Ρουμανία Προτάσεις για εκδρομές απο Βουκουρέστι (με βρέφος)

Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα σας. Σκοπεύω να πάω τέλος Ιουλίου για 7 μέρες Ρουμανία στο Βουκουρέστη με το σύζυγό μου και το 1.5 ετών μωρό μας. Μου είπαν πως είναι πολλές για Βουκουρέστη οι μέρες. Επειδή όμως έχω κλείσει ξενοδοχείο και δε μπορώ να κάνω διαμονή σε άλλες τοποθεσίες σκέφτηκα να κοιτάξω μονοήμερες με το get.your.guide. Δυστυχώς όμως στις εκδρομές τους λένε ως δε δέχονται παιδάκια κάτω των 7 ετών. Μπορείτε να μου δώσετε εναλλακτικές λύσεις?Ευχαριστώ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.370
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Νοικιάστε αυτοκίνητο κ πηγαίνετε μόνοι σας
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Νοικιάστε αυτοκίνητο κ πηγαίνετε μόνοι σας
Επειδή έχω ακούσει πολλά σχετικά με τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων, μπορείτε να με ενημερώσετε αν οδηγούν σαν και εμάς ή ανάποδα και από που θα μπορούσα να κάνω ενοικίαση ασφαλή?Ευχαριστώ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.117
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας. Σκοπεύω να πάω τέλος Ιουλίου για 7 μέρες Ρουμανία στο Βουκουρέστη με το σύζυγό μου και το 1.5 ετών μωρό μας. Μου είπαν πως είναι πολλές για Βουκουρέστη οι μέρες. Επειδή όμως έχω κλείσει ξενοδοχείο και δε μπορώ να κάνω διαμονή σε άλλες τοποθεσίες σκέφτηκα να κοιτάξω μονοήμερες με το get.your.guide. Δυστυχώς όμως στις εκδρομές τους λένε ως δε δέχονται παιδάκια κάτω των 7 ετών. Μπορείτε να μου δώσετε εναλλακτικές λύσεις?Ευχαριστώ
Μπορείτε να πάτε Μπρασόβ ημερήσια με τρένο. Θα έπρεπε όμως να βάλετε και μια διανυκτέρευση εκεί. Έχει υπέροχο δάσος για βόλτες με το καρότσι.
Εάν μπορείς να αλλάξεις κάτι στις διανυκτερεύσεις σου θα ήταν ιδανικά 2 μέρες στο Μπρασόβ.
Θα μπορούσες να δεις και Σιναια με κάστρο Pelles σε ημερήσια από Βουκουρέστι.
Είναι εύκολα και φθηνά τα τρένα στη Ρουμανία.
Έγραψα πληροφορίες αναλυτικές σε σχετικό θέμα.
Στη Ρουμανία οδηγούν όπως εμείς αλλά δεν έχουν αυτοκινητόδρομους.

Ρουμανία - Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στη Ρουμανία οδηγούν όπως εμείς αλλά δεν έχουν αυτοκινητόδρομους.
Το έχεις ξανά γράψει αυτό και δεν ισχύει. Στη Ρουμανία υπάρχουν αυτοκινητοδρομοι. Παράδειγμα ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής Μπρασοβ - Σιμπιου είναι αυτοκινητοδρομος, το ίδιο και απο Σιμπιου για Κλουζ. Επίσης οι υπόλοιποι δρόμοι που συνδέουν κεντρικές πόλεις είναι μεν επαρχιακοι, αλλά πολλοί καλοί! Τι να πουν και οι πραγματικά χάλια δρόμοι....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.117
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το έχεις ξανά γράψει αυτό και δεν ισχύει. Στη Ρουμανία υπάρχουν αυτοκινητοδρομοι. Παράδειγμα ένα μεγάλο μέρος της διαδρομής Μπρασοβ - Σιμπιου είναι αυτοκινητοδρομος, το ίδιο και απο Σιμπιου για Κλουζ. Επίσης οι υπόλοιποι δρόμοι που συνδέουν κεντρικές πόλεις είναι μεν επαρχιακοι, αλλά πολλοί καλοί! Τι να πουν και οι πραγματικά χάλια δρόμοι....
Εγώ αναφέρομαι μόνο στην διαδρομή από το Βουκουρέστι μεχρι το Μπρασόβ στην οποία είδα δρόμο με 2 ρεύματα μόνο και αμάξια κολλημένα πίσω από φορτηγα γιατί δεν μπορούσαν να προσπεράσουν.
Δεν οδήγησα ποτέ στη Ρουμανία και εφτασα μέχρι Σιμπίου με τρένο.
Τον μόνο αυτοκινητόδρομο που είδα ήταν 30
χλμ και ήταν από Μπρασοβ μεχρι το κάστρο Μπραν.
Ξέρω ότι υπάρχει και μέχρι Κωνστάντζα αυτοκινητόδρομος.
Αν το 2024 θεωρούμε ασφαλή δρόμο έναν δρόμο χωρίς διαχωριστικό με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση, τότε ναι έχεις καλούς δρόμους η Ρουμανία, όπως και η Αλβανία...
Σίγουρα θα υπάρχουν κάπου και αυτοκινητόδρομοι, απλά δεν βρίσκονται μέχρι το Μπρασοβ που είναι και η πιο δημοφιλής διαδρομή από το Βουκουρέστι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ αναφέρομαι μόνο στην διαδρομή από το Βουκουρέστι μεχρι το Μπρασόβ στην οποία είδα δρόμο με 2 ρεύματα μόνο και αμάξια κολλημένα πίσω από φορτηγα γιατί δεν μπορούσαν να προσπεράσουν.
Δεν οδήγησα ποτέ στη Ρουμανία και εφτασα μέχρι Σιμπίου με τρένο.
Τον μόνο αυτοκινητόδρομο που είδα ήταν 30
χλμ και ήταν από Μπρασοβ μεχρι το κάστρο Μπραν.
Ξέρω ότι υπάρχει και μέχρι Κωνστάντζα αυτοκινητόδρομος.
Αν το 2024 θεωρούμε ασφαλή δρόμο έναν δρόμο χωρίς διαχωριστικό με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση, τότε ναι έχεις καλούς δρόμους η Ρουμανία, όπως και η Αλβανία...
Σίγουρα θα υπάρχουν κάπου και αυτοκινητόδρομοι, απλά δεν βρίσκονται μέχρι το Μπρασοβ που είναι και η πιο δημοφιλής διαδρομή από το Βουκουρέστι.
Δεν διευκρινησες στην απάντηση σου ότι μιλάς για κάποια συγκεκριμένη διαδρομή και μίλησες γενικά για την Ρουμανία. Και δεν μίλησα πουθενά για ασφάλεια. Μη μπερδεύεις κάποια πράγματα...
 

domino

Member
Μηνύματα
324
Likes
304
Καλησπέρα σας. Σκοπεύω να πάω τέλος Ιουλίου για 7 μέρες Ρουμανία στο Βουκουρέστη με το σύζυγό μου και το 1.5 ετών μωρό μας. Μου είπαν πως είναι πολλές για Βουκουρέστη οι μέρες. Επειδή όμως έχω κλείσει ξενοδοχείο και δε μπορώ να κάνω διαμονή σε άλλες τοποθεσίες σκέφτηκα να κοιτάξω μονοήμερες με το get.your.guide. Δυστυχώς όμως στις εκδρομές τους λένε ως δε δέχονται παιδάκια κάτω των 7 ετών. Μπορείτε να μου δώσετε εναλλακτικές λύσεις?Ευχαριστώ

Ακυρώστε το ξενοδοχείο, νοικιαστε αυτοκίνητο και μόνο επαρχία τον Ιούλιο
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.117
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχεις ανεβει ποτε τετοια ανηφορα με καροτσι με μωρο σε δασικο μονοπατι?

View attachment 466591
Χαχαχα!! Βρε λες να τους πρότεινα ανάβαση με το μωρό!!

Μάλλον δεν είδες το δάσος του Μπρασόβ....
Υπάρχει παράλληλα με τα τείχη ένα ασφαλτοστρωμένο μονοπάτι 2 μέτρων πλάτους στο οποίο προχωράς μέσα στο δάσος και έχεις θέα στην πόλη απι την άλλη. Μιλάμε για μια διαδρομή στην οποία πάει και αμαξίδιο.
Έχω ανεβάσει και φωτογραφία και αναλυτικές οδηγίες σε άλλο θέμα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.117
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν διευκρινησες στην απάντηση σου ότι μιλάς για κάποια συγκεκριμένη διαδρομή και μίλησες γενικά για την Ρουμανία. Και δεν μίλησα πουθενά για ασφάλεια. Μη μπερδεύεις κάποια πράγματα...
Η κοπέλα ρώτησε για ημερήσιες εκδρομές από το Βουκουρέστι που έχει την διαμονή κλεισμένη και αναφέρθηκα σε αυτήν την διαδρομή προς Μπρασόβ που πρότεινα.
Τώρα εάν ξεκινούν άλλοι αυτοκινητόδρομοι από το Βουκουρέστι δεν γνωρίζω.Η γενικότερη εντϋπωση όλων που ταξίδεψαν είναι ότι δεν έχει καλούς δρόμους η Ρουμανία.
Αυτή η γενική εντύπωση με έκανε και μένα να διστάσω να νοικιάσω αυτοκίνητο όταν πήγα.
Θα μάθω όμως την κατάσταση όλου του οδικού δικτύου από συγγενικά πρόσωπο που θα ταξιδέψει προσεχώς.😇
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom