Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
για το ξενοδοχειο Hotel Londra & Cargill (Piazza Sallustio 18, Ludovis)
τι εχετε να πειτε δεν ξερω αν ειναι βολική η περιοχή? πέφτει λίγο μακρια απο το κεντρο?.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξεκινάνε απο Τέρμινι και διασχίζουν όλη την πόλη. Απλά το Τέρμινι είναι ο κόμβος που μπορείς να αλλάξεις μετρό, λεωφορεία, να πάρεις το εξπρές για αεροδρόμιο κτλ...

Για χάρτη δες εδώ -> Rome.info > Rome city map, street map of Rome
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
για το ξενοδοχειο Hotel Londra & Cargill (Piazza Sallustio 18, Ludovis)
τι εχετε να πειτε δεν ξερω αν ειναι βολική η περιοχή? πέφτει λίγο μακρια απο το κεντρο?.
Κοίταξε...κατά τη γνώμη μου, δεν το λές και κέντρο-κέντρο, αλλά δεν είναι μακριά. Σχετικά καλή περιοχή μου φαίνεται. Όχι πολύ μακριά απο Βία Βένετο. Ας μας πουν και οι πιο έμπειροι βέβαια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.090
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
πχ. θες να κυκλοφορησεις βραδυ, επιλεγοντας να μεινεις κοντα στο βατικανο, υποθετω πως θα χρειαστεις, απο καποια ωρα και μετα, ταξι μετα για να επιστρεψεις..
Όχι μωρέ, εμείς μέναμε στο Βατικανό, κοντά στο Οταβιάνο και όλα με τα πόδια τα κάναμε, το ιστορικό κέντρο είναι σκάρτα 15 λεπτά, η Φοντάνα ντι Τρέβι κανένα μισάωρο (πολύ ευχάριστο) και το μετρό αν το θες, βοηθά στη μείωση του χρόνου μετάβασης. Ακόμη και στο Τραστέβερε με τα πόδια πηγαίναμε, σιγά τις αποστάσεις, δεν είναι δα και τόσο τεράστιο το ιστορικό κέντρο της Ρώμης. Η περιοχή πίσω (δυτικά) του Βατικανού, είναι κυρίως residential, χωρίς τουριστικά εστιατόρια, με αρκετά μπαράκια με ντόπιους και γενικώς πολύ ασφαλής και ευχάριστη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προσυπογραφω τα λεγομενα του Γιωργου.
Αν το επιτρεπει ο καιρος και αν εισαι του περπατηματος φυσικα,ολα αυτα περπατιουνται.
Εμεις δεν χρησιμοποιουσαμε μετρο καθολου.
Απο Βατικανο ειχαμε κατεβει Piazza del Popolo -via del corso και μετα σε ολα τα βασικα τουριστικα αξιοθεατα ..μετα Πανθεον και καταληξαμε Πιατσα Ναβονα
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
αν έπρεπε να ταξινομήσετε τις περιοχές του ιστορικού κέντρου ως προς το ποιά είναι η πιο κατάλληλη για διαμονή με ποιά σειρά θα προτείνατε? π.χ

- Spagna
- Piazza Navona
-Termini
- Βατικανό

και κάτι άλλο, τέλη Μαρτίου είναι καλή εποχή για Ρώμη ή έχει πολύ κρύο??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σπανια πρωτη.Τερμινι τελευταιο.
Εγω περσι πηγα αρχες Απριλιου -πολυ κοντα στα τελη Μαρτη δηλαδη και ειχε 18-20 βαθμους ανωτερη.
Τελεια !
Αλλα ειναι πως θα σου κατσει ο καιρος τοτε.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές, αφού μελέτησα τα αξιοθέατα πήγαμε και στο φαγητό, αναπόσπαστο τμήμα διότι είμαστε και λίγο φαγανα. Κατέγραψα ό,τι προτάσεις είχαν γίνει για Ristorante, cafe και gelatto, τα τύπωσα και με βλέπω να γυρίζω στη Ρώμη με τα σκονάκια μου. Κανονίστε να είναι οκ αν και μπήκα και στα site τους και τσέκαρα, διότι στην Κων/λη την πάτησα με ένα εστιατόριο, τον περιβόητο PANDELI, και τα άκουσα από τον καλό μου, αλλά δίκιο είχε. Μία άλλη ερώτηση για τις κατακομβες: Σεμπαστιαν ή Καλλίστο? Στην πρώτη έχω πάει, να ξαναπάω ή να πάμε στην άλλη? Απ' ότι είδα στην Αππία οδό είναι και οι δύο. Κάτι είχα δει για κατακόμβες εδώ, αλλά δε θυμάμαι που το είδα και είναι τόσο πολλά, μπερδεύομαι! Thanks!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.090
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα έβαζα πρώτη τη Ναβόνα, μετά τη Σπάνια, έπειτα το Βατικανό και με πολύ μεγάλη διαφορά το Τέρμινι. Η περιοχή γύρω από τη Ναβόνα (ειδικά προς τα νότια, αλλά και λίγο δυτικά) είναι για μένα το πιο όμορφο κομμάτι του ιστορικού κέντρου, η Σπάνια είναι λίγο φασαρία και μαγαζίλα (γούστα είναι αυτά, βέβαια).

Ο καιρός τη Ρώμη το Μάρτιο, (από το wunderground):

Rome March weather history:
Average High Temperature is 60 F - historical range 46 F to 73 F (7.7 με 22.7 σε Κελσίου, για να συνεννοούμαστε)

Average Low Temperature is 42 F - historical range 32 F to 59 F (0-15C, δηλαδή)

There is a 0% chance of a Hot Day (temperature over 90��F) (0 days out of 105 in historical record).
There is a 61% chance of a Warm Day (temperature over 60��F) (64 days out of 105 in historical record). Most consecutive days found in historic record: 10
There is a 0% chance of a Freezing Day (temperature below 32��F) (0 days out of 105 in historical record).

Cloud Cover
Average Cloud Cover is mostly sunny

There is a 9% chance of a Cloudy Day (9 days out of 102 in historical record).
Most consecutive days found in historic record: 2


Και για να μην κάνω όλες τις μετατροπές σε βαθμούς Κελσίου εγώ:
Online Conversion - Temperature Conversion
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.567
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
τη Δευτέρα γύρισα από τη Ρώμη. Μείναμε στο Βατικανό σε διαμέρισμα, 140 ευρώ για 5 άτομα.Πολύ καλή ασφαλής περιοχή, τη νύχτα κυκλοφορούσες άφοβα. Η συγκοινωνία εξαιρετική, μετρό 2 στάσεις , λεωφορείο και φυσικά τα πόδια μας. Η λύση του διαμερίσματος είναι οικονομική και άνετη. Στο Trastevere δεν θα έμενα, πολύ τουριστικό, δεν έχει εύκολη πρόσβαση στα υπόλοιπα αξιοθέατα,εκεί να πας για βόλτα και ποτό. Αν παλι διαθέτεις χρήματα η Ναβόνα είναι εξαιρέτική. Το Τέρμινι είναι σαν να μένεις στη πλ. Βάθης.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι και να λέτε, εγώ θεωρώ το Τέρμινι ιδανική περιοχή για διαμονή, ειδικά αν πρόκειται για μια σύντομη (3-4 μέρες) επίσκεψη στην Αιώνια Πόλη!
Δεν είπα να αγοράσει κανείς σπίτι εκεί, αλλά σαν βάση για τις εξορμήσεις είναι ότι καλύτερο. Δεν χάνεις καθόλου χρόνο στις μετακινήσεις.
Άλλωστε , για εμένα, το ξενοδοχείο είναι ένας ύπνος. Φεύγω νωρίς το πρωί και επιστρέφω αργα το βράδυ, οπότε τι με ωφελεί αν είναι σε ωραία, αλλά άβολη περιοχή?

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνώμη. Τώρα, αν θες ριλάξ και πισίνες και ξάπλες, αλλάζει το πράγμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.735
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom