Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.376
Likes
3.833
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μια ερώτηση σχετικά με Κάιρο

Η Saqqara και η Memphis αξίζουν τον κόπο και το χρόνο (και το χρήμα βεβαίως βεβαίως :) :) ) ?
Εννοώ οτι αφου θα έχεις δει τις πυραμίδες στη Γκίζα , έχει να σου προσφέρει πραγματικά κατι παραπάνω μια διαδρομή εκτος πόλης ?
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
140
Για μένα η Saqqara ήταν μια αποκάλυψη .Μια πυραμίδα μεσα στην έρημο ,μονη της,με λίγους τουρίστες ,συγκλονιστική !Με άγγιξε περισσότερο απο τις πυραμίδες της Γκιζας.Ειναι μονο 20 χιλ. απο το Καιρο και η διαδρομή μέχρι εκεί ειναι ενδιαφέρουσα .Περνας απο τα περίχωρα του Καιρου και βλέπεις πως ζουν οι άνθρωποι εκεί.Αξιζει τον κόπο.
 

ANNAKATSI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΟ ΣΑΡΜ ΕΛ ΣΕΙΧ.ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΧΑΡΑΛΩΣΗ ΚΑΙ Η ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ Η ΖΕΣΤΗ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΗ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038

ANNAKATSI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ευχαριστω πολυ!τα διαβασα ολα.οικονομικος και ωραιος προορισμος αλλα με φοβιζει η υπερβολικη ζεστη τον αυγουστο.καποιος αλλος οικονομικος προορισμος για αυγουστο με μπανιο και χαλαρωση?εχετε κατι να μου προτεινετε?
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ευχαριστω πολυ!τα διαβασα ολα.οικονομικος και ωραιος προορισμος αλλα με φοβιζει η υπερβολικη ζεστη τον αυγουστο.καποιος αλλος οικονομικος προορισμος για αυγουστο με μπανιο και χαλαρωση?εχετε κατι να μου προτεινετε?
Σαντορίνη...ΛΟΛ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.917
Likes
52.117
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα η ζέστη είναι ανυπόφορη τέτοια εποχή που θέλετε να πάτε. Δεν θα μπορούσα ούτε να βγω στο δρόμο να πάρω εφημερίδα. Το να είμαι σε μια παραλία (που δεν είναι και το φόρτε μου) σε θερμοκρασία τζακούζι για μένα δεν είναι διακοπές, είναι ταλαιπωρία, ειλικρινά πιο ανθρώπινα είναι να περάσω τον Αύγουστο στην Αθήνα.
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Καλησπέρα, μολις είδα το θέμα. Αιγυπτο τα πραγματα είναι ομαλά σε γενικές γραμμές. Θα σε συμβουλευα να αποφυγεις την περιοχες γύρω απο Νείλο και Σινα καθώς και Σουέζ. Όλη η υπόλοιπη χώρα είναι ασφαλής. Αν θες περισσότερες πληροφορίες θα προτιμούσα να με ρωτουσες μέσω προσωπικού μηνύματος. Οσον αφορα τις πληροφορίες είναι απόλυτα έγκυρες.
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Κάτι ακόμα.. Καλό θα ναι θρησκευτικά σύμβολα που ίσως εχεις πανω σου να τα καλυπτεις, απέφυγε military fashion και διάβασε θέματα κουλτούρας ώστε να σαι λίγο πιο προσεκτική. Δεν θα αντιμετωπισεις θέμα, αλλά λογο της ρευστής καταστασης καλό είναι να εχεις τον νου σου. Επισημα η κατασταση έχει σταθεροποιηθεί, υπάρχει ακόμα μέρος του κόσμου που δεν το χει χωνέψει πλήρως. Απ αυτους φυλαγεσαι ;-) καλό σου ταξίδι και μην μασας
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Καλησπέρα, έχω βρει για Κάιρο από 173 με επιστροφή για τέλη Μαρτίου.Η απορία μου είναι αν μπορούμε να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι αυτό χωρίς πρακτορείο, τι θα προλάβουμε και αν συμφέρει εν τέλει..Θα ήθελα να πάω και την κρουαζιέρα και Σινά.Είναι 7 γεμάτα βράδια...:rolleyes-80:
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Αν μπορεις αναφερε μας τα προηγουμενα ταξιδια μου.. Αν εχεις εμπειρια λοιπον, θα σου ελεγα ψαξε και φτιαξε μονος το προγραμμα σου :) Το ταξιδι αυτο ανεπιφυλακτα μπορεις να το κανεις χωρις πρακτορειο.. Προσωπικα το εχω κανει χωρις καν σχεδιασμο χαχαχα απλα βρεθηκα στην Αιγυπτο χωρις να ξερω ουτε τι πρεπει να δω και τελικα καταφερα να δω οχι μονο τα πιο σημαντικα αλλα και τα μη τουριστικα μερη! Αυτο που θελω να πω ειναι πως αν εχεις διαθεση να ψαξεις, να γυρισεις και να χαθεις ενδεχομενος χεσε το πρακτορειο και κανε το ταξιδι μονος!
Αν χρειαστεις τηλεφωνο για οδηγο που θα σε παει πυραμιδες μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο που θα σου πω. 0020122621110, πες του πως σε εστειλε "ο Ελληνας". Θα καταλαβει, παζαρεψε λιγο την τιμη και θα καταφερεις απο το Καιρο με 50δολαρια να σε παει πυραμιδες και να σε γυρισει.. Στην τιμη περιλαμβανονται και τα εισητηρια για τις πυραμιδες. Οτι πληροφορια θες μπορεις να τον ρωτησεις ανοιχτα, ειναι παραπανω απο ομιλιτικος ;) Οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου
Ημουν εκει πριν απο μερικες μερες οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τον οδηγο.. Υποψιν, προκειται για ενα Κia Sedan, αν εχεις διαθεση για αλλου ειδους αμαξι απλα μιλα μαζι του να δει τι μπορει να κανει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.068
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom