Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ήξερα που να το βάλω! Ας μεταφερθεί αν δεν είναι το κατάλληλο θέμα. 4 ελληνικές παραλίες είναι στη πρώτη 5αδα με τα καθαρότερα νερά, και 6 στη δεκάδα.
Απ' ότι διάβασα στα βιαστικά στηρίχτηκε σε 2,5 εκ. κριτικές και συμμετείχαν 75 παραλίες από 50 διαφορετικές χώρες οι οποίες παραλίες είχαν επιλεχθει από άλλες ψηφοφορίες.

Η 1η ήταν η παραλία Πρασσα στη Κίμωλο. Η δεύτερη ήταν στο Γεννάδι στη Ρόδο.

OneMan
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
  • Κάποιες παραλίες της Εύβοιας απο την πλευρά του Αιγαίου π.χ Κορασίδα, Αγ. Μερκούριος.
  • Κάποιες παραλίες του Βόλου απο την πλευρά του Αιγαίου.
  • Η παραλία Φωκιανός στη Ανατολική Πελοππόνησο μετά το Λεωνίδιο.
  • Παραλία Μαύρα Βόλια στη Χίο.
  • Χανιά Κρήτη απο την πλευρά του Λιβυκού πελάγους
  • Απο τις Κυκλάδες στα δικά μου γούστα τις καλύτερες παραλίες της έχει η Μήλος.
Αλλά όλα είναι θέμα γούστου, κάποιου που του αρέσει η παραλία μονο να έχει άμμο τα Μαύρα Βόλια στη Χίο δεν θα του αρέσουν καθόλου. Εμένα μου αρέσουν οι πιο ελεύθερες και με οχι πολύ κόσμο, φασαρία ή οργάνωση :p Η Σέριφες έχει κάποιες ωραία απο την πίσω πλευρά...

Ιονιο (Επτανησα) και Β. Ελλάδα (π.χ Χαλκιδική) δεν έχω πάει ποτέ μου, αλλά ξέρω ό,τι υπάρχουν και εκεί κάποιες πολύ καλές :p
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
121
Likes
238
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Aν και τη παραλία της Ψάθας δε την αλλάζω, λόγω του ότι πάω από μωρό παιδί εκεί, δε μπορώ να πω πως δεν ερωτεύτηκα τη παραλία Λιβάδι, στη Δονούσα.

Και οι δύο φωτογραφίες δικές μου.
 

Attachments

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Καλά, ναι, εννοείεται. Δεν έχω πότε σε κανένα νησί των Μικρών Κυκλάδων αλλά ξέρω ότι υπάρχουν μαγικές παραλίες. Αυτές οι τελείως remote παραλίες είναι οι αγαπημένες μου...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.011
Αγιος Νικολαος Υδρα… για οσους λενε οτι η Υδρα δεν εχει ωραιες παραλιες
IMG_4596.jpeg


Αγαπημενη Φακιστρα Πηλιο
IMG_8268.jpeg


Και 2 παραλιες της Αχαιας που δεν θα κατονομασω για να εξακολουθησουμε να απολαμβανουμε το μπανιο μας σαν ανθρωποι.
IMG_2644.jpeg

IMG_7777.jpeg
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.465
Likes
3.804
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αγιος Νικολαος Υδρα… για οσους λενε οτι η Υδρα δεν εχει ωραιες παραλιες
Μάλλον την ματιασαμε την παραλία! Δεν πρόλαβες να αναρτήσεις φωτο και πριν λίγες ώρες έπιασε φωτιά στο σημείο, από ασυνειδητους που πέταγαν πυροτεχνηματα από σκάφος
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
121
Likes
238
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν και βγαίνω off topic, θυμώνω πάρα πολύ με κάτι τέτοια. Αυτοί οι "ασυνείδητοι" θέλουν ένα γερό πρόστιμο, συν κάποιο καιρό φυλακή, για να στρώσουν χαρακτήρα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
694
Likes
2.843
Υπάρχει καμία παραλία στην Ελλάδα που να είναι παράξενα ζεστή; 🤣
Παράξενα εννοώ πολύ ζεστοτερη των συνηθισμένων θερμοκρασιων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.856
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Υπάρχει καμία παραλία στην Ελλάδα που να είναι παράξενα ζεστή; 🤣
Παράξενα εννοώ πολύ ζεστοτερη των συνηθισμένων θερμοκρασιων
Συνήθως αυτές που βρίσκονται σε (κλειστούς) κόλπους.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.782
Likes
17.783
Καταλληλη εποχη για αυτο το τοπικ..

Ίσως ομως θα επρεπε να ανοιξουμε ενα θεμα ποια ειναι η ιδανική παραλια για τον καθενα μας (αν δεν εχουμε ηδη ανοιξει) .. δηλαδη τι θα θελετε η τι σας αρεσει σε μια παραλία.. να ειναι τεραστια και αμμωδης, να ειναι μικρη και βραχωδης, να εχει κοσμο, να μην εχει, να εχει ευκολη προσβαση, να εχει δεντρα, να χυνεται ποταμακι διπλα, να εχει ενα ναυαγιο, να εχει μπαρακια και ξαπλωστρες, να ειναι εξωτική με φοινικες, να ειναι σε νησι κλ τα νερα θεωρω οτι ολοι θελουν να ειναι πεντακαθαρα απλά το χρωμα μας επηρεαζει πολύ που εχει να κάνει βασικά με τον πυθμενα.. α να και η θερμοκρασία..

Ετσι ισως βγαζαμε μια αντικειμενικά καλυτερη παραλία αυτη δηλαδη που θα ομοιαζει (αν υπάρχει) στα χαρακτηριστικα που η πλειοψηφία θα συμφωνησει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.004
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom