Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Καλησπερα σας! Μαρόκο θα πηγαινατε με 3 παιδιά (11, 7 και 2 ετών?) Θεωρείτε οτι ειναι "επικίνδυνο" λογω φαγητου, λόγω του ότι θα έχουμε μαζί το καρότσι για το μωρό, λόγω πολλων μετακινήσεων ή οτιδήποτε άλλο δεν έχω σκεφτεί; Αν παμε, είτε με παιδια είτε χωρίς, θα το κάνουμε σωστά. Θα μεινουμε καπου 10 μέρες, για να παμε στις πολεις και θα ήθελα και διαμονή έρημο.
Η εναλλακτική είναι να περιμενουμε να παει το μωρό 3 χρονών ώστε να μπορώ να το αφήσω στις γιαγιάδες και να παμε μόνοι. Και παμε με τα παιδια Ρουμανία που είναι η ευκολη επιλογή αλλά χωρίς να την έχω τόσο ψηλά στη λίστα όπως το Μαρόκο!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.487
Likes
9.544
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν ξέρω τι βαρύτητα έχει η γνώμη, που θα εκφράσει ο καθένας μας σε μια απάντηση, αυτό που ξέρω είναι πως για να ρωτάς έχεις second thoughts.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Εχω, ναι! Μέσα μου πιστευω πως είναι καλυτερα να κάνω υπομονή να παμε αργότερα μόνοι μας για να μην υπερταλαιπωρηθουμε όλοι. Όμως από την άλλη λέω ας ρωτήσω όσους έχουν ήδη παει, γιατί ίσως είναι όπως τόσα αλλά ταξίδια που έχουμε κάνει με τα παιδια. Στα τελευταία δυο ταξίδια μας και με τα 3 παιδια (Πολωνια και Πορτογαλία) , μειναμε 10 μέρες στην κάθε χώρα μέσα στις οποίες επισκεφτήκαμε 3 πολεις. Είμαστε δηλαδή της ταλαιπωρίας αλλά οκ, μην τα ξεπατωσουμε και ξεπατωθουμε κι εμείς!
 

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Καλησπερα σας! Μαρόκο θα πηγαινατε με 3 παιδιά (11, 7 και 2 ετών?) Θεωρείτε οτι ειναι "επικίνδυνο" λογω φαγητου, λόγω του ότι θα έχουμε μαζί το καρότσι για το μωρό, λόγω πολλων μετακινήσεων ή οτιδήποτε άλλο δεν έχω σκεφτεί; Αν παμε, είτε με παιδια είτε χωρίς, θα το κάνουμε σωστά. Θα μεινουμε καπου 10 μέρες, για να παμε στις πολεις και θα ήθελα και διαμονή έρημο.
Η εναλλακτική είναι να περιμενουμε να παει το μωρό 3 χρονών ώστε να μπορώ να το αφήσω στις γιαγιάδες και να παμε μόνοι. Και παμε με τα παιδια Ρουμανία που είναι η ευκολη επιλογή αλλά χωρίς να την έχω τόσο ψηλά στη λίστα όπως το Μαρόκο!
Εγω πιστεύω αν είστε γενικα του ταξιδιού άνετα το κάνεις. Όμως το φαγητό θελει πολλή προσοχη έξω και οκ στα στενακια στην Μεδίνα της Φεζ είναι λίγο ζόρι το καρότσι. Η Ρουμανία όντως είναι μια πανεύκολη επιλογή και το κομμάτι που αξίζει για μένα είναι είναι από Σινάια και πάνω δλδ τα Καρπάθια.
 

domino

Member
Μηνύματα
324
Likes
304
Καλησπερα σας! Μαρόκο θα πηγαινατε με 3 παιδιά (11, 7 και 2 ετών?) Θεωρείτε οτι ειναι "επικίνδυνο" λογω φαγητου, λόγω του ότι θα έχουμε μαζί το καρότσι για το μωρό, λόγω πολλων μετακινήσεων ή οτιδήποτε άλλο δεν έχω σκεφτεί; Αν παμε, είτε με παιδια είτε χωρίς, θα το κάνουμε σωστά. Θα μεινουμε καπου 10 μέρες, για να παμε στις πολεις και θα ήθελα και διαμονή έρημο.
Η εναλλακτική είναι να περιμενουμε να παει το μωρό 3 χρονών ώστε να μπορώ να το αφήσω στις γιαγιάδες και να παμε μόνοι. Και παμε με τα παιδια Ρουμανία που είναι η ευκολη επιλογή αλλά χωρίς να την έχω τόσο ψηλά στη λίστα όπως το Μαρόκο!
OXI

Έχετε παει σε δεύτερο η τρίτο κόσμο;

Ποιες ειναι οι χωρες στην λιστα σου ;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Μετα απο πολυ δυσαρεστη εμπειρια που ειχα στην Ικαρια που χρειαστηκε το μωρο νοσοκομειο και ο γιατρος που εκανε το αγροτικο του δεν ειχε ξανακανει ραμματα, ουτε καν γαζες δεν υπηρχαν, θα φοβομουν πολυ να ξαναπαρω τοσο μικρα παιδια ακομα και σε ελληνικο ακριτικο νησι ποσω μαλλον στην ερημο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Μετα απο πολυ δυσαρεστη εμπειρια που ειχα στην Ικαρια που χρειαστηκε το μωρο νοσοκομειο και ο γιατρος που εκανε το αγροτικο του δεν ειχε ξανακανει ραμματα, ουτε καν γαζες δεν υπηρχαν, θα φοβομουν πολυ να ξαναπαρω τοσο μικρα παιδια ακομα και σε ελληνικο ακριτικο νησι ποσω μαλλον στην ερημο.
Αν το κοιτάξεις , πολλά μέρη είναι παντελώς ακατάλληλα κυρίως για ηλικιωμένους και μικρά παιδιά.
Ολα τα ελληνικά νησιά για παράδειγμα, αν σου συμβεί κάτι σοβαρό έχεις τελειώσει. Αν οι ξένοι κλείνανε με γνώμονα την υγειά τους, κανένας δεν θα πατούσε το πόδι του εκεί. Μονάδες αιμοκάθαρσης άραγε υπάρχουν;
Το Μαρόκο για να συμπληρώσω δεν είναι καροτσάκι φρεντλι. Στην μέση του πεζοδρόμιου (όπως και στην Ελλάδα) βρίσκει κολόνες της δεή δέντρα κάδους και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Αν το κοιτάξεις , πολλά μέρη είναι παντελώς ακατάλληλα κυρίως για ηλικιωμένους και μικρά παιδιά.
Ολα τα ελληνικά νησιά για παράδειγμα, αν σου συμβεί κάτι σοβαρό έχεις τελειώσει. Αν οι ξένοι κλείνανε με γνώμονα την υγειά τους, κανένας δεν θα πατούσε το πόδι του εκεί. Μονάδες αιμοκάθαρσης άραγε υπάρχουν;
Το Μαρόκο για να συμπληρώσω δεν είναι καροτσάκι φρεντλι. Στην μέση του πεζοδρόμιου (όπως και στην Ελλάδα) βρίσκει κολόνες της δεή δέντρα κάδους και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Ειναι εκει που συνειδητοποιεις οτι πρωτιστως οι μονιμοι κατοικοι (και μετα οι τουριστες) των νησιων μας, κυριως των ακριτικων, βρισκονται στο ελεος και ειδικα τον χειμωνα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.352
Likes
5.197
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα έπρεπε για τους γονείς που περιφέρουν παιδιά σε πολύ μικρή ηλικία σε ακατάλληλους προορισμούς για την ασφάλειά τους να υπάρχει κάποια σχετική νομική πρόβλεψη. Έχει παραγινεί το κακό με τους γονείς εξερευνητές. Δυστυχώς βλέπουν και κάνουν οι γονείς μιμούμενοι τις σχετικές ταξιδιωτικές εκπομπές.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
north66 ευτυχώς που δεν έχεις τα στοιχεία μου, μην με καταγγείλεις! Από εσένα είναι οχι, καταλαβα.
Tatooine πιο μη φιλικό για καρότσι από Λισαβόνα και Πόρτο δεν έχει! Γυμναστική κανονική κάναμε! Ευχαριστώ όμως για τις πληροφοριες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.963
Likes
15.385
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα έπρεπε για τους γονείς που περιφέρουν παιδιά σε πολύ μικρή ηλικία σε ακατάλληλους προορισμούς για την ασφάλειά τους να υπάρχει κάποια σχετική νομική πρόβλεψη. Έχει παραγινεί το κακό με τους γονείς εξερευνητές. Δυστυχώς βλέπουν και κάνουν οι γονείς μιμούμενοι τις σχετικές ταξιδιωτικές εκπομπές.
Πόση υποκρισία . Μη πάμε τα παιδιά μας στα Μαροκα και τις Ινδίες. Οι συνθήκες υγιεινής είναι μονο για μαροκάκια και ινδακια.
Αν είναι να απομακρυνθούμε όλοι από τις επαρχίες και τα νησιά μη μας συμβεί κάτι. Ακατάλληλα είναι για την ασφάλεια μας. Ατομική ευθύνη πάνω από όλα και μακριά από τριτοκοσμικούς.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Tatooine πιο μη φιλικό για καρότσι από Λισαβόνα και Πόρτο δεν έχει! Γυμναστική κανονική κάναμε! Ευχαριστώ όμως για τις πληροφοριες.
Όταν με το κάλο πάτε θα με θυμηθείς. Στη Λισσαβόνα έχεις επιλογές να βάλεις κάπου το καροτσάκι, έστω να το τσουλήσεις. Στο Μαρακές δεν υπάρχουν, κουβαλάς και παιδί και καροτσάκι στην πλάτη. καλύτερη λύση το μάρσιπο για την πλάτη. Κατεβαίναμε από τα πεζοδρόμια γιατί δεν μπορούσαμε να περάσουμε. Το να περάσεις τον δρόμο είναι πρόβλημα επίσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom