Προτασεις για ελληνικα νησια!

Alpha14

Member
Μηνύματα
123
Likes
206
Καλημέρα!

Μιας και δεν περνάει η ώρα στη δουλειά, ας ρωτήσω...
Δικαιούμαστε με την κοπέλα μου κοινωνικό τουρισμό για το 2024-25, αλλά είναι ψιλοαπίθανο να μπορέσουμε να λείψουμε Αύγουστο-Σεπτεμβρη.

Όσες/όσοι έχουν πάει Κω, Λέσβο, Σάμο, Χίο, έχουν εικόνα αν θα άξιζε κάτι από αυτά για Οκτώβριο (αν μπορέσουμε να φύγουμε, και με σύμμαχο τον καιρό) ή για Πάσχα, ή να το αφήσουμε καλύτερα για Ιούνη;

Παρεμπιπτόντως είμαστε στα 25-30, παίζει μηχανάκι που ανάλογα τον προορισμό και το κόστος ίσως βολεψει να το πάρουμε μαζί (γιατί μένουμε Κρήτη, αλλά εντάξει, παλεύεται το κόστος να το ανεβοκατεβασουμε Αθήνα), και γενικά δεν ψάχνουμε κάτι τόσο τρομερό, όμορφα μέρη, καλές ταβερνούλες, αν βολεύει ωραίες θαλασσες, ούτε πολύ κόσμο θέλουμε, ούτε ιδιαίτερη διασκέδαση, και με κάνα καφενείο καλά είμαστε.

Πιο πολύ βασικά με αγχώνει το ενδεχόμενο του χάνω το κολύμπι- φρούτα στη θάλασσα - ύπνος ακούγοντας τα κύματα, που όμως νομίζω ότι ούτως ή άλλως αυτά τα νησιά έχουν να προσφέρουν και άλλα πράγματα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
3.800
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα!

Μιας και δεν περνάει η ώρα στη δουλειά, ας ρωτήσω...
Δικαιούμαστε με την κοπέλα μου κοινωνικό τουρισμό για το 2024-25, αλλά είναι ψιλοαπίθανο να μπορέσουμε να λείψουμε Αύγουστο-Σεπτεμβρη.

Όσες/όσοι έχουν πάει Κω, Λέσβο, Σάμο, Χίο, έχουν εικόνα αν θα άξιζε κάτι από αυτά για Οκτώβριο (αν μπορέσουμε να φύγουμε, και με σύμμαχο τον καιρό) ή για Πάσχα, ή να το αφήσουμε καλύτερα για Ιούνη;

Παρεμπιπτόντως είμαστε στα 25-30, παίζει μηχανάκι που ανάλογα τον προορισμό και το κόστος ίσως βολεψει να το πάρουμε μαζί (γιατί μένουμε Κρήτη, αλλά εντάξει, παλεύεται το κόστος να το ανεβοκατεβασουμε Αθήνα), και γενικά δεν ψάχνουμε κάτι τόσο τρομερό, όμορφα μέρη, καλές ταβερνούλες, αν βολεύει ωραίες θαλασσες, ούτε πολύ κόσμο θέλουμε, ούτε ιδιαίτερη διασκέδαση, και με κάνα καφενείο καλά είμαστε.

Πιο πολύ βασικά με αγχώνει το ενδεχόμενο του χάνω το κολύμπι- φρούτα στη θάλασσα - ύπνος ακούγοντας τα κύματα, που όμως νομίζω ότι ούτως ή άλλως αυτά τα νησιά έχουν να προσφέρουν και άλλα πράγματα.
Εάν σε ενδιαφέρει το μπάνιο, φύγε Οκτώβρη! Θάλασσες ακόμα ζεστές και τα μεγάλα αυτα νησιά που αναφέρεις έχουν ζωντάνια. Πασχα, μόνο αν σε ενδιαφέρει η "θρησκευτική αίσθηση" (είναι νωρίς του χρόνου νομίζω), ο δε Ιούνιος μπορεί φέτος να μας ξεθεωσε στους καύσωνες, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα ότι κ το 2025 θα είναι έτσι (π.χ. ο Ιούνιος του 2023 ήταν αρκετά βροχερός)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.401
Likes
49.637
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Όσες/όσοι έχουν πάει Κω, Λέσβο, Σάμο, Χίο, έχουν εικόνα αν θα άξιζε κάτι από αυτά για Οκτώβριο (αν μπορέσουμε να φύγουμε, και με σύμμαχο τον καιρό) ή για Πάσχα, ή να το αφήσουμε καλύτερα για Ιούνη;
Αν μιλάμε για Οκτωβριο ο γενικός κανόνας είναι όσο πιο νότια, τόσο πιο καλά. Είναι περίεργος μήνας και κανείς δε μπορεί να προβλέψει τι θα παίζει από πλευράς καιρικών συνθηκών.
Πάσχα έχω κάνει και στα τρία νησιά του Βορείου Αιγαίου που αναφέρεις, είναι εξαιρετικες επιλογές με πρωτιά βέβαια στη Χίο λόγω εθίμων, οπότε καλή περίπτωση και αυτή.
Πιο πολύ βασικά με αγχώνει το ενδεχόμενο του χάνω το κολύμπι- φρούτα στη θάλασσα - ύπνος ακούγοντας τα κύματα, που όμως νομίζω ότι ούτως ή άλλως αυτά τα νησιά έχουν να προσφέρουν και άλλα πράγματα.
Βεβαίως κι έχουν να προσφέρουν άλλα πράγματα, ειδικά τα μεγάλα αυτά νησιά, ωστόσο αν θέλετε να προλάβετε και θάλασσα νομίζω ο Οκτώβρης είναι μονόδρομος.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Εξαίρετες επιλογές και τα 4 νησιά, τα έχω επισκεφθεί επανειλημμένα όλα.
Όλα έχουν πολλά αξιοθέατα, κανένα δεν εξαντλείται σε μια μόνο επίσκεψη.
Για αυτά που ζητάτε δηλαδή όχι πολύ κόσμο και ήρεμα πράγματα, μάλλον θα έβγαζα την Κω.
Τα άλλα είναι λιγότερο τουριστικά, έχουν αυθεντικά πανέμορφα
χωριά .Η Χίος φθινόπωρο είναι υπέροχη αλλά η θάλασσα κρύα,δύσκολα θα κάνετε μπάνιο.
Φέτος είναι πιο ζεστά από άλλες χρονιές βέβαια...
Όμως ο πανέμορφος Κάμπος με τα μεσαιωνικά αρχοντικά το Φθινόπωρο
και τα μεσαιωνικά νοτιοχωρα, δίνουν υπέροχη αίσθηση.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Μην τα αφήσεις για Ιούνη! Ο Οκτώβριος είναι πλέον ο παλιός Σεπτέμβριος. Τις καλύτερες διακοπές θα κάνετε όπου κι αν πάτε! Και το Πάσχα νομίζω θα είναι πολύ καλά, ειδικά στη Χίο, αλλά φοβάμαι μήπως δεν βρείτε κατάλυμα τότε μέσω κοινωνικού τουρισμού.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
71
Likes
638
Καλημέρα!

Μιας και δεν περνάει η ώρα στη δουλειά, ας ρωτήσω...
Δικαιούμαστε με την κοπέλα μου κοινωνικό τουρισμό για το 2024-25, αλλά είναι ψιλοαπίθανο να μπορέσουμε να λείψουμε Αύγουστο-Σεπτεμβρη.

Όσες/όσοι έχουν πάει Κω, Λέσβο, Σάμο, Χίο, έχουν εικόνα αν θα άξιζε κάτι από αυτά για Οκτώβριο (αν μπορέσουμε να φύγουμε, και με σύμμαχο τον καιρό) ή για Πάσχα, ή να το αφήσουμε καλύτερα για Ιούνη;

Παρεμπιπτόντως είμαστε στα 25-30, παίζει μηχανάκι που ανάλογα τον προορισμό και το κόστος ίσως βολεψει να το πάρουμε μαζί (γιατί μένουμε Κρήτη, αλλά εντάξει, παλεύεται το κόστος να το ανεβοκατεβασουμε Αθήνα), και γενικά δεν ψάχνουμε κάτι τόσο τρομερό, όμορφα μέρη, καλές ταβερνούλες, αν βολεύει ωραίες θαλασσες, ούτε πολύ κόσμο θέλουμε, ούτε ιδιαίτερη διασκέδαση, και με κάνα καφενείο καλά είμαστε.

Πιο πολύ βασικά με αγχώνει το ενδεχόμενο του χάνω το κολύμπι- φρούτα στη θάλασσα - ύπνος ακούγοντας τα κύματα, που όμως νομίζω ότι ούτως ή άλλως αυτά τα νησιά έχουν να προσφέρουν και άλλα πράγματα.
Για Λέσβο έχω άποψη καθώς εκεί έκανα στρατό και λόγω ειδικότητας πήγα σε αρκετά σημεία στο νησί. Νομίζω είναι καλός προορισμός γι αυτό που ζητάς. Οπωσδήποτε όχημα, οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Εχεις επιλογές, στα νότια να επισκεφτείς το Πλωμάρι και τα Βατερά για μπάνιο, στη δυτική πλευρά το απολιθωμένο δάσος και την Ερεσό με την όμορφη παραλία, σίγουρα τον Μόλυβο ( Μήθυμνα) βόρεια, το μοναστήρι των Ταξιαρχών στο Μανταμάδο και τη μονή Λειμώνος στη Καλλονή. Μπορείς επίσης να κάνεις και μια ημερήσια απέναντι στο Αιβαλί. Αφού είσαι του καφενείου, στα χωριά της Λέσβου δεν θα απογοητευτείς, ούζο και μεζέδες σε αφθονία. Highly recommended το καφενείο του Μανταμάδου αν υπάρχει ακόμα ( έχουν περάσει και 13 χρόνια).
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
123
Likes
206
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις 🙂

Δύο απορίες μόνο:
Επειδή μιλάμε για μεγάλα νησιά, θεωρείτε ότι είναι εφικτά με μηχανάκι (κάνοντας πάντα την υπόθεση ότι ο καιρός θα είναι οκ), ή κάποια λόγω αποστάσεων (πχ η Λέσβος όπως το σκέφτομαι) ή και ενδεχομένως πολύ αέρα θέλουν αποκλειστικά αυτοκίνητο/μεγάλη μηχανή; Παρεμπιπτόντως νέοι είμαστε, δεν είμαστε και τελείως του βολεματος, μια ταλαιπωρία μπορούμε να τη σηκώσουμε, μόνο την ώρα της πείνας ζοριζουν λίγο τα πράγματα. 😅

@alma στην Κω λες είναι αντίστοιχη η κατάσταση με τους τουρίστες ακόμη και τον Οκτώβρη; Γιατί είναι από τα νησιά που στο μυαλό μου έχω ότι θα μπορούσα να πάω μόνο εκτός σεζόν, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.834
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις 🙂

Δύο απορίες μόνο:
Επειδή μιλάμε για μεγάλα νησιά, θεωρείτε ότι είναι εφικτά με μηχανάκι (κάνοντας πάντα την υπόθεση ότι ο καιρός θα είναι οκ), ή κάποια λόγω αποστάσεων (πχ η Λέσβος όπως το σκέφτομαι) ή και ενδεχομένως πολύ αέρα θέλουν αποκλειστικά αυτοκίνητο/μεγάλη μηχανή; Παρεμπιπτόντως νέοι είμαστε, δεν είμαστε και τελείως του βολεματος, μια ταλαιπωρία μπορούμε να τη σηκώσουμε, μόνο την ώρα της πείνας ζοριζουν λίγο τα πράγματα. 😅

@alma στην Κω λες είναι αντίστοιχη η κατάσταση με τους τουρίστες ακόμη και τον Οκτώβρη; Γιατί είναι από τα νησιά που στο μυαλό μου έχω ότι θα μπορούσα να πάω μόνο εκτός σεζόν, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.
Για αέρα πραγματικά δεν μπορώ να σου πω σίγουρα. Σίγουρα το ΙΧ είναι προτιμότερο αλλά δεν νομίζω να είναι απάλευτη η μηχανή. Πολλοί ντόπιοι μετακινούνται έτσι
.
Η Κως θα είναι πολύ καλύτερα από το καλοκαίρι αλλά μάλλον θα έχει πολύ κόσμο
Πριν 3 χρόνια τέλη Σεπτεμβρίου γινόταν χαμός, δεν έβρισκες να κάτσεις σε μερικά τουριστικά μέρη όπως Ζια .
Δεν συγκρίνεται με το πως θα είναι Χίος, Σάμος Λέσβος...Ωστόσο σε αυτά τα νησιά μερικές επιχειρησεις στα χωριά τους θα ετοιμάζονται να κλείσουν για σεζόν..
Επιλογές πάντως θα έχετε και μάλιστα πιο αυθεντικές με αυτούς που λειτουργούν όλο το χρόνο και εκεί συχνάζουν ντόπιοι.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.959
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Χίος και Λέσβος είναι ορεινά νησιά κάνοντας δύσκολες τις οδικές διαδρομές. Απότομες ανηφόρες, κατηφόρες, φουρκέτες. Στο αμάξι σπάνια βάζεις πάνω από 3η ταχύτητα (εκτός του δρόμου Μυτιλήνης – Καλλονής). Με το μηχανάκι ίσως ζοριστείτε.
Για Κω και Σάμο δεν θυμάμαι. Έχει πολλά χρόνια που πήγα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.401
Likes
49.637
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Για Κω και Σάμο δεν θυμάμαι. Έχει πολλά χρόνια που πήγα.
Αισθητά πιο επίπεδες και οι δύο σε σχέση με Λέσβο/Χίο, ωστόσο και πάλι, με μικρό μηχανάκι δε κινείσαι καθόλου εύκολα σε τέτοια νησιά παρά μόνο για κοντινές αποστάσεις.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
107
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις 🙂

Δύο απορίες μόνο:
Επειδή μιλάμε για μεγάλα νησιά, θεωρείτε ότι είναι εφικτά με μηχανάκι (κάνοντας πάντα την υπόθεση ότι ο καιρός θα είναι οκ), ή κάποια λόγω αποστάσεων (πχ η Λέσβος όπως το σκέφτομαι) ή και ενδεχομένως πολύ αέρα θέλουν αποκλειστικά αυτοκίνητο/μεγάλη μηχανή; Παρεμπιπτόντως νέοι είμαστε, δεν είμαστε και τελείως του βολεματος, μια ταλαιπωρία μπορούμε να τη σηκώσουμε, μόνο την ώρα της πείνας ζοριζουν λίγο τα πράγματα. 😅

@alma στην Κω λες είναι αντίστοιχη η κατάσταση με τους τουρίστες ακόμη και τον Οκτώβρη; Γιατί είναι από τα νησιά που στο μυαλό μου έχω ότι θα μπορούσα να πάω μόνο εκτός σεζόν, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.
Σχετικά με το μηχανάκι σου απαντήσσν τα παιδιά από πάνω. Σχετικά με την πολυκοσμία, έχω κι εγώ μία απορία κατά πόσο φέτος θα επηρεαστεί η κίνηση από την Τουρκία και μετά το καλοκαίρι. Γιατί πραγματικά, από τότε που ξεκίνησε τον Απρίλιο η βίζα εξπρές, όλα αυτά τα νησιά έχουν πνιγεί από τουρίστες της απέναντι χώρας.
 
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Επειδή μιλάμε για μεγάλα νησιά, θεωρείτε ότι είναι εφικτά με μηχανάκι (κάνοντας πάντα την υπόθεση ότι ο καιρός θα είναι οκ), ή κάποια λόγω αποστάσεων (πχ η Λέσβος όπως το σκέφτομαι) ή και ενδεχομένως πολύ αέρα θέλουν αποκλειστικά αυτοκίνητο/μεγάλη μηχανή;

@alma στην Κω λες είναι αντίστοιχη η κατάσταση με τους τουρίστες ακόμη και τον Οκτώβρη; Γιατί είναι από τα νησιά που στο μυαλό μου έχω ότι θα μπορούσα να πάω μόνο εκτός σεζόν, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.
Για Κω, με μηχανάκι πιστεύω θα είστε καλά. Το μεγαλύτερο μέρος του νησιού είναι σχετικά φλατ, πέρα από κάποιες πιο ορεινές διαδρομές (προς Ζια π.χ.) ή στο τμήμα από Κέφαλο προς το υπόλοιπο νησί που έχει κάποια κλίση και λίγες στροφές, οπότε θέλει λίγη προσοχή. Δεν είχα κανένα θέμα (με μηχανάκι κι εγώ αλλά και κάποιες παραλιακές διαδρομές και με ποδήλατο).
Από άποψη τουρισμού, Οκτώβρη δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα, αλλά γενικά είναι ζεστές οι θάλασσες για δεδομένα Αιγαίου, μπάνια θεωρητικά μπορείς να κάνεις από τέλη Απρίλη μέχρι Νοέμβρη, άρα αν δεν είστε άτυχοι, θα απολαύσετε καλοκαιρινές διακοπές. Κι αν δεν σας κάνει καλό καιρό, υπάρχουν κι άλλα αξιοθέατα να σας γεμίσουν τις μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom