Πορτογαλία Λισσαβώνα

gkalla

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
7.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
καλημέρα και απο εμένα! λέμε για Λισσαβώνα Σεπτέμβριο (να φύγει ζέστη), έχω πελαγώσει πραγματικά... έχω διαβάσει όλα τα Post και άκρη δεν βρήκα!
πανάκριβα ξενοδοχεία (δεν θέλω δωμάτιο κτλ ) δεν με πειράζει λίγο έξω δηλ κανένα 20' με μετρό, αλλά λέτε για κατηφόρες κτλ! βρήκα το Hotel ibis Lisboa Jose Malhoa, Lisbon – Updated 2024 Prices (booking.com)
πάντα γενικά μένω σε αυτή την αλύσίδα.. ξέρω τι να περιμένω βασικά!

αν κάποιος να μου πεί αν βολεύει!
Αν έχετε σκοπό να μετακινήστε μόνο με τα ΜΜΜ μια χαρά είναι, αλλά να ξέρεις πως για το κέντρο (π.χ. πλατεία Luís de Camões) είναι μακριά με τα πόδια, κάπου 4 χιλιόμετρα. Γι άλλες περιοχές όπως π.χ. Alfama οι αποστάσεις είναι ακόμα μεγαλύτερες.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Αν έχετε σκοπό να μετακινήστε μόνο με τα ΜΜΜ μια χαρά είναι, αλλά να ξέρεις πως για το κέντρο (π.χ. πλατεία Luís de Camões) είναι μακριά με τα πόδια, κάπου 4 χιλιόμετρα. Γι άλλες περιοχές όπως π.χ. Alfama οι αποστάσεις είναι ακόμα μεγαλύτερες.
ευχαριστώ...γενικά περπατάμε πολύ στα ταξίδια...αλλά οκ..κατάλαβα ότι στην Λισσαβώνα λίγο δύσκολο :)

μπάς και αλλάξω προορισμό τελικά!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
7.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ευχαριστώ...γενικά περπατάμε πολύ στα ταξίδια...αλλά οκ..κατάλαβα ότι στην Λισσαβώνα λίγο δύσκολο :)

μπάς και αλλάξω προορισμό τελικά!
Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε τόσο. Απλά πάρτε πολύ καλά παπούτσια καθώς εκτός από τις ανηφοροκατηφόρες οι δρόμοι στις διάφορες παλιές γειτονιές είναι καλντερίμι και είναι κουραστικό να το περπατάς.
Η πόλη όμως είναι όμορφη και θα σας ανταμείψει για τον κόπο σας!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε τόσο. Απλά πάρτε πολύ καλά παπούτσια καθώς εκτός από τις ανηφοροκατηφόρες οι δρόμοι στις διάφορες παλιές γειτονιές είναι καλντερίμι και είναι κουραστικό να το περπατάς.
Η πόλη όμως είναι όμορφη και θα σας ανταμείψει για τον κόπο σας!
ναι αθλητικά πάντα!! αλλά να είμαι ειλικρινής ξενέρωσα λίγο! είμαι και απο Κύπρο και λίγο ταλαιπωρία, αφού δεν έχουμε απευθείας!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
529
Likes
1.082
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θα πάμε Λισαβόνα για 6 μέρες και θέλουμε να κάνουμε εκδρομή σε Σίντρα, Cabo da Roca και Cascais. Θα ήμαστε 3 ενήλικοι και ένα μικρό παιδί.

Προτείνετε να πάμε με τα ΜΜΜ ή να νοικιάσουμε αμάξι?

Έχετε να προτείνετε κάποιο πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων?

Υπάρχει και η λύση κάποιου τουρ αλλά απ'ότι βλέπω δεν συμφέρει.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.363
Likes
8.554
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Θα πάμε Λισαβόνα για 6 μέρες και θέλουμε να κάνουμε εκδρομή σε Σίντρα, Cabo da Roca και Cascais. Θα ήμαστε 3 ενήλικοι και ένα μικρό παιδί.

Προτείνετε να πάμε με τα ΜΜΜ ή να νοικιάσουμε αμάξι?

Έχετε να προτείνετε κάποιο πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων?

Υπάρχει και η λύση κάποιου τουρ αλλά απ'ότι βλέπω δεν συμφέρει.
Klass Wagen | Rent a Car Lisbon - Airport Car Rental Lisbon
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
235
Likes
521
Θα πάμε Λισαβόνα για 6 μέρες και θέλουμε να κάνουμε εκδρομή σε Σίντρα, Cabo da Roca και Cascais. Θα ήμαστε 3 ενήλικοι και ένα μικρό παιδί.

Προτείνετε να πάμε με τα ΜΜΜ ή να νοικιάσουμε αμάξι?

Έχετε να προτείνετε κάποιο πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων?

Υπάρχει και η λύση κάποιου τουρ αλλά απ'ότι βλέπω δεν συμφέρει.
Sintra . cascais , πας ανετα με ΜΜΜ. εγω ετσι πηγα... Cabo da Roca, πηγα με μηχανη και δεν ξερω...
στο Cabo da Roca εχει ενα χωριουδακι με ωραια θαλασσινα, τοτε ηταν φθηνα , τωρα ...
 

Attachments

agmi

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.458
Oι σταθμοι αναχωρησης ειναι και οι δυο στο κεντρο, δυστυχως δεν θυμαμαι (απο περυσι) ποιος ειναι ποιος απο τους δυο. Ο ενας ειναι ο Cais do Sodre (μετρο κ'προαστιακος) και ο αλλος στην απεναντι μερια της Rossio (τραινο).
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
49
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο μέσα στην πόλη (όχι στο αεροδρόμιο) πρωί και να το επιστρέψω βράδυ για να πάω Sintra, Cabo da Roca, Cascais και ότι άλλο μπορέσω να δω, γιατί όσα βλέπω είτε είναι στο αεροδρόμιο είτε αυτά που είναι μέσα στην πόλη κλείνουν σχετικά νωρίς.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο μέσα στην πόλη (όχι στο αεροδρόμιο) πρωί και να το επιστρέψω βράδυ για να πάω Sintra, Cabo da Roca, Cascais και ότι άλλο μπορέσω να δω, γιατί όσα βλέπω είτε είναι στο αεροδρόμιο είτε αυτά που είναι μέσα στην πόλη κλείνουν σχετικά νωρίς.

Έχω παρόμοια εμπειρία από την Sixt. Ήταν να παραδώσω το αυτοκίνητο στο γραφείο τους στο κέντρο του Wiesbaden το οποίο έκλεινε στις 2. Εγώ το είχα νοικιασμένο έως τις 5 το απόγευμα. Παρκαρα το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ τους και έξω από το γραφείο τους υπήρχε κουτί που έριχνες το κλειδί μέσα. Θέλω να πω ότι υπάρχουν εταιρείες που σου δίνουν την δυνατότητα να επιστρέψεις το αυτοκίνητο μετά το κλείσιμο του γραφείου τους με τον τρόπο που θα σου υποδείξουν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.915
Likes
14.886
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από εδώ είχα νοικιάσει ποδήλατο αλλά είχαν και αυτοκίνητα και ήταν πολύ εξυπηρετικοί κι αξιόπιστοι, πήραν προκαταβολή από τη ρεβολουτ και τα απέστρεφαν αμέσως μόλις επέστρεψα το ποδήλατο. Εννοείται πάντα κάνουμε μεικτή ασφάλεια και κρατάμε όλα τα έγγραφα! https://maps.app.goo.gl/zYafRs3NuGhUjwWd7?g_st=com.google.maps.preview.copy
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.345
Likes
17.851
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικές
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο μέσα στην πόλη (όχι στο αεροδρόμιο) πρωί και να το επιστρέψω βράδυ για να πάω Sintra, Cabo da Roca, Cascais και ότι άλλο μπορέσω να δω, γιατί όσα βλέπω είτε είναι στο αεροδρόμιο είτε αυτά που είναι μέσα στην πόλη κλείνουν σχετικά νωρίς.
Τον Απριλιο που πηγα νοικιασα αυτοκινητο για μια μερα. Οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα γραφειο μεσα στην πολη που να μπορω να παραδωσω την ιδια μερα αργα. Ενδεχομενως να μπορεις να παραδωσεις (οπως σου ειπε ο makisg) ριχνοντας κλειδι μεσα σε κουτι, αλλα εγω δεν βρηκα ουτε αυτο.
Ή θα το παρεις και θα το παρκαρεις κοντα στο σπιτι σου και θα το παραδωσεις την επομενη το πρωι ή θα το παρεις απ το αεροδρομιο.

Εγω πηγα πρωι στο αεροδρομιο, πηρα το αμαξι, εκανα την ημερησια μου σε Mafra, Sintra, Azenhas do Mar, Cabo da Roca και Cascais (βραδακι) και παρεδωσα στο αεροδρομιο στις 11:00 το βραδυ. Επεστρεψα πισω στο καταλυμα με uber (εχει κ λεωφορειο όμως εως αργα).
Αυτο σου προτεινω να κανεις. Ουτε αγχος για παρκαρισμα, ουτε κυνηγας την ώρα.
Καλά να περασεις.

Μη χασεις το Azenhas do Mar. Γκουγκλαρε το. Ειναι φοβερο. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom