Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
H εισοδος σε ολα τα μουσεια ειναι ελευθερη .
Οι καλοκαιρινες εκπτωσεις στο Λονδινο ξεκινουν απο αρχες Ιουλιου.
 
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
ευχαριστω πολυ. ξερεις μηπως για ποσο καιρο κρατανε οι εκπτωσεις.εγω θα ειμαι εκει 1-8 Αυγουστου
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Πέρυσι που είχα πάει στις 23 Αυγούστου είχε ακόμα εκπτώσεις :)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επανέρχομαι στο θέμα του Λονδίνου γιατί έχω μεν κατασταλλάξει στο πρόγραμμα (με πολύ ψάξιμο και αποστάσεις και λεωφορεία και όλα) και έχω πάλι κάποιες απορίες. Σας παρακαλώ όποιος έχει πάει και γνωρίζει να μου απαντήσει. Πάμε

1. είναι δυνατό να πάω την ίδια μέρα, αν ξεκινήσω από το ξενοδοχείο στις 9:30, να έχω τελειώσει μια απλή επίσκεψη και στο Νοτιν Χιλ και στο αρενα Ο2 και να είμαι στο Μπιγκ Μπεν περίπου στις 3μμ; Διευκρινίζω πως στο Ο2 απλώς θέλω να πάω να περπατήσω, να περιηγηθώ στους χώρους, όχι να δω κάποιο θέαμα. Οσο πάλι για το Νοτιν Χιλ, επίσης το ίδιο θέλω να κάνω στα κλασικά σημεία (Πορτομπέλο...).

2. λίγο πιο πάνω διάβασα πως δε γίνεται να μπούμε στο παλάτι. Εδώ όμως (Buckingham Palace-How long is the tour? | Europe Forum | Fodor's Travel Talk Forums) βρήκα ότι υπάρχει είσοδος και αλλού μάλιστα ότι η τελευταία είσοδος μπορεί να γίνει στις 3:45. Για άλλο πράμα λέμε;

3. κάτι που ίσως σας φανεί κουλό αλλά με καίει. Σχετικά με το ζωολογικό κήπο. Πιστεύετε ότι ακυρώνεται η επίσκεψη σε περίπτωση που βρέχει; Προσωπικά αγαπάω πολύ τη βροχή αλλά, αν αυτό σημαίνει ότι δε θα δω τα ζώα (πχ γιατί η τίγρης δε την αγαπά και κλείνεται ή την κλείνουν σε σκεπαστό σπιτάκι...), μάλλον δε θα χαρώ τη βόλτα.

4. Για το Hyde park να το γυρίσω να το χορτάσω, αρκούν 2 ώρες; Ιδια ερώτηση και για το Regents park

5. Να πάρω μπουφάν για τέλη Αυγούστου;
 
Μηνύματα
2.501
Likes
3.219
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το αρένα νομίζω είναι στο Γκρίνουιτς;;(δεν εχω πάει αλλά κάπου το είχα διαβάσει)
Αν ειναι στο Γκρίνουιτς ...τι να σου πω θεωρητικά και υποκειμενικά(γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικούς χρόνους)όλα γίνονται.Στο Νότινγκ Χίλ μπορείς ν αφιερώσεις από μισή ώρα ...κουκουτζα και δρόμο..έως ώρες!!
Αν κάτσεις καμιά ώρα εκεί μετα΄κατ ευθείαν με το tube και με μία αλλαγή νομίζω..θα δείς το χάρτη βρίσκεσαι στο Γκρίνουιτς.Εκεί όμως θα πάς μόνο για το στάδιο;;; είναι κρίμα πολύ κρίμα γιατί έχει πολλά πράγματα να δείς,πάντως αν πάς μόνο για το στάδιο και ξανά μετρό γιατί όχι βρίσκεσαι στο big ben στην ώρα σου.

Σχετικά με τη βροχή και τον ζωολ κήπο τίποτε δεν ακυρώνεται...τότε θάπρεπε να ακυρώνονται σχεδόν όλο το χρόνο οι επισκέψεις αφού τον περισσότερο καιρό βρέχει..,
δεν έχω πάει ,μη σε πάρω στο λαιμό μου..αλλά λέμε τώρα.
Ο χρόνος που θα αφιερώσεις στα πάρκα πάλι εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις,για να διασχίσεις απλά ένα πάρκο μπορεί να αρκεί και μία ώρα αλλά αν θέλεις να κάνεις βαρκάδα στη λίμνη;; αν πετύχεις υπαίθρια συναυλία και σου κάτσει να κάτσεις;;αν βρεθείς σ έναν τεράστιο κήπο με ΤΙς ποικιλίες των τριανταφυλιών κλπ δε θα κοντοσταθείς να τις χαζέψεις;;

Το μόνο σίγουρο είναι για το μπουφάν,αυτό ναι εγώ μ αυτό θα πάω ,και πέρσι το βράδυ ειδικά σήκωνα και το γούνινο γιακά ...
 
  • Like
Reactions: mel

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ρομάντικ, μερσί μερσί για τη βοήθεια σου. Ειδικά αυτό με το ζωολογικό πολύ καθησύχασε. Και φυσικά έχεις δίκιο, αφού βρέχει συχνά, αν ήταν θα τον είχαν κλείσει κιόλας! Αλλά μπουφάν με γούνα;;;; :D Θα σε ακούσω... Τώρα για το Ο2 είναι στα 10 χλμ και, ναι, πας με μετρό αλλά προσωπικά δεν έχει κάτι να δω (από φθινόπωρο οι συναυλίες). Όμως αξίζει να πας απ'ό,τι λένε για να δεις πώς είναι οι χώροι (να δεις πώς είναι έστω απ'έξω ένα σινεμά, ένας αγγλικός πολυχώρος), έχει και μπαρ... Εσύ θα κοιμηθείς απόψε; Εφτασε η ώρα, ε;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Ρομάντικ, μερσί μερσί για τη βοήθεια σου. Ειδικά αυτό με το ζωολογικό πολύ καθησύχασε. Και φυσικά έχεις δίκιο, αφού βρέχει συχνά, αν ήταν θα τον είχαν κλείσει κιόλας! Αλλά μπουφάν με γούνα;;;; :D Θα σε ακούσω... Τώρα για το Ο2 είναι στα 10 χλμ και, ναι, πας με μετρό αλλά προσωπικά δεν έχει κάτι να δω (από φθινόπωρο οι συναυλίες). Όμως αξίζει να πας απ'ό,τι λένε για να δεις πώς είναι οι χώροι (να δεις πώς είναι έστω απ'έξω ένα σινεμά, ένας αγγλικός πολυχώρος), έχει και μπαρ... Εσύ θα κοιμηθείς απόψε; Εφτασε η ώρα, ε;
To O2 έχει πράγματα να δεις! Στο British Music Experience μπορείς να φας ένα τετράωρο χωρίς να παρεις ανάσα.
 
  • Like
Reactions: mel

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στον ζωολογικό κήπο πήγα τον Δεκέμβριο με βροχούλα και ήταν ανοικτός.Δεν είναι βέβαια κάτι το φοβερό, αλλά γούστα είναι αυτά...απλά να ντυθείς πάρα πολύ καλά γιατί κάνει ψοφόκρυο.
 
  • Like
Reactions: mel

taver

Member
Μηνύματα
12.530
Likes
29.439
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2. λίγο πιο πάνω διάβασα πως δε γίνεται να μπούμε στο παλάτι. Εδώ όμως (Buckingham Palace-How long is the tour? | Europe Forum | Fodor's Travel Talk Forums) βρήκα ότι υπάρχει είσοδος και αλλού μάλιστα ότι η τελευταία είσοδος μπορεί να γίνει στις 3:45. Για άλλο πράμα λέμε;
Που το διάβασες οτι δε μπαίνεις στο Buckingham? Μια χαρά μπαίνεις.... Στο Big Ben είναι που δεν μπαίνεις.
 
  • Like
Reactions: mel
Μηνύματα
2.501
Likes
3.219
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ela mel,
eιπα μπουφανάκι όχι καμιά ...παλτουδάρα,για το βράδυ που πέφτει η θερμοκρασία
ο καιρός είναι απρόβλεπτος,
θα μπεις στο ιντερνετ και θα δείς όταν πλησιάζουν οι μέρες σου,
τώρα που έφτασα έχει συννεφιά και γύρω στους 17 βαθμούς,μια χαρά
 
  • Like
Reactions: mel

MARIA LEON

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Επανέρχομαι στο θέμα του Λονδίνου γιατί έχω μεν κατασταλλάξει στο πρόγραμμα (με πολύ ψάξιμο και αποστάσεις και λεωφορεία και όλα) και έχω πάλι κάποιες απορίες. Σας παρακαλώ όποιος έχει πάει και γνωρίζει να μου απαντήσει. Πάμε

1. είναι δυνατό να πάω την ίδια μέρα, αν ξεκινήσω από το ξενοδοχείο στις 9:30, να έχω τελειώσει μια απλή επίσκεψη και στο Νοτιν Χιλ και στο αρενα Ο2 και να είμαι στο Μπιγκ Μπεν περίπου στις 3μμ; Διευκρινίζω πως στο Ο2 απλώς θέλω να πάω να περπατήσω, να περιηγηθώ στους χώρους, όχι να δω κάποιο θέαμα. Οσο πάλι για το Νοτιν Χιλ, επίσης το ίδιο θέλω να κάνω στα κλασικά σημεία (Πορτομπέλο...).

2. λίγο πιο πάνω διάβασα πως δε γίνεται να μπούμε στο παλάτι. Εδώ όμως (Buckingham Palace-How long is the tour? | Europe Forum | Fodor's Travel Talk Forums) βρήκα ότι υπάρχει είσοδος και αλλού μάλιστα ότι η τελευταία είσοδος μπορεί να γίνει στις 3:45. Για άλλο πράμα λέμε;

3. κάτι που ίσως σας φανεί κουλό αλλά με καίει. Σχετικά με το ζωολογικό κήπο. Πιστεύετε ότι ακυρώνεται η επίσκεψη σε περίπτωση που βρέχει; Προσωπικά αγαπάω πολύ τη βροχή αλλά, αν αυτό σημαίνει ότι δε θα δω τα ζώα (πχ γιατί η τίγρης δε την αγαπά και κλείνεται ή την κλείνουν σε σκεπαστό σπιτάκι...), μάλλον δε θα χαρώ τη βόλτα.

4. Για το Hyde park να το γυρίσω να το χορτάσω, αρκούν 2 ώρες; Ιδια ερώτηση και για το Regents park

5. Να πάρω μπουφάν για τέλη Αυγούστου;
αγαπητη φιλη,
1. το tube, το λονδρεζικο μετρο ειναι τοσο καλά δικτυωμενο που μπορείς να βγάλεις εις πέρας οποιοδήποτε πρόγραμμα αρκεί να μην χάνεις χρόνο. όσον αφορά το Ο2 δεν νομίζω ότι αξίζει αλλά γουστα είναι αυτα..
2. στο παλάτι μπορεις να μπεις αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες
3. δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί δεν επισκέπτομαι ζωολογικούς κάπους
4. ναι αρκούν 2 ώρες
5. ναι να πάρεις μπουφάν, αλλά όχι για χιόνια. νομίζω μια καμπαρτίνα σε καλύπτει.

το λονδίνο είναι πολύ όμορφο και θέλει περπάτημα. πιστεύω πως μια χαλάρη βόλτα κατά μήκος του τάμεση θα σε αποζημιώσει. όπως και η tate modern. βρετανικό μουσείο οπωσδήποτε.

από εκεί και πέρα, και το να αράξεις για 2 ώρες σε μια λονδρέζικη pub (όσο το δυνατο πιο μακρυα απο το κέντρο) θα σου δώσει μια πολύ καλή αίσθηση της ζωής στο λονδίνο.

επίσης αν δεν έχεις εμπειρία από εθνικές κουζίνες σου δίνει μια πολύ καλή ευκαιρία να δοκιμάσεις ό, τραβάει η όρεξή σου.

ένα πολύ καλό μέρος για εθνικές κουζίνες είναι Finsburry Park, ζώνη 2, δηλαδή όχι κέντρο. επίσης διαθετει πολύ ωραίο ομωνυμο πάρκο, που μπορεί να πετύχεις καμία συναυλια.
 
  • Like
Reactions: mel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom