Πρόβλημα με ακύρωση κράτησης..

andreamk1313

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα σημαντικό πρόβλημα οσον αφορά μια κράτηση μου το καλοκαίρι του 2011 δηλαδή αυτό που μας πέρασε. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και αν κάποιος γνωρίζει επι του θέματος τότε θα ήταν ακόμα καλύτερα!
Τον Ιούλιο λοιπον έκλεισα ενα ξενοδοχείο στην Βαρκελώνη. Συγκεκριμένα το NH PODIUM. Η μη επιστρέψιμη τιμή είχε κοντα στα 100 ευρω διαφορά απο την επιστρεψιμη οπότε και την επέλεξα. Μου έτυχε ενα σημαντικό προσωπικό πρόβλημα και πηγα να ακυρώσω την κρατηση που ειχα κάνει περίπου 5 μέρες πριν την διαμονη μου μεσω booking.com.
Μολις πήγα και πατησα ακύρωση μου ήρθε προειδοποιητικο μηνυμα απο to booking.com λέγοντας μου πως η πολιτική του ξενοδοχείου δεν επιτρεπει την επιστροφή χρημάτων οποτε θα χρεωθείτε ολοκληρο το ποσο. Εγώ τους ειπα και οκ και ζήτησα να γίνει τελικά η ακύρωση. Mετά έστειλα ενα μαιλ στο ξενοδοχείο εξηγώντας τους το πρόβλημα και ζητωντας τους σαν εξαίρεση να μην με χρεώσουν γιατι δεν είναι ηθικά σωστό και τους ειδοποιώ νωρίς οποτε έχουν ολο τον χρόνο μπροστά τους για να βρουν θέση να αναπληρώσουν την ζημια. Απο το ξενοδοχείο με γράψανε. Δεν μου ήρθε ποτέ απάντηση. Τα λεφτά (520 ευρω για την ακριβεια) τα είχα για τους επόμενους 2μισι μήνες μεσα στην κάρτα μου (την οποια ειχα δωσει στο booking.com για την κρατηση) αλλα το ξενοδοχείο η το booking δεν εκαναν καμια κίνηση. Και ενω ημουν ησυχος ερχεται ενα μαιλ γυρω στις 15 δεκέμβρη και μου ζηταει το ξενοδοχείο να πληρώσω το ποσο της κρατησης. Τους εξηγω πως εγινε ολο το θέμα και μετα απο τα πολλά μου λένε οτι πρέπει να εξοφλήσω το ποσο αλλιως θα κινηθούνε μεσω της δικαστικής οδού. Εκει φοβηθηκα και συννενοηθηκα να τους στειλω μια δοση 200 ευρω σημερα αλλα σημερα τους εδωσα κανονικα τα στοιχεια μου ειπαν οτι δεν μπορουν να παρουν τα λεφτα και μου δωσανε εναν λογαριασμο να τους τα βαλω και μολις τους ζητησα το ονομα του λογαριασμου μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται να τον ξέρω για να τους στείλω τα λεφτά. Εσεις τι πιστεύετε? Υπάρχει περίπτωση να έχω τρεχάματα στα δικαστήρια? Συμφέρει το ξενοδοχείο αυτο? λογω εξοδων κτλ? αν κάποιος ξερει κάτι συγκεκριμένο η έχει ακουσει παρόμοια περίπτωση θα ημουν ευγνομων...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Πρώτα απ όλα την στιγμή που εν γνώση σου έκλεισες από το booking και διάλεξες την φτηνή τιμή, που συνεπάγεται μη επιστρέψιμη χρέωση δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσαι... το ξενοδοχείο έκανε άριστα που σε "έγραψε" γιατί απλά δεν είχε καμιά συναλλαγή μαζί σου... το ξενοδοχείο είχε να κάνει με το booking και όχι με εσένα... οι σάλτσες που έγραψες περί ηθικού και ανήθικου είναι σαχλαμάρες... αυτό το νόημα έχει η μη επιστρέψιμη κράτηση... πληρώνεις λιγότερα αλλά σε περίπτωση στραβής μένεις με τον μουτζούρη στο χέρι... τυπικά λοιπόν πρέπει να σκάσεις το παραδάκι, να προσέχεις τι πλήκτρο πατάς την επόμενη φορά και να υποστείς τις συνέπειες των πράξεων σου...

Ουσιαστικά τώρα έχει γίνει μπέρδεμα μεταξύ του ξενοδοχείου και του booking... εσύ δεν χρωστάς μια στο ξενοδοχείο, χρωστάς στο booking... αν το booking σε ενοχλήσει και σου ζητήσει φράγκα βλέπεις τι κάνεις... με το ξενοδοχείο δεν έχεις καμία δουλειά... η γνώμη μου είναι πως για 540? ένα ξενοδοχείο στο εξωτερικό είναι απίθανο να κινηθεί εναντίον σου και χωρίς μάλιστα κανένα σου στοιχείο, μια που δεν έχει ούτε καν τον αριθμό της πιστωτικής σου...
 

andreamk1313

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Το ξενοδοχειο στο μαιλ που μου εστειλε πριν κανα μηνα μου ειπε οτι δεν δεχοταν την καρτα το booking. Αλλα αυτο επρεπε να μου το πουν τη στιγμη της κρατησης νομιζω. Ασε που η χρεωστικη μου την δουλευω συνεχεια στο νετ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα λεφτά (520 ευρω για την ακριβεια) τα είχα για τους επόμενους 2μισι μήνες μεσα στην κάρτα μου (την οποια ειχα δωσει στο booking.com για την κρατηση) αλλα το ξενοδοχείο η το booking δεν εκαναν καμια κίνηση.
Ξαναβάλε τα χρήματα στην κάρτα, ώστε να εξοφλήσεις το booking.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Εκει φοβηθηκα και συννενοηθηκα να τους στειλω μια δοση 200 ευρω σημερα αλλα σημερα τους εδωσα κανονικα τα στοιχεια μου ειπαν οτι δεν μπορουν να παρουν τα λεφτα και μου δωσανε εναν λογαριασμο να τους τα βαλω και μολις τους ζητησα το ονομα του λογαριασμου μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται να τον ξέρω για να τους στείλω τα λεφτά. Εσεις τι πιστεύετε? Υπάρχει περίπτωση να έχω τρεχάματα στα δικαστήρια? Συμφέρει το ξενοδοχείο αυτο? λογω εξοδων κτλ? αν κάποιος ξερει κάτι συγκεκριμένο η έχει ακουσει παρόμοια περίπτωση θα ημουν ευγνομων...
Αυτό περίεργο δεν είναι; Γιατί να μη ξέρεις που στέλνεις τα χρήματα; Εγώ στη θέση σου θα έκανα συννενόηση με το booking πριν στείλω. Πάντως έχει δίκιο ο North, δεν έχει σημασία που ακύρωσες πολύ νωρίτερα τη κράτηση..Γι αυτό το λόγο πολλά ξενοδοχεία ζητούν προκαταβολικά τα χρήματα της κράτησης όταν δεν έχει δωρεάν ακύρωση για να'ναι εξασφαλισμένοι..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.948
Με το ξενοδοχειο δεν εχεις καμια μα καμια συναλλαγη.
Εσυ την κρατηση την εκανες με το Booking και μονο
σ αυτην χρωστας.Ουτε να σκεφτεις να στειλεις λεφτα
στο ξενοδοχειο.Μονο αν σ ενοχλησει το Booking.
Πουθενα αλλου.
Αν συνεχισουν να σ ενοχλουν απο το ξενοδοχειο
ζητα τους το ονομα του υπευθυνου και στειλτο μου
με π.μ.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δηλαδή εσύ μετά τους 2,5 μήνες έκανες άναληψη του ποσού από τη χρεωστική και δεν υπάρχει τίποτα μέσα; Και πάλι όμως και μένα πολύ περίεργο μου φαίνεται να επικοινωνεί το ξενοδοχείο και όχι η booking. Βασικά, όχι περίεργο, αφύσικο. Ακολούθησε τη συμβουλή του traveller και pan pan - ΟΤΑΝ επικοινωνήσει μαζί σου η booking, τότε το χειρίζεσαι. Στη θέση σου θα απαντούσα με εμαιλ στο ξενοδοχείο (για να υπάρχει γραπτή απόδειξη της επικοινωνίας μας) ότι η κράτηση έγινε μέσω booking και επομένως μόνο μέσω αυτών επιθυμώ να επικοινωνούμε και όχι απευθείας.
 

andreamk1313

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Αυτό περίεργο δεν είναι; Γιατί να μη ξέρεις που στέλνεις τα χρήματα; Εγώ στη θέση σου θα έκανα συννενόηση με το booking πριν στείλω. Πάντως έχει δίκιο ο North, δεν έχει σημασία που ακύρωσες πολύ νωρίτερα τη κράτηση..Γι αυτό το λόγο πολλά ξενοδοχεία ζητούν προκαταβολικά τα χρήματα της κράτησης όταν δεν έχει δωρεάν ακύρωση για να'ναι εξασφαλισμένοι..
Ναι και εμενα μου φανηκε πολυ περιεργο γ αυτο το ανεφερα. Εχεις δικαιο απλα νομιζω πως ευθυνονται booking και ξενοδοχειο γ αυττο το μπερδεμα και οχι εγω. Και αν μπορουσα να γλιτωσω αυτα τα χρηματα που σε τετοια εποχη θα με πονεσουν παρα πολυ θα ηταν ακομα καλυτερα...

Αρα θεωρειτε οτι το ξενοδοχείο δεν μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον μου; Μόνο η booking;

Γιατι ρε παιδία αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτά και πιστεύω μπορείτε να το καταλάβετε όλοι αυτό. Εμενα με νοιαζει να μην εχω νομικες κυρωσεις..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Γιατι ρε παιδία αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτά και πιστεύω μπορείτε να το καταλάβετε όλοι αυτό. Εμενα με νοιαζει να μην εχω νομικες κυρωσεις..
Είπαμε είναι απίθανο να σε κυνηγήσει το ξενοδοχείο, αν κάποιος σε κυνηγήσει και θα έχει και δίκιο, αυτό είναι το booking... αγνόησε όλα τα mail που θα σου στείλει το ξενοδοχείο γιατί εσύ δεν έχεις να κάνεις με το ξενοδοχείο αλλά με την booking...

Το γιατί κλαίγεσαι όμως δεν το καταλαβαίνω... μόνος σου ρε αδερφέ δεν πήγες και αγόρασες ξενοδοχείο με μη επιστρέψιμη χρέωση? Δεν ήξερες ότι σε περίπτωση στραβής χάνεις τα λεφτά σου? Το ταξίδι για τον ένα ή άλλο λόγο και δεν έκατσε, συμβαίνουν αυτά, από εκεί και μετά όμως με πια λογική βρίσκεις παράλογο και ανήθικο να σε χρεώσουν για κάτι που μόνος σου επέλεξες?

Φίλε δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου...υποθέτω ότι είσαι μεγάλο παιδί και μπορείς να σταθμίζεις καταστάσεις και να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου... κάνε λοιπόν την πάπια τώρα, μπας και την γλιτώσεις και από εδώ και πέρα πρόσεχε που βάζεις την υπογραφή σου και κάτι άλλο που έλεγαν οι παλιοί...

Καλή τύχη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.347
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom