Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

Dim69

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα στην παρέα,
φεύγουμε παρέα 4 άτομα το Σάββατο για Dubai έως Τετάρτη και έχω διαβάσει και θα συνεχίσω να διαβάζω τα ποστ για να καταλήξω στο πρόγραμμα. Το ζήτημα που με ΄΄καιει΄΄ είναι το θέμα της επικοινωνίας , ισχύει τελικά ότι κλήσεις μέσω viber ή messenger δεν περνάνε ?
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα στην παρέα,
φεύγουμε παρέα 4 άτομα το Σάββατο για Dubai έως Τετάρτη και έχω διαβάσει και θα συνεχίσω να διαβάζω τα ποστ για να καταλήξω στο πρόγραμμα. Το ζήτημα που με ΄΄καιει΄΄ είναι το θέμα της επικοινωνίας , ισχύει τελικά ότι κλήσεις μέσω viber ή messenger δεν περνάνε ?

Πηγα πριν λιγους μηνες ειχα ακουσει,τα χιλια δυο και ειχα τρομαξει. Και με messenger μιλουσα κανονικα,videoκλησεις μεσω messenger full εδειχνα live το burj khalifa,viber μυνηματα οπως Ελλαδα(λιγο στο viber χανοταν η βιντεοκληση)social media fb ,insta ,gmail,youtube ολα.Κλησεις κανονικα με περναν απο Ελλαδα απλα δεν το σηκωνα μην με χρεωσουν ,οπως και γω αντιστοιχα αυτους.Απλα ολα αυτα επειδη ειχα το ελληνικο νουμερο και δεν εβαλα τοπικη sim.Επισης πιανει και το google meet.Ο μονος στην παρεα που εβαλε sim για ιντερνετ και ειχε πλεον αραβικο νουμερο οντως ειχε θεματα .Ενας στην παρεα να βαλει μονο ,αλλα και παλι μονο για ταξι uber πχ που μαλλον θα χρειαστειτε η να βρειτε κανα εστιατοριο πχ η δρομο.Κατα τα αλλα εχει παντου,παντου,παντου ιντερνετ σφαιρα free wifi dowtown ,burj khalifa ,στα mall και οποτε θα ειστε ονλινε για να επικοινωνειται με τους δικους σας Ελλαδα.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
915
Likes
841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα στην παρέα,
φεύγουμε παρέα 4 άτομα το Σάββατο για Dubai έως Τετάρτη και έχω διαβάσει και θα συνεχίσω να διαβάζω τα ποστ για να καταλήξω στο πρόγραμμα. Το ζήτημα που με ΄΄καιει΄΄ είναι το θέμα της επικοινωνίας , ισχύει τελικά ότι κλήσεις μέσω viber ή messenger δεν περνάνε ?
Μια χαρά περνάνε!! Αλλά θα πρότεινα να δώσετε όλοι από 3 ευρώ και να πάρετε και μια αραβική σιμ ώστε να έχετε και ιντερνετ
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
81
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλησπερα σε ολη την παρεα . Τελη Ιανουαριου για 5 μερες για ντουμπαι θελω τα φωτα σας για διαμονη μεταφορες και τι αξιζει να δουμε και να κανουμε . Το μονο που εχω σιγουρο ειναι τα εισητηρια απο μια συναυλια ( Green day / the offspring ) . Στα αεροπορικα εγινε εξαργυρωση με αιγαιου ειχε πολυ βολικες ωρες .
ευχαριστω
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα σε ολη την παρεα . Τελη Ιανουαριου για 5 μερες για ντουμπαι θελω τα φωτα σας για διαμονη μεταφορες και τι αξιζει να δουμε και να κανουμε . Το μονο που εχω σιγουρο ειναι τα εισητηρια απο μια συναυλια ( Green day / the offspring ) . Στα αεροπορικα εγινε εξαργυρωση με αιγαιου ειχε πολυ βολικες ωρες .
ευχαριστω

Καλησπερα !!
Οι καλυτερες επιλογες για διαμονη ειναι η στο downtown (κοντα στο burj khalifa και τα συντριβανια) ,ενναλακτικα η αμεσως καλυτερη επιλογη ειναι στην περιοχη JPR και dubai marina που συγκεντρωνει την βραδινη ζωη της πολης.

Εχε το νου σου οτι οι αποστασεις στο Dubai ειναι τεραστιες και τα αξιοθεατα διασπαρτα και δεν υπαρχει πουθενα η λεξη παμε εκει ποδαρατο.Ειναι ευθειες χιλιομετρων και αυτοκινητοδρομοι.Ετοιμασου για να μπαινοβγαινεις σε ταξι πολλες φορες μες την μερα ( μην φοβασαι ειναι πολυ φτηνα),με τα μεσα δεν ξερω αν θα βγαλεις ακρη καθως θα κανεις πανω απο μια ωρα απο αξιοθεατο σε αξιοθεατο ,πιο οικονομικο μεν πιο ταλαιπωρια απο την αλλη.Αυτοκινητο λογω κινησης δεν ξερω αν θα το συστηνα και δυσκολιας παρκιν ειναι μονο επι πληρωμη.Για καμμια μερα ομως αν βρειτε ισως αξιζει.
Ταξι προτιμησε τις εφαρμογες uber η kareem τοπικη.


Αξιοθεατα burj khalifa ανεβα και πανω,show με συντριβανια βραδυ,dubai mall βολτες ειναι τεραστιο.
Βραδυνη βολτα JPR ,Dubai marina.
Madinat Jumeriah για βολτα αλλα και καφε ειναι κοντα και το burj al arab.
Οποσδηποτε Deira για να δεις μια αλλη οψη του dubai χωρις ουρανοξυστες με πιο εντονο αρωμα ανατολης(spice bazaar,gold soyq),να περασεις απεναντι με το βαρκακι με τους εργατες να δεις την περιοχη bastakiya ειναι κουκλιστικη με σοκακια στενακια.Εκει να φας και στο arabian tea house τοπικη κουζινα ,συγκεντρωνει τουριστες αλλα εχει καλο φαγητο σε εναν πανεμορφο κηπο οαση.

Φανταζομαι θα πατε και ερημο σωστα??Προτιμησε το ocean travel πιο τσιμπημενο αλλα πολυ ποιοτικο με εξαιρετικο μπουφε .Υπαρχει και επιλογη για βολτα με,buggy που οδηγας εσυ,αντι του ζαλιστικου dune bashing .
Αλκοολ μονο σε μπαρ σε
ξενοδοχεια,ουτε καν σε μαρκετ η εστιατορια τοπικα δεν βρισκεις ουτε στο mall.Πηγαινε στο leven 43 by sheraton για εξαιρετικη θεα στους ουρανονυστες.


Αν βρεις χρονο πηγαινε abu dhabi μονο για το μαγικο Grand Mosque ,ειναι ενα παραμυθι.Ιδανικα την ωρα του ηλιοβασιλεματος για πιο ωραια χρωματα και φωτογραφιες.
Το φαγητο παντου safe σαν Ευρωπη,εγκληματικοτητα μηδεν περπατας παντου οτι ωρα.Περνουν παντου καρτα και revolut αυτα...
 

mairygou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας!!!παιδιά έκλεισα για 1-5 Σεπτεμβρίου για Ντουμπάι οικογένειακα με την μικρή 6 χρόνων κ με όσους έχω μιλήσει μου λένε ότι έκανα βλακεία γιατί θα πάθει τίποτα η μικρή με τόση ζέστη τι να κάνω;; Να ακυρώσω;;
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
81
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Γεια σας!!!παιδιά έκλεισα για 1-5 Σεπτεμβρίου για Ντουμπάι οικογένειακα με την μικρή 6 χρόνων κ με όσους έχω μιλήσει μου λένε ότι έκανα βλακεία γιατί θα πάθει τίποτα η μικρή με τόση ζέστη τι να κάνω;; Να ακυρώσω;;
Όχι να μην ακυρώσεις !!!!Καλη διάθεση λίγο υπομονή με τη ζέστη περισσότερο στον κλιματιζόμενους χώρους και θα περάσετε καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.157
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom