο Μελένικο της Βουλγαρίας, που είναι πολύ πιο ενδιαφέρον όμορφο και γραφικό. Το Σαντάνσκι είναι στα 20-25’.
Αν προέχει όμως θέμα υγείας, τα καλύτερα Λουτρά για μένα σχετικά με δερματικές παθήσεις είναι αυτά της Αγίας Παρασκευής , στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής. Μπορείς να τα συνδιασεις και με Αθω αφού σε ενδιαφέρει. Έχω γράψει πολλά για τα Λουτρά εδώ :
Θερμά Λουτρά, σπα, ιαματικές πηγές, χαμάμ και άλλοι παράδεισοι !
Αν η τελική επιλογή σου είναι το Σαντάνσκι, κάνε ένα πέρασμα από το Αγγιστρο Σερρών που είναι στο δρόμο σου , αλλά όχι από το Σιδηρόκαστρο -κάνει μόνο για χειμώνα-.
Με τις υγείες σου!
 

userM

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση..

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

@fenia42
πολυ καλό το θέμα με τις ιαματικές χαμαμ κλπ!! . Σίγουρα θα με βοηθήσει στο μέλλον αν και τα περισσότερα είναι μακρυά από Αθήνα δυστυχώς.

Κοίταξα λίγο και την Αγία Παρασκευή όμως δεν πηγαίνω μόνο για ιαματικά. Κυρίως (οικονομική) ευεξία ψάχνω και επειδή θα είμαι μόνος μου και αρκετά κουρασμένος δεν με βλέπω να ξεκουνάω από το όποιο ξενοδοχείο, οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ ο περίγυρος.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά το Σαντίσκι. Τα ιαματικά που διάβασα είναι μέσα στα ξενοδοχεία ή κάπου εκτός όπως πχ στο Σμόκοβο (που παρεπιμπτώντος είναι αρκετά καλό? )

Και αν είναι μέσα στο όποιο ξενοδοχείο είναι ξεχωριστά το κόστος? (Δεν μιλάω για μασαζ σπα κλπ)

Το Σαντάσκι προς το παρόν παραμένει σαν επιλογή σαν σχέση ποιότητας διαμονής και κόστους.

@croce
μήπως γνωρίζεις περίπου για τα κόστη μασάζ κλπ μέσα στα ξενοδοχεία?
κοιτάω και το interhotel αλλά μου κάνει τεράστιο και φαντάζομαι ότι θα έχει πολύ περισσότερο κόσμο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν όμως γνωρίζεις ότι μπορεί να είναι πιο οικονομικό όσον αφορά τις υπηρεσίες πες μου γιατί μπορεί να το προτιμήσω.

@japetus
Μάλλον θα πάω με τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη και Arda tur ή Flixbus Στο Σαντάσκι.

Γενικά χρειάζομαι μερικές διευκρινίσεις ακόμα.

* Μολις είδα (στο άλλο θέμα) και το Άγκιστρο. Αν υπάρχει κάποια μονάδα που προτείνεται με σκοπό να μπορώ να χαλαράσω και μέσα πείτε μου. Βλέπω το Hotel Hamam αλλά δεν νομίζω ότι συγκρίνονται με τα αντίστοιχα του Σαντάσκι. Βέβαια φαίνονται πολύ ωραία τα λουτά και είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Εχω μεινει στο interhotel. Δεν πηρα χαμπαρι οτι οι θερμες πισινες εχουν καποια ιαματικη ιδιοτητα, νομιζω οτι ειναι απλα θερμες γιατι συνδεονται με κρυες, οπως ακριβως το spa στο Βουκουρεστι.
Η διαμονη ειναι υψηλης ποιοτητας, το μασαζ ηταν εξτρα, φθηνο αλλα κυριολεκτικα της πλακας και το φαι μεσα στο ξενοδοχειο κακης ποιοτητας.
Καλυτερα να πας Καμενα Βουρλα δηλαδη η στα Μεθανα η στον Καιαφα (οπου εχω μεινει σε δωματιο διπλα στη λιμνη σε συμβολικες τιμες) απο Αθηνα που ειναι στανταρ ιαματικα και θα τρως καμια γουρνοπουλα ανθρωπινα.
 
Last edited:

userM

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
@paefstra
Θυμάσαι περίπου πόσο είχε το μασαζ ή ωρα?
Πήρα στο Άγκιστρο που βρίσκω δωμάτια σε καλές τιμές και έχει 25€ η μισή ώρα και λογικά θα είναι της πλάκας και αυτό όπως ήταν και στο Σμόκοβο. Οι τιμές για τα ιαματικά είναι 12€ η ώρα (10,5 αν μείνει στα δωμάτια τους). Απλά δεν ξέρω τι θα κάνω την υπόλοιπη ημέρα γιατί δεν έχουν τις εγκαταστάσεις όπως στο interhotel ή στο pirin που κοιτάω. Εκεί έχουν και τις πισίνες που είναι δωρεάν και θα περνάει πιο εύκολα η ώρα. Ιδανικά χρειάζομαι ένα συνδυασμό Άγκιστρου με pirin.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
@paefstra
Θυμάσαι περίπου πόσο είχε το μασαζ ή ωρα?
Πήρα στο Άγκιστρο που βρίσκω δωμάτια σε καλές τιμές και έχει 25€ η μισή ώρα και λογικά θα είναι της πλάκας και αυτό όπως ήταν και στο Σμόκοβο. Οι τιμές για τα ιαματικά είναι 12€ η ώρα (10,5 αν μείνει στα δωμάτια τους). Απλά δεν ξέρω τι θα κάνω την υπόλοιπη ημέρα γιατί δεν έχουν τις εγκαταστάσεις όπως στο interhotel ή στο pirin που κοιτάω. Εκεί έχουν και τις πισίνες που είναι δωρεάν και θα περνάει πιο εύκολα η ώρα. Ιδανικά χρειάζομαι ένα συνδυασμό Άγκιστρου με pirin.
Οχι δεν θυμαμαι ποσο ειχε το μασαζγιατι περασαν χρονια. Αλλα ηταν αστειο, κοροιδια.
Δεν ξερω τι φανταζεσαι οτι θα κανεις στο ξενοδοχειο, πχ εμεις καναμε μανικιουρ της πλακας με υποπτης υγιεινης εργαλεια και ηπιαμε εναν καφε στην πολη. Διημερο πληξης.
 
Last edited:

userM

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Βασικά να ξεκουραστώ θέλω. Απλά αν έχει πισίνα ή/και κανένα γυμναστήριο θα έχω φαντάζομαι περισσότερες εναλλακτικές για να μην βαρεθώ βασικά και θα είμαι σε "ωραίο" περιβάλλον.

Όσο ψάχνομαι λοιπόν βλέπω και το Σιδηρόκαστρο που έχει το Agnantio που νομίζω ότι μου κάνει σαν χώρος παροχές κλπ και συνδυάζεται καλύτερα με το Άγκιστρο. Εδώ όμως χρειάζεται αυτοκίνητο για να πηγαινοέρχομαι το οποίο θα ήθελα να αποφύγω. Πάντως μου αρέσει και αυτό το σενάριο.
 

userM

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Τελικά (και με την βοήθεια του άλλου θέματος με τα σπα) άλλαξα όλο το πρόγραμμα.

Κατέληξα το ταξίδι να γίνει με το αυτοκίνητο μου. Θα πάω στο agnantio για 1 διανυκτέρευση και 2 επισκέψεις στο Άγκιστρο. (το απόγευμα άφιξης και την επόμενη το πρωί).

Μετά πηγαίνω για 1 διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη και την επόμενη ημέρα στα Λουτρά Αγίας Παρασκευής. (διάβασα τόσο καλά σχόλια που ήθελα να τα δω από κοντά). Διανυκτέρευση στα Λουτρά και την επόμενη στην Ιερισσό ώστε το πρωί να μπω στο Άγιο Όρος για ακόμα 4 ημέρες.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom