Γαλλία Κόστος διαμονής στο Παρίσι

chatzico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να μετακομίσω στο Παρίσι για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.
Θα ήθελα να ξέρω οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με κόστος ζωής, που να κοιτάξω για οικονομικό διαμέρισμα κλπ.
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Να πω ότι έχω πάει 3 φορές στο παρελθόν στην ονειρεμένη πόλη και την αγαπώ πολύ !!
 

chatzico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ !
Είναι λίγο πρώιμο ίσως που κοιτάω από τώρα, χωρίς ακόμα να είμαι σίγουρη αν θα πάω τελικά ή όχι.
Αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη γιατί αν πάω, τα πράγματα θα τρέχουν με χίλια και θέλω να έχω μια βάση για να ξέρω που να ψάξω.
Από εδώ http://www.expatica.com/fr/essentials_moving_to/essentials/Renting-in-Paris_13936.html πήρα ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Έχει αγγελίες, αρκετές με φωτός, για ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα (http://paris.fr.craigslist.fr/).
Η δουλεια μου θα βρίσκεται στο 16ο διαμέρισμα.
Πως είναι σαν περιοχή για να μείνει κανείς ?
Ακριβή (αν είναι, την ξεχνώ) ?
Απομονωμένη (επίσης την ξεχνώ) ?
Δεν βρίσκεις να μείνεις ?
Το ιδανικό θα ήταν να μένω κάπου κοντά στην δουλειά.
Αν κάποιος έχει πληροφορίες, θα ήθελα να τις διαβάσω.
Ευχαριστώ !!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για ποσο καιρο θα πας Παρισι; Αν ειναι περισσοτερο απο ενα ετος θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις σε γραφειο. Η αμοιβη που θα δωσεις πιθανοτατα θα την κερδισεις απο το αντιτιμο του ενοικιου. Επιπλεον ειναι εξαιρετικα δυσκολο να νοικιασεις σπιτι απο αυτες τις αγγελιες χωρις καποιον εγγυητη αλλα κι εσυ θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο αφου παιζουν αρκετοι απατεωνες σε σελιδες οπως η craiglist.org .
Τι θεωρεις ακριβο; Για ενα επιπλωμενο στουντιο σε καλη κατασταση να υπολογιζεις 800-1000€ . Εκτος κι αν δεν σε πειραζει αν εχει τα μαυρα του τα χαλια, εαν η τουαλετα ειναι στο διαδρομο της πολυκατοικιας, εαν βρισκεται σε εβδομο, ογδοο οροφο χωρις ασανσερ οποτε μπορεις να βρεις και με 500-600 € ή αν ακομα δεν εχει καν ντους και πηγαινεις για μπανιο στις δημοσιες ντουζιερες που ισως βρεις κατι και με 400 €.
Το 160 ειναι ενα απο τα ακριβοτερα διαμερισματα λογω Trocadero και γειτνιασεις με τον πυργο του Αιφελ αλλα και την Αψιδα του Θριαμβου. Εκει βρισκεται και η ελληνικη Πρεσβεια αλλα και ο Αγιος Στεφανος.
Το νοτιο κομματι κατω απο το Passy μαλλον αδιαφορο ειναι και πιθανον φθηνοτερο.

Τι εννοεις να μενεις καπου κοντα στη δουλεια; Ας πουμε να πηγαινεις με τα ποδια ή να κανεις το πολυ μιση ωρα για να πας με τα ΜΜΜ ή τι;
 

chatzico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για ποσο καιρο θα πας Παρισι; Αν ειναι περισσοτερο απο ενα ετος θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις σε γραφειο. Η αμοιβη που θα δωσεις πιθανοτατα θα την κερδισεις απο το αντιτιμο του ενοικιου. Επιπλεον ειναι εξαιρετικα δυσκολο να νοικιασεις σπιτι απο αυτες τις αγγελιες χωρις καποιον εγγυητη αλλα κι εσυ θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο αφου παιζουν αρκετοι απατεωνες σε σελιδες οπως η craiglist.org .
Τι θεωρεις ακριβο; Για ενα επιπλωμενο στουντιο σε καλη κατασταση να υπολογιζεις 800-1000€ . Εκτος κι αν δεν σε πειραζει αν εχει τα μαυρα του τα χαλια, εαν η τουαλετα ειναι στο διαδρομο της πολυκατοικιας, εαν βρισκεται σε εβδομο, ογδοο οροφο χωρις ασανσερ οποτε μπορεις να βρεις και με 500-600 € ή αν ακομα δεν εχει καν ντους και πηγαινεις για μπανιο στις δημοσιες ντουζιερες που ισως βρεις κατι και με 400 €.
Το 160 ειναι ενα απο τα ακριβοτερα διαμερισματα λογω Trocadero και γειτνιασεις με τον πυργο του Αιφελ αλλα και την Αψιδα του Θριαμβου. Εκει βρισκεται και η ελληνικη Πρεσβεια αλλα και ο Αγιος Στεφανος.
Το νοτιο κομματι κατω απο το Passy μαλλον αδιαφορο ειναι και πιθανον φθηνοτερο.

Τι εννοεις να μενεις καπου κοντα στη δουλεια; Ας πουμε να πηγαινεις με τα ποδια ή να κανεις το πολυ μιση ωρα για να πας με τα ΜΜΜ ή τι;
Πιθανότερο διαστημα θεωρώ τα 2 χρόνια, ίσως και περισσότερο.

Τα χρήματα που αναφέρεις είναι αυτά που σκέφτομαι, 800-1000 ευρώ.
Κοινόχρηστες εξωτερικές τουαλέτες, ψηλοι όροφοι χωρίς ασανσέρ, ετοιμόρροπα και βρώμικα διαμερίσματα μπαααααααααααααααα, έχω ξεπεράσει τις ηλικίες που δεν τα κοιτάγαμε αυτά.

Στο σάιτ που έβαλα έκανα μια αρχική αναζήτηση και κατά διαστήματα κοιτάω, για να έχω μια τάξη μεγέθους.

Δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να κλείσω διαμέρισμα ιντερνετικά. Θα πρέπει να το δώ πρώτα εννοείται.

Το να πηγαίνω με τα πόδια στην δουλειά το θεωρώ απίθανο. Απλά δεν θέλω να παίρνω 5 τραινα το πρωι για να πηγαίνω.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια περιοχή σε λογική εγγύτητα από την δουλειά μου, που να έχει κίνηση, να μην είναι απομονωμένη, με λογική ασφάλεια και που να έχει τα χρειώδη καταστήματα σε λογική απόσταση. Γιαυτο ρώτησα αν ξέρετε ποιο διαμέρισμα/περιοχή κοντά στο 16ο τα έχει αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.547
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom