Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

ManEf23

Member
Μηνύματα
75
Likes
255
Ένας άλλος λόγος που δεν ήταν παλιότερα γνωστή είναι ότι παλιά στο επόμενο κολπίσκο ήταν ο σκουπιδότοπος τον Χανίων. Το γνωστό φαράγγι του Κουρουπητου. Επίσης η ευρύτερη περιοχή έχει ακόμη και σήμερα εκτεταμένη μόλυνση που πηγάζει από το Πεδίο Βολής Κρήτης και τα θραύσματα που πέφτουν στην θάλασσα πιο βόρεια.
Ναι το γνωρίζω, όπως έχω γράψει σε κάποια άλλα post έμενα για 6-7 χρόνια στα Χανιά, και κατά 50% κατάγομαι απο εκεί!

Για το θέμα του σκουπιδότοπου η Ελλάδα έτρωγε για πολλά χρόνια προστίματα από ΕΕ. Στο 2ο επειδή ο μπαμπάς μου ήταν στο Πολεμικό Ναυτικό, και ήταν και στη Βάση στη Σούδα, κάποτε ήταν υπεύθυνος σε μια υπηρεσία 1-1.5 χρόνο των παροπλισμένων πλοίων, το θυμάμαι αυτό που λές. Μικρός (10-12 ετών) πήγαινα μέσα στα παρόπλισμένα (Μακεδονία, Θράκη κλπ - μιλάμε πλοία του 2ου ΠΠ) και τα εξερευνούσα... όταν έφευγαν στο Πεδίο Βολής ανοιχτά της Κρήτης για ασκήσεις (με τελικό προορισμό τον βυθό της θάλασσας) στεναχωριόμουν, συν ό,τι δεν μπορούσα να πιστέψω ό,τι μολύνουν την θάλασσα τοσο απλά. Σε κάποιες ασκήσεις τα χτυπούσαν απο αεροπλάνα, και απο άλλα πλοια και απο ξηρα. :oops:
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
55
Likes
354
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ας γράψω και εγώ με τη σειρά μου αυτές που μου πήραν το μυαλό τη στιγμή που τις επισκέφθηκα, χωρίς να έχω χαρτογραφήσει και πολύ τα νησιά μας.
Υ.Γ Με βαθιά θλίψη και νοσταλγία, να κρατήσω στο νου μου τις παραλίες όπως τις έζησα και όχι δυστυχώς όπως θα καταλήξουν μετά την επέλαση των istagramers.

Μαγγανάρι - Ιός
Άγιος Προκόπιος - Νάξος
Αλυκό - Νάξος
Γιαλός - Λευκάδα
Εγκρεμνοί - Λευκάδα
Τσουγκριάς - Σκιάθος
Παραλία Αρμενιστή - Χαλκιδική
Μαύρα Βόλια - Χίος
Βουτούμι - Αντίπαξοι
Σαρακηνό - Σκύρος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.892
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πιο πολυ εχω απολαυσει μπανιο στις εξης:

- Αλυπα στη Μανη: Βοτσαλο, δροσερα νερα, μερικα εγκαταλελιμμενα σπιτια , ενα απλο εστιατοριο, φοβερη διαυγεια

- Λιγο πιο περα Μαζεπος: λιμανακι που βουτας απο ψηλα με φοβερο χρώμα και παραδιπλα μια κρυφη παραλια με φυσικο ισκιο

- Ναυαγιο στη Ζακυνθο: απιστευτο θεαμα τοσο το ναυαγιο οσο και τα νερά, καθως και η θεα απο το γκρεμό

- Αγια Ρουμελη στην Κρητη: μαυρο χαλικι που μετα απο καποιες ωρες πεζοποριας τρεχεις να μπεις με τσ ρουχα να δροσιστεις και δεν κολλαει τιποτε πανω σου

- Φαλασαρνα στην Κρητη: Ναι, ξαπλωστρες πολλες, ναι, κοσμος, αλλα φοβερη ποιοτητα νερου, καταπληκτικό οτι δεν υπαρχει ξενοδοχειο πανω

Και δυο που δε θυμαμαι ονοματα:

Μια στο Πηλιο που κατεβαινεις απο πολλες πολλες στροφες, απο ψηλα σχεδον δε φαινεται, μολις κατεβεις εχει ονειρικο χρωμσ, ειναι βαθια αμεσως , με λειο βοτσαλο

Και μια στη Μανη πριν πολλα χρονια, οποιος με βοηθησει να τη βρω με εξυπηρετει πολυ: νομιζω οτι το ονομα εχει να κανει κατι σε Βαθυ, Βαθια, κατι τετοιο. Φτασαμε μεσανυχτα , δε βλεπαμε τιποτε, απλα παρκαραμε, στησαμε τη σκηνη στην απαλη αμμο, με τον ηχο απο το κυματακι προσανατολιστηκαμε που ειναι το νερο και με το που μπαίνεις βαθαινε απότομα, με την αμμο να ειναι η πιο μαλακη που εχω νιωσει ποτε στην Ελλαδα. Καπου εκει κοντα υπηρχε μια ταμπελα "bar vendetta".

Σε ολες, πλην Ναυαγιου που υπηρχε ενα φερυ, ημασταν σχεδον μόνοι, που ριναι και ο λογος που τις θυμαμαι τοσο εντονα. Μονοι ειτε επειδη ηταν πριν πολλλααααα χρονια, ή λογω κορωνοιου , ή επειδη ημασταν αρχες Ιουνιου.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
67
Likes
290
Πολλές, πάρα πολλές .
Θα παραθέσω μια μικρή λίστα που υπερτερούν συναισθηματικα κριτήρια.
1 Paradise Μύκονος
2 Μαγγανάρι Ιός
3 Πορί Κουφονήσι
4 Λιβάδι Δονούσα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Σεϊταν Χανιά όταν έχει κόσμο δεν παλεύεται. Η συγκεκριμένη παραλία δεν ήταν πολύ γνωστή πλην κάποιων ψαγμένων. Πριν 10-12 χρόνια με την έλευση του ινσταγκραμ και κάποιων post που ανέβηκαν έγινε το boom
Πριν 2-3 χρόνια ήμασταν μόνο 5 άτομα στην παραλία. Κ οι γίδες τριγύρω. Αλλά πήγαμε αρχές Ιουνίου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.801
Πιο πολυ εχω απολαυσει μπανιο στις εξης:

- Αλυπα στη Μανη: Βοτσαλο, δροσερα νερα, μερικα εγκαταλελιμμενα σπιτια , ενα απλο εστιατοριο, φοβερη διαυγεια

- Λιγο πιο περα Μαζεπος: λιμανακι που βουτας απο ψηλα με φοβερο χρώμα και παραδιπλα μια κρυφη παραλια με φυσικο ισκιο

- Ναυαγιο στη Ζακυνθο: απιστευτο θεαμα τοσο το ναυαγιο οσο και τα νερά, καθως και η θεα απο το γκρεμό

- Αγια Ρουμελη στην Κρητη: μαυρο χαλικι που μετα απο καποιες ωρες πεζοποριας τρεχεις να μπεις με τσ ρουχα να δροσιστεις και δεν κολλαει τιποτε πανω σου

- Φαλασαρνα στην Κρητη: Ναι, ξαπλωστρες πολλες, ναι, κοσμος, αλλα φοβερη ποιοτητα νερου, καταπληκτικό οτι δεν υπαρχει ξενοδοχειο πανω

Και δυο που δε θυμαμαι ονοματα:

Μια στο Πηλιο που κατεβαινεις απο πολλες πολλες στροφες, απο ψηλα σχεδον δε φαινεται, μολις κατεβεις εχει ονειρικο χρωμσ, ειναι βαθια αμεσως , με λειο βοτσαλο

Και μια στη Μανη πριν πολλα χρονια, οποιος με βοηθησει να τη βρω με εξυπηρετει πολυ: νομιζω οτι το ονομα εχει να κανει κατι σε Βαθυ, Βαθια, κατι τετοιο. Φτασαμε μεσανυχτα , δε βλεπαμε τιποτε, απλα παρκαραμε, στησαμε τη σκηνη στην απαλη αμμο, με τον ηχο απο το κυματακι προσανατολιστηκαμε που ειναι το νερο και με το που μπαίνεις βαθαινε απότομα, με την αμμο να ειναι η πιο μαλακη που εχω νιωσει ποτε στην Ελλαδα. Καπου εκει κοντα υπηρχε μια ταμπελα "bar vendetta".

Σε ολες, πλην Ναυαγιου που υπηρχε ενα φερυ, ημασταν σχεδον μόνοι, που ριναι και ο λογος που τις θυμαμαι τοσο εντονα. Μονοι ειτε επειδη ηταν πριν πολλλααααα χρονια, ή λογω κορωνοιου , ή επειδη ημασταν αρχες Ιουνιου.
Μηπως λες την Ρειχιά που εχει επικρατήσει να λεγεται Βλυχαδα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.898
Likes
12.804
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και μια στη Μανη πριν πολλα χρονια, οποιος με βοηθησει να τη βρω με εξυπηρετει πολυ: νομιζω οτι το ονομα εχει να κανει κατι σε Βαθυ, Βαθια, κατι τετοιο. Φτασαμε μεσανυχτα , δε βλεπαμε τιποτε, απλα παρκαραμε, στησαμε τη σκηνη στην απαλη αμμο, με τον ηχο απο το κυματακι προσανατολιστηκαμε που ειναι το νερο και με το που μπαίνεις βαθαινε απότομα, με την αμμο να ειναι η πιο μαλακη που εχω νιωσει ποτε στην Ελλαδα. Καπου εκει κοντα υπηρχε μια ταμπελα "bar vendetta
Πάντως Βαθύ παραλία υπάρχει Vathi Beach · Githio, Greece
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.520
Μηνύματα
898.847
Μέλη
39.241
Νεότερο μέλος
kyriakos Reppas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom