Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.689
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι φοιτητής στο Λονδίνο και λόγω Πάσχα έχω κλείσει με Aegean από Heathrow για Αθήνα. Το εισητήριο μου είναι το νορμάλ economy (όχι κάποιο 1ης θέσης). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν το laptop λογίζεται ως χειραποσκευή ή μπορώ να το έχω μαζί μου κανονικά συν την αποσκευή των 8Kgr που επιτρέπεται μέσα στο αεροπλάνο. Το ρωτάω γιατί η British σου δίνει δυνατότητα να έχεις χειραποσκευή συν laptop χωρις extra χρεώσεις στην καμπίνα επιβατών.
Αν δεν πέσεις σε κανένα [εντελώς όμως] στραβοξυπνημένο υπάλληλο, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εμένα μόνο μια φορά μου έτυχε να πέσω σε μια τέτοια, αλλά επειδή το αεροπλάνο εμάς περίμενε, μου λέει "να μην ξαναγίνει" (λες και ήμασταν στο δημοτικό :haha: ). Δε θα έχεις πρόβλημα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ενταξει καταλαβαμε οτι πετας με Aegean κι εσυ κι ολο σου το σοι...
Κι έτσι,με αυτό το τόσο πνευματώδες σχόλιό σου,βοηθήθηκε πολύ ο άνθρωπος που ρώτησε για το laptop.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι έτσι,με αυτό το τόσο πνευματώδες σχόλιό σου,βοηθήθηκε πολύ ο άνθρωπος που ρώτησε για το laptop.
Οπως ειδες συμφωνησα με την απαντηση σου.

Απλα απο το ποστ σου εβγαλα ενα συμπερασμα κι αντι να γραψω +1 ή συμφωνω ή κατι τετοιο, εγραψα το "πνευματωδες" σχολιο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δείτε την Τιφλίδα... 133o/w 240 το r/t
Σαν τιμή πως σας φαίνεται;
Να το χτυπήσω (τέλος Ιουλίου λέω) ή πιστεύετε ότι θα βγει προσφορά;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
fitziano said:
Δείτε την Τιφλίδα... 133o/w 240 το r/t
Σαν τιμή πως σας φαίνεται;
Να το χτυπήσω (τέλος Ιουλίου λέω) ή πιστεύετε ότι θα βγει προσφορά;
Δες το booking class (δε μπορω απο δω). Αν ειναι απο τα χαμηλα της A3, χτυπα το, αλλιως περιμενε να δωσει availability σε saver ναυλους.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κατηγ. Ναύλου: Saver
Ναύλος: U
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
O U είναι ο χαμηλότερος ναύλος εκτός από των προσφορών... αυτό λογικά σημαίνει ότι κάπου κάποτε θα βγάλει ίσως promo ναύλους... συνεπώς η πρότασή μου είναι να περιμένεις... αν ρίξεις μια ματιά πάντως στον hippo θα το βρεις λίγο φτηνότερα από 240?...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.577
Likes
14.736
Αύξηση πωλήεων/τζίρου κατά 13%(κυρίως από τα διεθνή δρομολόγια) αλλά και αύξηση ζημιών κατά 16,5% περίπου(στα 27,2 εκ. Ευρώ) τα πρώτα στοιχεία από τα αποτελέσματα της εταιρείας για το 2011.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.951
Η Aegean Airlines εγκαινιάζει νέες πτήσεις από Αθήνα και περιφέρεια
Παρά τις δυσμενείς οικονομικές συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα και τις ζημίες που εμφανίζουν οι ελληνικές αεροπορικές εταιρίες λόγω της μείωσης της επιβατικής κίνησης στο εσωτερικό της χώρας αλλά και λόγω των υψηλών τιμών του πετρελαίου, η Aegean Airlines συνεχίζει να επενδύει στην ανάπτυξη του δικτύου της τόσο από την Αθήνα όσο και από την περιφέρεια. Στις 9 Μαρτίου εγκαινίασε την απευθείας σύνδεση από Αθήνα προς Βουδαπέστη (4 φορές την εβδομάδα) και στις 24 Μαΐου ξεκινάει απευθείας πτήσεις από Αθήνα για Πράγα, 3 φορές την εβδομάδα, κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο, καθώς και πτήσεις από Αθήνα για Τιφλίδα Γεωργίας, 2 φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Εκτός όμως από την Αθήνα, η Aegean φέτος θα συνδέσει και νησιωτικούς προορισμούς της Ελλάδος απευθείας με την Ευρώπη βοηθώντας σημαντικά την τουριστική ανάπτυξη. Αναλυτικότερα:
Από Ηράκλειο προς Βρυξέλλες και Μόναχο, 2 φορές την εβδομάδα, κάθε Τετάρτη και Σάββατο. Οι πτήσεις ξεκίνησαν ήδη από 28 Μαρτίου. Επίσης θα συνδέσει το Ηράκλειο απευθείας με το Παρίσι, πτήση η οποία από τέλη Μαΐου θα γίνει καθημερινή.
Από Κέρκυρα προς Βρυξέλλες, από 1η Ιουνίου κάθε Παρασκευή και Κυριακή ενώ τον Ιούλιο θα συνδέσει την Κέρκυρα με εβδομαδιαίες πτήσεις προς Ρώμη και Μιλάνο.
Επιστρέφουν φέτος και οι απευθείας συνδέσεις των 2 διασημότερων Κυκλαδίτικων νησιών, της Μυκόνου και της Σαντορίνης, με Ρώμη και Μιλάνο, σε εβδομαδιαία βάση, την υψηλή περίοδο (Ιούλιο-Σεπτέμβριο)
Από Θεσσαλονίκη, την περίοδο Μάιο-Σεπτέμβριο θα πετάει απευθείας προς Τελ-Αβίβ και Αγ.Πετρούπολη. Οι πτήσεις προς Τελ-Αβίβ θα εκτελούνται κάθε Πέμπτη και Κυριακή, με ώρα αναχώρησης στις 02:45, και επιστροφή την Πέμπτη στις 07:00 και την Κυριακή στις 08:30. Οι πτήσεις προς Αγ.Πετρούπολη θα εκτελούνται κάθε Τετάρτη και Σάββατο, με ώρα αναχώρησης στις 00:15 και επιστροφής στις 05:45. Το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Μόσχα τη θερινή περίοδο θα εκτελείται 5 φορές την εβδομάδα, ενώ επιστρέφει το εποχιακό Θεσσαλονίκη-Παρίσι από 1η Ιουνίου, 3 φορές την εβδομάδα, κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Δευτέρα, με αναχώρηση από Θεσσαλονίκη στις 16:30 και από Παρίσι στις 19:30.

omorfa taxidia
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχει ακουστεί κάτι για το χειμερινό πρόγραμμα 2012/2013 για τις πτήσεις προς Βιέννη??
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.983
Likes
27.951
H Aegean Airlines στο Κουβέιτ!

Διεισδύοντας στα ενδότερα της Μέσης Ανατολής η Aegean Airlines ξεκινά πτήσεις για το Κουβέιτ. Πέρασαν αρκετά χρόνια από τότε που τα αεροπλάνα της παλιάς Ολυμπιακής συνέδεαν την Αθήνα με το Κουβέιτ, άλλοτε απευθείας και άλλοτε με ενδιάμεσο σταθμό στο Ντουμπάι, που τότε άρχιζε την ιλιγγιώδη κούρσα ανάπτυξης του. Το δρομολόγιο έσβησε μαζί με την παλιά Ολυμπιακή και τώρα μια άλλη ελληνική εταιρεία το επαναφέρει. Αναμένεται ανακοίνωση της εταιρείας μόλις οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα. Ωστόσο σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες που ακούστηκαν στην πρόσφατη έκθεση Arabia Travel Market που έγινε στο Ντουμπάι, οι πτήσεις θα ξεκινήσουν εντός του Ιουνίου, με πιθανότερη ημερομηνία 18 Ιουνίου και πάντα σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, θα εκτελούνται 3 φορές την εβδομάδα
omorfa taxidia
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.588
Likes
8.100
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...αντε και σε αλλους μακρυνους προορισμους! να δουμε και τις τιμες ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom