Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
παιδια το otel.com ειναι αξιοπιστο??δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε στα ταξιδια μου αλλα εχει μεγαλες διαφορες με αλλα σε αρκετα hotels...να το εμπιστευτω η θα την πατησω?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.869
Likes
16.227
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μια χαρά είναι,απλά διάβασε προσεκτικά τους όρους για να μην έχεις πρόβλημα σε περίπτωση ακύρωσης.
 

xanele

Member
Μηνύματα
28
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω..
Ταξίδι-Όνειρο
παντου!
παιδια το otel.com ειναι αξιοπιστο??δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε στα ταξιδια μου αλλα εχει μεγαλες διαφορες με αλλα σε αρκετα hotels...να το εμπιστευτω η θα την πατησω?
ούτε και γω έχω κλείσει από το συγκεκριμένο αλλά γιατί δε δοκιμάζεις και το Venere.com� | Hotels, B&B, Vacation Rentals: Hotel Deals and Reviews είναι αξιόπιστο και έχει πολύ καλές τιμές!!:xmas_biggrin:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
παιδια το otel.com ειναι αξιοπιστο??δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε στα ταξιδια μου αλλα εχει μεγαλες διαφορες με αλλα σε αρκετα hotels...να το εμπιστευτω η θα την πατησω?
Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές χωρίς να συναντήσω κάποιο πρόβλημα. Προσοχή στην πολιτική ακύρωσης και έχε υπόψιν πως το συνολικό ποσό προκαταβάλλεται την στιγμή της κράτησης. Επίσης καλό θα ήταν να επικοινωνούσες με το ξενοδοχείο λιγο καιρό πριβ την άφιξη σου για βα εοιβεβαιώσεις την ύπαρξη κράτησης.
Αν κάνεις like στην ιστοσελίδα του στο Facebook θα βρεις κι εναν κωδικό για επιπλέον 10% έκπτωση.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
το olotels.com ,hotelopia.com , hotels4u.gr , travelrepublic.co.uk δεν εχουν κατευθειαν συμβολαια με ξενοδοχεια. Ψωνιζουν τιμες απο μεγαλους touroperator. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε αυτα θα βρειτε λιγο χαμηλοτερες τιμες (περιπου 5-10% φθηνοτερα απο booking.com/ expedia.com κλπ). Αυτο συμβαινει συνηθως. Βεβαια ακριβως επειδη ψωνιζουν απο touroperator η πιθανοτητα overbooking ειδικα στην υψηλη τουριστικη περιοδοειναι λιγο μεγαλυτερη...:xmas_twisted: .Τωρα η booking.com / expedia.com ειναι οι μεγαλυτεροι παιχτες στις online κρατησεις ξενοδοχειων στο κοσμο.Το venere το αγορασε η expedia και συντομα θα εχουν ακριβως τις ιδιες τιμες. Εχουν κατευθειαν συμβολαια με τα ξενοδοχεια γεγονος που συνεπαγεται οτι τις τιμες τις καθοριζουν κατευθειαν τα ξενοδοχεια. Προσοχη...τα συμβολαια με τα ξενοδοχεια οριζουν οτι τα ξενοδοχεια οφειλουν να δινουν σε αυτες τις σελιδες τη χαμηλοτερη εγγυημενη τιμη. Αρα εαν καποιος πελατης κλεισει πχ μεσω booking.com και βρει καπου αλλου στο ιντενρνετ χαμηλοτερη τιμη το ξενοδοχειο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να του επιστρεψει τη διαφορα. Καλες προσφορες θα βρειτε τις Τεταρτες στην expedia γιατι καθε Τεταρτη κανει 24hours flash sale με εκπτωσεις μεχρι 50%. Για hostels δυο ειναι τα καλα μαγαζια... hostelbookers.com / hostelworld.com. Για μεγαλες εκτπωσεις σε πολυ καλα boutique ξενοδοχεια σε ολο τον κοσμο (και πακετα με αεροπορικα) αξιζει καποιος να γραφτει μελος στα voyageprive.com (το Γαλλικο ειναι το καλυτερο) , jetsetter.com , gezlong.com (για Τουρκια) , vacasionist.com , verychic.com , hotelyo.com (για Ιταλια) ενω το Αγγλικο και το Αμερικανικο Groupon εχουν αρκετο υλικο. Οι Αυστραλοι χρησιμοποιουν απο την αλλη το wotif.com
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
το olotels.com ,hotelopia.com , hotels4u.gr , travelrepublic.co.uk δεν εχουν κατευθειαν συμβολαια με ξενοδοχεια. Ψωνιζουν τιμες απο μεγαλους touroperator. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε αυτα θα βρειτε λιγο χαμηλοτερες τιμες (περιπου 5-10% φθηνοτερα απο booking.com/ expedia.com κλπ). Αυτο συμβαινει συνηθως. Βεβαια ακριβως επειδη ψωνιζουν απο touroperator η πιθανοτητα overbooking ειδικα στην υψηλη τουριστικη περιοδοειναι λιγο μεγαλυτερη...:xmas_twisted: .Τωρα η booking.com / expedia.com ειναι οι μεγαλυτεροι παιχτες στις online κρατησεις ξενοδοχειων στο κοσμο.Το venere το αγορασε η expedia και συντομα θα εχουν ακριβως τις ιδιες τιμες. Εχουν κατευθειαν συμβολαια με τα ξενοδοχεια γεγονος που συνεπαγεται οτι τις τιμες τις καθοριζουν κατευθειαν τα ξενοδοχεια. Προσοχη...τα συμβολαια με τα ξενοδοχεια οριζουν οτι τα ξενοδοχεια οφειλουν να δινουν σε αυτες τις σελιδες τη χαμηλοτερη εγγυημενη τιμη. Αρα εαν καποιος πελατης κλεισει πχ μεσω booking.com και βρει καπου αλλου στο ιντενρνετ χαμηλοτερη τιμη το ξενοδοχειο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να του επιστρεψει τη διαφορα. Καλες προσφορες θα βρειτε τις Τεταρτες στην expedia γιατι καθε Τεταρτη κανει 24hours flash sale με εκπτωσεις μεχρι 50%. Για hostels δυο ειναι τα καλα μαγαζια... hostelbookers.com / hostelworld.com. Για μεγαλες εκτπωσεις σε πολυ καλα boutique ξενοδοχεια σε ολο τον κοσμο (και πακετα με αεροπορικα) αξιζει καποιος να γραφτει μελος στα voyageprive.com (το Γαλλικο ειναι το καλυτερο) , jetsetter.com , gezlong.com (για Τουρκια) , vacasionist.com , verychic.com , hotelyo.com (για Ιταλια) ενω το Αγγλικο και το Αμερικανικο Groupon εχουν αρκετο υλικο. Οι Αυστραλοι χρησιμοποιουν απο την αλλη το wotif.com
δηλαδη μπορουμε να πουμε στο booking να μας δοσει την τιμη που δινει το olotels ή το οtel με το κουπονι?
 
Μηνύματα
93
Likes
76
δηλαδη μπορουμε να πουμε στο booking να μας δοσει την τιμη που δινει το olotels ή το οtel με το κουπονι?
κανε κρατηση απο booking.com και μετα προχωρα μεσω olotels.com την κρατηση μεχρι το σημειο πληρωμης. Κανε ενα print screen με τις ημερομηνιες και το τελικο ποσο και στειλτω στο customer service της booking. Θα ζητησουν απο το hotel να σου επιστρεψει τη διαφορα. Εγω παντως δεν τα εμπσιτευομαι αυτα τα site (olotels.com , otel.com , travelrepublic.co.uk etc) γιατι οπως εγραψα και πριν δεν εχουν κατευθειαν συμβολαια με τα ξενοδοχεια και αρα ο κινδυνος overbooking ειναι λιγο μεγαλυτερος. Ο λογος που βλεπεις σε αυτες τις σελιδες πιο χαμηλη τιμη ειναι επειδη ψωνιζουν τιμες χονδρικης και βαζουν μικρο καπελο απο πανω για να βγαινουν ανταγωνιστικα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
κανε κρατηση απο booking.com και μετα προχωρα μεσω olotels.com την κρατηση μεχρι το σημειο πληρωμης. Κανε ενα print screen με τις ημερομηνιες και το τελικο ποσο και στειλτω στο customer service της booking. Θα ζητησουν απο το hotel να σου επιστρεψει τη διαφορα. Εγω παντως δεν τα εμπσιτευομαι αυτα τα site (olotels.com , otel.com , travelrepublic.co.uk etc) γιατι οπως εγραψα και πριν δεν εχουν κατευθειαν συμβολαια με τα ξενοδοχεια και αρα ο κινδυνος overbooking ειναι λιγο μεγαλυτερος. Ο λογος που βλεπεις σε αυτες τις σελιδες πιο χαμηλη τιμη ειναι επειδη ψωνιζουν τιμες χονδρικης και βαζουν μικρο καπελο απο πανω για να βγαινουν ανταγωνιστικα.
Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Υπάρχουν οι εξής όροι http://www.booking.com/general.en-g...047fd005c16e10;dcid=1;tmpl=doc/rate_guarantee οι οποίοι ελέγχονται κατά γράμμα κάνοντας τη δυνατότητα αυτή αρκετά δυσχερή στην πράξη. Πχ. Το otel.com πάντα έχει διαφορετική πολιτική ακύρωσης από το booking.com και σαν καλύτερη τιμή δε μετράει αυτή με τον κωδικό για το 10% έκπτωση
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Υπάρχουν οι εξής όροι Best Price Guaranteed οι οποίοι ελέγχονται κατά γράμμα κάνοντας τη δυνατότητα αυτή αρκετά δυσχερή στην πράξη. Πχ. Το otel.com πάντα έχει διαφορετική πολιτική ακύρωσης από το booking.com και σαν καλύτερη τιμή δε μετράει αυτή με τον κωδικό για το 10% έκπτωση
με το κουπονι πιθανοτατα εχεις δικιο. Με την ακυρωτικη πολιτικη εξαρταται απο το πια ειναι πιο ευνοικη. Παντως και η booking και η expedia κυνηγανε πολυ το θεμα της εγκυημενα χαμηλοτερης τιμης και συνηθως ο πελατης παιρνει αυτο που θελει απο το ξενοδοχειο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσοχη...τα συμβολαια με τα ξενοδοχεια οριζουν οτι τα ξενοδοχεια οφειλουν να δινουν σε αυτες τις σελιδες τη χαμηλοτερη εγγυημενη τιμη. Αρα εαν καποιος πελατης κλεισει πχ μεσω booking.com και βρει καπου αλλου στο ιντενρνετ χαμηλοτερη τιμη το ξενοδοχειο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να του επιστρεψει τη διαφορα.
Δεν είναι ο κανόνας αυτός. Αν και ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις, best price guarantee δεν υπάρχει εν γένει στις κρατήσεις μέσω booking.com.

Εκεί που υπάρχει συνήθως best price guarantee, είναι στις σελίδες των αλυσίδων ξενοδοχείων (π.χ. hilton.com, accorhotels.com, ihg.com, marriott.com, starwoodhotels.com κλπ.).

Πέραν τούτου, για τις κρατήσεις μου συνήθως συγκρίνω τιμές στο hotelscombined.com. Δεν έχω δει ποτέ αναξιόπιστες σελίδες ανάμεσα στα αποτελέσματα. Και συχνά, οι τιμές που βρίσκω από κει είναι χαμηλότερες κι από του hostelworld.com (αν ψάχνω κάτι σ' εκείνη την κατηγορία).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom