Ιορδανία Πληροφορίες για Ιορδανία

elle79

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία και πάλι Ιταλία!!!
Δυστυχώς ότι αφορά ξενοδοχεία και εστιατόρια δεν έχω να πω κάτι γιατί εγώ μένω στους συγγενείς μου εκεί, οπότε δε γνωρίζω τίποτα.Κάποια μικρά tips ίσως φανούν χρήσιμα.Αν ταξιδεύεις μόνος, χωρίς γκρουπ να ξέρεις ότι θα έχεις καλύτερη μεταχείριση.Αν χρειαστείς βοήθεια θα κάνουν ότι μπορούν για να σε βοηθήσουν.Οι Ιορδανοί αγαπούν πάρα πολύ τους Έλληνες και θα βρεις πολλούς που ξέρουν Ελληνικά (κουτσά στραβά),θα έχουν παιδιά που σπούδασαν Ελλάδα,ή έχουν γυναίκα Ελληνίδα.Το ευρώ το δέχονται σχεδόν παντού αλλά για συνάλλαγμα να ξέρεις το εξής.Στο παλιό κέντρο του Αμμάν, όπου υπάρχουν πολλά ανταλλακτήρια η τιμή παίζει και μπορείς να κάνεις και παζάρια και να σου δώσει παραπάνω από ότι είπε την αρχή.Καλό είναι να ρωτήσεις σε 2-3 πριν αλλάξεις.Όσο αφορά την οδήγηση, ξέχνα ότι ήξερες.Εκεί έχουν δικό τους σύστημα.Αν σου κορνάρουν δε σημαίνει ότι έκανες κάτι λάθος.Εκεί κορνάρουν ακόμα και όταν είναι μόνοι τους στο δρόμο.Στην αρχή είναι δύσκολα,μετά το συνηθίζεις.Επίσης έχουν την τάση να χώνονται δεξιά αριστερά συνέχεια,εδώ θέλει λίγη προσοχή.Το όριο ταχύτητας θα σου φανεί γελοίο σε μερικά σημεία ιδίως προς Γέρασα(40,60) αλλά και μόνος σου να είσαι ποτέ μην το υπερβαίνεις.Η τροχαία τους δε χαρίζει με τίποτα.Καλό είναι να έχεις GPS,θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.Στη Γέρασα να προμηθευτείτε νερό από πριν γιατί είναι μεγάλη και θα κάνετε πολλή ώρα μέσα(εγώ έκανα γύρω στις 4 ώρες και δεν τα είδα όλα).Να φοράτε άνετα παπούτσια και με χοντρό πάτο γιατί αλλού έχει άμμο,αλλού πέτρες,αλλού πλάκες και είναι επίπονο.Η Γέρασα είναι λίγο ψηλά και ενδέχεται να έχει αέρα και κρύο τέτοια εποχή.Αν θα έχει ήλιο,οπωσδήποτε να καλύψετε όλο το σώμα γιατί κάνει αντανάκλαση από τα μάρμαρα και θα καείτε πολύ χειρότερα σε σχέση με παραλία και καύσωνα.Εγώ την πάτησα και το κατάλαβα 1 μέρα μετά.Στη Γέρασα κοντά (γύρω στα 25-30 χλμ.) υπάρχει ένα χωριό(Αζλούν),όπου είναι σε βουνό και έχει ένα κάστρο ψηλά με φοβερή θέα στην κοιλάδα του Ιορδάνη.Βέβαια τέτοια εποχή μπορεί και να βρεις λίγο χιονάκι εκεί,οπότε θέλει χοντρά ρούχα.Αν ρωτήσεις τους ντόπιους θα σου πουν και πώς θα πας στην εκκλησία του Προφήτη Ηλία,(Mar Elias στα αραβικά)τα ερείπια τα προσέχουν σαν τα μάτια τους.Πάντως αξίζει μια βόλτα προς τα εκεί μιας και θα δεις πως είναι η ζωή στα χωριά.Αυτά τα λίγα προς το παρόν,θα επανέλθω αύριο με υπόλοιπες πληροφορίες.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Σχετικά με εστιατόρια και ξενοδοχεία βρήκα από το Tripadvisor .
Το ταξίδι θα το κάνουμε όπως πάντα χωρίς γκρουπ .Ότι αφορά την οδήγηση οι πληροφορίες έρχονται να επιβεβαιώσουν τους φόβους και τις υποψίες μου.Βέβαια δεν θα οδηγήσω μέσα στο Αμμαν αλλά από τα σύνορα Ισραήλ - Ιορδανίας μέχρι την Πέτρα και από εκεί μια μέρα προς WadiRum και την επόμενη θα πάω Γέρασα.Αλήθεια πιστεύεις ότι το Gps είναι απαραίτητο ?
Πάλι σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αλήθεια πιστεύεις ότι το Gps είναι απαραίτητο ?
Δεν νομίζω ότι θα το χρειαστείς. Πάνε πάνω απο 10 χρόνια που ήμουν εκεί, τότε δεν υπήρχε GPS, αλλά δεν είχαμε πρόβλημα. Άλλωστε, δεν είναι και Ευρώπη με χιλιάδες δρόμους για να μπερδευτείς. Ουσιαστικά, ένας δρόμος είναι απο βορρά προς νότο, μέσα απο την έρημο! :)
 

elle79

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία και πάλι Ιταλία!!!
Εκτός Αμμάν δε χρειάζεται GPS,γιατί υπάρχουν πολλές ταμπέλες και στα αγγλικά.Μέσα στο Αμμάν θέωρώ ότι είναι απαραίτητο αν δε θες να κάνεις κύκλους συνέχεια.Το Αμμάν έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια,με πολλούς δρόμους.Ακόμα και ο πατέρας μου που μεγάλωσε εκεί, είχε πρόβλημα την τελευταία φορά.Κάθε χρόνο που πάει βρίσκει όλο αλλαγές.Το Αμμάν έχει τρομερή ανάπτυξη τα τελευταία 5 χρόνια.Αλλά και χωρίς GPS, υπάρχει η αδιαμφισβήτητα καλή μέθοδος,σταματάμε και ρωτάμε.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
΄Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία ώστε να μην σφραγιστεί το διαβατήριο μου στα Ισραηλινά σύνορα.Υπάρχει αυτή η δυνατότητα απο ότι γνωρίζω ,στα σύνορα Ιορδανίας - Ισραήλ στο σημείο που μπαίνεις στην Παλαιστίνη (King Hussein Bridge/Alenby) αλλά μήπως κάποιος την έχει περάσει και μπορεί να με πληροφορήσει για τυχόν διαδικαστικά (φωτογραφίες ,έγραφα)που πιθανόν να μου χρειαστούν?.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Λάζαρε ,βρήκα τους δρόμους που μου είπες (15,35,65)καλά τι μνημονικό είναι αυτο....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
φέρε υλικό για ιορδανία και ισραήλ οπωσδήποτε!
κατάφερα να πάω δύο φορές συρία και καμμία ιορδανία..καταλαβαίνεις κώλυμα!!
αν κρίνω απο συρία η οδήγηση θα είναι σίγουρα απλή,γιατί οι δρόμοι είναι συγκεκριμένοι και έχουν σήμανση στα αγγλικά.
τώρα εσύ τι μασάς toumpioti???:cool:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
..καταλαβαίνεις κώλυμα!!
Κώλυμα ή ... κόλλημα; :haha:

Βαγγέλη, με τις 2 διαν/σεις στην Πέτρα, όπως είπες, νομίζω ότι είσαι καλυμμένος. (Πρόσεξε... την οικογένεια όταν ανέβεις στην καμήλα! :haha: )

Για το Wadi Rum υποθέτω ότι θα μείνετε στην Aqaba. 2 βράδυα σίγουρα εκεί (το πρώτο που θα πάς, ημερήσια μετά, δεύτερη διαν/ση, αν θελήσεις να ξαναπάς ή να ψάξεις και καμμιά ... κατάδυση, ίσως χρειαστείς περισσότερες).

Αν παραδώσεις το αυτοκίνητο στην Aqaba, δες μήπως σε βολέψει (χρονικά, οικονομικά) να πας αεροπορικώς στο Αμμάν. Δες εδώ για χιλιομετρικές αποστάσεις και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

Αν κινηθείς με ημερήσιες στα αξιοθέατα (Νεκρά Θάλασσα, Madaba, Γέρασα και Δεκάπολις) θα χρειαστείς τουλάχιστον 4 διαν/σεις στο Αμμάν. Βάλε και μία ακόμη που θα φας στην πόλη (θέατρο, κάστρο, κλπ.). Από ΄κεί και πέρα κανονίζεις αν θέλεις παραπάνω.

Μην παραλείψεις να ... τσακίσεις τους καταπληκτικούς χουρμάδες τους, τις πίτες τους (και σκέτες χωρίς τίποτα είναι σπουδαίες, ζεστές - ζεστές κατ' ευθείαν απ' τον φούρνο), το κεμπάπ (γύρος) απ' τα... βρώμικα (που καθόλου βρώμικα δεν είναι) και... φυσικά, τα γλυκά τους (το κιουνεφέ κανταΐφι είναι άπαικτο). Ά, και το τοπικό ρακί που λέγεται αράκ.

Και ότι άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε... :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν ξέρω για όλους τους Ιορδανικούς δρόμους αλλά η εθνική από Αμμάν για Άκαμπα (αυτή που θα πάρεις για να φτάσεις στην Πέτρα) είναι μια τεράστια ευθεία με καινούργια άσφαλτο (τουλάχιστον το 2008). GPS δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς γιατί οι δρόμοι είναι συγκεκριμένοι.
Αν δεν έχεις διαβάσει την ταξιδιωτική μου ιστορία για την Πέτρα, προσοχή στα μπλόκα της τροχαίας και στα τεράστια σαμαράκια στις εισόδους και εξόδους των πόλεων και των χωριών απ' όπου θα περάσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω για όλους τους Ιορδανικούς δρόμους αλλά η εθνική από Αμμάν για Άκαμπα (αυτή που θα πάρεις για να φτάσεις στην Πέτρα) είναι μια τεράστια ευθεία με καινούργια άσφαλτο (τουλάχιστον το 2008). GPS δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς γιατί οι δρόμοι είναι συγκεκριμένοι.
Marydim, από Ισραήλ θα μπεί, κατ'ευθείαν για Πέτρα, οπότε την ευθεία θα την πάρει στον ... ανήφορο, από Άκαμπα. Για το GPS συμφωνώ (όπως έγραψα και πιο πάνω).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.738
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom