Ορεινή Αρκαδία

hamurabi

Member
Μηνύματα
282
Likes
29
Καλησπέρα παιδιά
Ένα 3ημερο ορεινή Αρκαδία κυρίως για επαφή με τη φύση και ωραίο φαγητό.
Η διαμονή θα είναι Στεμνίτσα.

Προτείνετε 2-3 ωραία ταβερνάκια με ποιοτικό φαγητό, 2 ωραίες καφετέριες και μέρη για εξερεύνηση στη φυση. Μαρεσουν κυρίως ποτάμια κ γενικά άγρια φύση. Αν έχει καμία ωραία διαδρομή δίπλα σε ποτάμι και κάνα σποτακι για πικνικ θα ήταν ωραια.
Τίποτα μοναστήρια με ωραία θέα.

Ευχαριστώ!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
20.071
Ζερζοβα για φαγητό, στο Λουσιο στην αρχαία Γόρτυνα για ποταμι στη πέτρινη γέφυρα, από εκεί ωραίο μονοπάτι για τη μόνη Προδρόμου και παραπέρα η μόνη Φιλοσόφου με διαδρομή στο φαράγγι του Λουσιου. Επίσης στη Ζωοδόχο πηγή κ από εκεί μονοπάτι μέσα στο ελατόδασος προς Ελάτη.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
282
Likes
29
Ευχαριστώ πάρα πολύ περιμένω και άλλες προτάσεις για φαγητό /καφέ.
Από Δημητσάνα ,Βυτίνα,στεμνιτσα,λαγκάδια που είναι το πιο τοπ χωριά εκεί αποτι έχω ακούσει ,πως θα τα βάζατε σε σειρά προτεραιότητας απτό ωραίοτερο προς το λιγότερο ωραίο;
Επίσης για βραδυνή βόλτα αξίζουν όλα τα χωριά ή είναι κάποια πιο ωραία;
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
282
Likes
29
Ζερζοβα για φαγητό, στο Λουσιο στην αρχαία Γόρτυνα για ποταμι στη πέτρινη γέφυρα, από εκεί ωραίο μονοπάτι για τη μόνη Προδρόμου και παραπέρα η μόνη Φιλοσόφου με διαδρομή στο φαράγγι του Λουσιου. Επίσης στη Ζωοδόχο πηγή κ από εκεί μονοπάτι μέσα στο ελατόδασος προς Ελάτη.
Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με το χάρτη που αφήνω το αυτοκίνητο για να κάνω το περπάτημα που λες στο φαράγγι του Λούσιου;
Ευχαριστώ
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.314
Likes
27.639
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
περιμένω και άλλες προτάσεις για φαγητό /καφέ.
Βυτίνα: «Εστιατόριο η Παλιά Βυτίνα». Για καφέ-γλυκό στην πλατεία και για ποτό στο «Καπνοπωλείο» (έχει και καφέ-γλυκά-club sandwich-πίτσα)
Στεμνίτσα: «Ταβέρνα η Στεμνίτσα» και για χειροποίητη πορτοκαλόπιτα στη «Γερουσία»
Μάρκος: «Ζέρζοβα» και «Το Άλλοθι του Μάρκου»
Μαγούλιανα: «Ο Ιωσήφ»
Βαλτεσινίκο: «Ταβέρνα Βασιλικός» και «Η Κληματαριά». Για καφέ-ποτό-γλυκό στις «Μέλισσες» με την ωραία θέα.
Νυμφασία: «Ταβέρνα Παναγόπουλος»
Λαγκάδια: «Το Τσιαχτάϊ»
Ζάτουνα: «Ταβέρνα η Μαργαρίτα» και το μεζεδοπωλείο-ταβέρνα «Ου μπλέξεις» (όμως κανένα από τα δύο δεν είναι το αγαπημένο μου)
Δημητσάνα: Πουθενά για φαγητό κατά τη δική μου άποψη. Για καφέ-γλυκό έχει διάφορα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο. Εγώ προτιμώ το «R4 all day espresso bar»

Από Δημητσάνα ,Βυτίνα,στεμνιτσα,λαγκάδια που είναι το πιο τοπ χωριά εκεί αποτι έχω ακούσει ,πως θα τα βάζατε σε σειρά προτεραιότητας απτό ωραίοτερο προς το λιγότερο ωραίο;
Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Λαγκάδια-Βυτίνα.
Αυτή είναι η δική μου κατάταξη από άποψη ομορφιάς. Όμως, από άποψη κόσμου, ζωντάνιας, επιλογών φαγητού ποτού και βραδινής βόλτας η κατάταξη είναι: Δημητσάνα-Βυτίνα-Στεμνίτσα-Λαγκάδια. Βέβαια παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η εποχή κατά την οποία θα επισκεφθείτε τα χωριά.

Για τα χωριά της Αρκαδίας υπάρχει ολόκληρη «εγκυκλοπαίδεια» στο φόρουμ ;) Όρεξη να ‘χεις να διαβάζεις. Ρίξε μια ματιά για τα χωριά που σε ενδιαφέρουν:

Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!

Για ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου! Καλά να περάσετε!
 
Last edited:

hamurabi

Member
Μηνύματα
282
Likes
29
Βυτίνα: «Εστιατόριο η Παλιά Βυτίνα». Για καφέ-γλυκό στην πλατεία και για ποτό στο «Καπνοπωλείο» (έχει και καφέ-γλυκά-club sandwich-πίτσα)
Στεμνίτσα: «Ταβέρνα η Στεμνίτσα» και για χειροποίητη πορτοκαλόπιτα στη «Γερουσία»
Μάρκος: «Ζέρζοβα» και «Το Άλλοθι του Μάρκου»
Μαγούλιανα: «Ο Ιωσήφ»
Βαλτεσινίκο: «Ταβέρνα Βασιλικός» και «Η Κληματαριά». Για καφέ-ποτό-γλυκό στις «Μέλισσες» με την ωραία θέα.
Νυμφασία: «Ταβέρνα Παναγόπουλος»
Λαγκάδια: «Το Τσιαχτάϊ»
Ζάτουνα: «Ταβέρνα η Μαργαρίτα» και το μεζεδοπωλείο-ταβέρνα «Ου μπλέξεις» (όμως κανένα από τα δύο δεν είναι το αγαπημένο μου)
Δημητσάνα: Πουθενά για φαγητό κατά τη δική μου άποψη. Για καφέ-γλυκό έχει διάφορα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο. Εγώ προτιμώ το «R4 all day espresso bar»


Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Λαγκάδια-Βυτίνα.
Αυτή είναι η δική μου κατάταξη από άποψη ομορφιάς. Όμως, από άποψη κόσμου, ζωντάνιας, επιλογών φαγητού ποτού και βραδινής βόλτας η κατάταξη είναι: Δημητσάνα-Βυτίνα-Στεμνίτσα-Λαγκάδια. Βέβαια παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η εποχή κατά την οποία θα επισκεφθείτε τα χωριά.

Για τα χωριά της Αρκαδίας υπάρχει ολόκληρη «εγκυκλοπαίδεια» στο φόρουμ ;) Όρεξη να ‘χεις να διαβάζεις. Ρίξε μια ματιά για τα χωριά που σε ενδιαφέρουν:

Ιδέες για αποδράσεις του Σαββατοκύριακου στην Αρκαδία!

Για ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου! Καλά να περάσετε!
Να ρωτήσω κάτι ακόμα...
Όταν κάνω την πεζοπορία από αρχαία Γόρτυνα ως τη μόνη Τιμίου Πρόδρομου , θα βρω κανένα ωραίο σημείο μπροστά στον ποταμό για να κάνουμε πικνικ?
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
282
Likes
29
Σαν πλάνο σκεφτόμουν
1η μέρα
-Αφήνω τα πράγματα στο ξενοδοχείο στη Στεμνίτσα και κάνω βόλτα στο χωριό.
-Καφε-πορτοκαλοπιτα στη "Γερουσία".
-Συνεχίζω για βόλτα και περπάτημα στο Ελληνικό και στη Καρύταινα,βόλτα στον καταρράκτη Βροντού και μετά φαγητό στη "Ζερζοβα".
-Απογευματινη βόλτα στο μουσείο υδροκίνησης κ βόλτα αργά απογευμα -Δημητσάνα. Τσίμπημα κάτι πρόχειρο ποτάκι ( κάποια ωραία πρόταση για μαγαζί ; )
-Επιστροφή για ύπνο

2η μερα
-Θέλω να κάνω βόλτα-πεζοπορια στον Λούσιο. Έλεγα Να αφήσω το αμάξι αρχαία Γόρτυνα και να κάνω πεζοπορία ως την μόνη Τιμίου Προδρόμου και μετά πάλι πίσω για το αμάξι. Είναι σωστή η διαδρομή ή να ξεκινήσω από κάπου πιο πριν;
-Μεσημέρι φαγητό στη Στεμνίτσα "Ταβέρνα η Στεμνίτσα" και στη συνέχεια απογευματινή βόλτα στα Λαγκάδια για καφέ .
Βραδυνή βόλτα στη Βυτίνα για κατι πρόχειρο και κάνα γλυκό στο "καπνοπωλείο"
-επιστροφη για ύπνο

3η μερα (κ τελευταία)
Τι προτείνετε; Έχω τη μισή μέρα διαθέσιμη

Παράκληση για ιδέες και αλλαγές στα σχέδια μου;
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.314
Likes
27.639
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Να ρωτήσω κάτι ακόμα...
Όταν κάνω την πεζοπορία από αρχαία Γόρτυνα ως τη μόνη Τιμίου Πρόδρομου , θα βρω κανένα ωραίο σημείο μπροστά στον ποταμό για να κάνουμε πικνικ?
Όταν φτάσετε στο Γεφύρι του Κόκκορη, λίγο πριν την Αρχαία Γόρτυνα, θα παρκάρετε το αυτοκίνητο. Πριν το Γεφύρι, θα δείτε στα αριστερά ένα κατηφορικό μονοπάτι. Αν το κατεβείτε θα βρεθείτε στην όχθη του Λούσιου, δίπλα στα ορμητικά νερά. Εκεί υπάρχουν σημεία όπου μπορείτε να κάνετε πικ νικ.

IMG_20201031_131949.jpg



DSC (258).jpg


Μετά διασχίζετε το Γεφύρι, βλέπετε την Αρχαία Γόρτυνα και τον ναό του Αγίου Ανδρέα και στη συνέχεια, ανεβαίνοντας μερικά σκαλάκια, εισέρχεστε στο πεζοπορικό μονοπάτι προς τη Μονή.

1725038785566.png
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.314
Likes
27.639
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν πλάνο σκεφτόμουν
1η μέρα
-Αφήνω τα πράγματα στο ξενοδοχείο στη Στεμνίτσα και κάνω βόλτα στο χωριό.
-Καφε-πορτοκαλοπιτα στη "Γερουσία".
-Συνεχίζω για βόλτα και περπάτημα στο Ελληνικό και στη Καρύταινα,βόλτα στον καταρράκτη Βροντού και μετά φαγητό στη "Ζερζοβα".
-Απογευματινη βόλτα στο μουσείο υδροκίνησης κ βόλτα αργά απογευμα -Δημητσάνα. Τσίμπημα κάτι πρόχειρο ποτάκι ( κάποια ωραία πρόταση για μαγαζί ; )
-Επιστροφή για ύπνο

2η μερα
-Θέλω να κάνω βόλτα-πεζοπορια στον Λούσιο. Έλεγα Να αφήσω το αμάξι αρχαία Γόρτυνα και να κάνω πεζοπορία ως την μόνη Τιμίου Προδρόμου και μετά πάλι πίσω για το αμάξι. Είναι σωστή η διαδρομή ή να ξεκινήσω από κάπου πιο πριν;
-Μεσημέρι φαγητό στη Στεμνίτσα "Ταβέρνα η Στεμνίτσα" και στη συνέχεια απογευματινή βόλτα στα Λαγκάδια για καφέ .
Βραδυνή βόλτα στη Βυτίνα για κατι πρόχειρο και κάνα γλυκό στο "καπνοπωλείο"
-επιστροφη για ύπνο

3η μερα (κ τελευταία)
Τι προτείνετε; Έχω τη μισή μέρα διαθέσιμη

Παράκληση για ιδέες και αλλαγές στα σχέδια μου;
Ποια εποχή σκέφτεστε να κάνετε την εκδρομή; Αν χειμωνιάσει και νυχτώνει από τις 17:00 το πρόγραμμα της πρώτης μέρας δεν βγαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom