Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Σόρι αλλά στο b πώς κάνεις το di και πώς το dit δηλαδή??? :roll:
ΑΑαα σ'έχω, σ'έχω (αφού δεν βρήκαμε τον Huffman...) τώρα είδα τα όσα γράφονται κάτω από καθε γράμμα και παρατήρησα ότι το dit μπαίνει στο τέλος του γράμματος. ίσως το dit να υποδηλώνει ότι αμέσως μετά πρέπει να αφεθεί κενό τριών di πριν περάσουμε στο επόμενο γράμμα. όταν αλλάζουμε λέξη δε, αφήνουμε κενό πέντε di.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Di και dit είναι το ίδιο πράγμα, δλδ. dot... απλά όταν η τελεία δεν είναι το τελευταίο σύμβολο ενός γράμματος, προφέρεται di ώστε να μη χτυπάει η προφορά του dit με το επόμενο dah ή dit/di.
Φαντάσου να πρέπει να προφέρεις dah-dit-dit... χτυπάνε τα χείλια στο δεύτερο dit με το τρίτο dit.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.905
Likes
10.003
Nαι, βρε παιδιά, αλλά όταν χτυπάς κάτι (π.χ. είσαι φυλακισμένος και χτυπάς ένα σωλήνα για να σε ακούσουν -λέω εγώ τώρα που βλέπω και πολλές ταινίες :rolleyes:-) πώς καταφέρνεις να διαχωρίσεις το di από το dit??? :roll:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν νομίζω ότι χρειάζεται. αν αφήνεις μια παύση που ισοδυναμεί σε μια τελεία μεταξύ χαρακτήρα (- ή .), αν αφήνεις παύση που ισοδυναμούν με τρεις τελείες μεταξύ γραμμάτων και πέντε μεταξύ λέξεων, μόνο και μόνο από αυτές τις παύσεις, βγαίνει το νόημα. για πες North γιατί φαίνεται ότι το κατέχεις

Ά επίσης 1-=3.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν είσαι φυλακισμένος απλά πρέπει να βρεις τρόπο να παράγεις την τελεία και την παύλα, δηλ. ένα κοφτό και ένα μακρύ ήχο.

Τα di, dih kai dah τα χρησιμοποιούν αυτοί που μαθαίνουν τον κώδικα Μορς διαβάζοντας σελίδες κώδικα γραμμένες με αυτές τις τρεις συλλαβές.

Αλλά έτσι κι αλλιώς όμως μόνο δύο σύμβολα υπάρχουν: η παύλα (dash => dah) και η τελεία (dit ή di => dot).
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Διάβασα τη συζήτηση κι έχω να σας πω ότι παρακολούθησα μία ομιλία, στην οποία άκουσα ότι κάθε χώρα έχει τη δική της νοηματική γλώσσα. Δηλαδή, ακόμα και στη νοηματική, υπάρχουν ξένες γλώσσες.
Απογοητεύτηκα λίγο, γιατί σκεφτόμουν ότι όταν γνωρίζεις νοηματική, αυτομάτως μπορείς να συνεννοηθείς με όλους τους κωφούς ανά την υφήλιο. Φυσικά, αυτό δεν ισχύει. Δεν βρίσκετε κι εσείς-όσοι δεν το γνωρίζατε κι όσοι το γνωρίζατε- ότι έχει μεγάλο ενδιαφέρον;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
όχι μόνο μεταξύ γλωσσών αλλά ακόμα και εντός μια χώρας υπάρχουν διαφορετικές "διάλεκτοι" στην νοηματική.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
όχι μόνο μεταξύ γλωσσών αλλά ακόμα και εντός μια χώρας υπάρχουν διαφορετικές "διάλεκτοι" στην νοηματική.
Δεν είναι καταπληκτικό αυτό;; Και μάλιστα η επιλογή των συμβόλων-χειρονομιών για κάθε λέξη μπορεί να δώσει και μια υπόρρητη εικόνα για τη χώρα και την κουλτούρα της.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.003
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Διάβασα τη συζήτηση κι έχω να σας πω ότι παρακολούθησα μία ομιλία, στην οποία άκουσα ότι κάθε χώρα έχει τη δική της νοηματική γλώσσα. Δηλαδή, ακόμα και στη νοηματική, υπάρχουν ξένες γλώσσες.
Απογοητεύτηκα λίγο, γιατί σκεφτόμουν ότι όταν γνωρίζεις νοηματική, αυτομάτως μπορείς να συνεννοηθείς με όλους τους κωφούς ανά την υφήλιο. Φυσικά, αυτό δεν ισχύει. Δεν βρίσκετε κι εσείς-όσοι δεν το γνωρίζατε κι όσοι το γνωρίζατε- ότι έχει μεγάλο ενδιαφέρον;
Oντως εχει ενδιαφερον. Και εγω το εβρισκα πιο φυσιολογικο αν γνωριζεις τη νοηματικη να μπορεις να συννενοηθεις με ολους τους κουφους του κοσμου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.575
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οι κωφαλαλοι βγάζουν κάποιους ήχους μαζί με τη νοηματική οι οποίοι "πατάνε " πάνω στην μητρική τους γλώσσα οπότε δε γίνεται να υπάρξει κοινή νοηματική.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Κι εγώ τόσον καιρό πίστευα ότι η νοηματική είναι κοινή.... πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.939
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom