Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ευχαριστώ πολύ manelaki. Από χθες αυτό σκέφτομαι. Αξίζει να μπω μέσα στο Κολοσσαίο, ή όχι? Αν δεν μπω, ποιος ο λόγος να βγάλω roma pass και να πληρώσω 120 ευρουλάκια για τους τέσσερίς μας? Διάβασα και την ιστορία σου και βρήκα πολύ χρήσιμες όλες τις πληροφορίες. Από τώρα ονειρεύομαι το Della Palma....
H roma pass δεν σου δινει μονο δωρεαν εισοδο στο Κολοσσαιο αλλα και σε ενα ακομα μουσειο, εκτος αυτων βεβαια εχεις απεριοριστες διαδρομες με τα ΜΜΜ. Οπως καταλαβαινεις συμφερει πολυ! Στο ανεφερα και προηγουμενως.
:haha: Και το Pompi και το Pompi μη ξεχνιεσαι!!!
 

anna1971

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σχετικά με τη Roma pass σκεφτόμουν αν με συμφέρει περισσότερο να βγάλουμε την τριήμερη κάρτα των 11 ευρώ για απεριόριστες διαδρομές με λεωφορεία και μετρό. Σε άλλο μουσείο δεν βλέπω να πηγαίνουμε, με 4 δεκάχρονα εκτός ίσως από τις κατακόμβες. Θα δούμε...
Όσο για το Pompi σου υπόσχομαι πως θα πάω και θα φάω ένα τιραμισου και για σένα!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σχετικά με τη Roma pass σκεφτόμουν αν με συμφέρει περισσότερο να βγάλουμε την τριήμερη κάρτα των 11 ευρώ για απεριόριστες διαδρομές με λεωφορεία και μετρό. Σε άλλο μουσείο δεν βλέπω να πηγαίνουμε, με 4 δεκάχρονα εκτός ίσως από τις κατακόμβες. Θα δούμε...
Όσο για το Pompi σου υπόσχομαι πως θα πάω και θα φάω ένα τιραμισου και για σένα!
Ωωωω ευχαριστω πολυ! :clap:
Αν δεν εχετε σκοπο να μπειτε σε αλλα τοτε ναι συμφερει η καρτα. Δυστυχως δε μπορω με τιποτα να θυμηθω τη τιμη των εισιτηριων για Κολοσσαιο. Απλα αν πας φροντισε να πας νωρις νωρις γιατι εχει κι εκει μεγαλη ουρα.
 

anna1971

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως η είσοδος για Κολοσσαίο είναι 12 ευρώ και για παιδιά κάτω των 18 είναι δωρεάν.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά θέλω ξανά τη βοήθεια σας.Ο φίλος μου έχει ξαναπάει Ιταλία και μου είπε οτι η Φλωρεντία είναι πολύ ωραία.Τα εισιτήρια του τραίνου πήγαινε-έλα μας κοστίζουν 150 ευρώ.Η ενοικίαση αυτοκινήτου για μια μέρα 80 ευρώ.Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν λεωφορεία για φλωρεντία(σαν τα δικά μας κτελ) και τι τιμές;Η αν έχετε να μου προτείνετε μια κοντινή εκδρομή στη Ρώμη;(θα κάτσουμε Ρώμη 6 μέρες και λέγαμε αν αξίζει να πάμε Φλωρεντία ή κάποια άλλη κοντινή εκδρομή).
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Εγω πηγα μριν 2 μηνες με το γρηγορο τραινο 90 ευρω πηγενε ελα
αλλα υπαρχουν και ποι φθηνα
μην νοικιασετε αμαξι δεν υπαρχει λογος τη γυρνας με τα ποδια
τα ποιο ενδιαφεροντα σημεια ειναι στο κεντρο που δε επιτρεπεται το
αμαξι
αξιζει να τη δεις τη Φλωρεντια αλλλα για μενα οχι πανω απο 2 μερες
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Λέω για ημερήσια Φλωρεντία αλλά 150 ευρω με τρένο συνδυασμός γρήγορου και απλού δεν είναι ακριβά;
ειναι ακριβα ναι για μενα δες καλυτερα αν μπορεις να πας με αργο και
την διαφορα να τη δωσεις σε ενα ξενοδοχειο για να μεινεις και μια μερα εκει
αξιζει
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κοιταξε λιγο αυτα:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/31872-%E7%EC%E5%F1%DE%F3%E9%E1-%E1%F0%EF-%F1%FE%EC%E7.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/30684-%E5%F0%E9%EC%DD%F1%EF%F5%F2-%E5%EA%E4%F1%EF%EC%DD%F2-%F1%FE%EC%E7%F2.html
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%E1%EB%FC%F6%E9%EB%EF%E9/22009-%EA%E1%F4%E1%EA%FC%EC%E2%E5%F2-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html
Εψαχνα κι εγω για ημερησια απο Ρωμη και αν δεις στο θεμα με τις κατακομβες εχω γραψει αρκετα σχολια προσπαθοντας να καταληξω καπου. Ειχα αρκετα στο μυαλο μου με βοηθησαν και τελικα κατεληξα στα Castello Gandolfo & Arriccia. Δυστυχως ομως η εκδρομη δεν εγινε ποτε γιατι στη Ρωμη ειχαμε πολλα να δουμε και οι 5 μερες μας εφτασαν ισα ισα!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μας βλέπω ν'απολαμβάνουμε τη Ρώμη και Τοσκάνη πάμε άλλη φορά.
Manelaki μήπως ξέρεις μαγαζιά στη Ρώμη που ν'αξίζουν για ψώνια;
Μα η Τοσκανη ειναι ταξιδι απο μονη της ;)
Δεν ασχοληθηκα καθολου οποτε δε γνωριζω. Παντως δεν ειδα τιποτα ιδιαιτερο που να μου κεντρισει το ενδιαφερον με εξαιρεση τα "απαγορευμενα" μαγαζια στη Via Condotti :haha:
Εχουν αναφερθει ομως πραγματα σχετικα με τα ψωνια στη ρωμη:
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%E1%EB%FC%F6%E9%EB%EF%E9/12211-shopping-therapy-%F8%F9%ED%E9%E1-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/549-%F1%FE%EC%E7-%E3%DC%EC%EF%F2-%EA%E1%E9-%F8%FE%ED%E9%E1-%ED%EF%DD%EC%E2%F1%E9%EF%F2-2007-a.html
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δυστυχως ομως η εκδρομη δεν εγινε ποτε γιατι στη Ρωμη ειχαμε πολλα να δουμε και οι 5 μερες μας εφτασαν ισα ισα!
Μα η Τοσκανη ειναι ταξιδι απο μονη της ;)
Να ακούσεις το manelaki. Να κάτσετε και τις 6 μέρες στη Ρώμη να την ευχαριστηθείτε. Τοσκάνη πάτε μια άλλη φορά! Τα 150 ευρώ είναι (σχεδόν) δυο ακόμα αεροπορικά εισιτήρια. Κρατήστε τα για το επόμενο ταξίδι σας;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom