Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.885
Αν κανετε κρουαζιερα στο Νειλο, τις περισσοτερες φορες προσφερει ξεναγηση το ιδιο το ποταμοπλοιο οποτε εχετε καλυφθει για Ασουαν, Λουξορ κ.λ.π.
Για Καιρο εμεις δεν ειχαμε ξεναγο, ειχαμε παζαρεψει εναν ταξιτζη (ηταν και περιοδος χωρις τουρισμο) και σε πολυ καλη τιμη μας πηγε εκεινος σε Πυραμιδες, Μουσειο, Ακροπολη, Χαν ελ Χαλιλ κ.λ.π.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
516
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Εγώ που ταξίδεψα στην Αίγυπτο με τη γυναίκα μου πέρσι τον Απρίλιο δεν χρειαστήκαμε ξεναγό πουθενά.
Στο Κάϊρο πηγαίναμε παντού με UBER πολύ οικονομικά και σε όλους τους αρχαιολογικούς/τουριστικούς χώρους κινούμασταν μόνοι μας χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στο Λούξορ δεν λειτουργεί το UBER αλλά μπορείτε να παζαρέψεις ένα ταξί να σας πάει στο west bank, να σας αφήνει στους αρχαιολογικούς χώρους , να σας περιμένει και να σας γυρίσει πίσω στο ξενοδοχείο σας. Τα υπόλοιπα του Luxor ειναι από την ανατολική πλευρά που θα μένετε και μπορείτε να πάτε σε αυτά με τα πόδια. Θεωρώ ξεγαγός δεν χρειάζεται.

Αυτά που περιγράφεις για λαδώματα σε αστυνομικούς, σε αεροδρόμια κλπ δεν τα συναντήσαμε πουθενά, και κάναμε και δύο εσωτερικές πτήσεις.
Πολλές φορές σε πλησιάζουν αρκετοί δήθεν να σε βοηθήσουν με σκοπό να τους δώσετε μερικά tips.
Αλλά ως εκεί. Απλά τους αγνοείτε.

Έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις και εικόνες από την Αίγυπτο.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
516
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
ποσο ειναι περιπου το κοστος για πτηση με αεροστατο στο λουξορ;
150$ δώσαμε πέρσι τα 2 άτομα με αυτούς εδώ.
Hot Air Balloon Luxor, Egypt | HODHOD Hot Air BALLOON Rides Luxor, egypt - HodHodSoliman Balloons - Luxor Hot Air Balloon, Egypt Hot air balloons, Hot Air Balloon in Luxor, Valley of the Kings,
Απευθείας συνομιλία στο WhatsApp.
Έχει και πιο οικονομικές εταιρίες φυσικά αλλα αυτη θεωρείται top.
 

petros M

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περου Βολιβια Χιλη
Θα ήθελα μια πληροφορία. Αν κάποιος έχει το τηλ του Ζαχαρία ( ξεναγός στο Κάιρο). Θα παρακαλούσα θερμά να μου το δώσει ας μου το στείλει με ΠΜ
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
31
Likes
9
Καλησπέρα,
Γενικά τι φάση είναι εκεί στη Αίγυπτο όσοι έχετε πάει.
Διαβάζω και βλέπω διάφορα βίντεο και έχω προβληματιστεί για το τι θα αντιμετωπίσουμε εκεί πέρα (6 άτομα θα είμαστε) και σκέφτομαι αν τελικά θα πρέπει να βρούμε και να έχουμε μαζί μας ξεναγό η μήπως να πάμε με γκρουπ.
πάντως μου κάνει εντύπωση τα πολλά αρνητικά σχόλια που διαβάζω και επίσης ότι τα περισσότερα άτομα λένε ότι δε ξανά πάνε και ότι είχανε πολύ κακή εμπειρία!! Γίνονται αναφορές μέχρι και για λαδώματα σε αστυνομικούς, ακόμα στο αεροδρόμιο να περάσουν φωτογραφική μηχανή λαπτοπ κτλ!
Εγώ πάντως πέρυσι με 5 € στο Λούξορ για Κάιρο δεν πέρασα ούτε έναν έλεγχο στο Κάιρο για άθηνα μου κόστισε 10 €!
Στο Λούξορ το ανακάλυψα τυχαία καθώς Μου το πρότεινε ένας υπάλληλος εκεί και προσπέρασα και το screening της χειραποσεκυής. Στο Κάιρο μόλις έβαλα το χέρι στην τσέπη και ρώτησα αν μπορώ να περάσω πιο γρήγορα γιατί θα έχανα την πτήση μου λέει ένας τύπος 10 € με άρπαξε από το χέρι με τη σύζυγο και προσπεράσαμε τα πάντα

Και μετά σκεφτόμουν πόσο «ασφαλή» τελικά είναι όλα
 

rieta

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλημέρα σας ,είμαι καινούρια ,αν κ έχω διαβάσει πολλές ταξιδιωτικες σας ιστορίες .
Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους έχουν ταξιδέψει Αίγυπτο πρόσφατα και γνωρίζουν .
Το Σάββατο πεταω για Αίγυπτο ,θα πάμε Κάιρο ,Αλεξανδρεια κ Σαρμ Ελ σειν.
Αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το ταξίδι Αλεξάνδρεια -Σαρμ,αλλά από πολλά που διάβασα ,το αφήσαμε κ θα παμε αεροπορικως .
Ξεναγό δεν πήραμε γιατί πήγαινε πολύ ψηλά το μπάτζετ,θα κάτσουμε 11 μέρες κ ήδη είναι πολλά αυτά,που θα δώσουμε .
Τα ερωτήματα μου είναι :
1)από Αλεξάνδρεια Καιρο αν πάρω ταξί ποιο είναι περίπου το κόστος;
Συμφέρει κάποιο άλλο μέσο μεταφοράς;δε μπορώ να βρω κάποιο σάιτ να μου λέει για δρομολόγια τρένου ή λεωφορείου .
2) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου ; Είναι η πρώτη μου χρονιά που ταξιδεύω υγιής ,καθώς είχα καρκίνο κ το ανοσοποιητικό μου δεν είναι ακόμη δυνατό ,αγχώνομαι από αυτά που διαβάζω για δηλητηριάσεις κτλ
3)Για επίσκεψη πυραμίδες σφίγγα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόστος ,εισητηριο να έχω μια ιδέα ,γιατί πολλοί μας λένε ότι θα μας πούνε εξωφρενικές τιμές εκεί γιατί κλέβουν
4) συνάλλαγμα να κάνουμε από εδώ Αθήνα ή εκεί είναι καλύτερα ?
Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας ,ευχαριστώ πολύ !!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.575
Likes
14.735
Καλημέρα σας ,είμαι καινούρια ,αν κ έχω διαβάσει πολλές ταξιδιωτικες σας ιστορίες .
Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους έχουν ταξιδέψει Αίγυπτο πρόσφατα και γνωρίζουν .
Το Σάββατο πεταω για Αίγυπτο ,θα πάμε Κάιρο ,Αλεξανδρεια κ Σαρμ Ελ σειν.
Αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το ταξίδι Αλεξάνδρεια -Σαρμ,αλλά από πολλά που διάβασα ,το αφήσαμε κ θα παμε αεροπορικως .
Ξεναγό δεν πήραμε γιατί πήγαινε πολύ ψηλά το μπάτζετ,θα κάτσουμε 11 μέρες κ ήδη είναι πολλά αυτά,που θα δώσουμε .
Τα ερωτήματα μου είναι :
1)από Αλεξάνδρεια Καιρο αν πάρω ταξί ποιο είναι περίπου το κόστος;
Συμφέρει κάποιο άλλο μέσο μεταφοράς;δε μπορώ να βρω κάποιο σάιτ να μου λέει για δρομολόγια τρένου ή λεωφορείου .
2) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου ; Είναι η πρώτη μου χρονιά που ταξιδεύω υγιής ,καθώς είχα καρκίνο κ το ανοσοποιητικό μου δεν είναι ακόμη δυνατό ,αγχώνομαι από αυτά που διαβάζω για δηλητηριάσεις κτλ
3)Για επίσκεψη πυραμίδες σφίγγα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόστος ,εισητηριο να έχω μια ιδέα ,γιατί πολλοί μας λένε ότι θα μας πούνε εξωφρενικές τιμές εκεί γιατί κλέβουν
4) συνάλλαγμα να κάνουμε από εδώ Αθήνα ή εκεί είναι καλύτερα ?
Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας ,ευχαριστώ πολύ !!
Για το Νο.2 η απάντηση είναι μια....μόνον τον γιατρό σου θα ρωτήσεις...
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
244
Likes
1.804
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Καλημέρα σας ,είμαι καινούρια ,αν κ έχω διαβάσει πολλές ταξιδιωτικες σας ιστορίες .
Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους έχουν ταξιδέψει Αίγυπτο πρόσφατα και γνωρίζουν .
Το Σάββατο πεταω για Αίγυπτο ,θα πάμε Κάιρο ,Αλεξανδρεια κ Σαρμ Ελ σειν.
Αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το ταξίδι Αλεξάνδρεια -Σαρμ,αλλά από πολλά που διάβασα ,το αφήσαμε κ θα παμε αεροπορικως .
Ξεναγό δεν πήραμε γιατί πήγαινε πολύ ψηλά το μπάτζετ,θα κάτσουμε 11 μέρες κ ήδη είναι πολλά αυτά,που θα δώσουμε .
Τα ερωτήματα μου είναι :
1)από Αλεξάνδρεια Καιρο αν πάρω ταξί ποιο είναι περίπου το κόστος;
Συμφέρει κάποιο άλλο μέσο μεταφοράς;δε μπορώ να βρω κάποιο σάιτ να μου λέει για δρομολόγια τρένου ή λεωφορείου .
2) Τι φάρμακα πρέπει να έχω μαζί μου ; Είναι η πρώτη μου χρονιά που ταξιδεύω υγιής ,καθώς είχα καρκίνο κ το ανοσοποιητικό μου δεν είναι ακόμη δυνατό ,αγχώνομαι από αυτά που διαβάζω για δηλητηριάσεις κτλ
3)Για επίσκεψη πυραμίδες σφίγγα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κόστος ,εισητηριο να έχω μια ιδέα ,γιατί πολλοί μας λένε ότι θα μας πούνε εξωφρενικές τιμές εκεί γιατί κλέβουν
4) συνάλλαγμα να κάνουμε από εδώ Αθήνα ή εκεί είναι καλύτερα ?
Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας ,ευχαριστώ πολύ !!
1)UBER.Περίπου 35 ευρώ(σε τούρκικες λίρες).Για εμένα ο καλύτερος, και πιο ξεκούραστος τρόπος.Με λεωφορείο θα ταλαιπωρηθείτε πολύ.Αν σας κάνει τη ζωή ¨δύσκολη¨ ο ταξιτζής και ζητάει παραπάνω,ακυρώστε επιτόπου και καλέστε άλλο.
2)Μίλα με το γιατρό σου,ένεκα του αναφερθέντος θέματος υγείας.Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να ξεκινήσετε λήψη (περισσότερα του ενός στελέχη) προβιοτικών(και όχι ultra levure) 2 μέρες πριν το ταξίδι,ώστε να ενισχυθεί η χλωρίδα του εντέρου.Επιπλέον προτείνω να υπάρχει μαζί κάποια μορφή ενεργού άνθρακα(π.χ.carbosylane).
3)Εμείς ήμασταν 7 άτομα και κλείσαμε viator ολοήμερο πυραμίδες(+καμήλες)-Μέμφιδα-Σακκάρα-είσοδοι (εκτός εσωτερικού πυραμίδων)+γεύμα με περίπου 42 ευρώ/άτομο.Ισχύει το όσο νωρίτερα τόσο καλύτερη τιμή σε αυτή την περίπτωση.Δες τι σε συμφέρει..
4)Συνάλλαγμα δε μπορώ να σου προτείνω που είναι καλύτερα,σε συμβουλεύω όμως,εκτός από κάποια μετρητά σε λίρες,να έχετε μαζί και US$τα ζητάνε σαν τρελοί.Να έχετε υπόψη,ότι στην άφιξη,ακριβώς πριν τον έλεγχο θα πρέπει να περάσετε από το γκισέ( στα δεξιά σας)προκειμένου να αγοράσετε visa on arrival αν θυμάμαι καλά σε μετρητά ευρώ ή δολλάρια,άλλά θα πάρετε ρέστα σε λίρες,οπότε υπολογίστε.Αυτά...
 
Μηνύματα
131
Likes
777
@rieta
Τον γιατρό να ρωτήσεις τι αγωγή θα πάρεις!
Αν τελείωσες πρόσφατα τις χημειοθεραπείες και ακτινοθεραπείες όντως θα είσαι αρκετά ευάλωτη και θα κουράζεσαι εύκολα.
Εγω μετά από ένα χρόνο που τελείωσα με αυτά πήγα Μαρόκου και αργότερα Τυνησία χωρίς φαρμακευτική αγωγή αλλά παραλίγο να την πατήσω πολύ άσχημα από τον κορωνοιο!
Μάλλον πάρε Uber μην ταλαιπωρείς πολύ το σώμα σου ακόμα και χρησιμοποίησε μάσκα όταν είσαι με πολύ κόσμο!
Να περάσεις καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.198
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom