Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.403
Σε σχέση με πριν από 2 χρόνια που πήγα ανέβηκε δηλαδή σε ευρώ από 47 λεπτά στα 55 η διαδρομή. Οκ μικρή η διαφορά. Λένε ότι ανέβηκε και η τιμή του φαγητού αρκετά αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα μαγειρεία. Στο balkan lokantasi πχ. οι μερίδες του φαγητού ήταν από 1€ έως 3€ η ακριβότερη
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα Οκτωβριο πρωτα ο Θεος πεταω για Κωνσταντινουπολη,θα μεινω στην περιοχη Shishane στον Πυργο του Γαλατα, και εχω λιγα μετρα απο το ξενοδοχειο μου σταση μετρο.Η πλατεια taksim ειναι μια σταση απο οτι εχω δει .

Για να παω Sultanahmet εκει που ειναι ολα τα αξιοθεατα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος?Μετρο βλεπω δεν υπαρχει.Με ποδια ειναι καμμια ωρα περιπου βλεπω περνω ολο τον Γαλατα κατω ,και βγαινω στην γεφυρα.Στο πηγαινε ισα ισα θελω να περπατησω την πολη ,αλλα μετα να το κανω και στο γυρνα πιο ζορι.

Εχω δει το τραμ to Τ1 που πηγαινει Sultanahmet και το περνω ή απο Kabatas ή Karakoy που ειμαι σχετικα κοντα.Ξερετε ποια σταση βολευει πιο πολυ να κατεβω?Εναλλακτικα υπαρχει αλλος τροπος να βρεθω πιο γρηγορα στην πλατεια απο εκει που μενω που ειναι Αγια Σοφια,ΜπλεΤζαμι ή το Grand Bazaar?

Επισης πως μπορω να παω Ορτακοι παει και ferry ?

Eυχαριστω!
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.431
Likes
7.878
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπερα Οκτωβριο πρωτα ο Θεος πεταω για Κωνσταντινουπολη,θα μεινω στην περιοχη Shishane στον Πυργο του Γαλατα, και εχω λιγα μετρα απο το ξενοδοχειο μου σταση μετρο.Η πλατεια taksim ειναι μια σταση απο οτι εχω δει .

Για να παω Sultanahmet εκει που ειναι ολα τα αξιοθεατα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος?Μετρο βλεπω δεν υπαρχει.Με ποδια ειναι καμμια ωρα περιπου βλεπω περνω ολο τον Γαλατα κατω ,και βγαινω στην γεφυρα.Στο πηγαινε ισα ισα θελω να περπατησω την πολη ,αλλα μετα να το κανω και στο γυρνα πιο ζορι.

Εχω δει το τραμ to Τ1 που πηγαινει Sultanahmet και το περνω ή απο Kabatas ή Karakoy που ειμαι σχετικα κοντα.Ξερετε ποια σταση βολευει πιο πολυ να κατεβω?Εναλλακτικα υπαρχει αλλος τροπος να βρεθω πιο γρηγορα στην πλατεια απο εκει που μενω που ειναι Αγια Σοφια,ΜπλεΤζαμι ή το Grand Bazaar?

Επισης πως μπορω να παω Ορτακοι παει και ferry ?

Eυχαριστω!
Πάρε το F2, το τελεφερίκ στυλ Λυκαβηττού από το κάτω μέρος της Istiklal, κοντά στο σταθμό Sishane και μετά το τραμ Τ1 από τη στάση Karakoy.
Ορτάκιοϊ είχα πάει με το λεωφορείο 30D, λίγο ταλαιπωρία όμως, λόγω ώρας και μέρας (Παρασκευή μεσημέρι)
 

connosp

Member
Μηνύματα
446
Likes
998
Καλησπερα Οκτωβριο πρωτα ο Θεος πεταω για Κωνσταντινουπολη,θα μεινω στην περιοχη Shishane στον Πυργο του Γαλατα, και εχω λιγα μετρα απο το ξενοδοχειο μου σταση μετρο.Η πλατεια taksim ειναι μια σταση απο οτι εχω δει .

Για να παω Sultanahmet εκει που ειναι ολα τα αξιοθεατα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος?Μετρο βλεπω δεν υπαρχει.Με ποδια ειναι καμμια ωρα περιπου βλεπω περνω ολο τον Γαλατα κατω ,και βγαινω στην γεφυρα.Στο πηγαινε ισα ισα θελω να περπατησω την πολη ,αλλα μετα να το κανω και στο γυρνα πιο ζορι.

Εχω δει το τραμ to Τ1 που πηγαινει Sultanahmet και το περνω ή απο Kabatas ή Karakoy που ειμαι σχετικα κοντα.Ξερετε ποια σταση βολευει πιο πολυ να κατεβω?Εναλλακτικα υπαρχει αλλος τροπος να βρεθω πιο γρηγορα στην πλατεια απο εκει που μενω που ειναι Αγια Σοφια,ΜπλεΤζαμι ή το Grand Bazaar?

Επισης πως μπορω να παω Ορτακοι παει και ferry ?

Eυχαριστω!
Πριν λίγες ημέρες γύρισα από την Πόλη και έκανα αυτά τα δρομολόγια, όπως σε έγραψαν παραπάνω είναι σωστά για την ώρες γκούγκαρέ, το ειδικά για Ortakoy από Taxim έχει πολλά λεωφορεία εγώ πήγα με το 40Τ από Park Otel, μην ξεχάσεις την Istanbulkart.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
601
Likes
1.850
Επισης πως μπορω να παω Ορτακοι παει και ferry ?
Όπως ανέφεραν και τα προηγούμενα μέλη, στο Ortakoy πηγαίνουν πολλά λεωφορεία από διάφορα σημεία της Πόλης. Στα τελευταία όμως ταξίδια χρησιμοποιώ καραβάκι που είναι πιο άνετο και μερικές φορές και πιο γρήγορο λόγω της κίνησης που έχουν πολλές φορές οι δρόμοι της Πόλης.
Το πλοίο φεύγει από το Eminonu, όπως βλέπουμε τη γέφυρα του Γαλατά, η πρώτη αποβάθρα στα δεξιά.
Ξεκινά από το Eminonu και συνεχίζει για Besiktas, Ortakoy, Arnavutkoy κ.α. διασχίζει κατά μήκος όλο το Βόσπορο και καταλήγει στο Rumeli Kavagi, σχεδόν κοντά στη Μαύρη Θάλασσα.
Αναχωρεί σχεδόν κάθε 1 ώρα : 09:30' , 10:15' , 11:10' , 12:15' , 13:35' , 14:10' , 15:10' , 16:10' , 17:25' , 18:05' , 18:55' , 20:20'.
Το παίρναμε πολλές φορές για εκδρομή μέχρι το Sariyer όπου στη διαδρομή έχεις την ευκαιρία να δεις όλη την ακτογραμμή του Βοσπόρου με τα υπέροχα αρχοντικά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.799
Likes
12.489
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το παίρναμε πολλές φορές για εκδρομή μέχρι το Sariyer όπου στη διαδρομή έχεις την ευκαιρία να δεις όλη την ακτογραμμή του Βοσπόρου με τα υπέροχα αρχοντικά!
Πραγματικά μαγευτική η διαδρομή με το καραβάκι μέχρι το Sariyer.
Φωτό από μια υπέροχη ημέρα του Φλεβάρη του 2018.
FB_IMG_1726001308706.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom