Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δεν ειναι αναγκη να τη βαζεις και να τη βγαζεις συνεχεια... μπορεις να την εχεις και μεσα στην τσαντα ή στο πορτοφολι (οχι χυμα βεβαιως αλλα σε καταλληλη θεση) και να ακουμπας στο touchpad αυτα.
ναι δικιο εχεις... εγω δυστυχως την εβαζα στη τσαντα μου και καποια στιγμη μου επεσε απ'τα χερια κι ουτε που το καταλαβα...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
"Oyster travelcard for 2 zones for one week" αυτο ακριβως ζητησα και μου εδωσαν μια καρτα εναντι 27.60 λιρων απ'τις οποιες οι 5 (αν δε κανω λαθος) σου επιστρεφονται οταν επιστρεψεις τη πλαστικη καρτα φευγοντας απ'το Λονδινο.

Λαθος
! 27.60 κοστιζει η καρτα και 5 επιπλεον λιρες οι οποιες σου επιστρεφονται. Αρα συνολο 32.60.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Από εκεί, πηγαίνω στον Hummersmith Bus/Tube station για να πάω στο hostel που θα μείνω.
Αφου θα μενεις στο Hammersmith πηγαινε και στο William Morris. Ειναι μια τεραστια πολυ ομορφη παμπ με ωραιο πρωινο αλλα και φαγητο για το μεσημερι ή το βραδυ. Και πολυ οικονομικο μιας και βρισκεται εκτος κεντρου. ;) Εμενα κι εγω εκει κοντα και τη τιμησα μερικες φορες.
 

stefg

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα! Με τις λίρες τι λέτε να κάνουμε; Να βγάλουμε από εδώ ένα ποσό για τις πρώτες μέρες και μετά να βγάζουμε από την κάρτα σε τράπεζες; Να βγάλουμε από εδώ, περίπου όλο το ποσό; Τι είναι καλύτερο;

Επίσης έχετε να προτείνετε φθηνά και καλά μέρη για φαγητό;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.183
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το πρωτο που ειπες...

Για φαγητα ψαξε λιγο ακομα και σ' αυτο το τοπικ εχει αρκετες προτασεις.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εγω σου προτεινα το παραπανω... Το Princi που απειρες φορες εχει εκθιαστει εδω μεσα ειναι επισης καλο αλλα γινεται πανικος!

Ναι κανε καποια απο'δω και μετα κανε μια αναληψη απο'κει. Η τραπεζα σε χρεωνει ενα ποσο για την αναληψη οποτε δε σε συμφερει να κανεις πολλες.
 

stefg

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Θα κοιτάξω να κάνω μόνο μια ανάληψη από εκεί τότε. manelaki, θα πάω σίγουρα στο William Morris που προτείνεις, αφού είναι και κοντά. Το ξέρω ότι το τοπικ έχει πάρα πολλές πληροφορίες, απλά έχασα 2 μέρες κοιτώντας τι θα κάνω με την απεργία και τώρα δεν προλαβαίνω να τα ψάξω!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δε θα σε απογοητευσει πιστευω. Εφαγα κι σ'ενα κινεζικο στο Camden απ'αυτα που πληρωνεις ενα στανταρ ποσο και τρως οσο θες απο ενα μεγαλο μπουφε που εχουν τα παντα! Μεχρι και παγωτο μηχανης... Δεν ηταν καμια σπουδαια ποιοτητα φαγητου αλλα δε με χαλασε.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λίγους μήνες αφότου ο ιδιοκτήτης τους πέταξε έξω, οι συμπαθέστατοι ιδιοκτήτες του Story Deli Pizza μετακόμισαν με όλες τις πίτσες και τα χαρτοκιβώτια τους σε νέο χώρο, στα χνάρια του παλιού, αλλά ακόμα πιο unique και underground λόγω.. διαστάσεων. θα το βρείτε σε μια κάθοδο της brick lane, δυο βήματα από το beigel bake, στο δρόμο που οδηγεί στο Shoreditch High Street Overground Station. Τρώω σπανιότατα αλλά το αγαπώ (και το μαγαζί και τους ιδιοκτήτες).

περισσότερα εδώ: Story Deli at the Scooter Shop
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τωρα που ειδα την αγαπητη londoner να γραφει , θυμηθηκα ενα εστιατοριο στο Bethnal green! Δεν εχω φαει εκει , αλλα διαβασα πολυ καλα σχολια και λεω να το ποσταρω εδω μπας και παει καποιος και δοκιμασει !
Viajante

Εγω παντως στην επομενη μου επισκεψη στη Ντοροθυ θα το τιμησω (ακους Ντοροθυ??)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.923
Λίγους μήνες αφότου ο ιδιοκτήτης τους πέταξε έξω, οι συμπαθέστατοι ιδιοκτήτες του Story Deli Pizza μετακόμισαν με όλες τις πίτσες και τα χαρτοκιβώτια τους σε νέο χώρο, στα χνάρια του παλιού, αλλά ακόμα πιο unique και underground λόγω.. διαστάσεων. θα το βρείτε σε μια κάθοδο της brick lane, δυο βήματα από το beigel bake, στο δρόμο που οδηγεί στο Shoreditch High Street Overground Station. Τρώω σπανιότατα αλλά το αγαπώ (και το μαγαζί και τους ιδιοκτήτες).

περισσότερα εδώ: Story Deli at the Scooter Shop
Η καλύτερη ίσως γαστρονομική ειδήση που έχει γραφεί εδώ και καιρό... σε ευχαριστούμε γλυκιά μου Ντόροθυ!!

Οι υπόλοιποι συνεχίστε να μας γράφετε για γκουρμέ κινέζικα στο Camden δέκα κρίκοι κι ένα τάληρο... και καλά οι περισσότεροι γελάμε αλλά δεν λυπόσαστε βρε αθεόφοβοι αυτούς που δεν ξέρουν και θα τους πάρετε στο λαιμό σας με τις γκουρμεδιάρικες προτάσεις σας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.367
Μηνύματα
890.054
Μέλη
39.039
Νεότερο μέλος
vasilikigero

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom