Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

Anastasia xeft

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
καλησπέρα σας και από έμενα και μιας και σε 10 μέρες ακριβώς θα βρεθώ στην πολώνια για 7 ήμερες και έχω χωρίσει το ταξίδι μου σε 4 μέρες Κρακοβία και 3 Βαρσοβία σκέφτομαι δυο εναλλακτικές για το ταξίδι που θα με πάει από την μια πόλη στην άλλη. Βρίσκω αεροπορικά από Κρακοβία για Βαρσοβία για 20 ευρό και για το τρένο βγαίνουν 29 χωρίς αυτό να συμπεριλαμβανει πιθανή έκπτωση. εγώ οντάς φοιτητής σε ελληνικό ίδρυμα δικαιουμε έκπτωση ; και τελικά αξίζει το ταξίδι με το τρένο η τζάμπα κόπος άρα επιλέγω το αεροπλάνο και ξεμπερδεύω ; Επίσης να προσθέσω πως Κρακοβία μένω ακριβώς απέναντι από τον σταθμό και Κρακοβία ακριβώς απέναντι από το palace of culture and science.
Για μένα αξίζει πάντα ένα τρένο εγώ .μονιμως με τρένο το έκανα τα εισιτήρια θεωρώ τα βρήκες ακριβά ...οπότε αφου οι μέρες είναι μετρημένες καλύτερα πάρε αεροπλάνο για να είσαι ξεκουραστος στη βαρσοβια σε ποιο αεροδρόμιο σε πάει?

Δεν ξέρω τι ξενοδοχείο επέλεξες πάντως πιο κέντρο δεν υπάρχει καλά εκανες

Επίσης για μένα αν δεν πας βιελιτσκα και Άουσβιτς..Καλύτερα να διαλέξεις πιο πολλές μέρες Βαρσοβία αλλιώς είσαι οκ
 
Last edited by a moderator:

HliasP

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Φιλανδία
Επίσης για μένα αν δεν πας βιελιτσκα και Άουσβιτς..Καλύτερα να διαλέξεις πιο πολλές μέρες Βαρσοβία αλλιώς είσαι οκ
Για μένα αξίζει πάντα ένα τρένο εγώ .μονιμως με τρένο το έκανα τα εισιτήρια θεωρώ τα βρήκες ακριβά ...οπότε αφου οι μέρες είναι μετρημένες καλύτερα πάρε αεροπλάνο για να είσαι ξεκουραστος στη βαρσοβια σε ποιο αεροδρόμιο σε πάει?

Δεν ξέρω τι ξενοδοχείο επέλεξες πάντως πιο κέντρο δεν υπάρχει καλά εκανες
αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... το αεροπλάνο με πάει στο αεροδρόμιο Σοπέν άπλα αυτό που με προβληματιζει είναι ότι διάβασα πως είναι ταλαιπωρία να πας μετά στην πόλη απο το αεροδρόμιο αυτος είναι ο μόνος μου ενδοιασμος ...έχω κανονίσει και για αουσβιτσ και για αλατορυχεια όποτε για αυτό θεώρησα καλύτερα 4 μέρες Κρακοβία
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
καλησπέρα σας και από έμενα και μιας και σε 10 μέρες ακριβώς θα βρεθώ στην πολώνια για 7 ήμερες και έχω χωρίσει το ταξίδι μου σε 4 μέρες Κρακοβία και 3 Βαρσοβία σκέφτομαι δυο εναλλακτικές για το ταξίδι που θα με πάει από την μια πόλη στην άλλη. Βρίσκω αεροπορικά από Κρακοβία για Βαρσοβία για 20 ευρό και για το τρένο βγαίνουν 29 χωρίς αυτό να συμπεριλαμβανει πιθανή έκπτωση. εγώ οντάς φοιτητής σε ελληνικό ίδρυμα δικαιουμε έκπτωση ; και τελικά αξίζει το ταξίδι με το τρένο η τζάμπα κόπος άρα επιλέγω το αεροπλάνο και ξεμπερδεύω ; Επίσης να προσθέσω πως Κρακοβία μένω ακριβώς απέναντι από τον σταθμό και Κρακοβία ακριβώς απέναντι από το palace of culture and science.
Όχι, στα τρενα οι φοιτητές από Ελλάδα δεν έχουν έκπτωση, μόνο όσοι σπουδάζουν Πολωνία έχουν. Αν επιλέξεις το γρήγορο τρένο από Βαρσοβια για Κρακοβια είναι πολύ σύγχρονο και άνετο, δεν θα καταλάβεις για ποτε θα φτασεις. Γιατί να ταλαιπωρηθείς με μετακινήσεις από και προς αεροδρόμια, έλεγχο, αναμονή κτλ κτλ ενώ μπορείς σε 2.30 ώρες το πολύ να είσαι Κρακοβια; :p
 

HliasP

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Φιλανδία
Όχι, στα τρενα οι φοιτητές από Ελλάδα δεν έχουν έκπτωση, μόνο όσοι σπουδάζουν Πολωνία έχουν. Αν επιλέξεις το γρήγορο τρένο από Βαρσοβια για Κρακοβια είναι πολύ σύγχρονο και άνετο, δεν θα καταλάβεις για ποτε θα φτασεις. Γιατί να ταλαιπωρηθείς με μετακινήσεις από και προς αεροδρόμια, έλεγχο, αναμονή κτλ κτλ ενώ μπορείς σε 2.30 ώρες το πολύ να είσαι Κρακοβια; :p
εύστοχο σχόλιο και ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζουμε μήπως υπάρχει κάποια άλλη εταιρία να κοιτάξω για εισιτήρια εκτός από την www.intercity.pl/en/ ;
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
εύστοχο σχόλιο και ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζουμε μήπως υπάρχει κάποια άλλη εταιρία να κοιτάξω για εισιτήρια εκτός από την www.intercity.pl/en/ ;
Όχι, η intercity είναι μόνο. Απ’οσο γνωρίζω τουλάχιστον,δεν έμαθα ποτε για κάποια άλλη. Τα δέκα ευρώ που θες να γλυτώσεις θα τα δωσεις ετσι κ αλλιως για τις μετακινήσεις από και προς τα αεροδρόμια. Για εμενα δεν αξίζει καθόλου το αεροπλάνο. Δεν καταλαβαινω γιατί το συζητάς καν :haha:
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μπορείς να τσεκάρεις και το λεωφορείο αν θες κάτι οικονομικό, το flixbus αλλά κάνει κάπου στις 5 ώρες απ’ο,τι θυμάμαι :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπορείς να τσεκάρεις και το λεωφορείο αν θες κάτι οικονομικό, το flixbus αλλά κάνει κάπου στις 5 ώρες απ’ο,τι θυμάμαι :p
Με τη flixbus είχα βρει τη διαδρομή Κρακοβία-Βαρσοβία με 7€! Ότι πιο φτηνό. Κάνει 5 ώρες αλλά αν ξεκινήσεις με τα πολύ πρωινά δεν υπάρχει θέμα. Ούτε οι 5 ώρες είναι τραγικές. Εννοείται το καλύτερο είναι το intercity. Εγώ επέλεξα τη λύση της flixbus γιατί άργησα μια μέρα από τη στιγμή που άνοιξαν τα εισιτήρια και η τιμή είχε πάει στα 44€ η μονή διαδρομή.
 

alice~

Member
Μηνύματα
720
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Με τη flixbus είχα βρει τη διαδρομή Κρακοβία-Βαρσοβία με 7€! Ότι πιο φτηνό. Κάνει 5 ώρες αλλά αν ξεκινήσεις με τα πολύ πρωινά δεν υπάρχει θέμα. Ούτε οι 5 ώρες είναι τραγικές. Εννοείται το καλύτερο είναι το intercity. Εγώ επέλεξα τη λύση της flixbus γιατί άργησα μια μέρα από τη στιγμή που άνοιξαν τα εισιτήρια και η τιμή είχε πάει στα 44€ η μονή διαδρομή.
Τα τρενα είναι πολυυυυ πιο άνετα, τα λεωφορεία είναι τα παλιά polski bus και δεν είχα ποτε καλες εμπειρίες αλλά τέλος πάντων. Αν η διαφορα στην τιμή είναι μεγάλη και δεν τον πειράζουν οι +3 ώρες εννοείται να κλείσει εκεί! Πάντως η διαδρομή Βαρσοβια-Κρακοβια είναι περιζήτητη και γι’αυτο τα εισητηρια πρέπει να κλείνονται νωρίς :p
 

HliasP

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Φιλανδία
Τα τρενα είναι πολυυυυ πιο άνετα, τα λεωφορεία είναι τα παλιά polski bus και δεν είχα ποτε καλες εμπειρίες αλλά τέλος πάντων. Αν η διαφορα στην τιμή είναι μεγάλη και δεν τον πειράζουν οι +3 ώρες εννοείται να κλείσει εκεί! Πάντως η διαδρομή Βαρσοβια-Κρακοβια είναι περιζήτητη και γι’αυτο τα εισητηρια πρέπει να κλείνονται νωρίς :p
Όχι, η intercity είναι μόνο. Απ’οσο γνωρίζω τουλάχιστον,δεν έμαθα ποτε για κάποια άλλη. Τα δέκα ευρώ που θες να γλυτώσεις θα τα δωσεις ετσι κ αλλιως για τις μετακινήσεις από και προς τα αεροδρόμια. Για εμενα δεν αξίζει καθόλου το αεροπλάνο. Δεν καταλαβαινω γιατί το συζητάς καν :haha:
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ομάδα. δεν με ενδιαφέρει τόσο το κόστος όσο η εμπειρία συγκρινα τις τιμές αεροπλάνο με τρένο γιατί το αεροπλάνο ξεκούραστο και πιο φθηνό άλλα το τρένο εμπειρία και ελάχιστα πιο ακριβό. παρόλα αυτά τώρα που τα ζυγίζω το τρένο με αφήνει και με παίρνει ακριβως απο το διαμέρισμα που έχω κλείσει και η διάφορα είναι ελάχιστη. όποτε σιγά σιγά με την βοήθεια σας καταλήγω.
 

Anastasia xeft

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... το αεροπλάνο με πάει στο αεροδρόμιο Σοπέν άπλα αυτό που με προβληματιζει είναι ότι διάβασα πως είναι ταλαιπωρία να πας μετά στην πόλη απο το αεροδρόμιο αυτος είναι ο μόνος μου ενδοιασμος ...έχω κανονίσει και για αουσβιτσ και για αλατορυχεια όποτε για αυτό θεώρησα καλύτερα 4 μέρες Κρακοβία

Από το Σοπέν για να πας ακριβώς στο κέντρο πέρνεις το 175 λεωφορείο έξω από το αεροδρόμιο σταση κέντρο σε σταματάει στο παλάτι της κουλτούρας και των επιστημών το εισιτήριο στοιχίζει 4.70zl για μια διαδρομή δια 4,κάτι υπολόγισε περίπου 1ε!

Λοιπόν όσο αφορά το φοιτητικό εγώ πέρυσι γύρισα από Πολωνία εμένα μόνιμα όταν ήρθαν τα αδέρφια μου φοιτήτριες τότε με το μπλα μπλα πέρναγα παντού και εγώ με τιμές φοιτητή...πάρτη μαζί σου για καλό και για καλό ποτέ δεν ξερεις

Επίσης για μετακίνηση στη Πολωνία κοίτα να βγάλεις από τα μηχανήματα 3μερο εισιτήριο ή αφού είσαι κέντρο 24ωρο θα μπαίνεις σε όποιο μέσων θες με το ίδιο...εισιτήρια επίσης σε όλα τα λεωφ. μέσα με πιστωτική τώρα θα δω λίγο και τα εισιτήρια των τρένων γιατί δεν θυμάμαι
 
Last edited by a moderator:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
531
Likes
2.618
Δεν γνωρίζω για τις εκπτώσεις, αλλά εγώ θα επέλεγα το τρένο για μία τόσο σύντομη διαδρομή. Παίρνεις μία καλή γεύση και της υπαίθρου της χώρας που αλλιώς δεν θα έβλεπες. Ακόμα και να είναι 3-4 ώρες σε διάρκεια, μέσα σε 7 ημέρες ταξιδιού δεν είναι πολύς χαμένος χρόνος.
Απλά νομίζω ότι οι 4μέρες θα έπρεπε να είναι στη Βαρσοβία, έχει πολύ περισσότερα να δεις.
 
Last edited:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Το γρήγορο τρένο φουλ ξεκούραστο και με ανέσεις δεν θα καταλάβεις πότε θα φτάσεις εμείς το κλείσαμε 24 ευρώ πήγαινε έλα και επειδή σερβίρουν και καφέ μου φάνηκε λες και πήγα κάπου για καφέ και βρέθηκα Κρακοβία :p
Το αεροπλάνο μου κάνει εντύπωση που το βρήκες τέτοια τιμή γιατί όταν έψαχνα εγώ ήταν διπλάσια τιμή απ το τρένο πήγαινε έλα αλλά επειδή δεν γνωρίζω τις μετακινήσεις για τα αεροδρόμια συν τις πιθανές καθυστερήσεις που μπορεί να έχει η πτήση νομίζω θα επελεγα τρένο και πάλι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.022
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom