Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

thanassis33

Member
Μηνύματα
145
Likes
524
Καλησπέρα σας παιδιά , διάβασα λίγο τις τελευταίες σελίδες μονο ,να πω την μαύρη μου αλήθεια και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Θα πάμε με την σχέση μου 8 με 14 Σεπτεμβρίου 3 μέρες Κρακοβία και 3 μέρες Βαρσοβία.
Σίγουρα θα πάμε Άουσβιτς και ψάχνουμε ξενάγηση στα ελληνικά, βρήκαμε ένα email για την Άννα από ένα σχόλιο εδώ μέσα και έστειλα να δω τι μπορούμε να κάνουμε. Άλλη μέρα λέμε Αλατορυχεια και ήθελα να μου πείτε εάν πάμε χωρίς ξεναγό, εάν θα χάσουμε τίποτα.
1 μέρα θα την περάσουμε ουσιαστικά μέσα στην Κρακοβία.
Για τις 3 μέρες στην Βαρσοβία πέρα απ' το μουσείο του Κοπέρνικου, παλιά πόλη δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο οπότε κάθε πρόταση δεκτή και τι προτείνετε γενικά Βαρσοβία ή κάποια πόλη κοντά εάν αξίζει κάτι με τραίνο;
Αν θέλεις κοίτα την σχετική ιστορία μου:
Πολωνία - Κρακοβία - Βαρσοβία. Μάθημα Ιστορίας
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Καλησπέρα σας παιδιά , διάβασα λίγο τις τελευταίες σελίδες μονο ,να πω την μαύρη μου αλήθεια και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Θα πάμε με την σχέση μου 8 με 14 Σεπτεμβρίου 3 μέρες Κρακοβία και 3 μέρες Βαρσοβία.
Σίγουρα θα πάμε Άουσβιτς και ψάχνουμε ξενάγηση στα ελληνικά, βρήκαμε ένα email για την Άννα από ένα σχόλιο εδώ μέσα και έστειλα να δω τι μπορούμε να κάνουμε. Άλλη μέρα λέμε Αλατορυχεια και ήθελα να μου πείτε εάν πάμε χωρίς ξεναγό, εάν θα χάσουμε τίποτα.
1 μέρα θα την περάσουμε ουσιαστικά μέσα στην Κρακοβία.
Για τις 3 μέρες στην Βαρσοβία πέρα απ' το μουσείο του Κοπέρνικου, παλιά πόλη δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο οπότε κάθε πρόταση δεκτή και τι προτείνετε γενικά Βαρσοβία ή κάποια πόλη κοντά εάν αξίζει κάτι με τραίνο;
Λίγο έξω από τη Βαρσοβία θα πάτε με λεωφορείο στο ανάκτορο Βιλανοφ με τους όμορφους κήπους του
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.895
Θα πάμε με την σχέση μου
Για τις 3 μέρες στην Βαρσοβία πέρα απ' το μουσείο του Κοπέρνικου, παλιά πόλη δεν έχουμε σκεφτεί κάτι άλλο οπότε κάθε πρόταση δεκτή και τι προτείνετε γενικά Βαρσοβία ή κάποια πόλη κοντά εάν αξίζει κάτι με τραίνο;
Δεν ειναι μουσειο, ειναι κατι σαν το Πλανηταριο στη Αθηνα και προσφερεται για 12χρονα Αν γκουγκλαρεις θα βρεις μουσεια για ενηλικες.
 
Last edited:
Μηνύματα
27
Likes
19
Έτσι κι αλλιώς η ξενάγηση είναι υποχρεωτική, φτιάχνονται μικρά γκρουπ και μπαίνουν ομαδοποιημένα στο χώρο. Συμπεριλαμβάνεται στο εισιτήριο εισόδου.

Σωστά, συν οτι ώρες σας περισσέψουν από τις άλλες δύο. Φτιάξτε ένα πρόγραμμα και θα δείτε τα περισσότερα.

Μουσεία, πάρκα, εστιατόρια, γενικώς πολύ ωραία πράγματα. Έχω αναφέρει κάποια από αυτά εδώ, ρίξε μια ματιά αν θέλεις.
Για Αλατορυχεία διάβασα κι εγώ μετά ότι μπαίνεις με γκρούπ, όταν μαζευτεί κόσμος.
Για την Βαρσοβία, το κοιτάζω τώρα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, δεν το είχα βρει το ποστ σου, οπότε καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ γενικά για όλες τις απαντήσεις.

Καλησπέρα, κοίτουσα χθες το συγκεκριμένο πόστ σου, πολύ αναλυτικό!
 

connosp

Member
Μηνύματα
446
Likes
998
Για Αλατορυχεία διάβασα κι εγώ μετά ότι μπαίνεις με γκρούπ, όταν μαζευτεί κόσμος.
Για την Βαρσοβία, το κοιτάζω τώρα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, δεν το είχα βρει το ποστ σου, οπότε καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ γενικά για όλες τις απαντήσεις.
Στα Αλατορυχεία μπήκα πριν 1 μήνα ενώ είχα κόψει εισιτήριο πιο μπροστά, μπαίνουν γκρουπ κάθε 15 λεπτά ανάλογα με τη γλώσσα.
 
Μηνύματα
27
Likes
19
Λίγο έξω από τη Βαρσοβία θα πάτε με λεωφορείο στο ανάκτορο Βιλανοφ με τους όμορφους κήπους του
Πολύ ενδιαφέρον, τώρα το κοιτούσα και μου φαίνεται όμορφο.

Δεν ειναι μουσειο, ειναι κατι σαν το Πλανηταριο στη Αθηνα και προσφερεται για 12χρονα Αν γκουγκλαρεις θα βρεις μουσεια για ενηλικες.
Δλδ αξιζει μονο για μικρά παιδιά όχι για ενήλικες, να το αποφύγουμε;

Στα Αλατορυχεία μπήκα πριν 1 μήνα ενώ είχα κόψει εισιτήριο πιο μπροστά, μπαίνουν γκρουπ κάθε 15 λεπτά ανάλογα με τη γλώσσα.
Είχε και στα ελληνικά ή το σύνηθες είναι αγγλικά; Που είμαστε οκ κι με αυτό.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.431
Likes
7.877
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πολύ ενδιαφέρον, τώρα το κοιτούσα και μου φαίνεται όμορφο.
Έχει ενδιαφέρον κι οι κήποι του είναι εξαιρετικοί.

Δλδ αξιζει μονο για μικρά παιδιά όχι για ενήλικες, να το αποφύγουμε;
Εγώ που δεν είμαι δωδεκάχρονο το ευχαριστήθηκα πολύ πάντως.

Είχε και στα ελληνικά ή το σύνηθες είναι αγγλικά; Που είμαστε οκ κι με αυτό.
Δεν έχει στα Ελληνικά, Έχει Πολωνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κι Ιςπανικά σίγουρα

Ρίξε μια ματιά και στην ιστορία μου, που έχω αρκετές πληροφορίες για μουσεία και παλάτια (για Βαρσοβία μόνο, για Κρακοβία δεν έχω γράψει).

Πολωνία - Πολωνία II – Η επιστροφή (Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdanski, Warsaw, Wroclaw)
 
Μηνύματα
27
Likes
19
Έχει ενδιαφέρον κι οι κήποι του είναι εξαιρετικοί.



Εγώ που δεν είμαι δωδεκάχρονο το ευχαριστήθηκα πολύ πάντως.



Δεν έχει στα Ελληνικά, Έχει Πολωνικά, Αγγλικά, Γερμανικά κι Ιςπανικά σίγουρα

Ρίξε μια ματιά και στην ιστορία μου, που έχω αρκετές πληροφορίες για μουσεία και παλάτια (για Βαρσοβία μόνο, για Κρακοβία δεν έχω γράψει).

Πολωνία - Πολωνία II – Η επιστροφή (Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdanski, Warsaw, Wroclaw)
Ωραίο το ποστ σου, θα το δω αναλυτικά. Πολύ ωραίες όλες οι απαντήσεις σας παιδιά.
Είμαι στην φάση τώρα που ψάχνω είτε από Ελλάδα είτε από εκεί (κ. Θανάσης) να βρω και γκρουπ για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Άουσβιτς.
Οπότε νομίζω γενικά είμαι καλυμμένη.
 

connosp

Member
Μηνύματα
446
Likes
998
Ωραίο το ποστ σου, θα το δω αναλυτικά. Πολύ ωραίες όλες οι απαντήσεις σας παιδιά.
Είμαι στην φάση τώρα που ψάχνω είτε από Ελλάδα είτε από εκεί (κ. Θανάσης) να βρω και γκρουπ για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Άουσβιτς.
Οπότε νομίζω γενικά είμαι καλυμμένη.
Εγώ πήγα μόνος μου με σημειώσεις γιατί θεωρώ ότι οι 3,5 ώρες της ξενάγησης είναι υπεραρκετές για τα στρατόπεδα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Ωραίο το ποστ σου, θα το δω αναλυτικά. Πολύ ωραίες όλες οι απαντήσεις σας παιδιά.
Είμαι στην φάση τώρα που ψάχνω είτε από Ελλάδα είτε από εκεί (κ. Θανάσης) να βρω και γκρουπ για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Άουσβιτς.
Οπότε νομίζω γενικά είμαι καλυμμένη.
Δες και την ιστορία μου (αν και δεν την τελείωσα ποτέ, έχω γράψει αρκετά πράγματα για Κρακοβία & λίγα για Βαρσοβία):
Roadtrip στην Πολωνία: 10 μέρες - 7 πόλεις

Προσοχή στο παρακάτω: Τα αλατωρυχεία έχουν δύο διαδρομές όπως θα δεις στο website τους.
To Miner's route: The “Wieliczka” Salt Mine - Individual tourist - The “Wieliczka” Salt Mine και το Tourist route: Tourist Route - Individual tourist - The “Wieliczka” Salt Mine.

Γνώμη μου, αν το λέει η καρδούλα σας και η τσέπη σας, να κάνετε και τις δύο διαδρομές! Εμείς είχαμε κλείσει την Miner's αλλά τελευταία στιγμή αγοράσαμε εισιτήριο και για την Tourist. Στην ουσία, στην Miner's route ντύνεστε αλατωρύχοι και σας οδηγούν με μικρό γκρουπ μέσα σε διαφορετικούς διαδρόμους του αλατωρυχείου, όπου κάνετε προσομοίωση των εργασιών που έκαναν οι αλατυρύχοι παλιά και μαθαίνεται πιο πρακτικά πράγματα για τη δουλειά και τη ζωή τους! Αξίζει φουλ! Στην Tourist μπαίνετε με ξεναγό και μικρά γκρουπάκια και βλέπετε φοβερές αίθουσες με εντυπωσιακά εκθέματα φτιαγμένα από αλάτι!

Για κοντινή εκδρομή από Κρακοβία προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ τα όρη Tatra και το πανέμορφο Zakopane (θα δεις πληροφορίες στην ιστορία μου).

Για τη Βαρσοβία τώρα συμφωνώ στο να μην πάτε στο μουσείο του Κοπέρνικου! Αντιθέτως, μπορείτε να κάνετε βόλτα στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας που βρίσκεται δίπλα στο μουσείο και στους πανέμορφους κήπους του!

Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, ρώτα με καθώς τα έχω αρκετά πρόσφατα στο κεφάλι μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.195
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom