Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
332
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Ευχαριστώ που με θυμήθηκες! Σε αυτή τη περιοχή έχω σημειωμενη τη Σφίγγα της Ρουμανίας :D
Sphinx des Bucegi
Ποια είναι αυτή; Μην μου βάζεις και αλλη ύλη γιατι ήδη τα έχω παίξει με την επιλογή των πόλεων για διανυκτέρευση :rolleyes:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.456
Likes
21.700
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποια είναι αυτή; Μην μου βάζεις και αλλη ύλη γιατι ήδη τα έχω παίξει με την επιλογή των πόλεων για διανυκτέρευση :rolleyes:
Σου έβαλα το στίγμα στο google. Είναι στην ίδια περιοχή με αυτό που μου έστειλες. Είναι ένας βράχος που μοιάζει με τη Σφίγγα της Αιγυπτου (κάπως :lol:) . Για καλοκαίρι είναι μόνο αυτό το αξιοθέατο, είναι πάνω στα βουνά
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα.Θα πάω με το σύζυγο και το 16 μηνών μωρό μας Ρουμανία τέλος Ιουλίου. Θα ήθελα ιδέες για μονοήμερες εκδρομές σε κοντινούς προορισμούς με τραίνο και ιδέες για το που θα μπορούσαμε να κάνουμε στάση μεταξύ του ταξιδιού Σιγκισοάρα-Βουκουρέστη για φαγητό και χαλάρωση. Ευχαριστώ
 

alma

Member
Μηνύματα
4.023
Likes
17.103
Με τρένο δεν ξέρω αλλά με ταξ.γραφεία ντόπια πάνε ημερήσιες σε Κάστρο Πέλες,Κάστρο Μπραν,Μπρασόφ ακόμα κ Βόρεια Βουλγαρία.
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα!Θα επισκεφτώ τέλος του μήνα τα κάστρα Peles και Pelisor.
1)Στο κάστρο Peles αξίζει να δω μόνο το ισόγειο ή και τους άλλους ορόφους?
2)Στο κάστρο Pelisor αξίζει να μπω εφόσον θα έχω δει το Peles?
Θα έχω μαζί μου ένα μωράκι 16 μηνών.
Ευχαριστώ
 

annabell

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Καλημέρα σε όλους!
Κλείσαμε κι εμείς για Ρουμανία 11-15/11 και προσπαθώ μέσα σε 3,5 μέρες να χωρέσω ότι μπορώ!
Αρχικά είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο στο εξωτερικό ώστε να μπορέσουμε να τριγυρίσουμε εκτός πρωτεύουσας. Σκεφτόμαστε δυο νύχτες Μπράσοβ και δυο νύχτες Βουκουρέστι. Έχω αρχίσει να διαμορφώνω το πρόγραμμα ως εξής:
1η μέρα
Άφιξη Βουκουρέστι το απόγευμα, παραλαβή αυτοκινήτου και κατευθείαν φεύγουμε για Μπράσοβ
2η μέρα
Πρωινή βόλτα στα αξιοθέατα της πόλης του Μπράσοβ ( Μαύρη Εκκλησία, Πύλη Αικατερίνης κλπ) και μετά αναχώρηση για ημερήσια στην Σιγκισοάρα. Ίσως με μια στάση στην οχυρωμένη εκκλησία του Prejmer στο ενδιάμεσο?
3η μέρα
Αφήνουμε το δωμάτιο στο Μπράσοβ και ξεκινάμε με κάστρο Μπραν ( ξέρω ότι δεν αξίζει, αλλά... ), κάστρο Πέλες και ίσως το Πέλισορ και βόλτα στην Σινάια για φαγητό κλπ και επιστροφή στο Βουκουρέστι για διανυκτέρευση... Μήπως χωράει άραγε και κάτι ακόμα??
Είναι πολύ σφιχτό το πρόγραμμα λέτε? Ή μήπως χωράνε κι άλλα??
Έχει τοοοόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω 🙃
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
234
Likes
1.352
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους!
Κλείσαμε κι εμείς για Ρουμανία 11-15/11 και προσπαθώ μέσα σε 3,5 μέρες να χωρέσω ότι μπορώ!
Αρχικά είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο στο εξωτερικό ώστε να μπορέσουμε να τριγυρίσουμε εκτός πρωτεύουσας. Σκεφτόμαστε δυο νύχτες Μπράσοβ και δυο νύχτες Βουκουρέστι. Έχω αρχίσει να διαμορφώνω το πρόγραμμα ως εξής:
1η μέρα
Άφιξη Βουκουρέστι το απόγευμα, παραλαβή αυτοκινήτου και κατευθείαν φεύγουμε για Μπράσοβ
2η μέρα
Πρωινή βόλτα στα αξιοθέατα της πόλης του Μπράσοβ ( Μαύρη Εκκλησία, Πύλη Αικατερίνης κλπ) και μετά αναχώρηση για ημερήσια στην Σιγκισοάρα. Ίσως με μια στάση στην οχυρωμένη εκκλησία του Prejmer στο ενδιάμεσο?
3η μέρα
Αφήνουμε το δωμάτιο στο Μπράσοβ και ξεκινάμε με κάστρο Μπραν ( ξέρω ότι δεν αξίζει, αλλά... ), κάστρο Πέλες και ίσως το Πέλισορ και βόλτα στην Σινάια για φαγητό κλπ και επιστροφή στο Βουκουρέστι για διανυκτέρευση... Μήπως χωράει άραγε και κάτι ακόμα??
Είναι πολύ σφιχτό το πρόγραμμα λέτε? Ή μήπως χωράνε κι άλλα??
Έχει τοοοόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω 🙃
Καλημέρα!

Κλείσαμε και εμείς για Βουκουρέστι τον Ιανουάριο αλλά 3 μέρες. Πιστεύω ότι το πρόγραμμα σας είναι οκ , λίγο κουραστικό αλλά τι να κάνουμε , εύστοχο και καλά χωρισμένο. Για το κάστρο έχετε δίκιο μπορεί και να παραληφθεί και να αφιερώσετε λίγο χρόνο στο πάρκο Dimitrie Ghica Park και γενικά στην περιοχή της Σινάια . Κάστρα έχει πολλά και βρίσκεται στην ευχέρεια του καθενός αν πάει σε όλα.
Γενικά τα Καρπάθια είναι διαμαντάκι και εγώ συγκεκριμένα θέλω ένα ταξίδι μόνο στη ρουμανική εξοχή. Εμείς θα πάμε μόνο Μπρασοβ και στο σπα γιατί οι ώρες των πτήσεων δεν μας αφήνουν και πολλά περιθώρια.
Καλά να περάσετε!
 

domino

Member
Μηνύματα
328
Likes
308
Καλημέρα σε όλους!
Κλείσαμε κι εμείς για Ρουμανία 11-15/11 και προσπαθώ μέσα σε 3,5 μέρες να χωρέσω ότι μπορώ!
Αρχικά είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο στο εξωτερικό ώστε να μπορέσουμε να τριγυρίσουμε εκτός πρωτεύουσας. Σκεφτόμαστε δυο νύχτες Μπράσοβ και δυο νύχτες Βουκουρέστι. Έχω αρχίσει να διαμορφώνω το πρόγραμμα ως εξής:
1η μέρα
Άφιξη Βουκουρέστι το απόγευμα, παραλαβή αυτοκινήτου και κατευθείαν φεύγουμε για Μπράσοβ
2η μέρα
Πρωινή βόλτα στα αξιοθέατα της πόλης του Μπράσοβ ( Μαύρη Εκκλησία, Πύλη Αικατερίνης κλπ) και μετά αναχώρηση για ημερήσια στην Σιγκισοάρα. Ίσως με μια στάση στην οχυρωμένη εκκλησία του Prejmer στο ενδιάμεσο?
3η μέρα
Αφήνουμε το δωμάτιο στο Μπράσοβ και ξεκινάμε με κάστρο Μπραν ( ξέρω ότι δεν αξίζει, αλλά... ), κάστρο Πέλες και ίσως το Πέλισορ και βόλτα στην Σινάια για φαγητό κλπ και επιστροφή στο Βουκουρέστι για διανυκτέρευση... Μήπως χωράει άραγε και κάτι ακόμα??
Είναι πολύ σφιχτό το πρόγραμμα λέτε? Ή μήπως χωράνε κι άλλα??
Έχει τοοοόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω 🙃

καλημέρα

Προτείνω

Πρώτη διανυκτέρευση Πλοιεστι
Σιναια και Μπρασοφ (διανυκτερευση)
Σιγνισοαρα και Σιμπιου (διανυκτερευση)
Βουκουρέστι - παραδωση αυτοκινητου (διανυκτερευση)

Ασε εκτός το Μπραν
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
164
Likes
135
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Μια χαρα μου ακούγεται το πρόγραμμα.Το Μπραν φυσικα και θα το δεις αφου θα είσαι στην περιοχή .Δεν ξέρω ποτε είναι η αναχώρηση σου για Καρπαθια,απέφυγε όμως τα ΣΚ γιατί τον πιο πολυ χρόνο θα τον χασεις στην κινηση Βουκουρεστι_Μπρασόβ .Εν ολιγοις απέφυγε να φύγεις Παρασκευη απογευμα και να επιστρεψεις Βουκουρεστι Κυριακή, θα δεινοπαθήσεις .Βάλε αν χωραεί και το Σπα οταν πάτε Βουκουρέστι γιατί είναι πολυ ωραια εμπειρία .
 

annabell

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις σκέψεις !! Όσο το σκαλίζω το θέμα βρίσκω κι άλλα και όλο και προσθέτω στη λίστα...

καλημέρα

Προτείνω

Πρώτη διανυκτέρευση Πλοιεστι
Σιναια και Μπρασοφ (διανυκτερευση)
Σιγνισοαρα και Σιμπιου (διανυκτερευση)
Βουκουρέστι - παραδωση αυτοκινητου (διανυκτερευση)

Ασε εκτός το Μπραν

Πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική!! Θα το μελετήσω!



Μια χαρα μου ακούγεται το πρόγραμμα.Το Μπραν φυσικα και θα το δεις αφου θα είσαι στην περιοχή .Δεν ξέρω ποτε είναι η αναχώρηση σου για Καρπαθια,απέφυγε όμως τα ΣΚ γιατί τον πιο πολυ χρόνο θα τον χασεις στην κινηση Βουκουρεστι_Μπρασόβ .Εν ολιγοις απέφυγε να φύγεις Παρασκευη απογευμα και να επιστρεψεις Βουκουρεστι Κυριακή, θα δεινοπαθήσεις .Βάλε αν χωραεί και το Σπα οταν πάτε Βουκουρέστι γιατί είναι πολυ ωραια εμπειρία .

Ευτυχώς είναι Δευτέρα η άφιξη και το τουρ προς τα Καρπάθια και θα γλιτώσουμε τον χαμό της Παρασκευης... Με τα σπα δε το έχουμε πολύ. Έχουμε και στο χωριό μας ( κυριολεκτικά 😅) και πάμε μόνο αν έρθουν τίποτα φίλοι από μακριά
🥴
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.670
Μέλη
39.309
Νεότερο μέλος
EvKal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom