Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Καθως ενδιαφερομαι και εγω για μαροκο ηθελα να σας ρωτησω αν χρειαζεται βιζα απο Ελλαδα η βγαζεις εκει περα κατα την αφιξη σου??
Όλοι οι επισκέπτες απαιτείται να έχουν διαβατήριο. Κάτοικοι της ΕΕ, Αγγλίας, ΗΠΑ, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας δεν χρειάζονται βίζες.;)
Morocco Travel Information - Information About Traveling in Morocco

Kαλά ταξίδια!!!:p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλοι οι επισκέπτες απαιτείται να έχουν διαβατήριο. Κάτοικοι της ΕΕ, Αγγλίας, ΗΠΑ, Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας δεν χρειάζονται βίζες.;)
Morocco Travel Information - Information About Traveling in Morocco

Kαλά ταξίδια!!!:p
Δεν έχει καμία σημασία το που κατοικείς (γενικώς για την είσοδο σε κάποια χώρα). Σημασία έχει τη εθνικότητα έχεις (δηλαδή ποια χώρα έχει εκδώσει το διαβατήριό σου).
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
δεν χρειάζεται βίζα από την Ελλάδα....μόνο το διαβατήριο σου, πού πρέπει να μην βρίσκεται στο τελευταίο 6μηνο πριν την λήξη του...τα υπόλοιπα με την άφιξη σου στο αεροδρόμιο στο Μαρόκο.....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που με έχει μπερδέψει τις τελευταίες μέρες.Τον Αύγουστο θα είμαι στο Μαρόκο και θα ήθελα να νοικιάσω αυτοκίνητο για να ανεβώ τον Άτλαντα και να κινηθώ στην έρημο όπου οι μετακινήσεις δεν είναι τόσο ευέλικτες με συγκοινωνία.Θα το νοικιάσω από το Μαρακές και σκέφτομαι να το αφήσω Καζαμπλάνκα -από εκεί θα πάω Φεζ με συγκοινωνία-.Θα με συμβουλεύατε να κλείσω κάτι από το ίντερνετ ή να ψάξω επιτόπου στο Μαρακές.Έχεις κανείς σας κάποια συγκεκριμένη εταιρεία εκεί να μου προτείνει που να είναι αξιόπιστη? Επίσης δεν έχω πιστωτική κάρτα, έχω κάνει αίτηση αλλά ας όψονται οι τράπεζες, το Δ.Ν.Τ και όλα τα σχετικά, οπότε μπορεί να μην εγκριθεί.Υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη με debit ή μια κοινή χρεωστική? Οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες, συμβουλές και τα λοιπά είναι ευπρόσδεκτες και ναι ξέρω οτι θα κάνει ζέστη και θα πέσω στο Ραμαζάνι (άμα έχεις άδεια μόνο τότε δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς... χεχε).
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Εκανα κατι αντιστοιχο τον Οκτωβριο που περασε μονο που ξανααφησα το αμαξι στο μαρακες.. έχει κάποια τοπικα γραφεια τα οποια ειναι και πιο φθηνα απο τα γνωστα...μαλιστα πολλα ειναι συγκεντρωμενα σε μια γειτονια του μαρακες...επισης, εμεις δεν ειχαμε καθόλου πιστωτική κάρτα..και εως εγγύηση μας κρατησαν το ενα διαβατηριο εως ότου επιστέψουμε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μήπως θυμάσαι κάποια ονόματα και πόσο κόστισε περίπου? Επίσης τι δίπλωμα είχατε, το κανονικό το ροζ ή το πράσινο το διεθνές?
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Εμείς αν και είχαμε πιστωτική κάρτα (Visa Electron) δεν είχε ανάγλυφους τους αριθμούς όποτε δεν τη δέχτηκαν. Είχαμε όμως και μια Debit ανάγλυφη της Κύπρου που είχε δεν είχε 40 ευρα μέσα και τη δέχτηκαν κανονικά.

Νοικιάσαμε αμάξι από το αεροδρόμιο της Καζαμπλάνκα από τοπικό γραφείο και το επιστρέψαμε στο αεροδρόμιο του Μαρακές, αν θυμάμαι καλά περίπου στα 30 ευρα η μέρα για ένα Renault Clio οικογενειακό.

Αν και είχα διεθνές δίπλωμα από προηγούμενο ταξίδι, έτυχε και δεν το κρατούσα στο Μαρόκο. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα πάντως και με το Ροζ.

Ακολουθήσαμε αυτή τη διαδρομή. Από Fes σε Meknes, Rabat, Casablanca κινηθήκαμε με το τρένο. Οικονομικό και αξιόπιστο μέσο μεταφοράς για το Μαρόκο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εμείς αν και είχαμε πιστωτική κάρτα (Visa Electron) δεν είχε ανάγλυφους τους αριθμούς όποτε δεν τη δέχτηκαν. Είχαμε όμως και μια Debit ανάγλυφη της Κύπρου που είχε δεν είχε 40 ευρα μέσα και τη δέχτηκαν κανονικά.

Νοικιάσαμε αμάξι από το αεροδρόμιο της Καζαμπλάνκα από τοπικό γραφείο και το επιστρέψαμε στο αεροδρόμιο του Μαρακές, αν θυμάμαι καλά περίπου στα 30 ευρα η μέρα για ένα Renault Clio οικογενειακό.

Αν και είχα διεθνές δίπλωμα από προηγούμενο ταξίδι, έτυχε και δεν το κρατούσα στο Μαρόκο. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα πάντως και με το Ροζ.

Ακολουθήσαμε αυτή τη διαδρομή. Από Fes σε Meknes, Rabat, Casablanca κινηθήκαμε με το τρένο. Οικονομικό και αξιόπιστο μέσο μεταφοράς για το Μαρόκο.
Με καθησύχασες λιγάκι. Μήπως θυμάσαι όνομα εταιρείας? Κι εγώ έχω σκοπό το αμάξι να το χρησιμοποιήσω για τη διαδρομή Marrakesh-Ouarzazate-Boumalne Dades-Merzouga-Meknes-Casablanca. Πριν θα το Marrakesh θα έχω παέι με συγκοινωνία Essaouira και μετά από Casablanca θα κινηθώ προς Fez και Chefchaouen πάλι με συγκοινωνία. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα, οι δυτικοποιημένες πόλεις δεν νομίζω οτι μου λείπουν και ιδιαίτερα...
Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα εκτιμηθεί πάρα πολύ. Να σημειώσω οτι θα είμαι με το φίλο μου και γενικά προτιμάμε πιο ήσυχα και αυθεντικά μέρη από τα υπερ-τουριστικοποιημένα και θα κινηθούμε σε budget στα πλαίσια του Μεσοπρόθεσμου.......:haha::haha::haha:
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
Την εταιρία δεν τη θυμάμαι. Αλλά να μην ανησυχείς. Είναι τόσες πολλές. Όρεξη για παζάρι να έχεις μόνο. Να μην εγκαταλείπεις το παζάρι ποτέ ακόμα και όταν πιστεύεις ότι το έχεις παρακάνει.

Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα δε νομίζω ότι είχαν κάτι το τόσο συναρπαστικό. Έτυχε όμως να έχουμε κάτι γνωστούς εκεί φίλοι φίλων όποτε το διασκεδάσαμε αφάνταστα καθώς συνανασταφήκαμε με ντόπιους της υψηλής κοινωνίας.. Επίσης εντυπωσιάστηκα με την ποσότητα και ποιότητα των ψαρικών. Πολύ φαΐ. 1 κιλό ολόφρεσκες σαρδέλες που μόλις είχε φέρει η τράτα, σε χοντρό αλάτι και ψήσιμο στη σχάρα με παρεάκι ντόπιων ψαράδων με λιγότερο από 2 ευρα.

Γενικότερα το Μαρόκο είναι ένας οικονομικός προορισμός. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με το φαγητό, να θέλεις δηλ lux εστιατόρια, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα μαγαζιά που προτιμούν οι ντόπιοι. Να μη φοβάσαι για τους κανόνες υγιεινής. Δεν τηρούνται πουθενά.

"Να σημειώσω οτι θα είμαι με το φίλο μου" είναι ο μόνος που θα καταφέρει να οδηγήσει με υπομονή. Προσοχή στην οδήγηση γιατί οι δρόμοι είναι πολύ στενοί και κινούνται πολλά σαράβαλα φορτηγά ειδικά όταν διασχίζετε τον Άτλαντα από Μαρακές προς Essaouira.

Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε τέλεια. Ζηλεύω.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εννοείται οτι όταν πρόκειται για φαγητό δεν φοβάμαι τίποτα και κανένα, άσε που θεωρώ αστείο να πάω στο Μαρόκο και να τρώω σε εστιατόρια με ιταλο-γαλλικές επιρροές κ.τ.λ. Γενικά πάντα όπου και να πάω προσπαθώ να πηγαίνω όπου πάνε οι ντόπιοι.Όσο για το lux εγώ ένα σαπούνι μόνο τέτοιο ξέρω...χεχε
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα Ραμπάτ - Καζαμπλάνκα έλεγα να αφιερώσω 1,5 μέρα αν δε βγει πιο να αφήσω εντελώς?
Τέλος ελπίζω να μην υπονοείς οτι οι γυναίκες δεν είναι καλοί οδηγοί???? Αν και πιστεύω οτι θα σε δικαιώσω στο τέλος, μάλλον θα αρκεστώ στο να τον ζαλίζω λέγοντας 100 φορές το λεπτό: - Πρόσεχε....
Και πάλι ευχαριστώ!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έχοντας κάνει ένα βασικό πλάνο (μικρές αλλαγές σίγουρα θα γίνουν) έχω να ρωτήσω κάποια τελευταία πράγματα.Στο φαράγγι Dades υπάρχει πρόσβαση με συμβατικό αυτοκίνητο ή μόνο με 4Χ4? Επίσης πόσες ώρες θα χρειαστούν σε περίπτωση που επισκεφτούμε το Volubilis? Σκεφτόμαστε να πάμε φέυγοντας απο Μεκνές προς Ραμπάτ ή Καζαμπλάνκα αλλά ίσως να μην έχουμε πολύ χρόνο οπότε αν κάποιος που έχει πάει πιστεύει οτι για να το δεις ουσιαστικά κι όχι εντελώς επιφανειακά χρειάζεται παραπάνω χρόνος ας με ενημερώσει. Και κάτι εντελώς άσχετο στις εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων πως μπορώ να δω τι ποσό μου δεσμέυουν ως εγγύηση και οτι μετά την επιστροφή του αυτό αποδεσμεύεται? (Έντελώς άσχετη με πιστωτική κάρτες....)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
με τι πετάς στο μαρόκο,αγαπητή φίλη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom