Οδοιπορικό Στη Σιβηρία Με Μοτοσυκλέτα

Aristotelis

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
ai1128.photobucket.com_albums_m494_koktelis_TOUR_TO_SIBERIA.jpg
Ονομάζομαι Αριστοτέλης Καρακώστας, είμαι κάτοικος Κοζάνης και συνιδιοκτήτης του μπαρ MODE
. Τα τελευταία χρόνια πραγματοποιώ το όνειρό μου, ταξιδεύοντας ανά τον κόσμο με την μοτοσυκλέτα μου. Στην διάρκεια αυτού του εγχειρήματος, ταξίδεψα στο Μαρόκο διασχίζοντας την Ιταλία, την Γαλλία και την Ισπανία. Επισκέφθηκα την Τουρκία και ταξίδεψα στα Βαλκάνια.

Τους τελευταίους δύο μήνες, επεξεργάζομαι το σχέδιο για ένα ταξίδι που θα με φέρει μέσω των Ρωσικών στεπών και της Μογγολίας στις ακτές του Ειρηνικού ωκεανού με προορισμό την πόλη Magadan.
Το Magadan πόλη της Σιβηρίας, είναι λιμάνι, στο οποίο η ναυπηγική και η εξόρυξη χρυσού αποτελούν τις κύριες οικονομικές δραστηριότητες.
Επί Σταλινικής διακυβέρνησης αποτέλεσε τόπο εξορίας, ενώ σε αυτό στεγάστηκαν αρκετές φυλακές του καθεστώτος(Γκουλάγκ).
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα τελευταία 3000 χωμάτινα χιλιόμετρα που οδηγούν στο Magadanονομάζονται ‘δρόμος των οστών’ και ο θρύλος θέλει τους εργάτες που πέθαναν κατά τη διάρκεια της διάνοιξής του να είναι θαμμένοι κάτω από το χωμάτινο οδόστρωμα.
Ο δρόμος των οστών έχει γίνει μια πρόκληση για τους μοτοσικλετιστές περιπέτειας.

Μετά την πτώση της σοβιετικής κυβέρνησης, ο δρόμος για πρώτη φορά περάστηκε από δυτικές μοτοσικλετιστές το καλοκαίρι του 1995.

Μέχρι σήμερα οι μοτοσυκλέτες που “πάτησαν” στο Magadan είναι κάτω από 150 παγκοσμίως. Ευελπιστώ να είμαι ο πρώτος Έλληνας μοτοσυκλετιστής που θα φτάσει σε αυτό το μέρος. Ένας τόπος που σφίζει από πρόσφατο ιστορικό ενδιαφέρον και πανέμορφα, άγρια τοπία – αυτό είναι το Magadan.

Ο δρόμος της επιστροφής περνάει από Λευκορωσία, Πολωνία, Σλοβενία, Ουγγαρία, Σερβία, FYROM.

Αυτού του είδους τα εγχειρήματα, αποκτούν άλλη διάσταση όταν τα μοιράζεται κανείς με τρίτους. Η τεχνολογία, το διαδίκτυο και τα ΜΜΕ προσφέρουν την δυνατότητα να επικοινωνήσεις τέτοιες προσπάθειες. Προκειμένου να πραγματοποιηθεί αυτό, θα στέλνω οπτικοακουστικό υλικό (video, fotos) συνοδευόμενα με ιστορικά στοιχεία από τα αξιοθέατα που θα αντικρίζω, τις ιδιαίτερες στιγμές της διαδρομής, πιθανές συνεντεύξεις και προσωπικές σκέψεις, με στόχο την καθημερινή ανανέωση του υλικού των μέσων προβολής καθ’ όλη τη διάρκεια της περιπέτειας. Με από το ταξίδι, ο θεατής / επισκέπτης, θα αποκτά την αίσθηση της συμμετοχής σε μία μη σκηνοθετημένη περιπέτεια, επικοινωνώντας άμεσα,
μέσο της κοινωνικής δικτύωσης( facebook, twiter ) εκφράζοντας απορίες και συζητώντας γύρω από αυτή, on line.

Στην παρούσα φάση, βρίσκομαι σε αναζήτηση ενδιαφέροντος για χορηγίες που θα βοηθήσουν ώστε το όλο εγχείρημα να λάβει σάρκα και οστά. Σας προσφέρεται η ευκαιρία να διαφημιστεί η εταιρία σας. Εκτιμώ ότι πρόκειται για μία εξαιρετική ευκαιρία να επικοινωνήσετε τα προιόντα σας μέσω μίας πραγματικά ιδιαίτερης προσπάθειας.
Οι τρόποι ποικίλλουν και μπορούν να είναι από bannersέως και απ’ ευθείας τοποθέτηση του προϊόντος στο οπτικό υλικό, με τρόπους
που θα προσυμφωνηθούν. Μαζί με την επιστολή μου, σας παραθέτω όλες τις λεπτομέρειες που αφορούν στο οικονομικό και τεχνικό σκέλος.

Ευελπιστώ στο ενδιαφέρον σας, καθώς με τη δική σας στήριξη μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα υπέροχο project. Παρακαλώ, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.





Blog: tourtosiberia.blogspot.gr



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Με εκτίμηση

Αριστοτέλης Καρακώστας

ai1128.photobucket.com_albums_m494_koktelis_maps.jpg
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.200
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον εγχείρημα. Ειδικά η διασχίση της σιβηρίας ακούγεται σαν άθλος. Να σε ρωτήσω όμως. Βλέπω στην διαδρομή σου ότι έχεις σκοπό να περάσεις από την Αμπχαζία. Σκέφτεσαι να διασχίσεις το ψευδοκράτος η να το παρακάμψεις περνώντας το ferry boat?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συγχαρητήρια για το εγχείρημα και ελπίζω να το πραγματοποιήσεις τελικά.
Το αν είναι εφικτό να περάσεις από Γεωργία -Ρωσία μέσω Αμπχαζίας το έχεις ελέγξει;
 

Aristotelis

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Την Αμπχαζία θα την παρακάμψω. Από Τραπεζούντα θα περάσω απέναντι με ferry στη πόλη Sochi της Ρωσίας.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα διαδρομή, έχεις υπολογίσει πόσες μέρες θα χρειαστείς για να πας και να επιστρέψεις?
 

Aristotelis

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ολη η διαδρομη ειναι περιπου 35000 χλ.
Οι μερες που θα χρειαστω εκτος απροοπτου
ειναι υπολογισμενες στις 80. Οι 12 απο αυτες
Θα ειναι μεσα στη Μονγκολια Οι διανυκτερευσεις
Θα γινονται κυριως σε ξενοδοχεια.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλή επιτυχία φίλε μου. Είναι πάρα πολύ όμορφο αυτό που θέλεις να κάνεις και σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να το καταφέρεις!
 

Aristotelis

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες.
Τα ονειρα υπαρχουν για να τα
κανεις πραγματικοτητα. Ηρθε η ωρα
να ζησω το δικο μου ονειρο :)
Ευχομαι σε ολους σας να καταφερετε
ζησετε το δικο σας. Καλη Ανασταση !!!
 

Aristotelis

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Όλα πάνε καλά στην προετοιμασία.
Σε λίγες μέρες θα αναρτήσω και το blog στο οποίο θα "τρέχει"το ταξίδι.
Η αναχώρηση θα γίνει την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλο ταξιδι και καλη επιτυχια σου ευχομαι
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Έχω μείνει άφωνη!Μπράβο σου που τολμάς τα ονειρά σου,εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα κατ'ευχήν!Φυσικά θα σε παρακολουθώ θέλει κι ερώτημα???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom