Ταϊλάνδη Ραδιενεργεια!!!!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.113
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι αλλά το playmobil είναι στη λήγουσα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν εξέφρασα αντίρρηση επ'αυτού,το οποίο βρίσκω και αστείο ως ζήτημα.
Αλλά επί του σοβαρότατου θέματος του οχήματος του σκοτεινού εκδικητή.
 

kallirroi

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδία, να'μαστε καλά...
Ταξίδι-Όνειρο
What else? The space...
Καλησπέρα σε όλους!
Σας γράφω από Ταϋλάνδη (που θέλει να έλθει ο φίλος Sakias) και συγκεκριμένα από την Hua Hin...Η αλήθεια είναι ότι βρέθηκε κόσμος που "αμφισβήτησε την πνευματική μου διαύγεια" για την απόφαση να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι μετά την καταστροφή στην Ιαπωνία. Απ'όσο το έψαξα μέσω δημοσιευμάτων και forums εδώ το μέρος είναι ασφαλές και γι'αυτό το πραγματοποιήσα.
Για να μην παρεξηγηθώ, ότι γράφω είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση και γενικώς νομίζω ότι κανένας απολύτως δεν είναι σε θέση να μας δώσει σαφή απάντηση για το πόσο ασφαλείς είμαστε όσοι ζούμε ή ταξιδεύουμε εκτός Ιαπωνίας και των κοντινών περιοχών. Για τον αέρα, το έδαφος και τα προϊόντα της Ιαπωνίας οι έλεγχοι που γίνονται δίνουν συγκεκριμένες τιμές βλαβερών ουσιών, άρα αναγγέλονται τα ανάλογα μέτρα. Για τις επιπτώσεις στον υπόλοιπο πλανήτη όμως δεν μπορεί κανείς αυτή τη στιγμή να πει κάτι σίγουρο. Ακόμα και οι επιστήμονες "υπολογίζουν" ότι οι επιπτώσεις θα είναι ταδε στην Ευρώπη...ταδε στην Αμερική....τόσες σε 1 μήνα...τόσες σε 1 χρόνο κτλ κτλ.
Η Ταϋλάνδη είναι 4500-5000χμ από την Ιαπωνία, άρα δεν είναι στις περιοχές που πλήγησαν άμεσα από τη ραδιενέργεια της Φουκοσιμα. Οτι αυτό το ρημάδι ταξιδεύει ήδη μέσω του αέρα, άρα και μέσω των σύννεφων/βροχής, και βέβαια μέσω θαλάσσης...ε, αυτό δεν χρειάζεται να μας το επιβεβαιώσει κανείς. Λίγο πολύ όλοι μας το ξέρουμε ή το φανταζόμαστε, κι ας μην είμαστε πυρηνικοί φυσικοί. Όμως, σκεπτόμενη πόσες πυρηνικές δοκιμές και έκρηξεις γίνονται στους δύο Πόλους (και όχι μόνο) τα τελευταία 60 χρόνια... ποοοοόσες χιλιάδες κυβικά μέτρα πάγου έχουν λιώσει ήδη κι έγιναν θάλασσα...ποοοοόσα σωματίδια στον αέρα έχουν κάνει το γύρο του πλάνητη από όλα αυτά, τότε η Φουκοσίμα με μάρανε???
Δεν ξέρω...Προσωπικά εδώ που είμαι προσέχω όσο θα πρόσεχα και στην πατρίδα: πλύσιμο φρούτων και λαχανικών, αποφεύγω να φάω σε τιποτα τρώγλες και χαμετυπεία και ναι, δεν με πειράζει να ΜΗΝ φάω σούσι σε γιαπωνέζικο εστιατόριο "με αυθεντικά προϊόντα Ιαπωνίας"...:roll:
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Κλεοπατρα το πακετο αυτο το εκλεισα απο το paradise vacation club αν πατησεις στο γουγκλ θα το βγαλει εχουν τα γραφεια τουσ στην κατεχακη :)
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Μια ερωτηση παιδια αρχες ιουνιου ειναι καλα για ταυλανδη?
Μην πεσω σε καμια περιοδο βρωχων-μουσωνων...
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Παιδια πριν λιγες μερες επαθα πανολεθρια....Οι φιλοι μου με κρεμασανε λεει φοβουντε τη ραδιενεργεια...
Δεν το βαζω κατω ομως σκεφτομαι να το κανω μονος αυτο το ταξιδι και λιγο πιο περιπετειωδες...
Οταν πεφτω για υπνο ονειρευομαι φοινικες και εγω απο κατω να πινω χυμο καρυδας (χωρισ πλακα) πρεπει να το κανω αυτο το ταξιδι!!!
Σκεφτομαι να φυγω μεσα αυγουστου για 10 μερες(Φτανουν?) για ΒΚΚ κι απο κει να γυρισω οσο πιο πολλα μερη μπορω...
Ειναι εφικτο αυτο πιστευτε για καποιον που δν εχει ταξιδεψει εξωτερικο?
Τα εισιτηρια που βρισκω ειναι γυρω στα 650ευρω
Το ξερω οτι ολα ειναι σχετικα αλλα ενα φυσιολογικο ποσο που πιθανο να χρειαστω εκει ποσο θα ηταν?
οι προορισμοι που σκεφτομαι ειναι ΒΚΚ,Koh samui,pucket
Τι μεσω να προτιμισω?
Οτι συμβουλες μπορειτε να μου δωσετε δεκτες!!!
Ευχαριστω :)
 

eleana_lion

Member
Μηνύματα
24
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη και παλι Ται....
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα....
περιμένεις μέσα σε 10 μέρες να πας κ στα 3 μέρη κ να τα κάνεις όλα? μόνο το ένα θα ευχαριστηθείς κ αυτό μόνο αν ξέρεις ακριβώς που να πας κ τι να κάνεις. μια φίλη μου γύρισε πριν από 3 μέρες απο ταιλάνδη κ ούτε που κατάλαβε για ραδιενέργειες κ τέτοια.. για μένα όποτε κ αν πας, κοιτάς να το ευχαριστηθείς. κ οι βροχές στο πρόγραμμα είναι. αλλά 10 μέρες είναι υπερβολικά λίγες αν θες να πας κ στα 3 αυτά μέρη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδιά, τι γίνεται; Ακούτε τίποτα για την Φουφοσίμα τελευταία; Λύθηκε το πρόβλημα διαρροής και δεν το πήραμε είδηση;
Ή απλά όλοι έχουν σταματήσει να δίνουν σημασία λόγω Πάσχα; Μας καίει η σούβλα και το αρνί τώρα.....αν θα ψηθεί καλά!! :roll:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.879
Likes
16.491
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αντώνη κατ'αρχάς Καλή σου μέρα,
έπιασες δουλειά βλέπω πρωί-πρωί.
και βέβαια μας νοιάζει η σούβλα,ποιός νοιάζετε για τι Φουκουσίμα τώρα.??
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη κατ'αρχάς Καλή σου μέρα,
έπιασες δουλειά βλέπω πρωί-πρωί.
και βέβαια μας νοιάζει η σούβλα,ποιός νοιάζετε για τι Φουκουσίμα τώρα.??
Καλημέρα!!
Πρωί πρωί; Αργά μου φαίνεται...περίμενα να πάει 7 και!!! :haha:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα και απο μένα. Την Κυριακή γύρισα απο Κίνα (ηταν πολύ ωραία) δεν ακουγόταν τίποτα για ραδιενέργεια κλπ. Κανένας δεν το ανέφερε κανείς δεν ανησυχούσε... και δεν εννοώ μόνο τους ντόπιους αλλα και δυτικούς τουρίστες. Τώρα για το αν έχω πάνω μου δεκαπλάσια ποσά ραδιενέργειας τι να πω;;;;; Χι Χι Πάντως το βράδυ δεν φωσφορίζω!!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε μας λές καλύτερα για την Κίνα και ν'αφήσεις τη ραδιενέργεια;;; :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.010
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom