Γερμανία Πληροφοριες για Στουτγκαρδη παρακαλω

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
απο θεσσαλονικη πανε και αλλες εταιριες. τη germanwings γιατι να μην την εμπιστευτεις?
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Καλή είναι η Germanwings...άφοβα πετάς με αυτήν..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Δεν είναι στα πολύ άμεσα σχέδια, αλλά πόση ώρα είναι η απόσταση Στρασβούργο- Στουτγκάρδη; Και θα άξιζε να διαθέσει κάποιος χρόνο για διανυκτέρευση στη Στουτγκάρδη εις βάρος του Στρασβούργου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι στα πολύ άμεσα σχέδια, αλλά πόση ώρα είναι η απόσταση Στρασβούργο- Στουτγκάρδη; Και θα άξιζε να διαθέσει κάποιος χρόνο για διανυκτέρευση στη Στουτγκάρδη εις βάρος του Στρασβούργου;
Η Στουτγάρδη έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα μουσεία (γκαλερί & μουσεία αυτοκινήτου), κι ένα κέντρο με λιγοστά μνημεία που σε 2 ώρες και κάτι το εξαντλείς. Διαλέγεις και παίρνεις....

Την απόσταση Στουτγάρδη - Στρασβούργο πως σκοπεύεις να την κάνεις? Με τρένα, αυτοκίνητο, ... ? Θα χρειαστείς ένα 25-λεπτο να πας από το αεροδρόμιο ώς το σιδηροδρομικό σταθμό, κι από κει υπάρχει είτε το παν-γρήγορο απευθείας TGV (αραιά δρομολόγια, τσουχτερή τιμή) που κάνει 77 λεπτά, ή συνδέσεις με κανονικά τρένα (1 ή 2 αλλαγές), που κάνουν περί τις 2 ώρες σύνολο.

Για Στρασβούργο, πιο λογική επιλογή είναι το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Απευθείας λεωφορείο από το αεροδρόμιο για το Στρασβούργο, 2 ωρίτσες και κάτι διαδρομή και είσαι εκεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Μια χαρά μου ακούγεται και η Φρανκφούρτη, μπορείς να βάλεις και την Χαϊδελβέργη στο πρόγραμμα. Από ό, τι ανέφερες και έχει σχέση με αυτοκίνητο, δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα ούτε ως ταξιδιωτικό μέσο ούτε ως αξιοθέατο σε μουσείο ;). Αν το επιχειρήσω, με συγκοινωνία θα γίνει.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για αυτό το ξενοδοχείο τι γνώμη έχετε;Booking.com: Hotel Rieker Novum Stuttgart Hauptbahnhof, Στουτγκάρδη, Γερμανία - 645 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! ή να κλείσω στο motel one;Θέλω κάποιο κεντρικό με τα βασικά μέχρι 140 ευρώ τα 2 βράδια.Την germanwings δεν την ήξερα αλλά γι αυτό ρωτάω αν είναι ασφαλής.Απ'οτι κατάλαβα είναι σαν την easy και μου χρεώνει μια αποσκευή 10 ευρώ, αν κλείσω απο το site της είναι αξιόπιστο;
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Το ξενοδοχείο Reeker είναι κοντά στο κέντρο, οπότε θα πηγαίνετε άνετα με τα πόδια στην κεντρική οδό με τα μαγαζιά (Königstraße) και στην παλιά πόλη. Αν θες ρίξε και μια ματιά στο Alex hostel (Your friendly hostel in Stuttgart:*ALEX 30 Hostel), σε περίπτωση που είναι πιο οικονομικό. Με την Germanwings δεν έχω πετάξει, αλλά δε βλέπω το λόγο να μην είναι αξιόπιστο το site της. Το must αξιοθέατο της πόλης για μένα είναι το μουσείο της Mercedes, ακόμα κι αν δε σ' αρέσουν τα αυτοκίνητα, πιστεύω ότι θα σε εντυπωσιάσει. Ενδιαφέρουσα είναι και η πινακοθήκη Staatsgalerie. Τέλος για φαγητό, εμείς τρώγαμε σάντουιτς σε φούρνους και κεμπαπ-λουκάνικα σε fast food. :)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ voulina το hostel μου βγαίνει τα ίδια λεφτά με το ξενοδοχείο.Ποια εποχή πήγες και σου άρεσε η Στουτγκάρδη σαν πόλη και απο τιμές σε φαγητό ή σε ψώνια πως την βρήκες;Εσείς που μένατε;
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Μια χαρά είναι η Στουτγκάρδη για ένα Σαββατοκύριακο, αν μπορέσετε να πεταχτείτε μια ημέρα και στη Χαϊδελβέργη θα είναι ακόμα καλύτερα. Εμείς πήγαμε το καλοκαίρι του 2006, θυμάμαι ότι έβρεχε συνέχεια, ότι τρώγαμε λουκάνικα και κεμπάπ και ότι είχα εντυπωσιαστεί με το μουσείο της Μερσεντές. Μείναμε στο ξενοδοχείο Pflieger, το οποίο ήταν απλό και κεντρικό αλλά λίγο ακριβό (90€ τη βραδιά τότε). Από τιμές σε μαγαζιά δε θυμάμαι, προτείνω όμως να κρατηθείς για το Βερολίνο! Τι είδους συνέντευξη θα δώσετε, για δουλειά (αν θέλεις μου απαντάς);
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά SOS!!!!!!Όσοι ξέρετε απο Στουτγκάρδη βοηθήστε με να διαλέξω ξενοδοχείο ένα απο αυτά τα 2:Booking.com: Ξενοδοχείο Pullman Stuttgart Fontana, Στουτγκάρδη, Γερμανία - 267 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! και το Motel One Stuttgart Hauptbahnhof.Θέλω να είναι κοντά στο κέντρο να συνδέεται με το αεροδρόμιο και να είναι κοντά στο Sbahn.Άν έχετε άλλη πρόταση δεκτή.Ξέρει κανένας πως να πάμε στο Böblingen;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.401
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom