ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγές

AERAS

Member
Μηνύματα
802
Likes
1.183
Είναι δύσκολο τράπεζα στην Αμερική να σου αλλάξει χρήματα αν δεν έχεις λογαριασμό.
Αν σκοπεύεις όντως να έχεις ρευστό μαζί σου έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη να κανείς συνάλλαγμα εδώ, η δεύτερη να βγάλεις ρευστό από ΑΤΜ εκεί με ρεβολουτ η και με κανονική κάρτα. Τα ανταλλακτήρια όπου τα βρεις και αν τα βρεις, είναι ασύμφορα.
Έκανα δυο επισκέψεις στη μετά κοβιντ εποχή και δεν έπιασα στο χέρι μου δολάριο. Τα πάντα με κάρτα.
Σε μπαρ μόνο ενδέχεται να αρνηθούν παραπέμποντας σε ΑΤΜ μέσα στο κατάστημα. Φυσικά και δεν πρέπει να βγάλεις ρευστό από τα εν λόγω ΑΤΜ. Έχουν μεγάλη προμήθεια.
Θα δεις και εσύ από μόνος σου πως το ρευστό είναι Περιττό. Όπου αρνηθούν κάρτα απλά πας άλλου.
Προ covid μπήκα στην American bank κάι μου άλλαξαν 1000€ μετρητά σε δολάρια. Συμπλήρωσα και ένα χαρτί με διαφορά στοιχεία, πέρασα και μια μίνι ανάκριση γιατι θέλω τόσα μετρητά αλλά την δουλειά μου την έκανα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Προ covid μπήκα στην American bank κάι μου άλλαξαν 1000€ μετρητά σε δολάρια. Συμπλήρωσα και ένα χαρτί με διαφορά στοιχεία, πέρασα και μια μίνι ανάκριση γιατι θέλω τόσα μετρητά αλλά την δουλειά μου την έκανα
Άλλες εποχές τότες. Ευτελές ποσά τα 1000ευρα. Νερατζάκι πάντως δεν κερνούσαν. Κερνούσαν; Εγώ τι να σε πω μια ταπεινή σιτι βρήκα απέναντι από το ξενοδοχείο, με ξεκαθάρισε η μαντάμ στον γκισέ ότι συνάλλαγμα γιόκ και έφυγα. Έκτοτε δεν ξανα δοκίμασα.
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Είναι δύσκολο τράπεζα στην Αμερική να σου αλλάξει χρήματα αν δεν έχεις λογαριασμό.
Αν σκοπεύεις όντως να έχεις ρευστό μαζί σου έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη να κανείς συνάλλαγμα εδώ, η δεύτερη να βγάλεις ρευστό από ΑΤΜ εκεί με ρεβολουτ η και με κανονική κάρτα. Τα ανταλλακτήρια όπου τα βρεις και αν τα βρεις, είναι ασύμφορα.
Έκανα δυο επισκέψεις στη μετά κοβιντ εποχή και δεν έπιασα στο χέρι μου δολάριο. Τα πάντα με κάρτα.
Σε μπαρ μόνο ενδέχεται να αρνηθούν παραπέμποντας σε ΑΤΜ μέσα στο κατάστημα. Φυσικά και δεν πρέπει να βγάλεις ρευστό από τα εν λόγω ΑΤΜ. Έχουν μεγάλη προμήθεια.
Θα δεις και εσύ από μόνος σου πως το ρευστό είναι Περιττό. Όπου αρνηθούν κάρτα απλά πας άλλου.
Ναι κατάλαβα.. έβγαλα revolut..αλλα θέλω να έχω και μερικά δολάρια πάνω μου.. απλά είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ revolut και εχω ενα άγχος αλλά απ'ότι διαβάζω είναι save..

Δες απλά την ισοτιμία της ημέρας και τι σου δίνει το ανταλλακτήριο. Ενδεχομένως να συμφέρει ναι, μου έχει τύχει κάποιες φορές σε δολάρια.
Ωραία θα το δω τότε λοιπόν και αξιολογώ τι με συμφέρει.. thanks!
 

Evangelia Myl

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
καλημέρα σας! μια γρήγορη ερώτηση/επιβεβαιωση αν μπορείτε:
σκοπευω να ταξιδεψω στο San Francisco Απρίλη/Μάη, φαντάζομαι εαν βγάλω μια revolut θα γινεται δεκτή στα περισσότερα (εστιατόρια, μαγαζία, μουσεία κλπ) , σωστά?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
καλημέρα σας! μια γρήγορη ερώτηση/επιβεβαιωση αν μπορείτε:
σκοπευω να ταξιδεψω στο San Francisco Απρίλη/Μάη, φαντάζομαι εαν βγάλω μια revolut θα γινεται δεκτή στα περισσότερα (εστιατόρια, μαγαζία, μουσεία κλπ) , σωστά?
Ναι.
 
Μηνύματα
80
Likes
75
Καλησπέρα, πρόκειται να ταξιδέψω στην Νεα Υόρκη για 15 ημέρες. Έχω συσκευή cosmote και εκεί εγκατεστημένα τα app της Πειραιώς, ΆΛφα, Wyse. Λαμβάνω λοιπόν ειδοποιήσεις στον αριθμό τηλεφώνου μου. Έχω βέβαια και τις φυσικές κάρτες που θα τις πάρω μαζί μου αλλά για να συνδεθώ στην τράπεζα να δώ υπόλοιπα κλπ. λαμβάνω μύνημα στον αριθμό μου. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;; Χρησιμοποιόντας τις κάρτες φυσικά θα έχω πρόβλημα στα ξενοδοχεία, καταστήματα, ενοικίαση αυτοκινήτου;;; Στα υαξίδια στην Ευρώπη όλα λειτουργούσαν σωστά.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρησιμοποιήσεις:

1. Κάρτα Ελληνικής τράπεζας. Θα χρεώνεσαι κάθε φορά προμήθεια. Βγάλε καλύτερα Revolut.
2. Περιαγωγή από Cosmote. Πάρε μια τοπική SIM από κάποιο κατάστημα με T-Mobile / AT&T, είναι φθηνές και δίνουν πάρα πολλά GB (μπορεί και "κλασικά" λεπτά & SMS).
 
Μηνύματα
80
Likes
75
Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρησιμοποιήσεις:

1. Κάρτα Ελληνικής τράπεζας. Θα χρεώνεσαι κάθε φορά προμήθεια. Βγάλε καλύτερα Revolut.
2. Περιαγωγή από Cosmote. Πάρε μια τοπική SIM από κάποιο κατάστημα με T-Mobile / AT&T, είναι φθηνές και δίνουν πάρα πολλά GB (μπορεί και "κλασικά" λεπτά & SMS).
Ευχαριστώ αλλά,
1. Έχω wyse αλλά θα μου καταθέσουν χρήματα κατα την παραμονή μου εκεί.
2. Αν πάρω κάρτα εκεί θα λειτουργούν τα τραπεζικά app που στέλνουν κωδικό μιάς χρήσεως στον αριθμό τηλεφώνου για να συνδεθώ, συνήθως vipper;;;; Πρόβλημα;;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
200
Likes
511
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
2. Αν πάρω κάρτα εκεί θα λειτουργούν τα τραπεζικά app που στέλνουν κωδικό μιάς χρήσεως στον αριθμό τηλεφώνου για να συνδεθώ, συνήθως vipper;;;; Πρόβλημα;;
Αν το κινητό σου υποστηρίζει e-sim, τότε αγόρασε μια e-sim, και απλά γύρισε τα δεδομένα του κινητού σου στην e-sim.
Θα λαμβάνεις κανονικά ειδοποιήσεις και κωδικούς μιας χρήσης στον αριθμό του τηλεφώνου σου.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
2. Αν πάρω κάρτα εκεί θα λειτουργούν τα τραπεζικά app που στέλνουν κωδικό μιάς χρήσεως στον αριθμό τηλεφώνου για να συνδεθώ, συνήθως vipper;;;; Πρόβλημα;;
Οι εφαρμογές των τραπεζών δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην λειτουργούν. Αυτές παραμένουν συνδεδεμένες με το κινητό στο οποίο έχουν εγκατασταθεί και σεταριστεί νομίζω.

Όσον αφορά το Viber, όταν τοποθετήσεις τη νέα SIM σου βγάζει μήνυμα του στυλ αν το νέο νούμερο είναι το κανονικό σου ή κάποιο προσωρινό. Επιλέγοντας το προσωρινό, το Viber συνεχίζει και δουλεύει κανονικά με το παλιό νούμερο (παίρνεις μηνύματα, κάνεις και λαμβάνεις κλήσεις κλήσεις κλπ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom