Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
μετα απο τις προτροπες κλεινουμε στο να μεινουμε 4 βραδυα στην πολη και το τελευταιο βραδυ σε ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο..

Τωρα θελω την γνωμη σας για ξενοδοχεια που εχω ξεχωρισει, δεν ειναι ολα κοντα στην ΑLEXANDER PLATZ αλλα δυστυχως σε αυτη την περιοχη με 100 την βραδια, με πρωινο και δωρεαν ιντερνετ δεν εχω βρει και πολλα που να μου αρεσουν...

1) Booking.com: Ξενοδοχείο Hampton by Hilton Berlin City West, Βερολίνο, Γερμανία - 1767 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 354 ευρω.

2)Booking.com: Ramada Hotel Berlin-Alexanderplatz, Βερολίνο, Γερμανία - 1870 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 420.80 αλλα χωρις δωρεαν ακυρωτικα

3)Booking.com: Hotel Gat Point Charlie, Βερολίνο, Γερμανία - 1982 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 360 ευρω

4)Booking.com: H2 Hotel Berlin-Alexanderplatz, Βερολίνο, Γερμανία - 4280 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 326,40 χωρις δωρεαν ακυρωτικα

5)Booking.com: Hotel MANI, Βερολίνο, Γερμανία - 470 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 330 χωρις πρωινο

και 6) Booking.com: Ξενοδοχείο Titanic Comfort Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 2590 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 319 χωρις πρωινο


Ποια η γνωμη σας γι αυτα τα ξενοδοχεια???να φανταστω η καλυτερη τοποθεσια ειναι του H2 και του RAMADA? Ποιο αξιζει σαν πακετο περισσοτερο?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
μετα απο τις προτροπες κλεινουμε στο να μεινουμε 4 βραδυα στην πολη και το τελευταιο βραδυ σε ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο..

Τωρα θελω την γνωμη σας για ξενοδοχεια που εχω ξεχωρισει, δεν ειναι ολα κοντα στην ΑLEXANDER PLATZ αλλα δυστυχως σε αυτη την περιοχη με 100 την βραδια, με πρωινο και δωρεαν ιντερνετ δεν εχω βρει και πολλα που να μου αρεσουν...

1) Booking.com: Ξενοδοχείο Hampton by Hilton Berlin City West, Βερολίνο, Γερμανία - 1767 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 354 ευρω.

2)Booking.com: Ramada Hotel Berlin-Alexanderplatz, Βερολίνο, Γερμανία - 1870 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 420.80 αλλα χωρις δωρεαν ακυρωτικα

3)Booking.com: Hotel Gat Point Charlie, Βερολίνο, Γερμανία - 1982 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 360 ευρω

4)Booking.com: H2 Hotel Berlin-Alexanderplatz, Βερολίνο, Γερμανία - 4280 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 326,40 χωρις δωρεαν ακυρωτικα

5)Booking.com: Hotel MANI, Βερολίνο, Γερμανία - 470 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 330 χωρις πρωινο

και 6) Booking.com: Ξενοδοχείο Titanic Comfort Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 2590 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στα 319 χωρις πρωινο


Ποια η γνωμη σας γι αυτα τα ξενοδοχεια???να φανταστω η καλυτερη τοποθεσια ειναι του H2 και του RAMADA? Ποιο αξιζει σαν πακετο περισσοτερο?
Μην κολλας να μεινεις κοντα στην Alexanderplatz. Ναι μεν εχει καποια αξιοθεατα εκει αλλα την συγκοινωνια δεν θα την γλιτωσεις, αν το σκεφτεσαι ετσι. Τωρα στα ξενοδοχεια που μας εδωσες:

Τα λεφτα του Ramada τα θεωρω πολλα και χωρις ακυρωτικα. Και γενικα να προτιμησεις ενα που να εχει και πρωινο. Οποτε η καλυτερη περιπτωση μου φαινεται αυτο που ειναι κοντα στη Friedrichstrasse. Καλος συνδυασμος τιμης-θεσης-παροχων, ειναι ακριβως στο κεντρο της πολης(πιο κεντρο δεν γινεται) κι η περιοχη ειναι πολυ καλη για να μεινεις.:)
 

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια,νεα υορκη
καλησπερα και απο μενα.νομιζω στην alexanderplatz ειναι παρα πολυ καλα.πηγα πριν απο δυο χρονια και εμεινα στο agon.αξιοπρεπεστατο ηταν και ειχε και καλο πρωινο.το ειχα κλεισει καμια 20αρια μερες πριν παω και ηταν 54 ευρω το δικλινο.ειχε τα απαραιτητα αλλα ηταν καλο.να σου πω την αληθεια μεχρι την πυλη του βραδενβουργου πηγα με τα ποδια και μου αρεσε πολυ.αξιζει να πας σε αυτη την ευθεια στο μουσειο του DDR και στον πυργο της τηλεορασης.μετα παιρνεις το city bus και πας οπου θες.μςτα διαλεγεις τι σου αρεσει και επικεντρωνεσαι σε αυτη την περιοχη.εμενα δεν μου αρεσε καθολου το φαι τους.αφου να φανταστεις στο δυτικο βερολινο βρηκα ενα θεσσαλονικιο και πλακωνομουν καθε μερα σε πιτογυρα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μπορεις να βρεις πολυ καλο φαγητο στο Βερολινο αρκει να ψαξεις και να μην παρασυρεσαι απο τα τουριστικα μαγαζια που στοχο εχουν τους Γιαπωνεζους. Απο το να φας σε τετοια, καλυτερα KFC στο Europa-Center
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Μια μικρή βοήθεια.. Κοιτάω στο χαρτη μετρο-τρενου και δε μπορω να καταλήξω ποια ειναι η πιο σύντομη διαδρομή από schonefeld προς konstanzer strasse (χωρίς λεωφορείο με 2-3 αλλαγές). Μπήκα στο
S-Bahn Berlin GmbH και βάζω τη διαδρομή αλλά ουσιαστικά μου δίνει μόνο μια εναλλακτική με διαρκεια 50 λεπτά.. Δε θαναι πιο σύντομο το τρενο ως heidelberger platz και μετα μετρό; Mε το τρενο RE7 που είναι πιο γρηγορο δε μπορούμε να πάμε ως καποιο σημείο; ευχαριστώ!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μια μικρή βοήθεια.. Κοιτάω στο χαρτη μετρο-τρενου και δε μπορω να καταλήξω ποια ειναι η πιο σύντομη διαδρομή από schonefeld προς konstanzer strasse (χωρίς λεωφορείο με 2-3 αλλαγές). Μπήκα στο
S-Bahn Berlin GmbH και βάζω τη διαδρομή αλλά ουσιαστικά μου δίνει μόνο μια εναλλακτική με διαρκεια 50 λεπτά.. Δε θαναι πιο σύντομο το τρενο ως heidelberger platz και μετα μετρό; Mε το τρενο RE7 που είναι πιο γρηγορο δε μπορούμε να πάμε ως καποιο σημείο; ευχαριστώ!
στο site της bvg σου δινει ολες τις εναλλακτικες. Και η πιο συντομη ειναι να παρεις το λεωφορειο μεχρι το Rudow, και μετα το U7,του οποιου ειναι σταση η Kostanzer Strasse. Για ποιο λογο δεν θες να παρεις λεωφορειο????
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Σας ευχαριστώ για το λινκ, το δοκίμασα και με μετρό-τρενο δίνει την ίδια επιλογή που δίνει και το site της s bahn.. Δε θέλω λεωφορείο με το που θα φτάσω στη πόλη με βαλίτσες. Μετά που θα εξοικειωθούμε οκ.. Αναρωτιόμουν αν θα ήταν πιο σύντομο να πάμε με την S45 ως heidelberger platz και απο κει με 2 αλλαγές (από μια σταση) στην Κonstanzer str. Αλλά το site μου λέει πως πρεπει να ξαναλλαξουμε και γραμμή s-bahn στο neukolln ή στο Sudkreuz και να πάρουμε την s41. Δε γίνεται από το αεροδρόμιο να πάρουμε συνεχώμενα την s45 ως heidelberger platz; Στο χάρτη φαίνεται πως πάει. Και μου φαίνεται πιο σύντομο γιατί αν αλλάξουμε σε μετρό από neukolln ως kostanzer str. που προτείνει το site έχει τις διπλές στάσεις απότι με το s-bahn..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ρε κορίτσι τι θα γίνει?Πάλι ταξιδάκι:)?

Γύρισα απο Βερολίνο πριν λίγες μέρες.ηταν το καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει.Πέρασα τέλεια.Είχε χιόνια και -4 με 0 βαθμούς θερμοκρασία και παγώσαμε αλλά δεν με πείραξε.Πιστεύω να γράψω κάποια ιστορία.

Να περάσεις τέλεια και μη κολλάς με τις συγκοινωνίες που είναι άριστες.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σας ευχαριστώ για το λινκ, το δοκίμασα και με μετρό-τρενο δίνει την ίδια επιλογή που δίνει και το site της s bahn.. Δε θέλω λεωφορείο με το που θα φτάσω στη πόλη με βαλίτσες. Μετά που θα εξοικειωθούμε οκ.. Αναρωτιόμουν αν θα ήταν πιο σύντομο να πάμε με την S45 ως heidelberger platz και απο κει με 2 αλλαγές (από μια σταση) στην Κonstanzer str. Αλλά το site μου λέει πως πρεπει να ξαναλλαξουμε και γραμμή s-bahn στο neukolln ή στο Sudkreuz και να πάρουμε την s41. Δε γίνεται από το αεροδρόμιο να πάρουμε συνεχώμενα την s45 ως heidelberger platz; Στο χάρτη φαίνεται πως πάει. Και μου φαίνεται πιο σύντομο γιατί αν αλλάξουμε σε μετρό από neukolln ως kostanzer str. που προτείνει το site έχει τις διπλές στάσεις απότι με το s-bahn..
Το λεωφορειο απο το αεροδρομιο σε παει πανω στο U7, επισης τα λεωφορεια λενε κανονικα τις στασεις οπως ειναι εδω στον ΗΣΑΠ. Ειναι το πιο βολικο. Γιατι με το ζορι θες να ταλαιπωρηθεις με το S-Bahn και να κανεις τοσες πολλες αλλαγες ενω ο προορισμος σου ειναι πανω στη γραμμη που φτανει στο αεροδρομιο?????
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Ρε κορίτσι τι θα γίνει?Πάλι ταξιδάκι:)?

Γύρισα απο Βερολίνο πριν λίγες μέρες.ηταν το καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει.Πέρασα τέλεια.Είχε χιόνια και -4 με 0 βαθμούς θερμοκρασία και παγώσαμε αλλά δεν με πείραξε.Πιστεύω να γράψω κάποια ιστορία.

Να περάσεις τέλεια και μη κολλάς με τις συγκοινωνίες που είναι άριστες.
Πάλι ταξιδάκι, και μετά ποιός ξέρει πότε ξανά.. Είχα βρει με easyjet εισητήρια στα 65 ευρώ και παρόλο που ήξερα πως 3 βδομάδες πριν είχαμε την Πόλη, τα έκλεισα. Δε ξερω αν εχει συχνά τέτοιες τιμές.. Πολύ χαίρομαι που πέρασες τέλεια! Να γράψεις ιστορία να προλάβω να διαβάσω και γω που φεύγω σε 10 μέρες.. Έχω διαβάσει για το άψογο συστημα συγκοινωνιών τους, και το "πρόβλημα" είναι πως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και ψάχνω τη γρηγορότερη, για να μη κάνουμε 1 ώρα να πάμε στο κέντρο.. Αλήθεια εκεί που έκλεισα να μείνουμε πως σου φαινεται (kurfurstendamm);
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Το λεωφορειο απο το αεροδρομιο σε παει πανω στο U7, επισης τα λεωφορεια λενε κανονικα τις στασεις οπως ειναι εδω στον ΗΣΑΠ. Ειναι το πιο βολικο. Γιατι με το ζορι θες να ταλαιπωρηθεις με το S-Bahn και να κανεις τοσες πολλες αλλαγες ενω ο προορισμος σου ειναι πανω στη γραμμη που φτανει στο αεροδρομιο?????
Επειδή βλέπω πως η u7 έχει αμέτρητες στάσεις μέχρι να φτάσει στην kontanzer str.. Και μου βγαζει σύνολο διαδρομής 50 λεπτά.. Ενώ s bahn και re7 βλέπω έχουν πολύ λιγότερες στάσεις.. Και έχω διαβάσει πολλές κριτικές από ξενοδοχεία στο δυτικό βερολίνο και οι περισσότεροι λένε πως με τρένο έκαναν μισή ώρα να πάνε απτο schonefeld.. Αν μπορώ να το κάνω και γω θα το προτιμήσω, :) αν δε γίνεται, οκ..


edit: Για να απαντήσω στον εαυτό μου μιας και το βρήκα, τα RE7, RB14 αν και είναι τα πιο γρήγορα απορρίπτονται γιατί έχουν αραιά δρομολόγια την ώρα που φτάνω και μετά έχει 7 λεπτά περπάτημα στο charlottenburg για να πάω στη μπλε γραμμή. Οπότε η απορία παραμένει μόνο για S45..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.620
Μέλη
39.308
Νεότερο μέλος
Jacob6210

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom