Τουρκία Κωνσταντινούπολη

johnhagi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Καλησπέρα,
μόλις γυρίσαμε από Κωνσταντινούπολη και με τη βοήθεια όσων διαβάσαμε στο Forum, θεωρώ πως πήγαμε πολύ καλά οργανωμένοι και είδαμε αρκετά πράγματα... Σίγουρα θα ξαναπάμε!!!
Ενα μεγάλο ευχαριστώ ε όλους για τις πληροφορίες που κατα καιρούς έχετε δώσει...

Μερικές extra πληροφορίες:
1. Το Inci έχει μεταφερθεί σε κάθετο της Istiklal πηγαίνοντας προς Taksim στην αριστερή πλευρά, οπως έχει προαναφέρει η echo2011. Στη γωνία είναι ένα μεγάλο κατάστημα της Benetton.

2. Άν έχετε σκοπό να πάτε Αγία Σοφία, Τοπ Καπί & Χαρέμι, Μονή της Χώρας τουλάχιστον, να βγάλετε τη Museum Pass... αξίζει! Αυτά που προανέφερα κοστίζουν 80TL αν τα πληρώσεις μεμονωμένα.

Εδώ θα βρείτε διαδρομές λεωφορείων
IETT - Istanbul Electricity, Tramway and Tunnel General Management

Και εδώ για Metro και Τραμ
ISTANBUL ULASIM
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Λίγο πριν την αναχώρηση ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο οικονομικότερος τρόπος τηλεφωνικής επικοινωνιας με Ελλάδα;

Εχω κοσμοτε και ειχα ενεργοποιησει ένα προγραμμα (δε θυμαμαι πως το λενε) για φθηνες κλήσεις απο εξωτερικό αλλά όταν πηγα στην Πολη πριν 2 χρονια, πάπαλα μου τον πιασανε κανονικά. Άρα λέω μηπως οι τηλεκάρτες συμφέρουν καλύτερα;

Υπόψην οτι στις 4 μερες που θα μεινουμε θα μιλάμε τουλάχιστον μια φορά με Ελλάδα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μα ποσο να μιλήσεις για 4 μερες ; 1-2 λεπτα ;
Μην ασχοληθείς καν
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Λες ε;

Γιατι εγώ θυμάμαι πως με ειχανε χρεώσει κανα 10-15αρι ευρω;; :roll:

Και μιλάω για συντομη ομιλια...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Λες ε;

Γιατι εγώ θυμάμαι πως με ειχανε χρεώσει κανα 10-15αρι ευρω;; :roll:

Και μιλάω για συντομη ομιλια...

Αν έχεις smart phone πρόσεξε να έχεις κλειστή την περιαγωγή δεδομένων !!

Για το πρόγραμμα της cosmote μάλλον εννοείς το traveller .
πρόσεξε όμως ,αν έχεις πρόγραμμα πχ 1500 λεπτά κτλ......σε κάθε κλίση σου αφαιρεί 3' κλίσης + roaming

Πάντως θα σου πρότεινα καρτούλα και τηλέφωνο απο τηλ θάλαμο ( φθηνά και σίγουρα ).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Το μήνυμα που σε ενημερώνει για τις χρεώσεις μου έλεγε 2 ευρώ το λεπτό η συνομιλία, και 50 λεπτά το μήνυμα
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Ρε παιδια διαβαζω στο tripadvisor ότι για να επωφεληθεις της έκπτωσης απο την istanbulkart πρεπει καθε ατομο να χρησιμοποιει τη δική του. Δηλαδη 4 ατομα 4 καρτες.

Ισχύει ;;;

Επεξεργασία:

Ισχύει αλλά όπως διaβάζω η έκπτωση ειναι πολύ μικρή...

Αντιγράφω απο triposo

Аn Istanbulkart provides slightly discounted rates (about 0.10TL cheaper) compared tо regular single tickets, аs well аs discounts іn transfers (when used multiple times within а limited period, roughly аn hour аnd а half since the last tіme yоu used it). А deposit fоr the device itself іs payable when yоu buy іt (10 TL), whіch іs nоt refundable, аnd neither іs аny credit left оn the Istanbulkart.
 
Last edited by a moderator:

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Εμείς γυρίσαμε από Κωνσταντινούπολη την Τρίτη (19/3). Χρησιμοποιούσαμε την istambulcard δύο ατομα την ίδια. Και σε όλα τα μεταφορικά μέσα (τραμ, λεωφορείο, καραβάκι, μετρο, τούνελ) το εισητήριο ήταν φτηνότερο, κατά μία λίρα, άλλη φορά κατά μισή, άλλη κατά δύο, κάθε φορά ανά περίπτωση. Αυτο που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι γιατί μερικές φορές χρέωνε διαφορετικό ποσό στον πρώτο και διαφορετικό στο δεύτερο που το χρησιμοποιούσε (πάντα φτηνότερα από το κανονικό εισητήριο).
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Προσπαθώ να βρω την ιστορία που έγραψα για να προσθέσω και κατι φώτο, αλλά τη βρίσκω αλλου και δεν μπορω να την επεξεργαστώ
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
αγαπητέ μου Πανπαν , σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .

είχα ψάξει και μόνη μου έτσι, απλά έλεγα αν κάποιος από εσας έχει πάει σε κάποιο συγκεκριμένο και το προτείνει... Ξέχασα να πω πως θα αμείνουμε στο Ταξίμ, αλλά δεν έχουμε κλείσει ακόμα το ξενοδοχείο.
Παρα πολύ καλό και βολικό κάτω απο τοMarmama Hotel
 

greco

Member
Μηνύματα
1.153
Likes
3.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εγω χρησιμοποιω τη χρονοκαρτα του ΟΤΕ.Την εχω χρησιμοποιησει στη Γερμανια,την Αυστρια και στην Πολη.Μιλαμε,ειδικα απο Κωνσταντινουπολη,για πολυ χαμηλες χρεωσεις.Βεβαια,τηλεφωνωντας απο εξωτερικο,πληκτρολογεις πρωτα τον κωδικο της εκαστοτε χωρας.Τους κωδικους τους βρισκεις μεσα στη συσκευασια της χρονοκαρτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.018
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom