Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Μηνύματα
27
Likes
19
Δες και την ιστορία μου (αν και δεν την τελείωσα ποτέ, έχω γράψει αρκετά πράγματα για Κρακοβία & λίγα για Βαρσοβία):
Roadtrip στην Πολωνία: 10 μέρες - 7 πόλεις

Προσοχή στο παρακάτω: Τα αλατωρυχεία έχουν δύο διαδρομές όπως θα δεις στο website τους.
To Miner's route: The “Wieliczka” Salt Mine - Individual tourist - The “Wieliczka” Salt Mine και το Tourist route: Tourist Route - Individual tourist - The “Wieliczka” Salt Mine.

Γνώμη μου, αν το λέει η καρδούλα σας και η τσέπη σας, να κάνετε και τις δύο διαδρομές! Εμείς είχαμε κλείσει την Miner's αλλά τελευταία στιγμή αγοράσαμε εισιτήριο και για την Tourist. Στην ουσία, στην Miner's route ντύνεστε αλατωρύχοι και σας οδηγούν με μικρό γκρουπ μέσα σε διαφορετικούς διαδρόμους του αλατωρυχείου, όπου κάνετε προσομοίωση των εργασιών που έκαναν οι αλατυρύχοι παλιά και μαθαίνεται πιο πρακτικά πράγματα για τη δουλειά και τη ζωή τους! Αξίζει φουλ! Στην Tourist μπαίνετε με ξεναγό και μικρά γκρουπάκια και βλέπετε φοβερές αίθουσες με εντυπωσιακά εκθέματα φτιαγμένα από αλάτι!

Για κοντινή εκδρομή από Κρακοβία προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ τα όρη Tatra και το πανέμορφο Zakopane (θα δεις πληροφορίες στην ιστορία μου).

Για τη Βαρσοβία τώρα συμφωνώ στο να μην πάτε στο μουσείο του Κοπέρνικου! Αντιθέτως, μπορείτε να κάνετε βόλτα στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας που βρίσκεται δίπλα στο μουσείο και στους πανέμορφους κήπους του!

Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, ρώτα με καθώς τα έχω αρκετά πρόσφατα στο κεφάλι μου.
Για τα αλατορυχεία, μόνο ότι σκέφτομαι να κατέβω κάτω, είναι επίτευγμα και σίγουρα λίγο άγχος θα το έχω. Οπότε αποκλείω σίγουρα το miner's route. Το 2ο σίγουρα; νομίζω ότι μπαίνεις με ξεναγό όπως το καταλαβα, περιμένοντας να γίνει γκρουπ 15 ατόμων.

Κρακοβία δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε, διότι η ιδέα είναι 1 μέρα Αουσβιτς και μισή μέρα Αλατορυχεία οπότε μας μένει μιάμιση μέρα να δούμε την πόλη.
Μετά θα πάμε 3 μέρες Βαρσοβία, που πέρα από το ανάκτορο Βιλανοφ, δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο, οπότε θέλουμε να το γεμίσουμε. Σίγουρα κάποιο μουσείο στην πόλη. Γενικά πάντα με ενδιαφέρει να δω μουσεία με πίνακες γνωστών ζωγράφων, αλλά δεν ξέρω τι θα βρούμε εκεί. Γενικά για Βαρσοβία είμαστε ακόμα στο ψάξιμο, στο τι θα κάνουμε.

υ.γ.: Σίγουρα θα πάμε παλιά πόλη, την Κεντρική Αγορά (Rynek Starego Miasta) και τον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Ιακώβου. Εάν αξίζει το Μουσείο της Πολωνικής Επαναστατικής επίσης ή και Μουσείο Εβραϊκής Ιστορίας Πολωνίας (εάν αξίζουν και τα 2 θα διαβασω κριτικές).

Βασιλική Οδός (Krakowskie Przedmieście): Βόλτα στην ιστορική αυτή οδό που συνδέει την Παλιά Πόλη με την Νέα Πόλη, με τα σημαντικά κτήρια όπως η Πολωνική Ακαδημία Επιστημών και το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.

Πάρκο Łazienki: το όμορφο πάρκο που φιλοξενεί το Μνημείο του Σοπέν, το Ρομαντικό Ανάκτορο και την Κινέζικη Γέφυρα.

Αυτά πάνω κάτω.
Εάν φθάνουν οι μέρες και υπάρχει κάτι( πόλη κοντά) όχι πάνω από 3 ώρες ταξίδι, να το δούμε ίσως το σκεφτούμε.
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Για τα αλατορυχεία, μόνο ότι σκέφτομαι να κατέβω κάτω, είναι επίτευγμα και σίγουρα λίγο άγχος θα το έχω. Οπότε αποκλείω σίγουρα το miner's route. Το 2ο σίγουρα; νομίζω ότι μπαίνεις με ξεναγό όπως το καταλαβα, περιμένοντας να γίνει γκρουπ 15 ατόμων.

Κρακοβία δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε, διότι η ιδέα είναι 1 μέρα Αουσβιτς και μισή μέρα Αλατορυχεία οπότε μας μένει μιάμιση μέρα να δούμε την πόλη.
Μετά θα πάμε 3 μέρες Βαρσοβία, που πέρα από το ανάκτορο Βιλανοφ, δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο, οπότε θέλουμε να το γεμίσουμε. Σίγουρα κάποιο μουσείο στην πόλη. Γενικά πάντα με ενδιαφέρει να δω μουσεία με πίνακες γνωστών ζωγράφων, αλλά δεν ξέρω τι θα βρούμε εκεί. Γενικά για Βαρσοβία είμαστε ακόμα στο ψάξιμο, στο τι θα κάνουμε.

υ.γ.: Σίγουρα θα πάμε παλιά πόλη, την Κεντρική Αγορά (Rynek Starego Miasta) και τον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Ιακώβου. Εάν αξίζει το Μουσείο της Πολωνικής Επαναστατικής επίσης ή και Μουσείο Εβραϊκής Ιστορίας Πολωνίας (εάν αξίζουν και τα 2 θα διαβασω κριτικές).

Βασιλική Οδός (Krakowskie Przedmieście): Βόλτα στην ιστορική αυτή οδό που συνδέει την Παλιά Πόλη με την Νέα Πόλη, με τα σημαντικά κτήρια όπως η Πολωνική Ακαδημία Επιστημών και το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.

Πάρκο Łazienki: το όμορφο πάρκο που φιλοξενεί το Μνημείο του Σοπέν, το Ρομαντικό Ανάκτορο και την Κινέζικη Γέφυρα.

Αυτά πάνω κάτω.
Εάν φθάνουν οι μέρες και υπάρχει κάτι( πόλη κοντά) όχι πάνω από 3 ώρες ταξίδι, να το δούμε ίσως το σκεφτούμε.

Α αν έχεις κλειστοφοβία σίγουρα μην μπείτε στο Miner's Route! Στο Tourist Route θα είσαι άνετη πιστεύω!

Πιστεύω πως 2 μέρες γεμάτες είναι οκ για να δεις τη Βαρσοβία (εμείς την είδαμε σε 1 φαντάσου - με αρκετό τρέξιμο βέβαια), οπότε μπορείτε να αφιερώσετε 1 ολόκληρη μέρα σε κάποια εκδρομή αλλού.

Θα πρότεινα και εγώ ανεπιφύλακτα να προσπαθήσετε να φτάσετε στο Gdansk! Είναι ξεκάθαρα η πιο όμορφη πόλη της Πολωνίας και με το τρένο είναι 2μισι ώρες από Βαρσοβία:
https://www.rome2rio.com/map/Warsaw/Gdańsk#trips
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
934
Likes
2.105
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για τα αλατορυχεία, μόνο ότι σκέφτομαι να κατέβω κάτω, είναι επίτευγμα και σίγουρα λίγο άγχος θα το έχω. Οπότε αποκλείω σίγουρα το miner's route. Το 2ο σίγουρα; νομίζω ότι μπαίνεις με ξεναγό όπως το καταλαβα, περιμένοντας να γίνει γκρουπ 15 ατόμων.

Κρακοβία δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε, διότι η ιδέα είναι 1 μέρα Αουσβιτς και μισή μέρα Αλατορυχεία οπότε μας μένει μιάμιση μέρα να δούμε την πόλη.
Μετά θα πάμε 3 μέρες Βαρσοβία, που πέρα από το ανάκτορο Βιλανοφ, δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο, οπότε θέλουμε να το γεμίσουμε. Σίγουρα κάποιο μουσείο στην πόλη. Γενικά πάντα με ενδιαφέρει να δω μουσεία με πίνακες γνωστών ζωγράφων, αλλά δεν ξέρω τι θα βρούμε εκεί. Γενικά για Βαρσοβία είμαστε ακόμα στο ψάξιμο, στο τι θα κάνουμε.

υ.γ.: Σίγουρα θα πάμε παλιά πόλη, την Κεντρική Αγορά (Rynek Starego Miasta) και τον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Ιακώβου. Εάν αξίζει το Μουσείο της Πολωνικής Επαναστατικής επίσης ή και Μουσείο Εβραϊκής Ιστορίας Πολωνίας (εάν αξίζουν και τα 2 θα διαβασω κριτικές).

Βασιλική Οδός (Krakowskie Przedmieście): Βόλτα στην ιστορική αυτή οδό που συνδέει την Παλιά Πόλη με την Νέα Πόλη, με τα σημαντικά κτήρια όπως η Πολωνική Ακαδημία Επιστημών και το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.

Πάρκο Łazienki: το όμορφο πάρκο που φιλοξενεί το Μνημείο του Σοπέν, το Ρομαντικό Ανάκτορο και την Κινέζικη Γέφυρα.

Αυτά πάνω κάτω.
Εάν φθάνουν οι μέρες και υπάρχει κάτι( πόλη κοντά) όχι πάνω από 3 ώρες ταξίδι, να το δούμε ίσως το σκεφτούμε.
Αν αφιερώσετε 2 μέρες Βαρσοβία, που έχει λιγότερα αξιοθέατα, και την άλλη στην Κρακοβία θα σας βολέψει καλύτερα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
299
Likes
3.061
Για τα αλατορυχεία, μόνο ότι σκέφτομαι να κατέβω κάτω, είναι επίτευγμα και σίγουρα λίγο άγχος θα το έχω. Οπότε αποκλείω σίγουρα το miner's route. Το 2ο σίγουρα; νομίζω ότι μπαίνεις με ξεναγό όπως το καταλαβα, περιμένοντας να γίνει γκρουπ 15 ατόμων.

Κρακοβία δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε, διότι η ιδέα είναι 1 μέρα Αουσβιτς και μισή μέρα Αλατορυχεία οπότε μας μένει μιάμιση μέρα να δούμε την πόλη.
Μετά θα πάμε 3 μέρες Βαρσοβία, που πέρα από το ανάκτορο Βιλανοφ, δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο, οπότε θέλουμε να το γεμίσουμε. Σίγουρα κάποιο μουσείο στην πόλη. Γενικά πάντα με ενδιαφέρει να δω μουσεία με πίνακες γνωστών ζωγράφων, αλλά δεν ξέρω τι θα βρούμε εκεί. Γενικά για Βαρσοβία είμαστε ακόμα στο ψάξιμο, στο τι θα κάνουμε.

υ.γ.: Σίγουρα θα πάμε παλιά πόλη, την Κεντρική Αγορά (Rynek Starego Miasta) και τον Καθεδρικό Ναό της Αγίας Ιακώβου. Εάν αξίζει το Μουσείο της Πολωνικής Επαναστατικής επίσης ή και Μουσείο Εβραϊκής Ιστορίας Πολωνίας (εάν αξίζουν και τα 2 θα διαβασω κριτικές).

Βασιλική Οδός (Krakowskie Przedmieście): Βόλτα στην ιστορική αυτή οδό που συνδέει την Παλιά Πόλη με την Νέα Πόλη, με τα σημαντικά κτήρια όπως η Πολωνική Ακαδημία Επιστημών και το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας.

Πάρκο Łazienki: το όμορφο πάρκο που φιλοξενεί το Μνημείο του Σοπέν, το Ρομαντικό Ανάκτορο και την Κινέζικη Γέφυρα.

Αυτά πάνω κάτω.
Εάν φθάνουν οι μέρες και υπάρχει κάτι( πόλη κοντά) όχι πάνω από 3 ώρες ταξίδι, να το δούμε ίσως το σκεφτούμε.
Το πιο ενδιαφέρον μουσείο στη Βαρσοβία για μένα είναι το Μουσείο Εξέγερσης της Βαρσοβίας. Σύγχρονο, διαδραστικό, με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Muzeum Powstania Warszawskiego - Muzeum Powstania Warszawskiego

Το πάρκο Lazienki είναι πολύ όμορφο, ενώ και το Μουσείο Εβραϊκης Ιστορίας έχει ενδιαφέρον.
Υπάρχουν εξαιρετικές ιστορίες στο forum για την Βαρσοβία (και συνολικά για την Πολωνία)
Ξεχωρίζω την ιστορία της @Klair
Πολωνία - Free Walking Tour in Warsaw and Gdańsk
αλλά και του @giannismits
Πολωνία - Η Πολωνία άργησε ένα χρόνο!
 
Last edited:

stavdi

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Καλησπέρα, σκέφτομαι για Πολωνία για Πρωτοχρονιά. Έλεγα να πάμε 3 νύχτες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία. Να ξεκινούσαμε από Κρακοβία κάνοντας αλλαγή χρόνου εκεί, να πηγαίναμε αλατωρυχεία και Άουσβιτς και μετά να πάρουμε τρένο και να πάμε 2 νύχτες Βαρσοβία. Βγαίνει? Τι λέτε? Έχει κάνει κάποιος Πρωτοχρονιά εκεί?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Έλεγα να πάμε 3 νύχτες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία. Να ξεκινούσαμε από Κρακοβία κάνοντας αλλαγή χρόνου εκεί, να πηγαίναμε αλατωρυχεία και Άουσβιτς και μετά να πάρουμε τρένο και να πάμε 2 νύχτες Βαρσοβία. Βγαίνει?
Φυσικά και βγαίνει, απλά λάβε υπόψιν σου πως η διάρκεια της μέρας θα ναι μικρή, κι έχοντας στο παιχνίδι δύο πολύ σημαντικά αξιοθέατα/μνημεία κοντα΄στην Κρακοβία, θα έχεις σ' αυτήν περιορισμένο χρόνο όπως είναι λογικό. Απλά θα πάρεις μια γεύση κι από τις δύο πόλεις.
 
Μηνύματα
27
Likes
19
Καλησπέρα, σκέφτομαι για Πολωνία για Πρωτοχρονιά. Έλεγα να πάμε 3 νύχτες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία. Να ξεκινούσαμε από Κρακοβία κάνοντας αλλαγή χρόνου εκεί, να πηγαίναμε αλατωρυχεία και Άουσβιτς και μετά να πάρουμε τρένο και να πάμε 2 νύχτες Βαρσοβία. Βγαίνει? Τι λέτε? Έχει κάνει κάποιος Πρωτοχρονιά εκεί?
Εμείς γυρίσαμε το Σάββατο και κάναμε Κρακοβία 3 μέρες και 3 μέρες Βαρσοβία. Νομίζω ότι για να βγει θες μια μέρα Αουσβιτς γιατί η εκδρομή μαζί με το να πας θες ενα 7ωρο στο νερό, τα Αλατορυχεία κανενα 4ωρο, θες 2 διαφορετικές μέρες. Εμείς είδαμε ουσιαστικά 1 μέρα την Κρακοβία και θα έλεγα ότι θα ήθελα αλλη μια μέρα για να την χορτάσω περισσότερο. Καλόβολη πόλη, περπατιέται άνετα με τα πόδια.
Η Βαρσοβία, είναι μεγαλούπουλη, εντυπωσιακή με τους ουρανοξύστες τους, για μένα πέρα απ' το να δεις την παλιά πόλη που είναι υπέροχη, να πας και στο παλάτι Wilanow (θες με λεωφορείο κανενα 40λεπτο απο το κεντρο) αξίζει 2 ή 3 μέρες τοπ.
Στο τέλος θα πω ότι η Κρακοβία με μάγεψε, ελάχιστα παραπάνω οποτε θα πρότεινα 4 μέρες Κρακοβία και 2 μέρες Βαρσοβία ή 3 αν είναι εφικτό.
Γενικά επί της ευκαιρίας, οι Πολωνοί δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά, μου φάνηκαν λίγο ψυχροί, δεν σου μιλάνε εύκολα ούτε καν σε τουριστικά μαγαζιά. Αλλά είναι μαγικές και οι 2 πόλεις και φουλ οικονομικές στο φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.195
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom