Πού είναι στον κόσμο;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Που ειναι η γεφυρα αυτη?

Ουπς!! Christian χιλια συγνωμη , ποσταραμε μαζι χεχε.
Παιζει η δικη σου φωτο και μετα η δικη μου. Εκτος αν ξερεις που ειναι η ηεφυρα που εβαλα..νομιζω την κατεχεις την περιοχη:)
Bridge of the Americas (Puente de Las Americas ), Balboa, Panama
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι επειδή μάλλον τα βρήκα και τα 2, ας βάλω κι εγώ ένα άγαλμα.

Θέλω πόλη και όνομα αγάλματος (ή έστω περιγραφή του τι συμβολίζει).
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμενα μου θυμιζει κατι σε Ολλανδια το μερος, απο τα κτιρια και τον δρομο κυριως, αλλα μεχρι εκει...
Ας το πάρει το ποτάμι λοιπόν... Ολλανδία είναι. Amsterdam. Πλατεία Jonas Daniel Meijerplein. Άγαλμα του Λιμενεργάτη (De Dokwerker). Το άγαλμα στήθηκε σε μνήμη των γεγονότων της 25ης Φεβρουαρίου 1941, οπότε οι λιμενεργάτες του 'Αμστερνταμ κύρηξαν απεργία για να διαμαρτηρηθούν για τη μεταχείριση των Εβραίων που είχαν απελαθεί μερικές μέρες πιο πριν. Ακριβώς απέναντι του στην πλατεία βρίσκεται το Εβραϊκό Ιστορικό Μουσείο (Joods Historisch Museum). Τα γεγονότα εκείνα έχουν καταγραφεί ώς η πρώτη οργανωμένη πράξη αντίδρασης στη μεταχείρηση των Εβραίων από τους Ναζί.

Περισσότερες πληροφορίες για τα γεγονότα (Στα Αγγλικά και τα Ολλανδικά μόνο: February strike - Wikipedia, the free encyclopedia ) και για το άγαλμα (στα Ολλανδικά μόνο: De Dokwerker - Wikipedia ).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ακτή αγαπημένη όλες τις εποχές του χρόνου. φωτο τραβηγμένη από εμένα και τα λέμε αύριο.
 

Attachments

  • 121,6 KB Προβολές: 54
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.068
Μέλη
39.270
Νεότερο μέλος
special traveler1

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom