Προτάσεις για βιβλία

tkaramp

Member
Μηνύματα
164
Likes
1.316
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Διάβασα τα City of Djinns: A Year in Delhi και Nine Lives: In Search of the Sacred in Modern India: A … του ίδιου συγγραφέα. Και τα δύο ουσιαστικά είναι βασισμένα από την ζωή του συγγραφέα στην Ινδία, πολύ διαφορετικά μεταξύ τους αλλά μου άρεσαν εξίσου.

Το πρώτο (που του πήρε λίγο χρόνο να με τραβήξει), μιλάει για το Δελχί με αφορμή σημαντικά ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη τα οποία και ο συγγραφέας τα συνδέει με δικές του συναντήσεις με σχετικά πρόσωπα ή επισκέψεις του σε σχετικά μέρη ενώ ταυτόχρονα σου μιλάει και για το ιστορικό background. Από την επίσκεψη στην εγγονή του τελευταίου Μουγκαλ, στην επίσκεψη στο φρούριο που έφτιαξε το πρώτο σουλτανάτο του Δελχί σε ότι υπήρχε από το ινδουιστικό παρελθον πριν το σουλτανάτο.

Το δεύτερο, ουσιαστικά μιλάει για ενδιαφέρουσες ζωές ατόμων τα οποία γνώρισε στα ταξίδια του στην χώρα. Από μια τζαινίστρια μοναχή, σε έναν τυπο που ήταν χορευτής Theyyam για 2 μήνες και δεσμοφύλακας για τους άλλους δεκα, σε έναν βουδιστή μοναχό ο οποίος ήταν παρών στην έξοδο του Δαλάι λάμα από το θιβέτ. Μου άρεσε ότι ο συγγραφέας δεν ήταν καθόλου στο προσκήνιο όπου και άφηνε τους "ήρωες" των ιστοριών.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.455
Likes
50.045
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Φέτος το καλοκαίρι ανακάλυψα τον σπουδαίο Caryl Férey και πραγματικά έχω σκαλώσει με τα βιβλία του, καταπίνοντας το ένα μετά το άλλο.
Η κατηγορία του είναι το αστυνομικό μυθιστόρημα, με πολλά υπαρκτά κοινωνιολογικά και ιστορικά στοιχεία. Μας «αφορά» ένα παραπάνω, γιατί γράφει τα έργα του σύμφωνα με της χώρες που έχει επισκεφτεί κι έχουν κατά κύριο λόγο σκοτεινό παρελθόν.

Ξεπέταξα λοιπόν την τριλογία της Λατινικής Αμερικής με το Μαπούτσε, που αφορά την Αργεντινή του σήμερα αλλά σε γυρνάει πίσω στα χρόνια της δικτατορίας αλλά και την καταπίεση των αυτόχθονων, συνέχισα με το Κόνδωρ που είναι γραμμένο κατ' αντιστοιχία με την περίπτωση του πραξικοπήματος και της χούντας στη Χιλή κι έκλεισα με το ΠΑΣ, γραμμένο για την Κολομβία και τον πόλεμο των Καρτέλ μέχρι την υποτιθέμενη εκκαθάριση. Όλα διαδραματίζονται στο σήμερα αλλά πατάνε στο ιστορικό παρελθόν. Σκληρή γραφή και κινηματογραφική περιγραφή, ίσως αυτός είναι ο λόγος που τα λεω ευκολοδιάβαστα.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα και προχωράω στο επόμενο που 'χει να κάνει με τη Νέα Ζηλανδία.

Β1.jpg Β2.jpg Β3.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.927
Likes
52.189
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φέτος το καλοκαίρι ανακάλυψα τον σπουδαίο Caryl Férey και πραγματικά έχω σκαλώσει με τα βιβλία του, καταπίνοντας το ένα μετά το άλλο.
Η κατηγορία του είναι το αστυνομικό μυθιστόρημα, με πολλά υπαρκτά κοινωνιολογικά και ιστορικά στοιχεία. Μας «αφορά» ένα παραπάνω, γιατί γράφει τα έργα του σύμφωνα με της χώρες που έχει επισκεφτεί κι έχουν κατά κύριο λόγο σκοτεινό παρελθόν.

Ξεπέταξα λοιπόν την τριλογία της Λατινικής Αμερικής με το Μαπούτσε, που αφορά την Αργεντινή του σήμερα αλλά σε γυρνάει πίσω στα χρόνια της δικτατορίας αλλά και την καταπίεση των αυτόχθονων, συνέχισα με το Κόνδωρ που είναι γραμμένο κατ' αντιστοιχία με την περίπτωση του πραξικοπήματος και της χούντας στη Χιλή κι έκλεισα με το ΠΑΣ, γραμμένο για την Κολομβία και τον πόλεμο των Καρτέλ μέχρι την υποτιθέμενη εκκαθάριση. Όλα διαδραματίζονται στο σήμερα αλλά πατάνε στο ιστορικό παρελθόν. Σκληρή γραφή και κινηματογραφική περιγραφή, ίσως αυτός είναι ο λόγος που τα λεω ευκολοδιάβαστα.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα και προχωράω στο επόμενο που 'χει να κάνει με τη Νέα Ζηλανδία.

View attachment 470884 View attachment 470885 View attachment 470886
Ψαξε και Leonardo Padura οταν ξρκολλησεις απο αυτο
 

apos

Member
Μηνύματα
203
Likes
545
Ισως τα έχω αναφέρει και παλαιότερα..
Τα βιβλία του Maurice Attia σχετικά με την Γαλλία και την Αλγερία μου άρεσαν.
Επίσης το βιβλίο του Ian Manook "Γερουλντελγγέρ: Εγκλήματα στην Μογγολία" είναι πολύ ωραίο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
697
Likes
2.858
images (1).jpeg


Lonely Planet the Bigger Book of Everything

Βιβλίο με infographic γραμμένα με ελαφρύ κ χιουμοριστικό τρόπο. Ό,τι πρέπει για μέρες κούρασης, στην παραλία, σε πτήση (αν κ ένα βάρος το έχει). Δεν είναι και μικρό, γεμίζει κάποιες ώρες και σου υπενθυμίζει ή σου μαθαίνει ένα σωρό πράγματα και κάποια είναι επίσης τελείως wtf.
Αναλύει ένα θέμα ανά δύο σελίδες.
Δεν ξέρω αν βγαίνει και στα Ελληνικά.
Πολύ ωραία η εικονογράφηση επίσης, έχει ένα δικό της στυλ κ ξεφεύγει από τα γραφικά που βλέπουμε τελευταία παντού στο ίδιο στυλ.

Νομίζω ότι μου άρεσε τόσο γιατί μου θύμισε λίγο τον τρόπο που βρίσκαμε πληροφορίες παλιά κ πώς ενθουσιαζομαστε μαθαίνοντας ένα καινούριο trivia. Μου θύμισε έναν πιο νεανικό ενθουσιασμό για οτιδήποτε υπάρχει γύρω μας.

Ότιδηποτε με γειώνει σε έναν πιο offline τρόπο σκέψης μου αρέσει πάρα πολυ.
 
Last edited:

Apostolosm

Member
Μηνύματα
158
Likes
686
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα!
Ποιά θεωρείτε είναι η καλύτερη ελληνική μετάφραση για το Έγκλημα και Τιμωρία?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.109
Καλησπέρα!
Ποιά θεωρείτε είναι η καλύτερη ελληνική μετάφραση για το Έγκλημα και Τιμωρία?
Οι τοπ μεταφρασεις Ντοστογιεφσκι ειναι απο Αρη Αλεξανδρου που ηξερε ρωσικα. Οι υπολοιποι κανουν μεταφραση της μεταφρασης.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
122
Likes
249
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαιρετώ την ομήγυρη. Φίλος θέλει να μάθει ρώσικα χωρίς δάσκαλο/φροντιστήριο, λόγω τεχνικού προβλήματος. Γνωρίζει κάποιος/α συγκεκριμένα βιβλία για να ξεκινήσει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.958
Μέλη
39.287
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom