Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

SavasB

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
Επομένως, αγοράζουμε την κάρτα για 2 ή παραπάνω και την χτυπάμε ανάλογα με το πόσα άτομα είμαστε
 

agmi

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.678
Οσα ατομα ειστε τοσες φορες την περνας! Καθε φορα που την περνας ανοιγουν οι μπαρες/πορτακια και περναει ο επιβατης, εσυ η συντροφος, τα παιδια, τα πεθερικα κλπ, με την ιδια καρτα.

WhatsApp Image 2024-07-22 at 10.24.02_c1ccd44c.jpg
 

connosp

Member
Μηνύματα
447
Likes
1.000
Οσα ατομα ειστε τοσες φορες την περνας! Καθε φορα που την περνας ανοιγουν οι μπαρες/πορτακια και περναει ο επιβατης, εσυ η συντροφος, τα παιδια, τα πεθερικα κλπ, με την ιδια καρτα.

Μέχρι 5, ο πρώτος έχει έκπτωση, οι υπόλοιποι ολόκληρο εισιτήριο. Istanbulkart - Useful Step-by-Step Guide - Updated in 2024
 
Last edited:

AlexFocus

Member
Μηνύματα
44
Likes
120
@agmi εννοεις αν φορτισεις την Istanbulkart με Visa; Αν εννοεις αυτο οχι. Εγω οσες φορες τη φορτισα μετρητα δε χρησιμοποιησα μονο με Visa ημουνα και δε χρεωθηκα κατι (εκτος απο την προμηθεια €1 που χρεωνεται σε ολες τις αγορες με πιστωτικη καρτα). Να επισημανω, γιατι εχτες γυρισα απο Πολη, οτι αν τα μηχανηματα φορτισης δεν διαβαζουν ανεπαφα την πιστωτικη προσπαθηστε με το κινητο υπο την προυποθεση βεβαιως οτι εχετε περασει τη Visa στο wallet του κινητου σας. Το λεω αυτο γιατι την τελευταια μερα πρεπει να εκανα 10 αποπειρες με το πλαστικο της Visa και αφου σιχτιρισα ειπα να δοκιμασω και με το κινητο και μου το πηρε με τη μια. Επισης καλο θα ηταν να εχετε υπ’ οψιν σας το κατωθι tourist scam γιατι την ημερα που εκανα τις αποτυχημενες προσπαθειες για φορτιση μεσω του πλαστικου της Visa, οπου παρεμπτιπτοντως την ημερα εκεινη πρεπει να να ειχαν προβληματα τα μηχανηματα φορτισης γιατι και αλλοι που προσπαθουσαν ακομα και με μετρητα εφευγαν απραγοι, ηταν ενα παλικαρακι το οποιο προθυμοποιηθηκε να με βοηθησει αλλα δεν εκανε τιποτε παπατζες …. δυστυχως ή ευτυχως εχουμε φτασει στο σημειο ακομα και τους πιο καλοπροαιρετους να τους υποπτευομαστε😎

@AlexFocus θα σου μαθω γω ενα αλλο κολπο! Μου το κανανε τις προαλλες με την εκδοση istanbulkart στο αεροδρομιο! Καινουργιοι μεχρι να προσανατολιστούμε μας ντοπιος προσφερθηκε με εξαιρετικο ζηλο να μας εξυπηρετησει, 'muy buen καρντασης ειναι αυτος σκεφτηκα'. Στο μηχανημα της εκδοσης εδω παπας εκει παπας που'ναι ο παπας, ναι μεν με βοηθησε στην εκδοση της αλλα προχθες που το κουβεντιαζαμε με την κορη και τη γυναικα, επειδη επρεπε να ξαναφορτισω μετα απο λιγες διαδρομες, καταληξαμε οτι πανω στη συναλλαγη του αυτοματου με εκλεψε! Δλδ ναι μεν εβγαλα και φορτισα την καρτα μας, στην συναλλαγη πανω, με το κολπο 'του παπα' φορτισε την καρτα του! To ειδα βεβαια πολυ αργοτερα οταν, δεν ειχα δεδομενα και καναμε hotspot απο την esim της κορης, ας ειναι καλα και ο @tatooine για τα φωτα του. Ειχα 2 συναλλαγες στην Revolut μια με 341.55 ΤRY και αλλη μια 652.05ΤRY. Χρεωνουν νμζ κατι για την χρηση της καρτας +70ΤRY για την εκδοση, με 17.70 ΤRY η διαδρομη! Φυσικα η δικη μας ητανε η μικροτερη συναλλαγη:(. Τοτε μου ανεφερε η κορη μας οτι αυτος χρησιμοποιησε την καρτα του...
Προς γνωση κ'συμμορφωση!
 

agmi

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.678
Tωρα πια γυρισα στο χωριο μου...νμζ 7TL στη φορτιση με πιστωτικη/χρεωστικη, το'δα σα την φορτισα στη σταση του τραμ στο Καράκιοϊ, τις υπολοιπες φορτισεις τις εκανα με ρευστο.
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
44
Likes
120
Τι να σου πω δεν ξερω. Εγω απο το statement της visa αυτο που βλεπω ειναι η χρεωση της εκαστοτε φορτισης και η αντιστοιχη προμηθεια που προανεφερα, ητοι €1. Κατι αλλο δεν ειδα και οπως ανεφερα ολες οι φορτισεις εγιναν με visa.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Έχω την εντύπωση, για όσους θέλουν να χρησιμοποιήσουν τραπεζική κάρτα αντί ισταμπουλκάρτ, ότι η mastercard προτιμάται έναντι της visa...
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.167
Μικρή αύξηση από σήμερα (όπως μας έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια λόγω πληθωρισμού) στα εισιτήρια των ΜΜΜ.
Στις 20 λίρες η βασική μονάδα -προσοχή στο μαρμαράι που χρεώνει 45- , 25 το καραβάκι για Ουσκουντάρ και 30 για Καντίκιοϊ.
Αυξήσεις και στα ταξί και γενικά σε όλα τα κόμιστρα ένα 13% τουλάχιστον επάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.516
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom