Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?

Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?


  • Total voters
    66

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όπως πολύ εύστοχα έχει πει και ο αγαπημένος Φερνάντο Πεσσόα ''Ζω πάντα στο παρόν.Το μέλλον δε το γνωρίζω.Το παρελθόν δεν το έχω πια...''.
Η πραγματοποίηση και οι εικόνες και οι στιγμές που βιώνω κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε με την προσμονή ούτε με τις αναμνήσεις.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όπως πολύ εύστοχα έχει πει και ο αγαπημένος Φερνάντο Πεσσόα ''Ζω πάντα στο παρόν.Το μέλλον δε το γνωρίζω.Το παρελθόν δεν το έχω πια...''.
Η πραγματοποίηση και οι εικόνες και οι στιγμές που βιώνω κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε με την προσμονή ούτε με τις αναμνήσεις.
Πολύ όμορφη η φράση του Πεσσόα!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ως απόλυτα πρακτικό άτομο, η πραγματοποίηση του ταξιδιού ήταν και είναι πάντα για μένα το σημαντικότερο κομμάτι.

Η προετοιμασία (δεν θα μίλαγα για προσμονή) έχει και αυτή ένα σημαντικό μερίδιο, αλλά όχι πάντα. Πολλές φορές θα αφιερώσω χρόνο για να ψάξω θέματα, που σχετίζονται με το ταξίδι, πριν από αυτό. Αρκετές φορές όμως θα τύχει να "αφεθώ" στο ψάξιμο αγαπητών μου συνταξιδιωτών, των οποίων εμπιστεύομαι την κρίση και το μεράκι. Όμως όταν μιλαω για προετοιμασία, δεν μιλάω κύρια για πρακτική προετοιμασία, όσο για την διαδικασία του να μπώ στο κλίμα του τόπου, που πρόκειται να επισκεφτώ. Κυρίως διαβάζοντας λογοτεχνία ή ιστορικά στοιχεία, που σχετίζονται με αυτόν.

Οι αναμνήσεις δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο. Όμως τελευταία και στο επίπεδο αυτό έχω μία διαφοροποίηση. Και αυτό οφείλεται στο travelstories. Αφιερώνοντας χρόνο για να γράψω για τα μέρη που επισκέφτηκα, ψάχνω συγχρόνως νέα στοιχεία γι'αυτά, εμβαθύνω σε πλευρές αυτών που είδα και επισκέφτηκα και έτσι "ξαναζώ", δημιουργικά θα έλεγα, το ίδιο το ταξίδι.
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Η προσμονη ειναι ωραια , γιατι το φτιαχνεις στο μυαλο σου οπως θες...
Η αναμνηση ειναι πιο ωραια , γιατι κρατας ό,τι θες και ξεχνας ό,τι δε θες...
Ψηφιζω πραγματοποίηση , γιατι ειναι αυτο που ζεις!
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Αν πρέπει να επιλέξω ένα από τα τρία, θα ψήφιζα προσμονή. Η ετοιμασία, το ψάξιμο, το ανάποδο μέτρημα. Ο χρόνος για μένα...μοιράζεται με τα ταξίδια. Ο κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη και λαχταρά να περιμένει κάτι, ένα γεγονός το οποίο θα σπάσει τη καθημερινότητα. Η προσμονή κρατά περισσότερο χρόνο από το ίδιο το γεγονός. Είναι η διαδικασία ανόδου στη κορυφή. Η πραγματοποίηση φέρνει ικανοποίηση αλλά και απομυθοποιεί. Η ανάμνηση είναι η γλυκιά θύμηση. Τα νιάτα είναι η προσμονή, η ωριμότητα είναι η πραγματοποίηση και τα γηρατιά είναι οι αναμνήσεις. Ε προτιμώ τα νιάτα, τα οποία, ειρήσθω εν παρόδω, έχω αποχαιρετίσει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.764
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όποιος μπορεί ταξιδεύει. Ο Yorgos π.χ. ταξιδεύει για μήνες κάθε φορά και μπράβο του. Ή ο 10900Km. Κι εγώ αν μπορούσα να το κάνω, θα το έκανα. Αυτή είναι η ουσία. Από κει και πέρα, όποιος δε μπορεί να ταξιδεύει, αναπολεί παλιότερα ταξίδια ή προσμένει επόμενα.... (και επειδή αναφέρθηκε, η προσμονή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το σχεδιασμό)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.299
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Διάβασα με προσοχή όσα γράφτηκαν και θέλω να πω δύο πράγματα:

Στο φόρουμ υπάρχει δημοκρατία. Αν κάποιος βρίσκει γλυκανάλατο, ή κακό ή ο,τιδήποτε άλλο ένα θέμα δεν είναι αναγκασμένος να ποστάρει.

Σίγουρα ακριβώς το ίδιο επιχείρημα μπορεί να παραθέσει κάποιος για να πει ότι κάθε μέλος έχει το δικαίωμα να λέει ελεύθερα τη γνώμη του για κάτι. Και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό.

Αλλά, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο (το να λές τη γνώμη σου δημοκρατικά).

Για μένα τελειώνει εδώ η συζήτηση γιατί η δημοσκόπηση και το συγκεκριμένο θέμα δεν ανοίχτηκε για αυτό το λόγο.

Ευχαριστώ.
 

Alpinedim

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ποιο κομματι του ταξιδιου από τα παρακάτω προτιμάτε και γιατί?

1) Προσμονή
2) Πραγματοποίηση
3) Ανάμνηση
Είναι πολύ βαρετή διαδικασία για μένα να οργανώνω ένα ταξίδι (μιά φορά το έκανα και έβγαλα λάθος εισιτήρια):bleh:

Το καλύτερο μου είναι να ξέρω μόνο την ημερομηνία αναχώρησης και επιστροφής. Αντε και τον προορισμό.:clap:

Γι αυτό ψηφίζω πραγματοποίηση.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Γιατί ένα κομμάτι; Και τα τρία, δε γίνεται; :rolleyes:
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Άντε να πω και εγώ την σοφία μου :lol:
Ωραία η προσμονή, ωραία η πραγματοποίηση, ωραία και η ανάμνηση μα αυτό που με τρελαίνει πιο πολύ είναι η ακύρωση...:shock:
Απο τότε που ήρθα στην υπέροχη συναντησή μας μου έχουν ακυρωθεί 3 ταξιδάκια....και την κυριακη εχω κλείσει μία Πόλη και ψήνεται άλλη μία ακύρωση..:mad: όπως καταλαβαίνετε είμαι ψιλοτρελός τώρα....
Είναι τελικα το χειρότερο κομμάτι του ταξιδιού.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
η προετοιμασια,προσμονη ειναι ενα πολυ βασικο και ομορφο κομματι ενος ταξιδιου..ομως ντελιριο να μετραω αντιστροφα και να περιμενω σαν τρελος το οποιοδηποτε ταξιδι δεν το εχω..
ομως ταξιδι σημαινει πραγματοποιηση..για μενα η μερα της αναχωρησης δεν συγκρινεται με τιποτα.εκει νοιωθω την τρελη χαρα..και η καθε μου στιγμη στο μερος που κανω το ταξιδι μου..οι εικονες που περνω,πως περναω πως ζω το καθε μερος..αυτο ειναι ταξιδι και αυτο ειναι το ανεκτιμητο..

επισης ποτε δεν ειχα μελαγχολια στην επιστροφη η το ακομα χειροτερο απ τη μερα που φτανω να σκεφτομαι με λυπη τη μερα που θα φυγω..ε οχι..σε κανενα μου ταξιδι δεν ειη στην επιστροφη κι ας περνουσα τελεια..αντιθετα και στην επιστροφη ενοιωθα χαρα και φυσικα ημουν ''γεματος''

οσο για τις αναμνησεις παντα μου κανουν παρεα βλεποντας τις απειρες φωτογραφιες που βγαζω στα ταξιδια μου..η καλυτερη αναμνηση η πιο ανεκτιμητη για μενα ειναι οι λατρεμενες μου φωτογραφιες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.011
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom