Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Παιδιά του '21 ... ταμπούρι και καμιά έξοδος τύπου Μεσολογγίου όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν....πλησιάσαμε το σλόγκαν..

Κορυφαίοι ο Μανωλάς Παπασταθόπουλος Καρνέζης Τοροσίδης Κονέ Μανιάτης

o Καραγκούνης έδωσε λύσεις και κοντρολάρισε τη μπάλλα

Κατσούρ είσαι και αρχηγός....δεύτερο ίδιο φάουλ μετά απο κίτρινη μέσα σε λιγότερο απο 10 λεπτά άνθρωπέ μου και μας αφήνεις με 10 σε παιχνίδι ΠΚ για την εμπειρία σου δεν επιτρέπεται....τι να πώ ...λίγο παραπάνω μυαλό και ψυχραιμία χρειάζεται...

πολύ καλή η άμυνα μας αλλά τώρα καλούμαστε κάνουμε το κάτι παραπάνω με τους Ελέφαντες που έχουν κάποιους παικταράδες στην σύνθεσή τους αλλά τίποτε δεν είναι αδύνατο...

και στη θέση του Κατσούρ ποιός;; ίσως ο Σάμαρης η Ταχτσίδης...


Japanese respect

Βλέπουμε πάντως καλά παιχνίδια μέχρι στιγμής σ΄αυτό το Μουντιάλ...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Βρε τρσβελερ για την χθεσινη εμφανιση κανείς δεν ειπε για εθνικη ντροπή και αλλα τέτοια.
Όλοι εξηραν την αμυντικη της λειτουργια αλλα καποια στιγμη πρεπει να εξελιξουμε το ρημαδιασμενο το παιχνιδι μας και να μαθουμε να κυκλοφορουμε ΛΙΓΟ καλύτερα την μπαλα γιατι σε αυτο το κομματι δεν βλεπομαστε.
Η Αγγλία απλα ειναι κομπλεξικη και χθες μετα την ισοφάριση απλα εφησυχαστηκε σκεπτομενη οτι την τελευταία αγωνιστικη έχει την Κοστα Ρικα και τελικά την πατησε
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ποιος περιμένει να δει την εθνκή να πετάει δε ξέρω, εγώ αυτά που περίμενα, αυτά βλέπω. Αντιποδόσφαιρο και κακοποίηση του αθλήματος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, και καραγκιοζιλίκια έξω από αυτόν.
Έτσι ακριβώς! Αν οι Ιάπωνες ήταν πιο αποτελεσματικοί χτες πάλι γλέντια θα είχαμε. Καλά με τις κίτρινες του Κατσουράνη γελάει ο κόσμος...μόνο έτσι πάντως ο ''ρουφ'' των αποδυτηρίων θα μείνει εκτός 11άδας και τον ευχαριστούμε πολύ!
Το παιχνίδι πάντως σε συνδυασμό με την ώρα αποδείχτηκε κινέζικο βασανιστήριο, μόνο με ομιλία του μπάρμπα Φώτη συγκρίνεται!
Μέχρι κι ο Σπυρόπουλος είχε νυστάξει κι ας ήταν απόγευμα εκεί, ευτυχώς που έλεγε και καμιά ατάκα και με έπιαναν τα γέλια και ξυπνούσα με κορυφαία την οποία και επανέλαβε οτι παίζουμε με το μυαλό των Ιαπώνων, προφανώς έχει δει πολύ Friends και έχει επηρρεαστεί από το Unagi...:D
Με την παρέα του Ντιντιέ πάντως λογικά θα περάσουμε δύσκολο βράδυ, αν η Ακτή Ελεφαντοστού τρέξει το σούρσιμο του Κονέ χτες την ώρα που έβγαινε δε θα είναι τίποτα!
Πάντως είμαστε ωραίος λαός, δε φτάνει που ξεκατινιαζόμαστε στα αποδυτήρια αλλά μέχρι και οι οπαδοί χτες στις κερκίδες πλακώθηκαν... ο,τι να ΄ναι!

Επίσης πολύ χάρηκα της νίκη της Ουρουγουάης όχι οτι η ομάδα λέει και πολλά σε αυτό το Μουντιάλ αλλά της έχω μια αδυναμία! Οι Άγγλοι αυτοκτόνησαν κανονικά. Πήραν λίγο τα πάνω τους με το γκολ του Ρούνεϊ (άσχετο αλλά το παράκανε με την εμφύτευση νομίζω...) αλλά ΔΕΝ!

υ.γ ο Σάντος χτες στυλιστικά ήταν ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ!!!
τι να πρωτοθαυμάσεις την πουκαμισιά την ανοιχτή, την καφέ ζώνη, την αξυρισιά, το άλουστο μαλλί...ποίημα ποίημα...:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Όλοι εξηραν την αμυντικη της λειτουργια αλλα καποια στιγμη πρεπει να εξελιξουμε το ρημαδιασμενο το παιχνιδι μας και να μαθουμε να κυκλοφορουμε ΛΙΓΟ καλύτερα την μπαλα γιατι σε αυτο το κομματι δεν βλεπομαστε.
Δεν βλεπόμαστε, γιατί δεν μπορούμε να παίξουμε παιχνίδι κυκλοφορίας, είναι απλούστατο!! Δεν έχουμε τέτοιους παίκτες. Και ο Φετφατζίδης που πολλοί έλεγαν ότι θα κάνει την διαφορά, μια νούλα και μισή είναι... τόσο ξέρουμε ρε παιδιά τόσο παίζουμε... παικταράδες έχουμε μόνο στην άμυνα γιαυτό και παίζουμε άμυνα... αυτό για τους λάτρεις της μπάλας φυσικά και είναι κάκιστο, αλλά για μένα που είμαι ρεαλιστής σε τέτοια θέματα και γουστάρω η Εθνική ομάδα της χώρας να κερδίζει πάντα ανεξάρτητα με την μπάλα που παίζει, μια χαρά παίζουμε. Μην ξεχνάτε πως είμαστε, με αυτό το αντιποδόσφαιρο, εδώ και μια δεκαετία στις κορυφαίες ομάδες του κόσμου... τι άλλο θέτε να κάνουμε δηλαδή?

Οι Ιάπωνες δεν μπορούσαν να είναι πιο αποτελεσματικοί γιατί δεν τους αφήσαμε να γίνουν... τις καθαρές ευκαιρίες του αγώνα πάλι εμείς τις κάναμε... αν έμπαινε η κεφαλιά του Βελιγκέκα θα είχαμε πάρει αέρα το ματσάκι... αν παίξουμε, που θα παίξουμε, το ίδιο στυλ ποδοσφαίρου με τα αραπάκια, πάλι θα έχουμε σοβαρές ελπίδες να το κλέψουμε το ματσάκι... η Ελλάδα δεν τρώει εύκολα γκολ και στις αντεπιθέσεις κάτι μπορεί να γίνει... δεν είναι εύκολο αλλά όχι και απίθανο... με τους Κολομβιανούς φάγαμε το φάβα γκολ και μετά έπρεπε εμείς να κάνουμε παιχνίδι πράγμα που δεν γίνεται γιαυτό φάγαμε τα 3 τα οποία ασφαλώς και ήταν υπερβολικά...

Υ.Γ. Νομίζω ρε Nedelja ότι ξέχασες το κορυφαίο όλων... την χρυσή αλυσίδα μέσα από το ανοιχτό πουκάμισο... οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.239
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
υ.γ ο Σάντος χτες στυλιστικά ήταν ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ!!!
τι να πρωτοθαυμάσεις την πουκαμισιά την ανοιχτή, την καφέ ζώνη, την αξυρισιά, το άλουστο μαλλί...ποίημα ποίημα...:bleh:
Υ.Γ. Νομίζω ρε Nedelja ότι ξέχασες το κορυφαίο όλων... την χρυσή αλυσίδα μέσα από το ανοιχτό πουκάμισο... οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά...
χαχαχα πεθαινω, δεν ειχα δωσει ιδιαιτερη σημασια οταν εβλεπα τον αγωνα εχθες καπου μεταξυ υπνου και ξυπνιου αλλα με κανατε να ψαξω για βιντεο και να πραγματικα κλαιω..

Οσο για την εθνικη οτι καλυτερο μπορει κανει. Καλο το θεαμα αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα. Αυτο το Χ ισως τελικα αποδειχτει χρυσος βαθμος.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
αλλά για μένα που είμαι ρεαλιστής σε τέτοια θέματα και γουστάρω η Εθνική ομάδα της χώρας να κερδίζει πάντα ανεξάρτητα με την μπάλα που παίζει [..]
Δεν λέγεται ρεαλισμός αυτό.
Μαζοχισμός λέγεται. Να το κοιτάξεις. ;p
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Εγώ είμαι της παλιάς σχολής και ποτέ δεν θα με πάρει ο ύπνος όταν παίζει η Εθνική σε μεγάλες διοργανώσεις Μουντιάλ, Γιούρο ακόμα και αν παίζει χειρότερη μπάλα από το Βατικανό (αλήθεια έχει εθνική το Βατικανό; :))...και απορώ μ΄αυτούς που κάθονται και βλέπουν την Εθνική μία η ώρα το βράδυ ενώ ξέρουν πάνω κάτω τι θα δούν και μετά τα βάζουν με τους παίκτες γιατί δεν τους κράτησαν ξύπνιους .... εδώ μιλάμε για μαζοχισμό....

Παλιά βλέπαμε μεγάλες διοργανώσεις χωρίς την Εθνική και λέγαμε "θα αξιωθούμε να δούμε την Ελλάδα ΕΚΕΙ;;" τώρα που το καταφέρνουμε με αποκορύφωμα το 2004 γκρινιάζουν πολλοί για τη μπάλα που παίζουμε και καλά κάνουν,αν θέλουμε να πηγαίνουμε καλύτερα .....αλλά το να απαξιώνουμε ποδοσφαιριστές και προπονητικά team αλλά και κάθε προσπάθεια βλέποντας άλλοτε με οπαδικά γυαλιά και άλλοτε απλά για να πούμε κάτι απέχει πολύ απο την σωστή κριτική ...
Πρέπει να ξέρεις ποιος περίπου είσαι στο ποδοσφαιρικό χάρτη και τι πρέπει να επιδιώξεις για να πας καλύτερα....

Ασφαλώς και γίνονται λάθη και πολλά μάλιστα κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τα πρωταθλήματα μας, τους παράγοντες και τις εν γένει υποδομές μας με κύρια υπεύθυνη την ΕΠΟ...δεν δίνονται ευκαιρίες σε νέους παίχτες και περιμένουμε κάποιον ξένο προπονητή να προωθήσει τα νέα παιχτάκια...

Αν ποτέ φτιάξουμε σωστό ελληνικό ποδόσφαιρο τότε θα έχουμε και καλύτερη εθνική...μέχρι τότε ας βολευτούμε οι "κακόμοιροι" με την πάνω κάτω δέκατη θέση στη παγκόσμια κατάταξη που πριν λίγα χρόνια ούτε καν είχαμε φανταστεί...

Τώρα θέλετε να παίζουμε σαν ποιον; Την Ισπανία, την Αγγλία, την Βραζιλία την Ολλανδία; αυτές οι ομάδες έχουν και κάποιους παιχταράδες μέσα, να αναφέρω ονόματα είναι περιττό....σε μας οι ακριβότεροι και καλύτεροι παίκτες είναι οι Παπασταθόπουλος, Μήτρογλου, Παπαδόπουλος (που δεν παίζει) Τοροσίδης...έχουμε κανα παίχτη που να αξίζει 30-40-60-70 εκατομύρια ;;;

Μιλάνε πολλοί και κοροϊδεύουν Καραγκούνη Κατσουράνη Σαλπιγγίδη και δεν ξέρω ποιον άλλον....Είμαστε η μοναδική χώρα που χρησιμοποιεί "παλαίμαχους"; Να αναφέρω ονόματα 36άρηδων 38άρηδων ακόμη και 40άρηδων που έχουν παίξει και παίζουν μουντιάλ ;; τεράστια η λίστα ...νομίζω είναι ανώφελο..
Κάνει κάποιος μια μεγάλη λαλακία και κοντεύουν όλοι να τον φάνε ...σιγά ρε φίλε έκανε μεγάλο λάθος ναι ...εσύ τα κάνεις όλα σωστά δεν κάνεις ποτέ λάθη;;
Δεν κατάλαβε ο Κατσουράνης τι μεγάλη λαλακία έκανε χθες;; Το ποδόσφαιρο είναι κατ εξοχήν παιχνίδι λαθών ....

Για το αντιποδόσφαιρο τα έχουμε ξαναπεί ...για μένα αντιποδόσφαιρο ως όρος δεν υφίσταται .....κακό ποδόσφαιρο ναι..... το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα παιχνίδι που θα βλέπεις ωραίες ενέργειες και ζογκλερικά και σλάλομ και τέλεια σουτ και δεν ξέρω γω τι...αν τα θες αυτά (που και μένα φυσικά μου αρέσουν) τότε πήγαινε σε τσίρκο...είναι κυρίως σκάκι με τακτική με άμυνες με επιθέσεις με στρατηγική αν δεν τα βλέπετε καθόλου αυτά τότε αλλάξτε άθλημα...

Αν στο τερέν κατεβαίνουν οι 2 μεγαλύτερες ομάδες του κόσμου είστε σίγουροι χίλια τα εκατό ότι θα δείτε και το καλύτερο ποδόσφαιρο ;;

ΥΓ 1. αντιποδόσφαιρο είναι όταν παίζουμε κανονικά μπάλα και κάποιος την πιάνει με τα χέρια και αρχίζει και τρέχει;;; ε ε αυτό εννοείτε;;; ...:)
ΥΓ 2. Ο έλληνας Καραγκούνης με τον Γιαπωνέζο Καραγκούνη ανταλλάξανε τελικά φανέλες;;;:D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Traveller αυτο που λέμε οι περισσότεροι είναι το εξης:
Με αυτό το αντιποδόσφαιρο πήραμε ενα euro, κάναμε την πρώτη μας νίκη σε μουντιάλ, πηγαίνουμε πλέον σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις, αλλά φτάνει πια!
Πρέπει να μάθουμε να κυκλοφορούμε και λίγο την μπάλα. Αν είδες στο τέλος του αγώνα οι πάσες μας ήταν τέσσερις φορές λιγότερες από της Ιαπωνίας (140 έναντι 557). Για την Ιαπωνία μιλάμε ρε γαμώτο και όχι για κανένα μεγαθήριο.
Και το θέμα είναι ότι με τους παίκτες που έχουμε μπορούμε να παίξουμε καλύτερα.
Για τον Φετφατζιφη τώρα πως τον κρίνεις σε ένα μισάωρο που η κατοχή της μπάλας ήταν μόλις 32% και η μπάλα δεν πήγαινε από την πλευρά του ούτε με αίτηση τι να πω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.136
Αυτό το να μάθουμε να κυκλοφορούμε τη μπάλα δεν είναι όμως καθόλου απλό. Δεν είναι θέμα κανενός προπονητή, είναι θέμα καθαρά ποδοσφαιρικής υποδομής, δηλ. όσων προπονούν και φτιάχνουν ποδοσφαιριστές από μικρή ηλικία και δυστυχώς (και από τη δική μου εμπειρία) εκεί τα πράγματα είναι τραγικά. Είναι χαρακτηριστικό δεκαετιών το ότι ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν ξέρει να παίξει "με τη μία" τη μπάλα. Με πάσες με κοντρόλ (ή ψηλά, σηκώνοντας τη μπάλα όπως δυστυχώς βλέπουμε και τσούζουν τα μάτια μας) και χωρίς κίνηση, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κυκλοφορήσεις τη μπάλα με το σημερινό πρέσσινγκ και αναπόφευκτα θα είσαι αργός σαν ομάδα αφού μόνο με τη μία η μπάλα κυκλοφορεί πιο γρήγορα από τον παίκτη που πρεσσάρει. 11 Καρλ Λιούις να έχεις στο γήπεδο, αν πρέπει να κάνουν κάθε φορά κοντρόλ πριν πασάρουν (και ελληνικό καλαμίσιο κοντρόλ ε), θα είσαι πιο αργός κι από τη βαρεμάρα που σερβίρεις.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ti θα απαντούσε ο Ιμπραήμοβιτς και κάποιοι άλλοι απόντες "άσσοι" στη ερώτηση: Καλά είσαι εδώ στον καναπέ σου ή νάσουν στο μουντιάλ και ν' αρχόσασταν τελευταίοι;
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Επειδή βλέπω ένα ανεξήγητο ενθουσιασμό μετά το 0-0, να πω απλώς ότι και να κερδίσουμε την Ακτή (που δεν το βλέπω), το πιο πιθανό είναι να περάσει η Ιαπωνία (κερδίζοντας την αδιάφορη Κολομβία) και έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από εμάς...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Αυτοί που αγαπούν το ποδόσφαιρο και είναι φίλαθλοι, οπαδοί ομάδων τις ακολουθούν και ας ξέρουν ότι η ομάδα τους δεν παίζει μεγάλη μπάλα και ας τους πικραίνει η ομάδα....ζουν με την ελπίδα ότι θα δουν κάτι καλύτερο...εκεί στις ομάδες τους δηλαδή οι Έλληνες είναι πιο ελαστικοί..όχι όμως με την Εθνική τους ...εκεί πρέπει να παίζουν οι αγαπημένοι παίχτες της ομάδος τους και αν όχι κάποιοι χαίρονται και με την ήττα της... για να "αποδείξουν" τι δίκιο είχαν...

Η Εθνική είναι πιο δύσκολο να φτιάξει ομοιογενές σύνολο απλά και μόνο βάζοντας τους καλύτερους της να βρεθούν και να παίξουν μαζί για 2 μήνες συνολικά κάθε χρόνο... θέλει χρόνο ο προπονητής για να φτιάξει ένα κορμό και ένα σύνολο που να βλέπετε ....Στον καναπέ μου και γω έχω φτιάξει κάτι 11κάδες και συστήματα και κινήσεις στον άξονα και κυκλοφορία μπάλας που ούτε ο Μουρίνιο έχει φτιάξει.... Αλλά κρίμα δεν την φτιάχνω εγω την ομάδα και το κακό είναι ότι μπαίνει και μια άλλη ομάδα μέσα στο γήπεδο που κουβαλούν και αυτοί τους φιλάθλους τους τα συστήματά τους και θέλουν και αυτοί να κερδίσουν ρε γαμότο...

--------------------------------------------------------
Να θυμίσω στο προηγούμενο μουντιάλ στο δεύτερο παιχνίδι μας Νιγηρία Ελλάδα... οι Νιγηριανοί στα πρώτα λεπτά πατούσαν καλύτερα και προηγούνταν 1-0 μένουν με 10 παίχτες στο ίδιο περίπου χρόνο με μας χθες και τελικά χάσαν 1-2...
Θέλω να πω ότι με 10 παίχτες σε μουντιάλ με πάνω απο ένα ημίχρονο είναι λίγο δύσκολο να μη δεχτείς γκολ και ας βάλεις νταλίκα επικαθήμενο ψυγείο μπροστά στο τέρμα... μας τιμώρησε η θεός του ποδοσφαίρου στο δεύτερο παιχνίδι πάλι να μείνουμε εμείς με 10 παίχτες... ευτυχώς δεν το πληρώσαμε με ήττα...

Τώρα πάμε στο παιχνίδι με Ελεφαντοστούν και ότι γίνει ...απλά το επόμενο στους 16 παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο με τον παππού Πίρλο...αυτόν ντε τον Καραγκούνη της Ιταλίας :D

Παιδιά πάρτε το και λίγο στο χαβαλέ ...μιλάμε πάντα για παιχνίδι και ποδόσφαιρο...και αν δεν περάσουμε θα στεναχωρηθούμε για κανα δεκάλεπτο αλλά θα πάμε για μπύρες πάλι....υπάρχουν και πολύ χειρότερα πράγματα στη ζωή απο έναν αποκλεισμό στο Μουντιάλ όπως και πολύ καλύτερα απο μια πρόκριση.....

ΥΓ Η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει το σλόγκαν που λέει "η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση" σε "η καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα"...
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.519
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom