Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

zavpar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
metropolis hotel rome - Χάρτες Google

δεν μου φαίνεται καιπολύ βολική η τοποθεσια

edit μάλλον δεν βοηθάει το λινκ. ΤΕλος πάντων, αν έχεις κλείσει αυτό κοντά στο Βατικανό είναι 2,6χλμ από την περιοχη που θεωρείται κέντρο
ευχαριστω πολυ για την απαντηση καθως ειμαι καινουρια στο travelstories και δεν τα ξερω και πολυ καλα.
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
θελω να μαθω,πληροφοριες,για την Ρωμη.Πως μπορω να παω,που να μεινω?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ξεκινα το διαβασμα!
Δοξα τα μελη αυτου του φορουμ, υπαρχει μπολικο υλικο!!!

Ρώμη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Αποτελεσματα αναζητησης για την λεξη "ρωμη":

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Και εδω στη μπλε --> Ρώμη αν πατησεις πανω της θα βρεις και ταξιδιωτικες ιστοριες.
 

RED ROSE

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Περιμενω την στιγμη για
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
ευχαριστω.ξεκινω,αμεσως το ψαξιμο.:D
 

christi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα...
Αύριο φεύγω κι εγώ για Ρώμη με την γυναίκα μου που είναι έγκυος (σύμπτωση ε elbono? :)) ). Θα μείνουμε στο De Petris (σε ακολούθησα akis,b).
Άκη, είχα την εντύπωση ότι ;internet έχει μόνο στο lobby και όχι στα δωμάτια. Τώρα χάρηκα πολύ που μου λες ότι έχει και στα δωμάτια :).
Να σε εμπιστευτώ για ταξί δηλαδή από De Ptris σε Ciampino και να μην ακολουθήσω λεοφωρείο από Termini? Με βάζεις σε σκέψεις δεδομένου ότι δε θέλω να ταλαιπωρηθεί η γυναίκα μου που είναι έγκυος.
Ερώτηση: Από Fontana di Trevi πηγαίνεις με τα πόδια στο Πάνθεον ή χρειάζεται να πάρουμε λεοφωρείο?

Μπροστά από το hotel (ή εκεί δίπλα τελοσπάντων) περνάει κάποιο λεοφωρείο το οποίο θα μας εξυπηρετήσει?

Πού είναι αυτή η Largo Argentina και δεν μπορώ να τη βρώ?
Καλημέρα!! κι εγώ σαν καινούργια ακολουθώ...τα χνάρια και έκλεισα κι εγώ 3 ημέρες στο De Petris -απλό δίκλινο (δεν είμαστε κ για πολλά έξοδα) και αεροπορικά με τη Ryanair από Θεσσαλονίκη! Πείτε μου εντυπώσεις!! τι να προσέξουμε , τι να προτιμήσουμε? Το DePetris καλό (τα απλά δωμάτια?) Τα ανακαινισμένα είναι μόνο στο "απέναντι" κτίριο ή έχουν και στο κυρίως? ..γιατί μού φαίνεται λίγο άβολο για το πρωινό ή για ό,τι χρειαστείς να πρέπει να βγαίνεις στο δρόμο και να πας στο κεντρικό κτίριο! Help από τους ..παλαιότερους, αναχωρούμε κι εμείς το Σάββατο για ένα lowcost 3ήμρο στη Ρώμη! ;)
 

vavatraxaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
καλησπερα σας ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες χαθηκα γιατι αρρωστησα και ημουν κρεβατωμενη ατιμες ιωσεις!!!
τελικα εκλεισα σε αλλο ξενοδοχειο το ειχε προσφορα και το εκλεισα αν εκανα χαζομαρα θα φανει!!!
εκλεισα σε αυτο
Booking.com: Hotel Turner, Ρώμη, Ιταλία - 72 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
ειναι καλη η περιοχη;
πως θα παμε εκει απο το αεροδρομιο;
επισης οι μερες που θα μεινουμε ειναι λιγες φτανουμε Ρωμη Σαββατο μεσημερι τι μπορουμε να κανουμε το βραδακι;τι αξιζει να δουμε βραδυ;
και μετα εχουμε δυο μερες γεματες κυριακη και Δευτερα για βοηθηστε να κανω ενα προγραμματακι με πιο σημαντικα που πρεπει να δουμε!
και κατι αλλα που διαβασα ισυει οτι την κυριακη ειναι δωρεαν η εισοδος στο μουσειο του Βτικανου;
και την τευλευταια κυριακη του μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος σε ολα τα μουσεια;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
καλησπερα σας ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες χαθηκα γιατι αρρωστησα και ημουν κρεβατωμενη ατιμες ιωσεις!!!
τελικα εκλεισα σε αλλο ξενοδοχειο το ειχε προσφορα και το εκλεισα αν εκανα χαζομαρα θα φανει!!!
εκλεισα σε αυτο
Booking.com: Hotel Turner, Ρώμη, Ιταλία - 72 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

-ειναι καλη η περιοχη;
-πως θα παμε εκει απο το αεροδρομιο;
επισης οι μερες που θα μεινουμε ειναι λιγες φτανουμε Ρωμη Σαββατο μεσημερι -τι μπορουμε να κανουμε το βραδακι;τι αξιζει να δουμε βραδυ;
και κατι αλλα που διαβασα
-ισχυει οτι την κυριακη ειναι δωρεαν η εισοδος στο μουσειο του Βτικανου;
και
-την τευλευταια κυριακη του μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος σε ολα τα μουσεια;
-και μετα εχουμε δυο μερες γεματες κυριακη και Δευτερα για βοηθηστε να κανω ενα προγραμματακι με πιο σημαντικα που πρεπει να δουμε!
Τι να πρωτοαπαντησω;;;

1. Σιγουρα η περιοχη δε με ξετρελαινει. Αρκετα μακρυα απο πολλα ενδιαφεροντα αξιοθεατα της Ρωμης αλλα ενταξει οι αποστασεις στη Ρωμη δεν ειναι απαγορευτικες. ;)
2. Σε ποιο αεροδρομιο προσγειωνεστε;
3. Σιγουρα μια βολτα μεχρι τη Fontana di trevi θα ηταν πολυ ωραια.
4. Αν δε κανω λαθος τη τελευταια Κυριακη καθε μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος αλλα δε θα στο προτεινα, η ουρα μπορει να ειναι τρομακτικα μεγαλη!!! Δε θα'χεις χρονο για τετοια. Κλεισε απο το ιντερνετ να μπεις μπαμ μπαμ.
5. Δεν το γνωριζω και δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.
6. Πρεπει να κατσεις να διαβασεις μερικα πραγματα να δεις τι προτιμας εσυ να δεις. Εγω θα σου προτεινα οπωσδηποτε να κανεις μια απογευματινη βολτα στο Castel Sant' Angelo. Αλλα αν εσυ εχεις βαλει αλλες προτεραιοτητες γιατι καποια αλλα σου φαινονται καλυτερα μοιραια το Καστρο θα το αφησεις.
Διαβασε κι εδω ειμαστε:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/4703-e-tickets-%E3%E9%E1-%EA%EF%EB%EF%F3%E1%DF%EF-%E2%E1%F4%E9%EA%E1%ED%FC-%EA%F4%EB.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/35617-%F1%F9%EC%E7-%F0%E1%E9%E4%E9%E1-%E2%EF%E7%E8%E7%F3%F4%E5-%EC%E5.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/34803-%E2%EF%DE%E8%E5%E9%E1-%E3%E9%E1-%F1%FE%EC%E7.html

Ρώμη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/8819-%F1%FE%EC%E7-%E3%E9%E1-%EC%DF%E1-%E5%E2%E4%EF%EC%DC%E4%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/36092-3%E7%EC%E5%F1%EF-%F1%F9%EC%E7-%F4%E5%EB%E7-%F6%EB%E5%E2%E1%F1%E7.html

Εδω ειναι το προγραμμα που ειχα βγαλει εγω για 5 μερες. Μπορεις να παρεις ιδεες. Βεβαια το προγραμμα δε τηρηθηκε ακριβως, τα γραφω στην ιστορια μου εδω: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/36151-quartetto-%EC%E1%F2-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για καφε Γκρεκο υπολογισε 6-7? τον καπουτσινο αν θυμαμαι καλα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.974
Likes
15.538
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
O καφές στο antico caffe greco - αν μιλάς γι'αυτό - έχει γύρω στα 8 ευρώ.
 

christi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα...
Μολις επιστρεψαμε απο Ρωμη. Θα σου προτεινα το Hotel de Petris κοντα στη Fontana di Trevi. Ειναι πολυ ομορφο ξενοδοχειο στην καρδια του κεντρου. Ο σταθμος μετρο Barberini ειναι στα 3 λεπτα, η Fontana di Trevi στα 5, τα ισπανικα σκαλια στα 10 και ολο το ιστορικο κεντρο μια βολτα με τα ποδια. Ζήτα ακαινισμενο δωματιο (ειναι τα superior, αλλα τα δινουν ακομα και αν εχεις κλεισει standard, χωρις εξτρα χρεωση). Το πρωινο ειναι πολυ καλο, τα δωματια εχουν δωρεαν ιντερνετ και αν εισαι τυχερη μπορει να εχεις και μπαλκονακι και υδρομασαζ (στα δωματια του 5ου οροφου)! Για τις μερες που το θελεις η yeego το δινει στα 72 ευρω με πρωινο (συν 2 ευρω το ατομο ανα διανυκτερευση δημοτικους φορους) και η boοking.com στα 76. Δες και στο tripadvisor για καλυτερη εικονα.Εμεις και οι φιλοι μας μειναμε ενθουσιασμενοι. Και μια προταση: για τη μεταφορα απο το αεροδρομιο παρτε το λεωφορειο (4 ευρω), για τη μεταβαση ομως προς το αεροδρομιο προτιμηστε καλυτερα ταξι (30 ευρω σταθερη τιμη), θα σας γλυτωσει απο πολυ ταλαιπωρια!! Ο,τι αλλο θελεις ρωτα, τα εχουμε φρεσκα!! Καλο ταξιδι!
Καλημέρα!! κι εγώ σαν καινούργια ακολουθώ...τα χνάρια και έκλεισα κι εγώ 3 ημέρες στο De Petris -απλό δίκλινο (δεν είμαστε κ για πολλά έξοδα) και αεροπορικά με τη Ryanair από Θεσσαλονίκη! Πείτε μου εντυπώσεις!! τι να προσέξουμε , τι να προτιμήσουμε? Το DePetris καλό (τα απλά δωμάτια?) Τα ανακαινισμένα είναι μόνο στο "απέναντι" κτίριο ή έχουν και στο κυρίως? ..γιατί μού φαίνεται λίγο άβολο για το πρωινό ή για ό,τι χρειαστείς να πρέπει να βγαίνεις στο δρόμο και να πας στο κεντρικό κτίριο! Help από τους ..παλαιότερους, αναχωρούμε κι εμείς το Σάββατο 28/1!!!!! ;)
 

vavatraxaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Τι να πρωτοαπαντησω;;;

1. Σιγουρα η περιοχη δε με ξετρελαινει. Αρκετα μακρυα απο πολλα ενδιαφεροντα αξιοθεατα της Ρωμης αλλα ενταξει οι αποστασεις στη Ρωμη δεν ειναι απαγορευτικες. ;)
2. Σε ποιο αεροδρομιο προσγειωνεστε;
3. Σιγουρα μια βολτα μεχρι τη Fontana di trevi θα ηταν πολυ ωραια.
4. Αν δε κανω λαθος τη τελευταια Κυριακη καθε μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος αλλα δε θα στο προτεινα, η ουρα μπορει να ειναι τρομακτικα μεγαλη!!! Δε θα'χεις χρονο για τετοια. Κλεισε απο το ιντερνετ να μπεις μπαμ μπαμ.
5. Δεν το γνωριζω και δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.
6. Πρεπει να κατσεις να διαβασεις μερικα πραγματα να δεις τι προτιμας εσυ να δεις. Εγω θα σου προτεινα οπωσδηποτε να κανεις μια απογευματινη βολτα στο Castel Sant' Angelo. Αλλα αν εσυ εχεις βαλει αλλες προτεραιοτητες γιατι καποια αλλα σου φαινονται καλυτερα μοιραια το Καστρο θα το αφησεις.
Διαβασε κι εδω ειμαστε:
με προβληματισες για το ξενοδοχειο γιατι ολα τα σχολια γραφουν οτι ειναι σε πολυ καλη τοποθεσια :roll:
προσγειωνομαστε στο ciampino
roma pass που θα βγαλω μεσω ιντερνετ η στο αεροδρομιο;
σ'ευχαριστω για τα λινκ με τις πληροφοριες θα τα διαβασω να παρω μια ιδεα
βασικα επειδη θα ειμαστε παρεα οι υπολοιποι δεν ειναι των μουσειων οποτε θα παμε σε καποια βασικα πχ μουσεια βατικανου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.790
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom