Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα πάω Ιανουάριο προς το τέλος , Αttaturk θα φτάσω απο Ρόδο μέσω Αθηνών σκέφτομαι να μείνω Sultanahmet για να πάω με τα πόδια στα βασικά αξιοθέτα αλλα με αγχώνουν όλα τα υπόλοιπα...
Καταρχήν μπες στη booking.com και βρες ξενοδοχειο...ενα καλό που μένω εγω και ειναι ευκολο για τις μετακινησεις ειναι το http://www.booking.com/hotel/tr/the-constantine.el.html?sid=669bd1f19ee3bbac972bfee467373404;dcid=1 και γιατι ειναι ακριβώς στη σταση του τρενου... αλλα και οποιο ξενοδοχειο να διαλεξεις στειλτους ενα e-mail και ζητα μεταφορα απο και προς στο αεροδρομιο μην δεχτεις πανω απο 40 ευρώ...!! συνολο... Οταν φτασεις στο αεροδρομιο κανε συναλαγμα μονο 50 ευρώ θα παρεις περιπου 130 ΤL για να εχεις μερικα χρηματα ( στο αεροδρομιο κρατανε προμηθεια)... μεσα στη πολη θα βρεις ανταλλακτήρια παντου χωρις προμηθεια..... σου στελνω αυτο και συνεχιζω...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και γω ειχα παει με αλλες 2 κοπελες ..νιωθαμε ασφαλεις ..μην αγχωνεσαι ..ξεκινα να διαβαζεις για την Πολη ,εχει παρα πολλες πληροφοριες εδω μεσα .
Πηγαινε στην Αναζητηση Πληροφοριων στην ενοτητα Ασια ..ειναι χωρισμενα αναλογα με την καθε ηπειρο.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Και γω ειχα παει με αλλες 2 κοπελες ..νιωθαμε ασφαλεις ..μην αγχωνεσαι ..ξεκινα να διαβαζεις για την Πολη ,εχει παρα πολλες πληροφοριες εδω μεσα .
Πηγαινε στην Αναζητηση Πληροφοριων στην ενοτητα Ασια ..ειναι χωρισμενα αναλογα με την καθε ηπειρο.
Κλεοπάτρα μου σε ευχαριστώ πολύ, ψάχνω τά πάντα εδώ κ μέρες κ έτσι αποφάσισα να γίνω μέλος στο φόρουμ!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα μέινουμε 4 νύχτες - 5 μέρες!!
καλα ειναι φτανουν για πρωτη φορα!... Θα πας στη πλατεια Εμινονου.. εκει που εχει τις βάρκες που ψηνουν ψαρια κατω απο τη γεφυρα του Γαλατα ..οπως κοιτας τις βάρκες αριστερα σου στα 100 μετρα θα δεις ενα κιοσκι ασπρο ..εκει θα πας να βγάλεις μια καρτα AKBIL ειναι μια καρτα σαν πιστωτικη δώστους 50 Λιρες και ετσι θα εχεις ενα ηλεκτρονικο εισητηριο για ολα τα μεσα μεταφορας...θα δεις εχει ενα μηχάνημα σε ολες τις στάσεις του Μετρο.του τραμ.για τα καραβακια ακομη και για τουαλετες ( δημοσιες πολυ καθαρες!!) την ακουμπας επανω και περνας εσεις θα το κανετε 2 φορες...δεν χρειαζετε να παρετε δυο... μολις τελειωσουν οι λιρες αυτες μπορεις να βαλεις κ αλλα ...να βρω μερικες διευθυνσεις στο Ιντερνετ που θα σε βοηθησουν..και συνεχιζω...
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καταρχήν μπες στη booking.com και βρες ξενοδοχειο...ενα καλό που μένω εγω και ειναι ευκολο για τις μετακινησεις ειναι το http://www.booking.com/hotel/tr/the-constantine.el.html?sid=669bd1f19ee3bbac972bfee467373404;dcid=1 και γιατι ειναι ακριβώς στη σταση του τρενου... αλλα και οποιο ξενοδοχειο να διαλεξεις στειλτους ενα e-mail και ζητα μεταφορα απο και προς στο αεροδρομιο μην δεχτεις πανω απο 40 ευρώ...!! συνολο... Οταν φτασεις στο αεροδρομιο κανε συναλαγμα μονο 50 ευρώ θα παρεις περιπου 130 ΤL για να εχεις μερικα χρηματα ( στο αεροδρομιο κρατανε προμηθεια)... μεσα στη πολη θα βρεις ανταλλακτήρια παντου χωρις προμηθεια..... σου στελνω αυτο και συνεχιζω...
Αχχχχ σε ευχαριστώ πολύ!!!! Έχω δεί αρκετά ξενοδοχεία στο booking κ θα καταλήξω αφού πρώτα τα δεί κ η φίλη μου....Τις μεταφορές τις είχα στο μυαλό μου αλλα δεν είχα ιδέα από τ
καλα ειναι φτανουν για πρωτη φορα!... Θα πας στη πλατεια Εμινονου.. εκει που εχει τις βάρκες που ψηνουν ψαρια κατω απο τη γεφυρα του Γαλατα ..οπως κοιτας τις βάρκες αριστερα σου στα 100 μετρα θα δεις ενα κιοσκι ασπρο ..εκει θα πας να βγάλεις μια καρτα AKBIL ειναι μια καρτα σαν πιστωτικη δώστους 50 Λιρες και ετσι θα εχεις ενα ηλεκτρονικο εισητηριο για ολα τα μεσα μεταφορας...θα δεις εχει ενα μηχάνημα σε ολες τις στάσεις του Μετρο.του τραμ.για τα καραβακια ακομη και για τουαλετες ( δημοσιες πολυ καθαρες!!) την ακουμπας επανω και περνας εσεις θα το κανετε 2 φορες...δεν χρειαζετε να παρετε δυο... μολις τελειωσουν οι λιρες αυτες μπορεις να βαλεις κ αλλα ...να βρω μερικες διευθυνσεις στο Ιντερνετ που θα σε βοηθησουν..και συνεχιζω...
Ααααχ σε ευχαριστώ πολύ!!!! Έχω δεί αρκετά ξενοδοχεία στο booking κ θα καταλήξω αφού πρώτα τα δεί κ η φίλη μου....Τις μεταφορές τις είχα στο μυαλό μου αλλα δεν είχα ιδέα από τιμές οπότε να σαι καλά που μου το είπες....Τώρα για τα υπόλοιπα λεγε μου τα σιγά σιγα να τα εμπεδώσω!!Χαχαχαχαχα...έχω πάει Παρίσι κ Ρώμη μεμονωμένα και δεν φοβόμουν εδώ με έχει πιάσει άγχος μαλλον λόγω πληθυσμού τι να πώ....
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
η Κωνσταντινούπολη ειναι πιο ευκολη απο τη Ρωμη!..χιχιχι!!. Λοιπον Αγια Σοφια ,Μπλε τζαμι, Τοπ-Καπι, Υδραγωγειο (Basilica Cistern) ειναι ολα κοντα το ενα διπλα στο αλλο... Μετα απο αυτα το Μεγαλο Παζαρι ( καπαλι Τσαρσι Grand Bazaar) με το Μετρο κατεβαινεις ακριβως εξω απο την εισοδο στην Νότια πλευρά του και διασχίζοντας το θα βγεις απο την μερια μιας υπεροχης αγορας που σε οδηγει στη πλατεια Εμινονου και την Αιγυπτιακη αγορα με τα μπαχαρια... συνεχιζω...

Οκ το είδα ....πώς θα πάω στην πλατεία Εμινονου με μετρο εννοεις? είναι μακρυα???
οχι με τα ποδια ..ανοιξε το χαρτη του ξενοδοχειου και θα βρεις την πλατεια και την γεφυρα του Γαλατα αριστερα...1χιλιομετρο..ειναι
 
Last edited by a moderator:

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
απο την πλατεια Εμινονου φευγουν λεωφορεια για το Πατριαρχείο Fenner γραφει ο χαρτης.. το νο 44
Επισης απο εκει Εμινονου φευγουν τα καραβάκια για βόσπορο μην πας με οργανωμενη εκδρομη..απλώς μπες σε ενα που γραφει Bosporus το εισητηριο το βγαζεις απο εκει εξω και πληρωσε σε λιρες οχι σε ευρώ..με τη διαφορα του νομισματος 100 ευρώ 267 λιρες μας συμφερει ...επισης απο το ξενοδοχειο για την Εμινινου παίρνεις πλεον το τραμ και γλυτωνεις ποδαροδρομο...
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
απο την πλατεια Εμινονου φευγουν λεωφορεια για το Πατριαρχείο Fenner γραφει ο χαρτης.. το νο 44
Επισης απο εκει Εμινονου φευγουν τα καραβάκια για βόσπορο μην πας με οργανωμενη εκδρομη..απλώς μπες σε ενα που γραφει Bosporus το εισητηριο το βγαζεις απο εκει εξω και πληρωσε σε λιρες οχι σε ευρώ..με τη διαφορα του νομισματος 100 ευρώ 267 λιρες μας συμφερει ...επισης απο το ξενοδοχειο για την Εμινινου παίρνεις πλεον το τραμ και γλυτωνεις ποδαροδρομο...
Πόσες λίρες στοιχίζει η κρουαζιερα μ αυτό το καραβάκι?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.094
Likes
6.556
Πανω αριστερα, διπλα απο εκει που γραφει αρχικη σελιδα θα δεις να λεει forum. Πατας εκει.
Μετα θα σε βγαλει στν κεντρικη σελιδα οπου υπαρχουν διαφορες ενοτητες.
Εσυ θα πας εκει που λεει ''αναζητηση πληροφοριων για προορισμους'' και πατας εκει που λεει Ασια.
Επειτα θα δεις τις χωρες τις Ασιας με μπλε χρωμα πανω πανω. Πατας εκει που λεει Τουρκια. Ε τα περισσοτερα θεματα αφορουν την Κωνσταντινουπολη.

Επισης μπορεις να πας λιγο παρακατω εκει που λεει ''ταξιδιωτικες ιστοριες'' και να πας σε αυτες που ειναι σε εξελιξη ή στην Ασια και να βρεις καποια, να τη διαβασεις και να παρεις μια ιδεα ως προς την οργανωση του ταξιδιου σας.

Τελος πανω δεξια υπαρχει το κουτακι της αναζητησης. Γραφοντας απλα τον προορισμο σου σου εμφανιζει καθε σχετικη πληροφορια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.545
Μηνύματα
899.843
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom