Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνιμα - Πληροφορίες

ctb

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.. Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό μέρος για τις ερωτήσεις μου αλλά σίγουρα κάποιες θα μπορούν να απαντηθούν. Ζητώ συγνώμη αν κάποιες πληροφορίες υπάρχουν ήδη στο φόρουμ αλλά μου είναι δύσκολο να τα ψάξω όλα (έχω ήδη μπερδευτεί αρκετά και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες συγκεντρωμένες)..
Λοιπόν.. Δεν ετοιμάζομαι ακριβώς για απλό ταξίδι αλλά για να μείνω μόνιμα στην Αγγλία (Λονδίνο).. Δεν ξέρω γιατί κατέληξα εκεί.. Ίσως επειδή γνωρίζω μόνο Αγγλικά και τα εισιτήρια σε σχέση με ΗΠΑ - Αυστραλία δε συγκρίνονται.. Είχα ξεκινήσει να ψάχνομαι πριν μήνες αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων σταμάτησα.. Τώρα που μάζεψα κάτι (δεν ξέρω καν αν φτάνουν), νιώθω πως ήρθε η ώρα..
Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας.. Από πού να αρχίσω.. Ας ξεκινήσουμε απ' τα βασικά..
1. Το θέμα της εργασίας.. Άλλοι μου λένε πρώτα να πάω και να αρχίσω να ψάχνω κι άλλοι να ψάξω πρώτα μέσω ίντερνετ.. Ποια η γνώμη σας; Ποιες οι πιθανότητες να βρω κάτι και σε πόσο διάστημα; Γενικώς πώς έχουν τα πράγματα εκεί;
2. Το θέμα του σπιτιού.. Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι πανάκριβα.. Ποια η διαδικασία για να βρω όμως; Υπάρχουν κάποιες ιστοσελίδες να προτείνετε;

Οι απορίες μου είναι άπειρες αλλά ας ξεκινήσουμε με αυτά.. Ευχαριστώ..;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1) H Aγγλια δουλευει αρκετα με recruiters. μια αρχικη αναζητηση που θα μπορουσες να κανεις στο google ειναι: (το επαγγελμα σου) recruit london. αυτο θα σου βγαλει γραφεια ευρεσης εργασιας που παιζουν με το αντικειμενο σου. Για να σε παρουν στα σοβαρα θα πρεπει στο βιογραφικο σου να δηλωνεις μια διευθυνση και ενα τηλεφωνο αγγλιας ακομα κι αν δεν εχεις ανεβει ακομα. Αυτα τα δυο ομως πρεπει καπως να τα εξασφαλισεις. Στη συνεχεια υπαρχουν και σελιδες με πιο ευρη φασμα αναζητησης. Καθως δεν γραφω απ το pc, δεν εχω προσβαση να σου δωσω μερικες.
2) Ναι ειναι ακριβα (πανω απο 500p το μηνα) και η συγκατοικιση αρχικα ειναι μονοδρομος. Δες τα παρακατω : rightmove, spareroom, gumtree, easyroommate και καποια ακομα που δε τα θυμαμαι τωρα
 

ctb

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση.. Ναι, αυτό σχετικά με τη διεύθυνση μου το έχουν πει κι άλλοι οι οποίοι έιχαν δώσει τη διεύθυνση φίλου τους π.χ..
Είπες να εξασφαλίσω διευθυνση.. Άρα προτείνεις πρώτα να μείνω κάπου και μετά να ψάξω δουλειά ή απλώς να δηλώσω μια μούφα; Το λέω επειδή έχω διαβάσει επίσης πως δε σου νοικιάζουν σπίτι αν δεν ξέρουν στάνταρ ότι έχεις μια δουλειά.. Αλήθεια, πόσα λεφτά δίνεις όταν νοικιάζεις (δίνεις μαζεμένα κάποιων μηνών, εβδομάδων); Κι όταν λες 600 το μήνα σε τι σπίτι εννοείς; Με συγκάτοικους; Με πόσους και με πόσα χρήματα περίπου προτείνεις για να έχω μια ιδέα;
Σχετικά με την εργασία, προτείνεις να ψάξω κάτι που έχω σπουδάσει ή κάτι που έχω την περισσότερη εμπειρία; Τι κοιτάνε περισσότερο;

Επίσης αν μπορεις να με προσανατολίσεις λίγο με το Λονδίνο και τις γύρω περιοχές.. Ποιες θεωρείς καλές και προσιτές (τιμή ενοικίων αλλά και εγκληματικότητα) περιοχές και ποιες να αποφύγω..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Εμενα η αδερφη μου σε σπιτι κοντα στο upton park και σχεδον διπλα στο σταθμο του μετρο,καμια 40 τετραγωνικα 650 λιρες με ολους τους λογαριασμους.

Το θετικο οτι ειναι καθαρο και εχει καινουρια πραγματα μεσα,καθως και καινουριο μπανιο.

Τα αρνητικα περιμενω να μου τα πει καποιος που ξερει στο τοπικ οδηγος λονδινο!
Τα της περιοχης δηλαδη.

Kalspiro καποια απαντηση?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εμενα η αδερφη μου σε σπιτι κοντα στο upton park και σχεδον διπλα στο σταθμο του μετρο,καμια 40 τετραγωνικα 650 λιρες με ολους τους λογαριασμους.
Αν μου πεις ότι με αυτά τα λεφτά θα μένει μόνη της στο σπίτι, τότε θα σου έλεγα ότι η περιοχή είναι κακόφημη. Πάμε:

Τα αρνητικα περιμενω να μου τα πει καποιος που ξερει στο τοπικ οδηγος λονδινο!
Τα της περιοχης δηλαδη.

Kalspiro καποια απαντηση?
Κάθε πόλη έχει τον "Άγιο Παντελεήμονα" της. West Ham και γενικότερα στις περιοχές ανατολικά του Stratford ανάμεσα σε A12 και A13 δεν τις έχω επισκεφτεί. έχουν όμως κακή φήμη. κοντός ψαλμός αλληλούια. Πάει, βλέπει και φεύγει αν δεν της κάτσει.

Είπες να εξασφαλίσω διευθυνση.. Άρα προτείνεις πρώτα να μείνω κάπου και μετά να ψάξω δουλειά ή απλώς να δηλώσω μια μούφα;
Δεν προτείνω τίποτα. Τις δικές μου εμπειρίες παραθέτω. εγώ δήλωσα μούφα. Και βοηθήθηκα απ αυτή την επιλογή μου. ήμουν όμως τυχερός. οι περισσότεροι στο Λονδίνο εφαρμόζουν την πρώτη λύση

Το λέω επειδή έχω διαβάσει επίσης πως δε σου νοικιάζουν σπίτι αν δεν ξέρουν στάνταρ ότι έχεις μια δουλειά..
Δεν ξέρω κάτι τέτοιο και μέχρι στιγμής, σε δύο σπίτια που έμεινα, κανείς δε μου ζήτησε contract.

Αλήθεια, πόσα λεφτά δίνεις όταν νοικιάζεις (δίνεις μαζεμένα κάποιων μηνών, εβδομάδων);
Ναι, συνήθως δίνεις εγγύηση ένα. ενάμιση μήνα

Κι όταν λες 600 το μήνα σε τι σπίτι εννοείς; Με συγκάτοικους; Με πόσους και με πόσα χρήματα περίπου προτείνεις για να έχω μια ιδέα;
Πάντα με συγκατοίκους. Πάντα. δεν παίζει να μένεις μόνος στο Λονδίνο, τουλάχιστον για αρχή. Αν ο Jimp μας πει ότι η αδερφή του τα κατάφερε, μακάρι, ας περιμένουμε όμως τις εντυπώσεις από την περιοχή...

Σχετικά με την εργασία, προτείνεις να ψάξω κάτι που έχω σπουδάσει ή κάτι που έχω την περισσότερη εμπειρία; Τι κοιτάνε περισσότερο;
Να και μια ερώτηση που προτείνω να μην εμπιστευτείς καμία απάντηση που θα πάρεις από τον όποιο τυχάρπαστο μέσω internet. Ψάξε και στις δύο κατευθύνσεις και βγάλε τα συμπεράσματά σου μόνο σου.

Επίσης αν μπορεις να με προσανατολίσεις λίγο με το Λονδίνο και τις γύρω περιοχές.. Ποιες θεωρείς καλές και προσιτές (τιμή ενοικίων αλλά και εγκληματικότητα) περιοχές και ποιες να αποφύγω..
http://www.travelstories.gr/411295-post1413.html
http://www.travelstories.gr/411292-post1412.html
http://www.travelstories.gr/421299-post1451.html

τέλος:
Police.uk - Local crime, policing and criminal justice information for England and Wales
βάζεις την γειτονιά σου, πατάς Maps και παίρνεις μια ιδέα για την εγκληματικότητα στην περιοχή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Αν μου πεις ότι με αυτά τα λεφτά θα μένει μόνη της στο σπίτι, τότε θα σου έλεγα ότι η περιοχή είναι κακόφημη. Πάμε:

Κάθε πόλη έχει τον "Άγιο Παντελεήμονα" της. West Ham και γενικότερα στις περιοχές ανατολικά του Stratford ανάμεσα σε A12 και A13 δεν τις έχω επισκεφτεί. έχουν όμως κακή φήμη. κοντός ψαλμός αλληλούια. Πάει, βλέπει και φεύγει αν δεν της κάτσει.
[
Στο ισογειο μενει μια οικογενεια και στον πανω οροφο θα μεινει η αδερφη μου μαζι με το αγορι της.
Θα πανε μαζι.

Στο σπιτι που θα μεινουν εμεναν μεχρι τωρα κατι φιλοι τους και τωρα θα πανε σε ενα αλλο,μεγαλυτερο και ετσι θα παρει η αδερφη μου το δικο τους.

Αλλα μιλησανε και δεν τους ειπανε κατι το ιδιαιτερο για εγκληματικοτητα.

Τωρα ξερεις πως ειναι αυτα.

Παντως πολυ ακριβα τα ενοικια:shock:
 

ctb

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Κάτι βασικό: Πόσα χρήματα κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να έχεις στην άκρη; Δεν έχω πολλά.. 1200 ευρώ περίπου.. Από τα οποία έχω υπολογίσει τα εισιτήρια (ευτυχώς απ' ό,τι είδα με easyjet τον Οκτώβριο βρίσκεις και με 50 ευρώ).. Τρένα, μετακινήσεις απο αεροδρόμιο κτλ.. Δεν ξέρω αν θα με φιλοξενήσει κάποιος στην αρχή. Αν όχι, επειδή είδα ότι τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα, η μόνη λύση είναι τα hostel όπου κοστίζουν γύρω στα 15-20 ευρώ (έχετε καμια εμπειρία απο αυτά ; ).. Επίσης διάβασα για την oyster card.. Καμιά πληροφορία γι αυτό;
Πιστεύω ότι θα μείνω με το πολύ 700-800 και δεν ξέρω αν είναι αρκετά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.350
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom