Γαλλία Νότια Γαλλία!

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Λίγα λόγια για το ταξίδι σε Προβηγκία ακιοξιτανια Λυών και Μπορντώ!! Λίγες μέρες πριν, ταξίδεψα στο αεροδρόμιο του Παρισιού λόγω δωρεάν εισιτηρίων της aegean και πήρα το αμαξακι που θα με συντρόφευε πολλές πολλές μερες για διάφορα μέρη της Γαλλίας. Στόχος πρωτος:Λυών.. Η πόλη πανέμορφη..το ποτάμι να χωρίζει την πόλη στα δύο.. Στην μια πλευρά η παλιά πόλη και η Βασιλική τους, η πανέμορφη εκκλησία.. Στην άλλη πάγκοι από ανοιχτές αγορες..πήρα ποδηλατο και διέσχισα την πόλη, στο τεράστιο πάρκο που έχει μέσα καμηλοπαρδάλεις..παντού φαγητό.. Μικρά μεγάλα εστιατόρια.. Προσοχή στις ώρες.. Είναι τόσο αυστηροί, που έχασα 5 κιλά όταν έφυγα από εκεί!!!Για τους χορτοφάγους, όπως είμαι και εγώ τα πράγματα είναι βέβαια λίγο δύσκολα..Οποτε μεγάλη μελέτη που θα φάτε.. Καραβάκι για διάσχιση του ποταμού ειναι μαστ..γενικολογα για τη λυων και περνάω σε Προβηγκία.. Εξ αν πρόβανς..αρλ..νιμ..πανεμορφες..φαραγγι Γκόρντον μαστ μαστ μαστ.. Θαύμα των θαυμάτων.. Πάρτε βαρκούλα η ποδηλατο και διασχιστε το.. Αντηλιακό οπωσδήποτε..Τουλουζη διαστημικά όμορφη..Πηρα από την περιοχη σαπούνια λεβάντας..Μπαμπά ο ρουμ το γλυκό τους κάτι αλλά γλύκα με αμύγδαλο..Χωρια οξιτανιας..αλμπι..γκαιακ..ροκαμαντουρ..και άλλα πολλά.. Όλα θαύμα..ποταμι φύση ησυχία ιστορικό κέντρο μικρό ή μεγαλύτερο...Απλα φαγητά.. Νόστιμοτατα..Ήθελα να χαθώ στον χρόνο μέσα τους..μπορντω..κρασι κρασί κρασί και κρασί.. Όλα γύρω από αυτό.. Όλοι γύρω από αυτό.. Πολύ ζωντανή πόλη.. Πολλά μαγαζιά κόσμος έξω.. Μουσείο Οίνου μαστ.. Νοικιάστε ποδηλατο μαστ..να φέρετε πίσω εξαιρετικά κρασιά να συνοδεύουν τα βράδια σας.. Μαστ.. Πολύ γρήγορη ιστορία το ξέρω.. Πρώτη φορά γράφω.. Οπότε λίγη επιείκεια....Θα ξαναπήγαινα άνετα..cheers..
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Εγώ θα ήθελα πληροφορίες
Καλημερα
εχει μια προσφορα η Aegean Ηρακλειο -Λυων 24-30 οκτωβριου . βγαλε μου προγραμμα
ΚΑτ αρχήν αυτοκινητο για 4 μελη οικογενεια απο που ενοικιαζ ω απο αεροδρομιο ή απο ιντερνετ?
Σε ευχαριστω!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Χθες αλλαξαμε ολο το πλανο. Διαμονη στη Μασσαλια και επισκεψεις στη Nimes, Arles, Aix en Provence και το κοντινο ψαροχωρι Martigues.
Η Avignon δυσκολο να μπει γιατι ειδα μονο TGV τρενο με εφιαλτικες τιμες. Παει κανενα λεωφορειο?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.294
Likes
7.036
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χθες αλλαξαμε ολο το πλανο. Διαμονη στη Μασσαλια και επισκεψεις στη Nimes, Arles, Aix en Provence και το κοντινο ψαροχωρι Martigues.
Η Avignon δυσκολο να μπει γιατι ειδα μονο TGV τρενο με εφιαλτικες τιμες. Παει κανενα λεωφορειο?
Αν πάρετε το τραίνο από Arles για Avignon; Από εκεί είναι πολύ κοντά. Γύρω στα 20 λεπτά. Και φαντάζομαι το κόστος θα είναι πολύ χαμηλότερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Αν πάρετε το τραίνο από Arles για Avignon; Από εκεί είναι πολύ κοντά. Γύρω στα 20 λεπτά. Και φαντάζομαι το κόστος θα είναι πολύ χαμηλότερο.
Ελεγα να βγουν σε μια μερα Nimes και Arles απο νωρις το πρωι ως αργα το βραδυ. Τριτη πολη δεν μπαινει με τιποτε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.561
Likes
8.626
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Χθες αλλαξαμε ολο το πλανο. Διαμονη στη Μασσαλια και επισκεψεις στη Nimes, Arles, Aix en Provence και το κοντινο ψαροχωρι Martigues.
Η Avignon δυσκολο να μπει γιατι ειδα μονο TGV τρενο με εφιαλτικες τιμες. Παει κανενα λεωφορειο?
Το Marseille Avignon το κάνουν και τα φθηνά τρένα ouigo. Ρίξε μια ματιά. Νομίζω θα βρεις καλές τιμές.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.294
Likes
7.036
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ελεγα να βγουν σε μια μερα Nimes και Arles απο νωρις το πρωι ως αργα το βραδυ. Τριτη πολη δεν μπαινει με τιποτε.
Δεν έχω πάει σε καμιά από τις 2 (Nimes, Arles) αλλά για μένα η Avignon είναι άχαστη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Το Marseille Avignon το κάνουν και τα φθηνά τρένα ouigo. Ρίξε μια ματιά. Νομίζω θα βρεις καλές τιμές.
Θα το δω. Θα το αποφασισουμε τελευταια στιγμη και με την επιφυλαξη οτι γινονται συνεχεια απεργιες στα τρενα και πρεπει να εχω εναλλακτικες λεωφορειου. Την εχω ξαναπατησει με απεργια στη Βουργουνδια και το σωσαμε με λεωφορεια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.561
Likes
8.626
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα το δω. Θα το αποφασισουμε τελευταια στιγμη και με την επιφυλαξη οτι γινονται συνεχεια απεργιες στα τρενα και πρεπει να εχω εναλλακτικες λεωφορειου. Την εχω ξαναπατησει με απεργια στη Βουργουνδια και το σωσαμε με λεωφορεια.
Οι τιμές στα ouigo αλλάζουν πάρα πολύ, κάτι σαν τη Ryanair. Οι τελευταίοι μένουν με τον μουτζουρη στο χέρι.

Nimes και Arles σε μια μέρα είναι αρκετά ζόρικο, ακόμα κι αν δεν επισκεφθείτε μουσεία και αξιοθέατα (που θα ναι κρίμα αν δεν).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Οι τιμές στα ouigo αλλάζουν πάρα πολύ, κάτι σαν τη Ryanair. Οι τελευταίοι μένουν με τον μουτζουρη στο χέρι.

Nimes και Arles σε μια μέρα είναι αρκετά ζόρικο, ακόμα κι αν δεν επισκεφθείτε μουσεία και αξιοθέατα (που θα ναι κρίμα αν δεν).
Μαλιστα. Θα το δουμε νωρις τοτε.
Ετσι κι αλλιως σε 4 μερες ειναι ηδη πολλα ολα αυτα.
Δεν παω σε μουσεια, μονο πινακοθηκες, οποτε οκ θα βγουν
Εκτος αν εχει κατι αχαστο που δεν το ειδα ακομη. Ειδα Βαν Γκογκ στην Αρλ, αλλα θα παω δευτερη φορα στο μουσειο στο Αμστερνταμ το καλοκαιρι, βαριεμαι παλι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χθες αλλαξαμε ολο το πλανο. Διαμονη στη Μασσαλια και επισκεψεις στη Nimes, Arles, Aix en Provence και το κοντινο ψαροχωρι Martigues.
Η Avignon δυσκολο να μπει γιατι ειδα μονο TGV τρενο με εφιαλτικες τιμες. Παει κανενα λεωφορειο?
Φυσικα και παει απλό τρένο, αλλα οι σταθμοί είναι διαφορετικοί από το TGV. Σίγουρα ψάχνεις σωστά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Φυσικα και παει απλό τρένο, αλλα οι σταθμοί είναι διαφορετικοί από το TGV. Σίγουρα ψάχνεις σωστά;
Ο,τι μου εβγαλε το rome2rio ειδα. Παω να δω στη σελιδα των σιδηροδρομων.
Μα κι εμενα μου εκανε εντυπωση, δεν γινεται να μην εχει τοπικα η πιο απλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.308
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom