Οι 10 Καλύτερες Παραλίες του Κόσμου

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορει αυτη στην Γραμβουσα να ειναι εντυπωσιακη για τα ελληνικα δεδομενα , ομωs (συγνωμη κιολαs) μου θυμιζει αποτυχημενη απομιμηση τηs Whiteheaven στην Αυστραλια.Χωριs αυτο να σημαινει οτι πιστευω οτι ειναι ασχημη η Γραμβουσα...καθε αλλο..
Οι αλλεs δυο ειναι πραγματικα ομορφεs (ειμαι και λατρηs του Ιονιου) , αλλα σε οοολεεs τιs Δαλματικεs ακτεs βρισκει κανει ακριβωs ιδιεs παραλιεs , για να μην αναφερω τη Σικελια...
afarm1.static.flickr.com_228_458709257_96c8459e0a.jpg_a4f0a23c50a330cf1bf56cae6c33a893.jpg
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλά αυτή η φώτο της παραλίας στην Αυστραλία είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η (την έβαλα και στο avatar μου)!!! Ομως, σόρυ Go2Dbeach, θα προτιμήσω Γραμβούσα γιατί μου πέφτει πιο κοντά!!:p:D
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
νομιζω οτι τετοιου ειδους ψηφοφοριες βγαζουν ουσιαστικα τις πιο δημοφιλεις παραλιες και οχι τις καλυτερες γιατι για να ψηφιστουν θα πρεπει να τις εχει επισκεφτει πολυς κοσμος.

σιγουρα ο καθενας απο μας μπορει να σκεφτει μια δεκαδα απο παραλιες οι οποιες ανετα θα μπορουσαν να ειναι σε αυτη τη λιστα αλλα δεν ειναι γιατι εχουν μικρη εως ανυπαρκτη επισκεψιμοτητα.

Υ.Γ. νομιζω οτι οι παραλιες μας ειναι πααααρα πολυ ωραιες και δε χρειαζεται να ξενητευομαστε για να βρουμε ωραιες παραλιες. εγω προσωπικα σε οποιο νησι και αν πηγα εχω βρει καταπληκτικες παραλιες
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
νομιζω οτι τετοιου ειδους ψηφοφοριες βγαζουν ουσιαστικα τις πιο δημοφιλεις παραλιες και οχι τις καλυτερες γιατι για να ψηφιστουν θα πρεπει να τις εχει επισκεφτει πολυς κοσμος.
Συμφωνω εν μερει , οτι καποιεs απο τιs λιστεs διαφοροποιουνται αναλογα με το ποιοι ψηφιζουν , ποσο δημοφιλειs ειναι οι παραλιεs καθωs επισηs και η επισκεψιμοτητα παιζει σημαντικο ρολο.Καποιεs απο αυτεs τιs παραλιεs ομωs βρισκονται στανταρ στιs πρωτεs θεσειs των πιο εγκυρων λιστων και αυτο δεν εχει να κανει με κανενα απο τα παραπανω κριτιρια.
Αποδειξη η Αnse soyrce d'argent (Σευχελλεs) , η Pink sands (Μπαχαμεs) , Μπορα-μπορα , οι οποιεs δεχονται ελαχιστο κοσμο αφου το κοστοs του ταξιδιου αλλα και η τοποθεσια τουs τιs κανει εξαιρετικα δυσπροσιτεs.
Και ναι , ψηφιζονται γιατι ειναι οντωs οι καλυτερεs στον κοσμο , και οχι γιατι ειναι δημοφιλειs (ποιοs ηξερε τη Jericoacoara?, η τη Rincon?το one foot?).
Σιγουρα υπαρχουν κι αλλεs πολυ ωραιεs παραλιεs , πιο πολυ κουβεντα να γινεται..

Στην Ελλαδα εχουμε πολυ ωραιεs παραλιεs , βουνα , κλιμα , χωριουδακια , παραδοσειs , αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα παω πουθενα αλλου στον κοσμο.Δεν εχω κανενα προβλημα να ξενιτευτω για μια παραλια , ενα δεντρο , ενα λουλουδι που ανθει σε ενα μονο μεροs , για αυτο που θελει η ψυχη μου..το ταξιδι που ειναι σοβαροs λογοs ξενιτεμου απο μονο του.


Menia πολυ ωραιο το αβαταρ σου :D! Και βεβαια να προτιμησειs τη Γραμβουσα που ειναι και κοντα , εχω παει και ηταν ωραια-καμια σχεση με το αβαταρ σου , αλλα ωραια:D.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Για μένα σούπερ παραλία είναι το Μαρμάρι Λακωνίας, πήγαμε φέτος για πρώτη φορά (Ντροπή μου και κατάγομαι από κει κάτω!:D) και μείναμε κατενθουσιασμένοι!!!! Η φώτο δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική! Ρηχά και πολύ ζεστά νερά, άμμος που δεν κολλάει στα πόδια σου, 3 μεγάλες παραλίες (στην κεντρική πάει ο πολύς ο κόσμος) και από πάνω όμορφα καφέ κι εστιατόρια! Σίγουρα θα ξαναπάω!!!
 

Attachments

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Επίσης μια ακόμα εκπληκτική ελληνική παραλία


Βοϊδοκοιλιά Μεσσηνίας.
Γενικά η Μεσσηνία έχει πανέμορφες παραλίες.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Στην Ελλαδα εχουμε πολυ ωραιεs παραλιεs , βουνα , κλιμα , χωριουδακια , παραδοσειs , αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα παω πουθενα αλλου στον κοσμο.Δεν εχω κανενα προβλημα να ξενιτευτω για μια παραλια , ενα δεντρο , ενα λουλουδι που ανθει σε ενα μονο μεροs , για αυτο που θελει η ψυχη μου..το ταξιδι που ειναι σοβαροs λογοs ξενιτεμου απο μονο του.
με παρεξηγησες μαλλον. δεν εννοουσα οτι δε χρειαζεται να πας στο εξωτερικο σε μια ωραια παραλια επειδη και η ελλαδα εχει ωραιες παραλιες, απλα αναφερομουν στη μενια η οποια θιγει το θεμα της αποστασης σε σχεση με τις εξωτικες παραλιες που αναφερεις ενω υπαρχει και το κοστος το οποιο τουλαχιστον για μενα ειναι απαγορευτικο. οποτε βολευομαι με τις παραλιες της ελλαδας τις οποιες τις βρισκω πολυ υψηλου επιπεδου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνησουμε ολοι πιστευω οτι παραλιεs υπαρχουν παντου πανεμορφεs. Το σημαντικο ειναι να τιs κρατησουμε ομορφεs και καθαρεs για να τιs χαιρομαστε , και να τιs παραδοσουμε στουs επομενουs οπωs πρεπει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και μια που αναφερθηκε η Whiteheaven , να πω οτι βρισκεται στο συγκροτημα νησιων whitesundays , ονομασια που τουs εδωσε ο Κουκ αφου τα προσεγγισε μια Κυριακη καπου στο 1770. Δεν ερχονται αρκετοι τουριστεs εδω , αφου βρισκεται 600 χιλιομετρα βορεια του Brisbane και νοτια του Ταουνσβιλ (περιοχη που σκοπευω να επισκεφτω καποτε). Οργανωνονται καποιεs εκδρομεs 3ημερεs με γιωτ απο τα απεναντι αυστραλιανα παραλια.
Τα νησια ειναι τμημα εθνικου παρκου και δεν υπαρχουν τουριστικεs εγκαταστασειs..μονο πυκνα τροπικα δαση για background , αμμωδη φιορδ και οι απιστευτεs λευκεs παραλιεs που αντικρυσε ο Κουκ , ανεγγιχτεs οπωs τοτε. Μετα απο 1 ωρα δυσκοληs αναβασηs στο ψηλοτερο σημειο του νησιου , απολαμβανει κανειs το φαντασμαγορικο θεαμα..
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
:fishing2:Αυτή είναι ζωή!!!! Εγώ τώρα ποια φώτο να βάλω άβαταρ??????? Εεεεεεε????:roll:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αν και Πελοποννήσια

ψηφίζω Καβουρότρυπες στη Χαλκιδική.Prive παραλίες με απίστευτα νερά,τις βρήκαμε μετά απο πληροφορίες κάποιων Γερμανών και απίστευτο ποδαρόδρομο σε μονοπάτια.
Οι Βορειοελλαδίτες φίλοι μας θα τις ξέρουν σίγουρα:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.542
Μηνύματα
900.371
Μέλη
39.276
Νεότερο μέλος
geodimi10

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom