Ισπανία Σαλαμάνκα. Το Παλαιό Πανεπιστήμιο και μια ελληνική επιγραφή.

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Bρισκόμαστε στο κέντρο μιας μικρής τετράγωνης πλατείας, της οποίας οι τρεις πλευρές αποτελούνται από καμάρες με κίονες, εισόδους, εκ των οποίων μια απ’ αυτές οδηγεί στο μικρό μουσείο της πόλης, μια άλλη σε μια παλιά εσωτερική αυλή με τοξωτές καμάρες διακοσμημένες με ανάγλυφα, κι άλλες στην γραμματεία και στις διάφορες βοηθητικές αίθουσες του σημερινού πανεπιστημίου. Ο λόγος που είμαστε σ΄ αυτό το σημείο της πόλης είναι να δούμε την πρόσοψη του παλιού πανεπιστημίου η οποία βρίσκεται στην άλλη πλευρά του τετραγώνου. Η πρόσοψη φτιάχτηκε το1529 από άγνωστο καλλιτέχνη όπως διαβάζετε στη φωτογραφία του φυλλαδίου της Ακαδημίας (μουσείο τώρα) που έχω σκανάρει, γιατί η δική μου φωτό πάρθηκε όταν η είσοδος με τους κίονες είχε καλυφθεί από τη σκιά των διπλανών κτιρίων και έφτανε μέχρι εδώ σκοτεινή.


Από το κέντρο της πλατείας παρατηρώ τις λεπτομέρειες της πρόσοψης, όταν ξαφνικά διακρίνω μια ελληνική επιγραφή που βρίσκεται στη σφραγίδα, (ή μετάλλιο) που είναι πάνω από την κεντρική κολόνα του ισογείου. Στο πάνω κοίλο τόξο από τα αγάλματα των δυο βασιλιάδων, γράφει όπως θα δείτε παρακάτω (εδώ η σκιά δεν την είχε καλύψει ακόμα και η εστίαση που έκανα είχε επιτυχία) :

«ΟΙ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΤΗ, ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ, ΑΥΤΗ ΤΟΙΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣΙ.»

και στο κάτω μέρος από την εξωτερική πλευρά του στεφανιού τα ονόματα στα Ισπανικά «FERDINARDOS ELISABETHA”

]Σαλαμάνκα. Η δόξα των ελληνικών γραμμάτων - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
[/url]
Το τι σημαίνει αυτή η πρόταση που αποτελείται από γνωστές λέξεις, μάλλον οι φιλόλογοι θα μας πουν. Εγώ κατέληξα ότι : «Οι ιδρυτές της Ακαδημίας έχουν θέση με τους Βασιλιάδες».
Το γιατί μπήκαν τα «ελληνικά γράμματα» εδώ δεν το γνωρίζω ούτε το βρήκα γραμμένο κάπου, κι ούτε το φυλλάδιο που σας έχω φέρει γράφει κάτι, παρόλο που κάνει ανάλυση της πρόσοψης. Πιστεύω ότι ήταν στο πνεύμα της εποχής από μορφωμένους, λόγιους, και λόγω της Αναγέννησης.
......
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
άρα να υποθέσω πως πήγατε??? μπράβο!!πες κι άλλα πως είναι η πόλη,το παν/μιο,γενικά εντυπώσεις..
ΥΓ.αρχαία δεν ξέρω,άρα δεν μπορώ να βοηθήσω στη μετάφραση της επιγραφής!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Το είδα, η μεταγραφή είναι σωστή Οι Βασιλείς (αφιερώνουν) την ακαδημία (το εκπαιδευτικό ίδρυμα) σε αυτούς που βασιλεύουν (τα ξέχασα τα αρχαία μου και δεν βγάζω νόημα). Τι θέλει να πει ο ποιητής? δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι ιδρυτές του πανεπιστημίου εξισώνουν τον εαυτό τους με τους βασιλιάδες, κάτι άλλο παίζει.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
άρα να υποθέσω πως πήγατε??? μπράβο!!πες κι άλλα πως είναι η πόλη,το παν/μιο,γενικά εντυπώσεις..
ΥΓ.αρχαία δεν ξέρω,άρα δεν μπορώ να βοηθήσω στη μετάφραση της επιγραφής!
ναι Λένα, πήγαμε στην παγωνιά. θα συνεχίσω...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Το είδα, η μεταγραφή είναι σωστή Οι Βασιλείς (αφιερώνουν) την ακαδημία (το εκπαιδευτικό ίδρυμα) σε αυτούς που βασιλεύουν (τα ξέχασα τα αρχαία μου και δεν βγάζω νόημα). Τι θέλει να πει ο ποιητής? δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι ιδρυτές του πανεπιστημίου εξισώνουν τον εαυτό τους με τους βασιλιάδες, κάτι άλλο παίζει.
το παν/μιο το ίδρυσε ο βασιλιάς Alfonso IX της Λεόν το 1218..
ίσως θέλει να πει ότι ο βασιλιάς αφιερώνει το ίδρυμα στους μελετητές τους οποίους χαρακτηρίζει βασιλιάδες..δηλ.
ο βασιλιάς= κοσμική εξουσία
αφιερώνει το παν/μιο
στους βασιλιάδες=πνευματική εξουσία..:xmas_razz:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Αν το πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1218 (δεν θυμάμαι ακριβώς την ημερομηνία που έγραψες) τότε το 1529 της επιγραφής είναι η ανακαίνιση ή και επέκταση που έκανε ο Φερνινάντο της επιγραφής. Τότε μια κάπως τραβηγμένη θεωρία θα ήταν οι πρώτοι ιδρυτές βασιλείς του πανεπιστημίου να το αφιερώνουν στους νυν βασιλείς και συνεχιστές μαικήνες των γραμμάτων.
Έτσι οι νυν βασιλείς απολαμβάνουν την ίδια δόξα με τους παλιότερους που ήταν ουσιαστικά και οι ιδρυτές.
Δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι πουθενά οι άνθρωποι των γραμμάτων να αναφέρονται σαν βασιλείς. Το αντίθετο το έχω συναντήσει πολλές φορές...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν το πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1218 (δεν θυμάμαι ακριβώς την ημερομηνία που έγραψες) τότε το 1529 της επιγραφής είναι η ανακαίνιση ή και επέκταση που έκανε ο Φερνινάντο της επιγραφής. Τότε μια κάπως τραβηγμένη θεωρία θα ήταν οι πρώτοι ιδρυτές βασιλείς του πανεπιστημίου να το αφιερώνουν στους νυν βασιλείς και συνεχιστές μαικήνες των γραμμάτων.
Έτσι οι νυν βασιλείς απολαμβάνουν την ίδια δόξα με τους παλιότερους που ήταν ουσιαστικά και οι ιδρυτές.
Δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι πουθενά οι άνθρωποι των γραμμάτων να αναφέρονται σαν βασιλείς. Το αντίθετο το έχω συναντήσει πολλές φορές...
ναι και αυτό είναι πιθανό...η επιγραφή τοποθετήθηκε το 1529 ή κατά την ίδρυση??
αν και όλα είναι πιθανά έχω μια ένσταση στη άποψη σου:για ποιο λόγο κάποιος βασιλιάς να αφιερώσει ένα παν/μιο σε μελλοντικούς βασιλιάδες??
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
ναι και αυτό είναι πιθανό...η επιγραφή τοποθετήθηκε το 1529 ή κατά την ίδρυση??
αν και όλα είναι πιθανά έχω μια ένσταση στη άποψη σου:για ποιο λόγο κάποιος βασιλιάς να αφιερώσει ένα παν/μιο σε μελλοντικούς βασιλιάδες??
Όχι, δεν το κατάλαβες καλά η δεν το διατύπωσα σωστά.
Οι νυν βασιλιάδες θέλοντας να συνδέσουν το όνομά τους με έναν σπουδαίο βασιλά πρόγονό τους, βάζουν την επιγραφή ότι γίνεται η προσφορά από τον ένα στον άλλο. Δηλ. οι νυν στους παλιότερους ένδοξους ή (νοερά) οι παλιότεροι ένδοξοι στους νυν.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Όχι, δεν το κατάλαβες καλά η δεν το διατύπωσα σωστά.
Οι νυν βασιλιάδες θέλοντας να συνδέσουν το όνομά τους με έναν σπουδαίο βασιλά πρόγονό τους, βάζουν την επιγραφή ότι γίνεται η προσφορά από τον ένα στον άλλο. Δηλ. οι νυν στους παλιότερους ένδοξους ή (νοερά) οι παλιότεροι ένδοξοι στους νυν.
ωραία..έχουμε homework:xmas_lol:
ψάξε εσύ θα ψάξω και εγώ και μετά θα ξαναδούμε ποια άποψη φαίνεται πιο πιθανή...πάντως εμένα μ' αρέσει πιο πολύ να αφιερώνουν το παν/μιο οι βασιλείς στους 'γνώστες'..:xmas_redface:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.120
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μα πού πήγαν οι φιλόλογοι?!
Άλλη εκδοχή: Αυτοί που είναι βασιλείς (πρυτανεύουν) σε αυτό το πνευματικό ίδρυμα, (συμπεριλαμβάνονται? ή υποτάσσονται? ή το προσφέρουν?) στους βασιλείς.
Αλλά αν τα σημεία στίξης είναι κόμματα μάλλον δεν είναι στη σωστή θέση. Πάντως δεν λέει με το τσεκούρι πως χαρίζουν ή αφιερώνουν την εγκυκλοπαίδεια γιατί αυτή δεν είναι στην αιτιατική. Ωραία σπαζοκεφαλιά!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μα πού πήγαν οι φιλόλογοι?!
Αυτοί που είναι βασιλείς (πρυτανεύουν) σε αυτό το πνευματικό ίδρυμα, (συμπεριλαμβάνονται? ή ανήκουν? ή το χαρίζουν?) στους βασιλείς.
Αλλά αν τα σημεία στίξης είναι κόμματα μάλλον δεν είναι στη σωστή θέση. Πάντως δεν λέει με το τσεκούρι πως χαρίζουν ή αφιερώνουν την εγκυκλοπαίδεια γιατί αυτή δεν είναι στην αιτιατική. Ωραία σπαζοκεφαλιά!
ΑΠ ότι μου είπε μια φίλη μου φιλόλογος (χωρίς πολύ σκέψη) είναι υπογεγραμμένες και πάνε κάτω από το ¨ΤΗ" και στο "Α" της "εγκυκλοπαίδεια". δηλ. έχουμε εκεί δοτική.
πάντως σίγουρο νόημα δεν έβγαλε γιατί το είπα τλφ.
που είναι και οι φοιτήτριες μας;;;
μάλλον θα βάλω τα μεγάλα μέσα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.230
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom