Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
323
Likes
781
Να καλησπερίσω κ εγώ την παρέα. Ετοιμάζουμε κ εμείς ταξίδι για την περίοδο των γιορτών, Δεν έχουμε κάνει ακόμα κρατήσεις οπότε το πρόγραμμα το βλέπουμε αργότερα, Θέλω να κάνω κάποιες γενικές ερωτήσεις κ όποιος γνωρίζει/θέλει απαντάει.
1)Η βροχή στο Λονδίνο είναι απαγορευτική; Υποκειμενικό θα μου πείτε αλλά έχω ακούσει ότι είναι ένα εκνευριστικό ψιλόβροχο οπότε με δεδομένο ότι δεν ταξιδευουμε συνέχεια μάλλον θα το υποστούμε. Εκτός αν έιναι επιπέδου Daniel.
2)Γενικά επειδή καταλαβαίνω ότι τα εστιατόρια είναι πολύ ακριβά μάλλον θα χρησιμοποιήσουμε πολύ street food. Είναι κάτι που το βρίσκεις παντού; Τη βγάζεις καθαρή ή τρέχεις μετά;
3)Υπάρχει πρόβλημα αν έχουμε στις αποσκευές μας σκόνη για βρεφική κρέμα ή άλλες παιδικές τροφές; Πρέπει να δηλωθούν;
4) Είχα ακούσει ότι τα ταξί έχουν πολύ δυσπρόσιτες τιμές αλλά είδα πχ ότι με uber από αεροδρόμιο (και Heathrow και Gatwick) μέχρι το City δεν είναι καθόλου ακριβά (47 λίρες το έδινε, από Ελευθέριος Βενιζέλος για Αθήνα είναι περισσότερα). Οπότε τι ισχύει;
5)26 Δεκεμβρίου παίζει Τσέλσι-Φούλαμ, το να βγάλεις εισιτήρια είναι απλό ή παίζουν κ εκεί κάρτες φιλαθλου κτλ; Επίσης οι τιμές από πού ξεκινάνε;
6)Ανήμερα Χριστούγεννα υπάρχει κάτι αξιόλογο να κάνει κανείς; Οι (γνωστές) υπαίθριες αγορές είναι κι αυτές όλες κλειστές;
7)Το uber boat χρειάζεται κράτηση;
8)Γενικα στα ξενοδοχεία (Ibis, Premier inn, Travelodge) αν ζητήσουμε κάποια παροχή για μωρό (πχ να μας δώσουν μπλέντερ, βραστήρα κτλ) χρώνεται;
9)Διάβασα για ενοικιαζόμενα ποδήλατα. Είναι όπως έχουμε εδώ τα πατίνια που είναι σε κάθε γωνία;

Ευχαριστώ προκαταβολίκά, κι αν υπάρξει ανταπόκριση θα επανέλθω και με άλλες απορίες.

Καλησπέρα! Εμείς θα είμαστε εκεί λίγο μετά την Πρωτοχρονιά και το μόνο σίγουρο είναι πως το Λονδίνο τα Χριστούγεννα είναι μαγευτικό (5η φορά που θα πάω Λονδίνο, 2η γιορτές).

Σου απαντάω σε όσα ξέρω:
1) Είναι ακριβώς αυτό που λες: ψιλόβροχο. Δεν είναι καθόλου απογορευτικό, ενδεχομένως με ένα μπουφάν με κουκούλα και αδιάβροχη επένδυση να μη χρειάζεσαι καν ομπρέλα! Το συνηθίζεις εύκολα.
2) Στο Λονδίνο street food= fish and chips κυρίως. Εϊναι πολύ καλό όπου έχω δοκιμάσει! Ένα μαγαζί που θυμάμαι είναι το Golden Union στο Soho. Επίσης, φθηνές επιλογές θα βρεις στην china town (noodles, sushi) και γύρω στην περιοχή εκεί του Soho, αλλά και σε pubs μπορείς να βρεις ένα burger με 10-15 ευρώ.
3) Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη μόνο τα υγρά έχουν θέμα. Η σκόνη δεν πειράζει.
4) Δεν τα είχα βρει υπερβολικά ακριβά τα ταξί θυμάμαι, αλλά έχει τόσο καλή συγκοινωνία με μετρό και λεωφορεία που δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά.
5) Δεν εχω ιδέα :p
6) Οι αγορές κλείνουν στις 25 αλλά το Λονδίνο είναι πανέμορφο και απλά να το περπατάς τις γιορτές.
7) Δεν γνωρίζω.
8) Λογικά σε τέτοιες "οικονομικές" αλυσίδες όπως τα ibis, θα χρεώνεται, αν υπάρχει κιόλας.
9) Ναι υπάρχουν παντού πατίνια.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
323
Likes
781
Και σε συνέχεια των παραπάνω, θέλω να ρωτήσω ποιο musical προτείνετε να πάω να δω.

Έχω δει το lion king παλιότερα και θα το ξαναέβλεπα ευχάριστα.

Ωστόσο, ποιο άλλο είναι καλό;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.613
Likes
14.836
Και σε συνέχεια των παραπάνω, θέλω να ρωτήσω ποιο musical προτείνετε να πάω να δω.

Έχω δει το lion king παλιότερα και θα το ξαναέβλεπα ευχάριστα.

Ωστόσο, ποιο άλλο είναι καλό;
Το φάντασμα της ΄Οπερας είναι διαχρονικό....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.982
Likes
10.277
2)Γενικά επειδή καταλαβαίνω ότι τα εστιατόρια είναι πολύ ακριβά μάλλον θα χρησιμοποιήσουμε πολύ street food. Είναι κάτι που το βρίσκεις παντού; Τη βγάζεις καθαρή ή τρέχεις μετά;
Δες και το food market στο Camden... πολλες και οικονομικες επιλογες: Food Stalls & Restaurants | Camden Market
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.982
Likes
10.277
Και σε συνέχεια των παραπάνω, θέλω να ρωτήσω ποιο musical προτείνετε να πάω να δω.

Έχω δει το lion king παλιότερα και θα το ξαναέβλεπα ευχάριστα.

Ωστόσο, ποιο άλλο είναι καλό;
Συμφωνω για το "Φαντασμα της Οπερας". Το εχω δει 2 φορες, καταπληκτικο.
Αμα θες να παρταρεις: Mamma Mia! The Party - The O2, London (mammamiatheparty.co.uk)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.577
Μηνύματα
902.044
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom