Ισπανία Σαλαμάνκα. Το Παλαιό Πανεπιστήμιο και μια ελληνική επιγραφή.

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Φιλόλογος δεν είμαι αλλά από τα λίγα αρχαία που κατέχω βλέπω α) ότι λείπει το ρήμα β)ο βασιλεύων είναι αυτός που άρχει , υπερέχει (ο πρώτος) γ) τη εγκυκλοπαιδεία αυτή -λείπουν οι υπογραγραμμένες- είναι δοτική -μάλλον του μέσου,νομίζω ότι το ρήμα που εννοείται πρέπει να έχει την έννοια του παρέχω, προσφέρω
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εδώ μερικές πληροφορίες για την ιστορία του παν/μιου,που δείχνουν πως αρχικά ο Αλφόνσο και έπειτα οι επόμενοι βασιλιάδες παραχωρούν προνόμια στο Παν/μιο και τη δυνατότητα να έχει δική του σφραγίδα(μια εποχή που τα Παν/μια ελέγχονται άμεσα από τους βασιλείς ή την εκκλησία σ' αυτό παραχωρείται αυτονομία).Αυτό κατά τη γνώμη μου στηρίζει την άποψη πως οι βασιλείς παραδίδουν το ίδρυμα στους καθηγητές...το γιατί η επιγραφή είναι στα ελληνικά είναι για μένα άλλη μια μεγάλη απορία!
VIII Centenary of the University of Salamanca. Office of the Coordinator. - A brief look at the history of the University of Salamanca:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.120
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
εδώ μερικές πληροφορίες για την ιστορία του παν/μιου,που δείχνουν πως αρχικά ο Αλφόνσο και έπειτα οι επόμενοι βασιλιάδες παραχωρούν προνόμια στο Παν/μιο και τη δυνατότητα να έχει δική του σφραγίδα(μια εποχή που τα Παν/μια ελέγχονται άμεσα από τους βασιλείς ή την εκκλησία σ' αυτό παραχωρείται αυτονομία).Αυτό κατά τη γνώμη μου στηρίζει την άποψη πως οι βασιλείς παραδίδουν το ίδρυμα στους καθηγητές...το γιατί η επιγραφή είναι στα ελληνικά είναι για μένα άλλη μια μεγάλη απορία!
VIII Centenary of the University of Salamanca. Office of the Coordinator. - A brief look at the history of the University of Salamanca:
Οπότε η δική μου περιέργεια ικανοποιείται με την ακόλουθη ερμηνεία που μου αρέσει κιόλας: Αυτοί που πρυτανεύουν σε αυτό το ίδρυμα συμπεριλαμβάνονται στους βασιλείς! Αλλά πού να τολμήσουν να το γράψουν το ρήμα. Ύβρις! Άστο έτσι, σου λέει, να μπερδεύει. Ήταν και σε ανεβασμένη γλώσσα, όλα καλά!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Οπότε η δική μου περιέργεια ικανοποιείται με την ακόλουθη ερμηνεία που μου αρέσει κιόλας: Αυτοί που πρυτανεύουν σε αυτό το ίδρυμα συμπεριλαμβάνονται στους βασιλείς! Αλλά πού να τολμήσουν να το γράψουν το ρήμα. Ύβρις! Άστο έτσι, σου λέει, να μπερδεύει. Ήταν και σε ανεβασμένη γλώσσα, όλα καλά!
έτσι νομίζω και εγώ.αφού η κοσμική εξουσία(βασιλιάς)δίνει διοικητική και οικονομική αυτονομία στο παν/μιο,του δίνει εξουσία..άρα αντιμετωπίζει τους καθηγητές σαν βασιλείς(πνευματική εξουσία)...
τώρα για τη πρόταση,αν και δεν ξέρω αρχαία,ίσως είναι ελλειπτική ποιητική αδεία...(δεν χρησιμοποιούν το ρήμα,αλλά το αφήνουν να εννοηθεί,για να είναι πιο όμορφη η πρόταση...)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
...το γιατί η επιγραφή είναι στα ελληνικά είναι για μένα άλλη μια μεγάλη απορία!
http://centenario.usal.es/index.php?option=com_content&view=article&id=21&Itemid=120&lang=en
Καλημέρα. Δεν απορώ για τα ελληνικά γράμματα, γιατί η πρόσοψη φτιάχθηκε το 1500+, που σημαίνει ότι η Αναγέννηση έχει ήδη προχωρήσει σε κάθε είδους τέχνες και γράμματα. 'Ηταν η εποχή που οι λόγιοι του Βυζαντίου μετανάστευσαν σ' όλη την Ευρώπη, η εποχή που η ενετική Κρήτη έβγαζε ζωγράφους, συγγραφείς θεατρικών έργων (Πανωραία, Ερωφίλη, Αρετούσα κλπ), κι όλη η Ευρώπη μελετούσε ελληνική φιλοσοφία που ήδη είχε μεταφραστεί και... από τα αραβικά. Οπότε το να μπει κάτι ελληνικό στην πρόσοψη του "Οίκου της Παιδείας", του έδινε περισσότερη αίγλη κλπ.
Από εκείνα τα θρανία που σας δείξω εν συνεχεία, πέρασε ( την ίδια εποχή περίπου) κι ο Μ. Θερβάντες, με δεκάδες αναφορές μέσα στον Δ. Κιχώτη, για τους Έλληνες φιλοσόφους.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν η επιγραφή τοποθετήθηκε μετά το 1500 όπως λες,τότε είναι πιθανό να γράφτηκε στα ελληνικά για να προσδώσει αίγλη στο παν/μιο...γιατί αν και ήταν πολύ σπουδαίο παλαιότερα, ο ίδιος ο Πάπας Αλέξανδρος Δ' το είχε χαρακτηρίσει ως ένα απ'τα 4 καλύτερα του κόσμου(τα άλλα ήταν η Οξφόρδη,του Παρισιού και της Μπολόνιας)μετά το 1500 άρχισε να χάνει σε αίγλη...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Κανένα νέο? είχα πολύ δουλειά σήμερα και δεν πρόλαβα να ψάξω, θα το κάνω αύριο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Ναι, όσο το σκέφτομαι περισσότερο μου φαίνεται και πιο λογικό αλλά θα ήθελα να το δουν και άλλοι.

Υ.Γ πολύ ωραίο το νέο σου άβαταρ με τα φτερά του έρωτα!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ναι, όσο το σκέφτομαι περισσότερο μου φαίνεται και πιο λογικό αλλά θα ήθελα να το δουν και άλλοι.

Υ.Γ πολύ ωραίο το νέο σου άβαταρ με τα φτερά του έρωτα!



ευχαριστώ!!!
ΥΓ...δεν βλέπω να έχουν και άλλοι την ίδια όρεξη να"αποκρυπτογραφήσουν" το νόημα της επιγραφής..:xmas_cheesygrin:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Για μένα είναι μέρος της δουλειάς μου η αποκρυπτογράφηση επιγραφών, αυτός είναι και ο λόγος που είμαι επιφυλακτικός με τις έως τώρα εξηγήσεις. Πολλές φορές επιγραφές έχουν αναθεωρηθεί 6-7 φορές από διαφορετικούς ερευνητές μέχρι να βρεθεί η ορθή ανάγνωσή τους και το νόημα. Στην δική μας περίπτωση δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι αποκαλούνται Βασιλείς οι υπεύθυνοι ενός ιδρύματος και μάλιστα κάπου εκεί μόλις στην αρχή της αναγέννησης. Παραδείγματα τόσο προοδευτικών και μεγαλόψυχων βασιλέων δεν υπάρχουν. Θα δούμε, θα ήταν ευχάριστη έκπληξη να έχεις δίκαιο, θα αρχίσω να εκτιμώ τους βασιλιάδες!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
πριν μερικές μέρες έβαλα όλη την πρόταση στο google και μου βγήκε
η φωτό της "σφραγίδας" ενός Ισπανού, και η ερμηνεία του στα ισπανικά που ήταν:"Los Reyes a la Academia, y esta a los Reyes" (;;;;;)
Βάζει εδώ το ρήμα esta=είναι. και το νόημα κατά λέξη βγαίνει:
οι Βασιλείς στην Ακαδημία, και είναι στου Βασιλιάδες (;;;;;)
άντε βρες άκρη
γι αυτό ας προχωρήσουμε μέσα στην Ακαδημία μπας και φωτιστούμε από τη σοφία της και καταλήξουμε κάπου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.236
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom