Ιταλία Μιλάνο, Τορίνο, Λίμνη Maggiore, Λίμνη Como, Bergamo, Verona, Μιλάνο σε 8 ημέρες

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Καλησπέρα! Σας διαβάζω εδώ και περίπου 2,5 χρόνια, όταν ανακάλυψα το forum σας τον Νοέμβριο του 2014 που έψαχνα πληροφορίες για Ρώμη. Από τότε έχω περάσει ατελείωτες ώρες με τις ιστορίες σας διαβάζοντας για προορισμούς που πραγματοποίησα ή ονειρεύομαι! Σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος κι εγώ και να ανεβάσω ένα πλάνο που έχω ετοιμάσει για Βόρεια Ιταλία το ερχόμενο Πάσχα. Συγκεκριμένα 8-16/4. Θα ήθελα τις συμβουλές σας καθώς φέτος το Πάσχα πέφτει μαζί με το Καθολικό και φοβάμαι μήπως κάποια αξιοθέατα ή εστιατόρια κλπ. είναι κλειστά. Για τη μετακίνησή μας μεταξύ των πόλεων θα χρησιμοποιήσουμε το Interrail pass for one country κυρίως για να αποφύγουμε τον πονοκέφαλο του παρκαρίσματος και τυχόν κίνηση λόγω εορταστικής περιόδου. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να παραλάβουμε το interrail pass στο Malpensa όπου προσγειωνόμαστε (?). Στο επίσημο site που έψαξα δεν βρήκα τέτοια δυνατότητα. Ξεκινάμε λοιπόν!
Σάββατο 8/4
Φτάνουμε το απόγευμα στο Malpensa, παίρνουμε το τρένο για Τορίνο και φτάνουμε στις 8 το βράδυ. Διανυκτέρευση στο Τορίνο (Hotel Smeraldo Torino)
Κυριακή των Βαϊων 9/4
Αφιερωμένη στο Τορίνο - έχουμε να δούμε και έναν αγώνα με τη Juventus - αίτημα του έτερου ήμισυ - που θα μας φάει χρόνο, άρα και δεύτερη διανυκτέρευση στο Τορίνο.
Μεγάλη Δευτέρα 10/4
Φεύγουμε με τρένο για Baveno. Το ξενοδοχείο είναι 400 μέτρα από τη στάση του τρένου (Locanda Nelia Guest House). Αφήνουμε τα πράγματα και παίρνουμε το ferry για Isola Bella. Επιστροφή το απόγευμα στο Baveno και φαγητό εκεί ή επίσκεψη στη γειτονική Stresa. Διανυκτέρευση στο Baveno.
Μεγάλη Τρίτη 11/4
Το τρένο φεύγει στις 10.30 από Baveno για Κόμο (το προηγούμενο φεύγει στις 7.45!). Φτάνουμε στο Κόμο στις 13.40. Το ξενοδοχείο μας είναι ένα διαμέρισμα (Benzi Appartamenti). Είναι καινούριο και δεν έχει ακόμη κριτικές - ελπίζω να είμαστε τυχεροί γιατί θα μείνουμε 2 βράδια. Κάνουμε μια βόλτα στην πόλη και ανεβαίνουμε στο Brunate. Διανυκτέρευση στο Κόμο.
Μεγάλη Τετάτη 12/4
Ξυπνάμε νωρίς και στις 9.00 παίρνουμε το γρήγορο ferry, φτάνουμε Lenno στις 9.33 (One Day pass - Free circulation ticket - Route 7, €25,80). Πρώτος σταθμός η Villa del Balbianello. Ανοίγει στις 10.00, καθόμαστε για 1 ώρα και στις 11.10 παίρνουμε το αργό ferry για το δεύτερο σταθμό μας, τη Villa Carlotta. Φτάνουμε στις 11.25. Καθόμαστε 45΄ και στις 12.25 παίρνουμε το αργό ferry για Bellagio. Φτάνει 12.45. Αν το χάσουμε το επόμενο περνάει στις 13.37 και φτάνει στις 13.49. Καθόμαστε στο Bellagio για καφέ και φαγητό. Στη συνέχεια παίρνουμε το αργό ferry για Varenna είτε στις 15.45, είτε στις 16.45, ανάλογα τι ώρα θα έχουμε φτάσει στο Bellagio. Φτάνουμε αντίστοιχα είτε στις 15.58 είτε στις 16.58. Μένουμε στη Varenna μέχρι τις 20.37 που παίρνουμε το τρένο για επιστροφή στο Κόμο. Διανυκτέρευση στο Κόμο.
Μεγάλη Πέμπτη 13/4
Παίρνουμε στις 9.13 το τρένο για Bergamo. Απέναντι από τον σταθμό, αφήνουμε στο left luggage service.
Με λεωφορείο πάμε στο Funicolare Citta' Alta για να ανεβούμε στην παλιά πόλη. Καθόμαστε στο Bergamo μέχρι το απόγευμα που θα επιστρέψουμε στο σταθμό για να πάρουμε το τρένο για Βερόνα. Διανυκτέρευση στη Βερόνα, στο Hotel Martini.
Μεγάλη Παρασκευή 14/4
Βλέπουμε τη Βερόνα και στις 5.45 παίρνουμε το τρένο για Μιλάνο και φτάνουμε γύρω στις 8 το βράδυ. Θα μείνουμε για 2 βράδια στο UNA Hotel Mediterraneo.
Μεγάλο Σάββατο 15/4
Μιλάνο (Royal Palace of Milan, Duomo, Galleria Vittorio Emanuele, Cimitero Monumentale, Parco Sempione, Castello Sforzesco, San Maurizio al Monastero Maggiore, Santa Maria delle Grazie, Navigli Lombardi)
Κυριακή του Πάσχα 16/4
Μιλάνο το πρωί (Piazza Gae Aulenti, Piazza Mercanti, Santa Maria Presso di San Satiro, Sant' Ambrogio). Πτήση επιστροφής από Malpensa στις 17.10.
Να διευκρινίσω ότι δεν μας ενδιαφέρουν οι αγορές του Μιλάνου. Ενδεχομένως να κάνουμε μόνο μια βόλτα στους 2-3 γνωστούς εμπορικούς δρόμους απλώς για να χαζέψουμε τις βιτρίνες. Αυτό που με απασχολεί είναι αν τη Μεγάλη Παρασκευή θα βρούμε ανοιχτή καμιά enotecha να τσιμπίσουμε κάτι ελαφρύ στο Μιλάνο, όπως επίσης και τις υπόλοιπες μέρες που θέλουμε να δούμε κάποια αξιοθέατα.
Πώς το βλέπετε;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.169
Likes
25.464
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πρόγραμμα με ακρίβεια λεπτού. :)
Καλά να περάσετε.
Καλώς όρισες στο site.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Ποσο θα σας στοιχίσει το interail pass? Γιατι οι διαδρομές που βλέπω δεν στοιχίζουν και πολύ, κάθε μια 10 με 15 ευρώ και πολύ λέω.
 
Last edited:

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Έχεις δίκιο το είδα κι εγώ χθες. Είναι πιο φθηνά να κλείσουμε μεμονωμένα εισιτήρια. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να τα κλεισω από τώρα ή να τα αφήσω για 2-3 μέρες πριν. Πάντως ακόμη κι αν δεν βρω economy είναι πιο φθηνά από το pass.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Η γνώμη μου είναι αν κινηθείτε με regionale είναι να κλείσετε μια βδομάδα πριν που επιτρέπει το σύστημα, κι αυτό ίσως λόγω Πάσχα. Τα γρήγορα θέλουν κράτηση νωρίτερα . Μην υποτιμάτε και τη λύση των λεωφορείων, πχ για Τορινο, με 5 ευρώ ξεκινάνε αν κλείσετε νωρίς και βολεύουν οι ώρες. Μερικές φορές δεν έχει διαφορά ο χρόνος μετακίνησης σε σχέση με το τρενο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ιντεραιλ για ιταλια κανει 90 ευρω..περσι για το γρηγορο τρενο μιλανο βερονα εδωσα 28 το κεφαλι..μερικα γρηγορα τρενα ειναι ακριβα..ας δει τα δρομολογια παλι..κι εγω εψαξα για ιντεραιλ,αφου περιλαμβανει και το πλοιο,θα το κοιταξω για σιγουρια,παρ ολο που δεν εχω τοσες μετακινησεις..
 

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Πρόγραμμα με ακρίβεια λεπτού. :)
Καλά να περάσετε.
Καλώς όρισες στο site.
Καλώς σας βρήκα! Έχω ένα κόλλημα με τα προγράμματα, ειδικά στα ταξίδια... Δεν θέλω να χάνω χρόνο ψάχνοντας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
ιντεραιλ για ιταλια κανει 90 ευρω..περσι για το γρηγορο τρενο μιλανο βερονα εδωσα 28 το κεφαλι..μερικα γρηγορα τρενα ειναι ακριβα..ας δει τα δρομολογια παλι..κι εγω εψαξα για ιντεραιλ,αφου περιλαμβανει και το πλοιο,θα το κοιταξω για σιγουρια,παρ ολο που δεν εχω τοσες μετακινησεις..
Παίρνω συστηματικά regionale για να ρίξω το κόστος και ποτέ δεν πλήρωσα πάνω απο 10-11 ευρώ για διασρομη 1.30 ώρας κατά μέσο όρο, Συνήθως για τόσο μικρές διαδρομές το πολύ να γλιτώσεις 30 λεπτά και να φτάσεις σε μια ώρα.. Εμένα δεν με πειράζει αυτό και τόσο, η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη
 

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Η γνώμη μου είναι αν κινηθείτε με regionale είναι να κλείσετε μια βδομάδα πριν που επιτρέπει το σύστημα, κι αυτό ίσως λόγω Πάσχα. Τα γρήγορα θέλουν κράτηση νωρίτερα . Μην υποτιμάτε και τη λύση των λεωφορείων, πχ για Τορινο, με 5 ευρώ ξεκινάνε αν κλείσετε νωρίς και βολεύουν οι ώρες. Μερικές φορές δεν έχει διαφορά ο χρόνος μετακίνησης σε σχέση με το τρενο.
Το έχω κοιτάξει. Μόνο μια εταιρεία βρήκα τη Sadem που να μας βολεύει στα δρομολόγια γιατί φτάνουμε νωρίς το απόγευμα (με 22 ευρώ το ατομο)
 

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Παίρνω συστηματικά regionale για να ρίξω το κόστος και ποτέ δεν πλήρωσα πάνω απο 10-11 ευρώ για διασρομη 1.30 ώρας κατά μέσο όρο, Συνήθως για τόσο μικρές διαδρομές το πολύ να γλιτώσεις 30 λεπτά και να φτάσεις σε μια ώρα.. Εμένα δεν με πειράζει αυτό και τόσο, η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη
Νομίζω σε κάποιες διαδρομές πρέπει να πάρεις αναγκαστικά γρήγορο σε συνδυασμό με regionale τουλάχιστον τις ώρες που κοίταξα. Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου θα κοιτάξω να τα κλεισω εγκαιρως
 

Vabene

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κένυα, Μεξικό
Για το τι παίζει Μεγάλη Παρασκευή, Μεγάλο Σάββατο στο Μιλάνο ξέρει καποιος; Παραμονη Χριστουγεννων στη Βιεννη παρόλο που είχαμε κλείσει μέσω μιας εφαρμογής τραπέζι σε ένα μπαρ το βρήκαμε κλειστό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom