Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι η λεξη τρενο εχει αρχαιοελληνικη ριζα, αλλα σιγουρα αρχαιοι ελληνες ηταν αυτοι που πρωτοι ειχαν καταλαβει τις δυνατοτητες που παρουσιαζε ο ατμος. Ήρων - Βικιπαίδεια
Υποθετουμε οτι κατα τη διαρκεια της Βυζαντονης αυτοκρατοριας καποιοι αυτοματισμοι οι οποιοι παρουσιαζοντουσαν στην αιθουσα θρονου στις ξενες πρεσβειες και ειχαν σκοπο να καταπληξουν τους πρεσβεις, πρεπει να βασιζοντουσαν σε καποιες τετοιες εφαρμογες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε πρώτη ανάγνωση πίστεψα ότι βγαίνει απ' το τραβώ... όμως μετά από ψάξιμο σε λατινικά λεξικά, η λέξη τραίνο βγαίνει απ' το trahere που με τη σειρά του έχει απαρέμφατο το traho... ψάξε την ετυμολογία αυτής της λέξης και θα δεις!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για το τρένο ή τραίνο ο Μπαμπινιώτης γράφει :

Στο λήμμα τρένο : προέρχεται από το ιταλικό treno, το οποίο προέρχεται από το γαλλικό train, που με την σειρά του προέρχεται από το γαλλικό ρήμα trainer (τραβώ από πίσω, έλκω, αλλά και αναβάλλω). Στο σημείο αυτό σε παραπέμπει στο λήμμα τρενάρω.
Από το λήμμα τρενάρω βλέπουμε ότι το γαλλικό ρήμα trainer προέρχεται από το δημώδες λατινικό traginare ή tragere, που προέρχονται από το λατινικό trahere (τραβώ, έλκω, σύρω), που έχει δημιουργηθεί με την επίδραση του ρήματος agere και του ελληνικού άγω.
Στο λήμμα άγω βλέπουμε ότι το άγω, που είναι αρχαία ελληνική λέξη προέρχεται από τον κοινό Ινδοευρωπαϊκό τύπο ag- (οδηγώ), που συναντάται σε πολλές Ινδοευρωπαϊκές γλώσσες, π.χ. λατινικά ago, σανσκριτικά ajati (οδηγεί), γαλλικά agir (πράττω), ιταλικά agire, ισπανικά cuidar (σκέπτομαι, προσέχω, φροντίζω), αγγλικά act κλπ, κλπ, κλπ


Επίσης γράφει (στο ετυμολογικό λεξικό):
Η γαλλική λέξη train είχε αρχικώς τη σημασία "σύνολο ομοειδών πραγμάτων που συνδέονται μεταξύ τους". Τον 12ο αιώνα δηλώνει επίσης "κοπάδι ή αγέλη ζώων". Οι χρήσεις αυτές οδηγούν την λέξη στην σημασία "νηοπομπή" (17ος αιώνας) και την ίδια εποχή με την επίδραση του αγγλικού train (γαλλικής αρχής) στη σημερινή σημασία "βαγόνια που σύρονται σε σιδηροτροχιές, σιδηρόδρομος"
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Στο σχολείο μου έμαθαν να το γράφω "τρένο". Εσείς οι παλιοί το γράφατε "τραίνο".
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.771
Likes
7.368
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στο σχολείο μου έμαθαν να το γράφω "τρένο". Εσείς οι παλιοί το γράφατε "τραίνο".
εγω που είμαι παλιά , τραινο μου το έμαθαν στο σχολειο και ετσι συνεχιζω να το γραφω ....
Ασε που δεν ειχα παρει ειδηση οτι το άλλαξαν !!!
μεχρι προσφατα όταν το εβλεπα με -ε , νομιζα οτι το εγραφαν λαθος !!!

το ίδιο ισχυει και για το συγνώμη ....μου φαινεται παραξενο να το βλεπω με 2 γ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το ίδιο ισχυει και για το συγνώμη ....μου φαινεται παραξενο να το βλεπω με 2 γ.
Το σωστό όμως είναι με δύο γ.

Προέρχεται από το συν + γνώμη και το ν γίνεται γ (άρα έχουμε διπλό γ)

Επειδή στην προφορά όμως ακούγεται με ένα γ, πολλοί είναι αυτοί που το γράφουν λανθασμένα έτσι. :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.108
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποιο είναι το χειρότερο δώρο που σας έχουν κάνει; Σε μια συζήτηση που κάνουμε τώρα (σε ένα μπαρ στην Εσθονία...τρέχα γύρευε) θυμήθηκα τη θεία μου την τσιγκούνα που για γενέθλια μου πήρε μια φορά ένα σαπούνι (απλό, από αυτά του σούπερ μάρκετ του ενάμιση ευρώ) και στα 18 (για ενηλικίωση!) μου πήρε ένα... mouse pad. Και δεν είχε πάνω και τίποτε το ιδιαίτερο, ένα απλό, μονόχρωμο mouse pad...

Βέβαια στην αδερφή μου μια φορά είχε πάρει μια δεσμίδα εισιτηρίων του ΟΑΣΑ (!!!) οπότε ας μη διαμαρτύρομαι...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στη γιορτη μου !! Θεϊκο δωρο!!! Παραδεχτηκε οτι ειχε γκομενα!!!!:cool:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom