Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
είναι πολύ ομορφο το είχα δεί και εγώ αλλα δεν έχει διαθεσιμότητα τις ημερομηνίες που θελω. Σ΄ευχαριστω πάντως
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσυ βαλτη εισαι; Ασ' την τωρα που κατεληξε...:mad:

amantzou μην παραλειψεις να περασεις απ' το GIOLITTI
 

evam

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα!θα θελα να μαθω αν το εισητηριο rome pass αξιζει..επισης γραφει οτι περιλαμβανει 2 δωρεαν εισοδους στα 2 πρωτα μουσεια η αρχαιολογικους χωρους και ηθελα να μαθω αν περιλαμβανει και το βατικανο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα!θα θελα να μαθω αν το εισητηριο rome pass αξιζει..επισης γραφει οτι περιλαμβανει 2 δωρεαν εισοδους στα 2 πρωτα μουσεια η αρχαιολογικους χωρους και ηθελα να μαθω αν περιλαμβανει και το βατικανο
αξίζει αν σε ενδιαφέρουν τα μουσεία που περιλαμβάνει. Κολοσσαίο κ terme di Caracalla κ μόνο αξίζουν τον κόπο. κ αν βαλεις κ τη μεταφορά δωρεάν αξίζει. το Βατικανό όχι, δεν περιλαμβάνεται.
λοιπές απορίες εδω:
Roma Pass
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Ρωμη Ρωμη Ρωμη!

Γεια σε ολους τους Ιταλοφιλους!Οπως καταλαβατε σκοπευω να ταξιδεψω στη ρωμη για πρωτη φορα μαζι με το φιλο μου!Εκλεισα 2 εισιτηρια γ τον φεβρουαριο λοιπον κ εχω αρχισει ηδη να κραταω σημειωσεις!Εχω δυο οδηγους(οι οποιοι απ οτι ειδα εχουν αναφερθει στο φορουμ), τον DK κ εναν απο το National Geographic.Εχω ριξει μια ματια κ στους 2 κ φυσικα εχω διαβασει κ τις ιστοριες του τραβελ στορις.Αλλα θελω καποιες επιμερους απαντησεις γιατι πολλα ερωτηματα με μπερδεψαν:xmas_rolleyes:
1.ξερει κανεις τι καιρο εχει τον φεβρουαριο η ρωμη?στο νασιοναλ λεει οτι μπορει να εχει κ χιονι.
2.εχω κλεισει ενα ξενοδοχειο που ειναι στο σταθμο τερμινι.συμφερει να παρω την ρομα πασσ?ειδα οτι κ οι πρωτες 2 επισκεψεις ειναι δωρεαν.αλλα οσο αναφορα τα μεταφορικα συμφερει αναλογα και με τη θεση του ξενοδοχειου?
3.οοολοι στις ιστοριες εχουν κατι να πουν για την διαδρομη αεροδρομιου-ρωμης.Δεν εχω καταλαβει τελικα.να το παρω το λεοναρντο εξπρεσ?να παρω το αλλο με τις στασεις?Καπου ειπωθηκε οτι υπαρχουν κ ιδιωτικα...
4.α κ κατι αλλο..εκτος απο τα χαλαρα μπαρακια υπαρχει κ κατι με πιο πολυ χορο κ ποτο??
Ευχαριστω πολυ και αν προκυψει κατι αλλο 8α ρωτησω:xmas_lol:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
1.ξερει κανεις τι καιρο εχει τον φεβρουαριο η ρωμη?στο νασιοναλ λεει οτι μπορει να εχει κ χιονι.
2.εχω κλεισει ενα ξενοδοχειο που ειναι στο σταθμο τερμινι.συμφερει να παρω την ρομα πασσ?ειδα οτι κ οι πρωτες 2 επισκεψεις ειναι δωρεαν.αλλα οσο αναφορα τα μεταφορικα συμφερει αναλογα και με τη θεση του ξενοδοχειου?
3.οοολοι στις ιστοριες εχουν κατι να πουν για την διαδρομη αεροδρομιου-ρωμης.Δεν εχω καταλαβει τελικα.να το παρω το λεοναρντο εξπρεσ?να παρω το αλλο με τις στασεις?Καπου ειπωθηκε οτι υπαρχουν κ ιδιωτικα...
4.α κ κατι αλλο..εκτος απο τα χαλαρα μπαρακια υπαρχει κ κατι με πιο πολυ χορο κ ποτο??
Ευχαριστω πολυ και αν προκυψει κατι αλλο 8α ρωτησω:xmas_lol:
γεια σου νεφελη..

να σου απαντησω στο 3ο ερωτημα που το εχω ευκαιρο..
εμεις πηραμε το shuttle bus με 8 ευρω για την διαδρομη αεροδρομιο-termini και η διαδρομη διηρκεσε 1 ωρα..το shuttle bus θα το δεις μολις βγεις απο το Τ3, περνας τα ταξι, διασχιζεις τον δρομο και φευγει απο εκει καθε μιση ωρα!

για την roma pass, εμεις δεν την βγαλαμε..γιατι σε ολα τα μουσεια και τα αξιοθεατα που μας ενδιεφεραν και ειχαν εισοδο ειχαμε κλεισει απο πριν μεσω ιντερνετ για να αποφυγουμε και τις ουρες..αα επισης, αν εισαι κατω των 25 δικαιουσαι μειωμενο εισιτηριο..
συγκοινωνιες χρησιμοποιησαμε (μετρο, λεωφορειο, τραμ), αλλα κυριως βραδυ..παντως, γενικα η πολη περπατιεται..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.ξερει κανεις τι καιρο εχει τον φεβρουαριο η ρωμη?στο νασιοναλ λεει οτι μπορει να εχει κ χιονι.
2.συμφερει να παρω την ρομα πασσ?
3.οοολοι στις ιστοριες εχουν κατι να πουν για την διαδρομη αεροδρομιου-ρωμης.Δεν εχω καταλαβει τελικα.να το παρω το λεοναρντο εξπρεσ?να παρω το αλλο με τις στασεις?Καπου ειπωθηκε οτι υπαρχουν κ ιδιωτικα...
4.α κ κατι αλλο..εκτος απο τα χαλαρα μπαρακια υπαρχει κ κατι με πιο πολυ χορο κ ποτο??
Wellcome στο φορουμ. οι συστάσεις αλλού..
1. σαν Αθήνα. όσο χιόνι έχει κ η Αθήνα.
2. ναι, ναι , ναι.
3. θέλεις άνεση?Λεοναρντο. θέλεις οικονομία? cotral bus. θελεις κατι ενδιάμεσο? προαστιακό.
4. Testaccio. πχ Alien, Alibi, Fake, Goa. και φυσικά στη Βασίλισσα Gilda.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για την roma pass, εμεις δεν την βγαλαμε..γιατι σε ολα τα μουσεια και τα αξιοθεατα που μας ενδιεφεραν και ειχαν εισοδο ειχαμε κλεισει απο πριν μεσω ιντερνετ για να αποφυγουμε και τις ουρες....
πάντως τις ουρές στα 2 πρωτα μνημεια-μουσεια τις αποφευγεις κ χωρις να εχεις κλεισει, αν εχεις την καρτα.
την προτεινω συνηθως αν καποιος ρωταει ετσι γενικα χωρις να λεει ποια μουσεις θελει, λογω απλων μαθηματικων:
12 το Κολοσσαιο +8 η Βιλλα + 11 το 3ημερο για τα ΜΜΕ= 31. η καρτα εχει 25 κ γλυτωνεις κ ενα σωρο απο την εκπτωση στα υπολοιπα.
ετοιμη για επαναληψη τον ιουνιο?:xmas_wink: 129 το εχουμε..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πάντως τις ουρές στα 2 πρωτα μνημεια-μουσεια τις αποφευγεις κ χωρις να εχεις κλεισει, αν εχεις την καρτα.
την προτεινω συνηθως αν καποιος ρωταει ετσι γενικα χωρις να λεει ποια μουσεις θελει, λογω απλων μαθηματικων:
12 το Κολοσσαιο +8 η Βιλλα + 11 το 3ημερο για τα ΜΜΕ= 31. η καρτα εχει 25 κ γλυτωνεις κ ενα σωρο απο την εκπτωση στα υπολοιπα.
ετοιμη για επαναληψη τον ιουνιο?:xmas_wink: 129 το εχουμε..
καλα ναι, καποιους αλλους μπορει να τους συνεφερε, εμενα οπως το ειχα υπολογισει οχι..
γιατι πχ. στο κολοσσαιο ηθελα να δω και τα υπογεια, οποτε αναγκαστικα επρεπε να κλεισω με οργανωμενη ξεναγηση..

να σου πω ομως, στην βιλλα μποργκεζε δεν μπορω να καταλαβω πως μπαινει καποιος με την roma pass.. εγω ειχα κλεισει εισιτηρια απο πριν για συγκεκριμενη μερα και ωρα και ημουν οκ, με την εκτυπωσουλα μου ανα χειρας (αν και παλι σε ουρα περιμενα, για να παρω στα χερια μου το εισιτηριο)..αλλα οταν φθασαμε εκει ειδαμε ταμπελα οτι δεν υπηρχαν καθολου εισιτηρια για την ιδια μερα και για την επομενη..και πολυς κοσμος ειχε ερθει αδικα..αν δηλ ερχονταν καποιος με την roma pass θα εμπαινε ο,τι ωρα ηθελε παρα την ενδειξη οτι δεν υπηρχαν εισιτηρια?

πανετοιμη ειμαι για επαναληψη..τωρα αν θα ειναι ιουνιο ή αυγουστο, θα δειξει..:xmas_wink: (για τα 129 μην μου λες!αν βρω φθηνοτερα - που θα βρω σιγουρα - το ξερεις οτι δεν θα σας προτιμησω!:xmas_biggrin:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να σου πω ομως, στην βιλλα μποργκεζε δεν μπορω να καταλαβω πως μπαινει καποιος με την roma pass.. εγω ειχα κλεισει εισιτηρια απο πριν για συγκεκριμενη μερα και ωρα και ημουν οκ, με την εκτυπωσουλα μου ανα χειρας (αν και παλι σε ουρα περιμενα, για να παρω στα χερια μου το εισιτηριο)..αλλα οταν φθασαμε εκει ειδαμε ταμπελα οτι δεν υπηρχαν καθολου εισιτηρια για την ιδια μερα και για την επομενη..και πολυς κοσμος ειχε ερθει αδικα..αν δηλ ερχονταν καποιος με την roma pass θα εμπαινε ο,τι ωρα ηθελε παρα την ενδειξη οτι δεν υπηρχαν εισιτηρια?

πανετοιμη ειμαι για επαναληψη..τωρα αν θα ειναι ιουνιο ή αυγουστο, θα δειξει..:xmas_wink: (για τα 129 μην μου λες!αν βρω φθηνοτερα - που θα βρω σιγουρα - το ξερεις οτι δεν θα σας προτιμησω!:xmas_biggrin:)
για τη Βιλλα δεν ξερω σιγουρα αλλα επειδη μπορει να υποδεχτει μονο μικρο αριθμο επισκεπτων ταυτοχρονα, υποθετω οτι χρειαζεται κρατηση κανονικα.

για τα 129 μην μου λες!αν βρω φθηνοτερα - που θα βρω σιγουρα - το ξερεις οτι δεν θα σας προτιμησω
ουτε μία στο εκατομμύριο. θα βρεις με ευκολη (επιστροφή πουρνο πουρνο) ή με πειρατες (1 φτηνο εισιτηριο στην πρωινη της τεταρτης κ 2.5 φτηνα στην επιστροφη της τριτης..) εδω μιλαμε για τελεια ωραρια για ΣΚ κ κλαση..δεν θα περιμένουν οι φτηνές τιμές αιώνια βεβαια..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.008
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom