Αυστρία Παραστάσεις στη Βιέννη

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.773
Αυτό το δύο σε ένα(μπαλέτο+οπερα) με 20 Ευρώ είναι προσωπική εμπειρία ή απλά το άκουσες?Θα μας ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες για την ποιότητα του θεάματος....
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έκλεισα στην traviata του Βέρντι και τώρα ψάχνω για το μπαλέτο, αν κλείσω στα ψηλά πάνω μπαλκόνια θα βλέπω; Δεν με παίρνει το μπάτζετ για πιο πάνω..

Sent from my ST18i using Tapatalk
Βλέπεις μια χαρά
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα εισιτήρια των 12 ευρώ που υπάρχουν στην ιστοσελίδα λένε "obstructed view". Αξίζει τον κόπο να δούμε καμιά παράσταση έτσι ή θα κοιτάμε τα ντουβάρια??

Επίσης φαντάζομαι ότι το ντύσιμο πρέπει να είναι ανάλογο έτσι??
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κατα 99% βλέπεις! Απλώς είναι πολυ ψηλά και ίσως πλάγια, οπότε δε βλέπεις όλη τη σκηνή καλά ή πρέπει να γείρεις λίγο μπροστά για να δεις καλύτερα. Πιστεύω πως αν δεν είσαι μεγάλος φαν της όπερας δε θα απογοητευτείς! Πάντως σίγουρα ακους και έχει και υπότιτλους η κάθε θέση μπροστά σου. Το ντύσιμο στων 12ε δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να να καλο! Έχω την εντύπωση πως μπορει να είναι χαλαρό, αλλα δεν είναι σίγουρος. Γιατι πίσω απο τα εισιτήρια των 12 είναι οι θέσεις των ορθίων που δεν έχουν σίγουρα dress code.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τα εισιτήρια των 12 ευρώ που υπάρχουν στην ιστοσελίδα λένε "obstructed view". Αξίζει τον κόπο να δούμε καμιά παράσταση έτσι ή θα κοιτάμε τα ντουβάρια??

Επίσης φαντάζομαι ότι το ντύσιμο πρέπει να είναι ανάλογο έτσι??
(Μιλώ μόνο για Staatsoper): Δεν υπάρχει dress code για θέσεις ορθίων. Obstructed view γράφουν γιατί είναι ακριβολόγοι - και καλά κάνουν - καθώς μπορεί να τύχει να έχεις κάποιες κολώνες μπροστά σου και να πρέπει να ανασηκωθείς ή να γείρεις λίγο το κεφάλι. Πάντως αν πας έγκαιρα, πιάνεις καλύτερη θέση. "Όρθιοι" δεν είναι κυριολεκτικό, κάθεσαι σε κάτι σαν πάγκους (μια μικρή εξέδρα) - εκτός αν δεν προλάβεις θέση οπότε είσαι κυριολεκτικά όρθιος. Υπολόγισε ότι ανά δύο άτομα περίπου υπάρχει μια μικρή οθόνη στην οποία αναγράφονται οι διάλογοι σε γερμανικά και αγγλικά (για την όπερα). Δε θυμάμαι πόσο είχαμε πληρώσει αλλά νομίζω λιγότερο από 10 ευρώ για 2 άτομα (ίσως είχε σχέση με τη μέρα, την παράσταση ή την προσέλευση του κόσμου).
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Οι θέσεις που είναι σε καθίσματα δηλαδή έχουν dress code;; Ας είναι φθηνά εισιτήρια...

Sent from my ST18i using Tapatalk
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οι θέσεις που είναι σε καθίσματα δηλαδή έχουν dress code;; Ας είναι φθηνά εισιτήρια...

Sent from my ST18i using Tapatalk
E εντάξει, μπαίνεις σε ένα πανέμορφο κτίριο για να ακούσεις πανέμορφη μουσική, αν δύνασαι τουλάχιστον ας κάνεις μια προσπάθεια να είσαι κι εσύ κομψός.
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οι θέσεις μέχρι και 25ε δεν έχουν σίγουρα dress code! Και επίσης των ορθίων έχουν 2-3ε ανάλογα με το αν είναι μπαλκόνι η χαμηλά. Κάθε μέρα είναι σχεδόν γεμάτη η όπερα ανεξαρτήτως παράστασης. Πήγα περυσι 5-6 φορές και ήταν πάντα φίσκα!
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Oποσδηποτε προσπαθησε να δεις παρασταση στην οπερα ειναι καταπληκτικη αιθουσα.
Επισης πολυ ωραια ειναι στο konzerthaus σιγουρα κατι θα εχει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως το θέμα είναι για Concert και τόση ώρα το έχετε γυρίσει στις όπερες... Φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε τη διαφορά.... (και μην ακούσω ότι είναι παρόμοια, γιατί θα αρχίσω τις συγκρίσεις ροκ συναυλιών με μπουζουκομάγαζα...)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μέσα Φεβρουαρίου θα πάω Βιέννη. Ψάχνω να βρω παραστάσεις με κλασική μουσική. Βρίσκω κάποιες (wien residence orchestra, salonorchestra, mozartorchestra) τα οποία διαβάζω ότι είναι κυρίως για τουρίστες. Στην όπερα., στην musicverein, στην volksoper έχει παραστάσεις κυρίως όπερες (Σταχτοπούτα, my fair lady, traviata). Εγώ θέλω κάτι σε Μότσαρτ και Στράους που έχω κάποια ακούσματα... Και να δω και κάνα βαλς... Και η όπερα δεν μου αρέσει και πολύ. Έχει πάει κανένας; Τι μου προτείνεται;
Καταρχήν, dress code δεν υπάρχει για καμία παράσταση και, φυσικά, κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να εξαρτηθεί από την τιμή του εισιτηρίου. Εννοείται ότι κάποιοι είναι ντυμένοι στην τρίχα, αλλά κανείς δε θα σου πει τίποτα αν έχεις ένα απλό καθημερινό ντύσιμο.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που ζητάς μπορείς να το βρεις μόνο σε αυτές τις συναυλίες που, όπως λες, είναι αποκλειστικά για τουρίστες. Σε αυτού του είδους τις συναυλίες το πρόγραμμα συνήθως περιλαμβάνει 1-2 μέρη από τα πιο γνωστά έργα του Μότσαρτ και κάποια από τα πιο γνωστά βαλς του Στράους.

Στη Musikverein δεν έχει όπερα. Από τις 15 Φεβρουαρίου και μετά βλέπω ότι παίζει η Φιλαρμονική της Βιέννης. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο site που σου έδωσε ο taver και να δεις μια από αυτές τις συναυλίες. Αν επιλέξεις να παρακολουθήσεις κάποια συναυλία στη Musikverein να προσέξεις η συναυλία να γίνεται στη Großer Musikvereinssaal, στη μεγάλη αίθουσα δηλαδή, που είναι πολύ όμορφα διακοσμημένη.

Αν, όπως λες, έχεις κάποια ακούσματα από Μότσαρτ και Στράους, γιατί δε δοκιμάζεις να ακούσεις και κάτι διαφορετικό; Κάτι από αυτά που θα πάει να ακούσει και ο Βιεννέζος δηλαδή; (όχι μόνο 2-3 συμφωνίες του Μότσαρτ, κουτσουρεμένες και αυτές, αφού τα "αργά μέρη" συνήθως τα πετσοκόβουν σε αυτές τις συναυλίες για τους τουρίστες)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.016
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom